vähän menee ohi offin mut kuitekin... kuplan kun kävin leimalla näyttään niin yks syy oli taas vaihteeks että ajovalot liian matalalla, pitäis olla min. 50cm valojen alareunaan...:mad: mutta kuulin tuossa että moinen pykälä olis kumottu kun monissa nykyautoissa ei täyty tuo 50cm:confused:
onko jollain samaa tietoo vaikka kyllähän ne varmaan trafista sen kertoo jos sinne soittaa:eek:
http://www.ake.fi/AKE/Kumppanit/Katsastusyritykset/Katsastustoiminta/Katsastuksen+ohjeet/Katsastuksen+ohjeet.htm sivulta kohdasta 13 löytyy valomääräyksiä http://www.ake.fi/pdf/79-208-2004.pdf jossa sivulla 3 lukee tuo 500mm.
Ja vielä täältä E-sääntö 48 http://www.unece.org/trans/main/welcwp29.htm löytyy Regulation No. 48 - Rev.5 - Installation of lighting and light-signalling devices on motor vehicles http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs/r048r5e.pdf kohdassa 6.2. DIPPED-BEAM HEADLAMP (Regulations Nos. 98 and 112); 6.2.4. Position; 6.2.4.2. In height: not less than 500 mm and not more than 1,200 mm above the ground. For category N3G (off-road) vehicles 7/ the maximum height may be increased to 1,500 mm
Sitten tietty direktiivi 76/756/ETY, joka sanoo 4.2.4.2 Korkeus: Vähintään 500 mm ja enintään 1 200 mm maanpinnan yläpuolella.
Muutosdirektiivit voi jotain täsmentää, ne löytyy http://www.finlex.fi/data/sdliite/liite/4484.pdf kohdan 20. Valaisimien ja merkkivalolaitteiden asennus alta. Ja direktiivit osoitteessa http://eur-lex.europa.eu/fi/index.htm
Ei muuta ku etsimään :D :D :D :D