View Full Version : LäJän latauksen jeesustelua...
Joo-o. Pitemmän aikaa (nii kauan ku muistan) on tuossa kotterossa omituisuutena latausjännitteen huopaus, n.13,5 - 15 v kierroksista ja kuormasta riippuen. Syyksi on osottautunu se mekaaninen säädin. Kylmänä jännite pysyy hyvin 14 v yläpuolella, tyhjäkäynnillä valot ja puhallin päällä. Mutta n. 10 km ajon jälkeen säädin ilmeisesti lämpenee ja jännite hiipuu tuohon 13,5 v tietämille, kierroksilla ja valot päällä.
Hain kokeeksi moponetistä elekronisen säätimen 11-3004,sopii jopa suoraan.
Töpseli kiinni ja virrat pääle. Joulukuusivalot syttyy ja hehkutti normaalisti. kone käyntiin ja kaikki pelaa niinkuin pitää. Lataa tyhjäkäynnilläkin n. 14,4 v valot + puhallin päällä.
Mutta mutta, tyhjäkäynnilä jännite nykyttää 14,5 - 14,65 v (ilman kuormaa). Tämä näkyy mm. kattovalon pienenä vilkkumisena. Kierroksilla vilkkuminen tihenee, taisi vilkkumisen huomata myös valot päällä.
Sammutin ja virrat uudestaan päälle. Mitä helv..? Joulukuusivalot ei syty, ei myöskään latausvalo ja hehkurele vain napsahtaa.
Vanhalla säätimellä kaikki pelaa kuin pitääkin, paitsi ne omituiset latausjännitteet..
Hain vanhoja juttuja ja seilaavia jännitteitä taisi olla jollain muullakin?
murkula_
21.10.2010, 19:15
Mä en ole saanut ollenkaan tota elektronista toimimaan. Mutta mekaaninen on alkanut toimimaan liittimen asennuksella.
Elektronisella oli sellaista vikaa että lähti normaalisti lataamaan mutta noin 5-15 km ajon jälkeen lopetti lataamisen, eikä alkanut lataamaan ennenkuin sammutti auton ja virrat kokonaan pois.
Tarkemmin mitään tietämättä silti tulee mieleen että onhan tuolle elektroniselle säätimelle maa kunnossa? Ei se osaa mitään säätää jos se ei tiedä mihin sitä lähtöjännitettä vertais.
Tuossa elekroonisessahan on sama pistoke kuin vanhassakin, erona vaan se että siinä on 2 napaa käyttämättömiä, toisessa niistä on tuo pyöreä liitin. En oo vielä selevittäny mikä johto on auto päästä siinä navassa.
Näkyy käyvän vähän joka japsivehkeeseen tuo sama toosa:
http://www.motonet.fi/web/guest/varaosat#query=11-3004
Mistähän sitten johtuu tuo että uusi säädin alkoi "huijata" latausvalon relettä, että laturi lataisi muka heti kun virrat kääntää päälle?
Omassa tuntuu olevan ja latausjännite vähän mitä milloinkin, kierroksilla ilman kuormaa saattaa työntää jopa 15.5 volttia ja siitä aina huomaa ettei oo muistanu laittaa valoja päälle.
Vaihdoin vanhan mekaanisen halpissäätimen tilalle elektronisen, tuli kaikkia hassuja ominaisuuksia eikä ne jännitteet paljon sen paremmat olleet. Vaihdoin uuden mekaanisen halpissäätimen ja se pelasi samalla tavalla kuin vanha mekaaninen halpis. Hain siten ihan Tojotan omassa jännitteensäädintehtaassa tehdyn mekaanisen säätimen (~73e) ja toimivuus on näppituntumalta ehkä 1% parempi kuin tossa halpiksessa. Sittemmin en ole enää jaksanut välittää, akkujen kunto/kestävyys on kuitenkin arveluttanut etenkin ton 15 voltin latausjännitteen johdosta.
Ainoa asia jota jäin kaipaamaan Nivasta Läjään vaihdettuani oli se Nivan uusi 90A Boschin laturi ja tekemäni parannetut johdotukset, ihan sama mitkä kierrokset ja kuormitus niin volttimittarissa oli aina 14.2 - 14.4 - vinssatessa ehkä vähän nyykähti :-P
Laturinpäässäkään tuskin on mitään poikkeavaa, hiilet oli kuin uudet eikä laturin ja akun välillä ole jännitehäviöitä. Mekaaninen säädin ei yksinkertaisesti voi olla tarkka. Jos kävisi kerran vaihtamassa tuo elekronisen, ellei sekään ole parempi, alkais suunnitteleen laturin vaihtoa. Sitte joskus...
Vähän arveluttaa virran riittävyys tuolla mekaanisella kun kuluttajia tulee lisää työvalot ja auran pumppu. Elekronisellahan jännite pysyi hyvällä aluella vaikka valot ja puhallin täysilä. pl se häiritsevä sekunnin välein muuttuva jännite 14,5 - 14.65 v, näkyi valojen vilkkumisena.
Vähän arveluttaa virran riittävyys tuolla mekaanisella kun kuluttajia tulee lisää työvalot ja auran pumppu.
Onnea vaan.
Eilen kun illalla ajeltiin niin sähkölaitteita oli päällä seuraavasti: työvalot noin 7a, kylmälaukku noin 4a, lähivalot noin 9a. Eli yhteensä sellainen 20 ampeeria plus lämppärin moottori ja välillä lisäpitkät 7a. Ei siinä paljon voltit yli 12.5 menneet niiden tuntien aikana, ei vaikka parkissa pidin välillä 1500rpm koneessa ja vähiä valoja että ois edes jotain ladannu.
Kaikista hassuinta musta on että jos auto on parkissa edes muutaman tunnin vaikka parkit päällä, niin sen jälkeen saa ajaa tunnin maantietä/kierroksilla ennenkun voltit taas nousevat järkevälle tasolle (=14 nurkille). Kun mä olen tottunu noiden Boschien kanssa siihen että vaikka ois kuin tyhjä akku niin ainakin kierroksilla pitäisi voltteja olla reilusti samantien eikä vasta sitten joskus kun akku alkaa olla täynnä.
Yks 90a Boschilainen olis nurkissa, kai se on ruvetta tutkimaan asiaa. Kellään mitään esimerkkiratkaisuja toisen laturin laittamisesta niin että vanha jätetään edelleen jauhamaan alipainetta?
Sähkönen alipainelutkutin ja kunnon laturi. Jotenkin näin aattelisin ite toteuttaa. Tai jos löytyy pumpullinen Bosch tms. Mekaanisen säätimen ohitus onkin toinen juttu. Mitä olen kaavoja kattonu, herätevirta kulkee säätimessä olevan rintapellin puoleisen käämin kautta, ja kärjet ohjaa joulukuusen valoja.
Tämä piti muistaakseni korvata diodireleellä jos laittaa toisen laturin.
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=2372&pictureid=70065