View Full Version : Tietoja Kaivattaisiin !!!!!
Tästä kyseisestä cruiserista
Auto myyty Loka-marraskuun taitteessa
uusi omistaja ei vaan ole ilmeisesti kerinnyt autoa omille nimilleen hakemaan jostain kumman syystä.
vanhan mallin luovarikin sopivasti hukassa joten vakuutukset pyörii meikäläisen piikkiin
ELI jos jollain olisi tietoa kyseisestä henkilöstä joka tällä nykyään päästelee
niin pistäkää vaikka privaa tai soittakaa
050-3774551
rek numero on XHJ-821
ja mikäli autoa ei uusi omistaja hae nimiinsä 1kk kuluessa,auto ilmoitetaan varastetuksi.
Koska tässä tilanteessa ei muuta vaihtoehtoa näytä olevan
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=1337&pictureid=73795
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=1337&pictureid=73794
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=1337&pictureid=73796
Rekisteröimätön
22.01.2011, 06:43
Poista auto rekisteristä tai tee ainakin seisonta-aikailmoitus.
Jos olet auton myynyt ja rahasi saanut niin älä rikosilmoitusta tee. Toi seisonta/käytöstäpoisto voisi toimia paremmin
Racingrabbit
22.01.2011, 09:24
Netistä Trafin sivulta saa tilattua sähköisesti uuden rekisteriotteen kadonneen tilalle.Erittäin helppokäyttöinen,pankkitunnuksilla tunnistaudutaan järjestelmään.
Sen avulla sitten auto pois liikennekäytöstä,onnistuu sähköisesti Trafin sivuilla.
Samalla saat järjestysnumeroltaan tuoreemman luovariosan ja tämän jälkeen auton ostanut ei pysty tekemään vanhalla luovariosalla enää mitään omistajanmuutosta ;)
mulla kävi joskus nuin.
varastettuhan se ei ole tuolloin, mutta jos tekee ton luovari jutun ja ilmoittaa sitten varastetutksi Vai olisiko nyt se luvaton käyttö.. ?
Rekisteröimätön
22.01.2011, 12:31
mulla kävi joskus nuin.
varastettuhan se ei ole tuolloin, mutta jos tekee ton luovari jutun ja ilmoittaa sitten varastetutksi Vai olisiko nyt se luvaton käyttö.. ?
Akelle voi tehdä myynti-ilmoituksen myös ilman ostajan tietoja. Tällöin katkeaa kaikki velvoitteet auton entiseltä omistajalta. Onnistuu lähimmällä katsastustoimipaikalla. Autosta tulee vakuuttamaton ja uudelle omistajalle on tiedossa lasku kun aikanaan rekisteröi auton, tai sitten kuspää on korvia myöten kusessa, jos aiheuttaa ko. ajoneuvolla vahinkoa jollekin toiselle osapuolelle. Toivottavasti tämä auttoi.
Akelle voi tehdä myynti-ilmoituksen myös ilman ostajan tietoja. Tällöin katkeaa kaikki velvoitteet auton entiseltä omistajalta. Onnistuu lähimmällä katsastustoimipaikalla. Autosta tulee vakuuttamaton ja uudelle omistajalle on tiedossa lasku kun aikanaan rekisteröi auton, tai sitten kuspää on korvia myöten kusessa, jos aiheuttaa ko. ajoneuvolla vahinkoa jollekin toiselle osapuolelle. Toivottavasti tämä auttoi.
Näin juuri. Tästä faktat: http://www.ake.fi/AKE/Rekisterointi/Rekisteri-ilmoitukset/Luovutusilmoitus.htm
tuota jos äkkiä ajattelee jotta ilmoittaa auton liikennekäytöstä poistoon, ja sillä joku jossain ajelee niin eikös tuo saata tulla melko kalliikskin...
tuota jos äkkiä ajattelee jotta ilmoittaa auton liikennekäytöstä poistoon, ja sillä joku jossain ajelee niin eikös tuo saata tulla melko kalliikskin...
Saattaa tullakin jos vaikka tapahtuu kolari jossa cruiseri on syyllisenä.
Ei muuta kuin tulostat uuden luovarin ja täytät sen niin että auto on myyty tuntemattomalle ja viet konttorille.
Mulle kävi vastaava tapaus viime syksynä. Tuntui omituiselta että ukkeli hakee pankista lainaa ostaakseen 13000 euron auton eikä edes rekisteröi sitä itselleen. Ehkä se on ajanut rekan alle kotimatkalla tai jotain..
Tää on oppint lopulta, et samantien luovari maililla vakuutusyhtiöön, kun sen saa käsiinsä... Senver monta on on tult hävitettyy.
young n dum
22.01.2011, 22:40
mie myin pikku sukin jollekki savon mulkulle ni eihä siin auttanu ku soittaa just trafille. laiton vaa kirjeen niille jossa oma nimi+ 2 todistajaa et myyty "tuntemattomalle" (olin hukannu luovarin) ja tadaa homma selkis. toivon suuresti että kyseinen GAY yrittää joskus viiä sitä kikkaretta leimalle.. :D
Samsonite
23.01.2011, 00:34
Tänäpäivänä on semmosii runkeloita liikkeellä että kannattaa tehä kaupat konttorilla.
Poislukien myö jotka maksetaan käteisellä eikä haluta papereita...:D
Luovutusilmoitus tuntemattomalle
Mikäli ajoneuvon rekisteriin merkitty omistaja ilmoittaa myyneensä ajoneuvon
tuntemattomalle henkilölle, eikä ostajan nimeä eikä osoitetta ole hänen tiedossaan, asiakkaan tulee tehdä luovutusilmoitus tuntemattomalle. Kyseisestä ilmoituksesta
tulee ilmetä seuraavat tiedot:
• ajoneuvon rekisteritunnus ja/tai koko valmistenumero
• luovutuspaikka ja -aika
• kuvaus myyntitapahtumasta
• selvitys asiakirjojen puuttumisesta
• päiväys sekä myyjän allekirjoitus, nimenselvennys
• kahden todistajan allekirjoitukset, nimenselvennykset sekä syntymäajat ja
osoitetiedot tai henkilötunnukset
Todistajat voivat todistaa joko kauppatapahtuman, jos ovat olleet paikalla, tai sen,
että myyjällä ei ole ollut ajoneuvoa enää ilmoitetun luovutusajankohdan jälkeen.
Luovutusilmoitus tuntemattomalle tulee lähettää käsiteltäväksi Liikenteen
turvallisuusvirastoon (Trafi) osoitteeseen:
Liikenteen turvallisuusvirasto
Ajoneuvojen rekisteröinti / Luovutusilmoitus tuntemattomalle
PL 320
00101 HELSINKI
Trafi tekee päätöksen siitä, täyttyvätkö edellytykset luovutusilmoituksesta
tuntemattomalle. Luovutuspäivämääräksi ei merkitä selvityksessä ilmoitettua
luovutuspäivää, vaan se päivä, jona Trafi on saanut ilmoituksen ja luotettavaksi katsomansa selvityksen luovutuksesta.
Kannattaa huomioida että luovutuspäivä on päivä jolloin Trafi on saanut ilmoituksen. Tosin jos joku tahtoo vielä joskus käyttää tuota autoa liikenteessä, tulee luovutuspäivä silloin tuonne loka-marraskuuhun ja vakuutusmaksujen ja verojen pitäis kaiketi palautua sieltä saakka. Jos auto on vaikka purettu eikä koskaan enää palaa liikenteeseen, taitaa vakuutus- ja verorahat olla menetettyjä :(
Autoa on aika turha ilmoittaa varastetuksi, koska Jumppis on allekirjoituksella vahvistanut luovuttaneensa auton. (Varsinkin jos ostaja antoi kuitenkin rahat.) Myöskään liikennekäytöstäpoistoa ei kannata tehdä, koska on oikeasti kyse jo jonkun toisen omaisuudesta. Turha siinä on hankkia enää itselleen ongelmia, voi huonolla tuurilla joutua maksamaan itse tonnin liikennekäytöstäpoistorangaistusveron ja vielä sakkoa päälle.. Tämä ostajahan on syyllistynyt jonkinasteiseen rikokseen jättäessään rekisteröinnin omille nimilleen tekemättä. Mutta ei tästäkään jää kiinni ennenkuin koneella on luovutuksesta tieto. (Jonka jälkeen kaiketi poliisi nappaa kilvet pois ja kirjoittaa vähän sakkoa.)
Mulla on edelleen tallessa jokaisen myydyn auton luovari. Jos vaikka trafi alkaa 5v sitten myydyn auton verojaperiin tms.
tässäkin taitaa paikkakunnittain olla eroja. Mulla kävi reilu vuosi sitten hiluksin kanssa juuri samat ja piti olla ostajan nimi ja osoite jotta onnistui. Hieman vaati kaivelua ostajan prepaid liittymän takia, mutta sain kuin sainkin auton omista nimistä pois :)
tässäkin taitaa paikkakunnittain olla eroja. Mulla kävi reilu vuosi sitten hiluksin kanssa juuri samat ja piti olla ostajan nimi ja osoite jotta onnistui. Hieman vaati kaivelua ostajan prepaid liittymän takia, mutta sain kuin sainkin auton omista nimistä pois :)
Näin mullekkin väittivät aikanaan, mutta olisko ollut vaan konttorin tietämättömyyttä
Edit siis toi ilmohan tehään suoraan trafille, ei konttorille?
young n dum
23.01.2011, 23:06
siis toi ilmohan tehään suoraan trafille, ei konttorille?
kyllä. suoraan trafikille.
Ostajan nimi ja osoite pitää olla jotta voi tehdä normaalin luovutusilmoituksen katsastuskonttorilla.
luovutusilmoituksesta tulee ilmetä seuraavat tiedot:
• ajoneuvon yksilöintitieto (rekisteritunnus ja merkki),
• rekisteriin merkityn omistajan/omistajien tai haltijan/haltijoiden allekirjoitus,
• uuden omistajan nimi ja osoite sekä
• ajoneuvon luovutuspäivä.
Aikaisemman lainauksen ohjeet pätee kun ostajan tiedot ei ole tallessa..
eli laitoin auton liikenne käytöstä poistoon ja sain uudet paperit autoon niin ei mennyt kuin pari viikkoa ja uusi omistaja soitti että on ostanut auton mutta ei saa mitään tehtyä joten ei muuta kuin sovimme missä nahdään ja paperit vaihtoi omistajaa kun minun kulut oli maksettu.