Kirjaudu sisään

View Full Version : sioittaminen?


Rekisteröimätön
06.05.2010, 17:22
mites palstalaiset ovat varansa laittaneet poikimaan? vai onko kaikki irtonainen mennyt boggereihin? :D

itselle on nyt kertynyt semmonen 50tonnia ja makaavat pelkästään korkeakorkoisella tilillä, mikä ei luultavasti ole kovin järkevää?

neuvoja ja vinkkejä otetaan vastaan itse kun olen täysin noviisi ja tunari raha-asioissa :D

kokemuksia kehiin!

timmy
06.05.2010, 18:47
No en ole sioittanut koskaan, liittyykö se olennaisesti sikoihin? Sijoittanu kylläkin, viiskyt donaa ja vähän pankista lisää ja ostat yksiön/kaksion jota vuokraat! Siinä yksi esimerkki!

oke
06.05.2010, 18:57
Mulla on hyvä sioituskohde, ota 50 donaas mukaan ja tule juttelemaan!

pee
06.05.2010, 19:12
tuolla on muitaki sioittaneita

http://www.pelulamu.net/yop/

Heguli
06.05.2010, 19:14
Mun suikan voisi juuri ja juuri saa tuolla hinnalla, ota rohkeasti yhteyttä !! Parempaa sijoitusta et löydy mistään, käytetyn auton arvo nousee kohisten vuosi vuodelta.

-MaTTi-
06.05.2010, 21:58
Rauvassa ei oo raha hukassa. Eiks se näin ole?

Kruuse
06.05.2010, 22:09
Rauvassa ei oo raha hukassa. Eiks se näin ole?
joo niinhän se perinteisesti on. Itse taasen olen hävittäny kaikki romut pois käyttöautoa myöten ja sijoitussalkusta löytyy muutamaa osakelappusta ja ETF:ää.

-MaTTi-
06.05.2010, 22:18
joo niinhän se perinteisesti on. Itse taasen olen hävittäny kaikki romut pois käyttöautoa myöten ja sijoitussalkusta löytyy muutamaa osakelappusta ja ETF:ää.

WTF on ETF?

Edit: guuggleli pelasti taas: "ETF:n, suomeksi indeksiosuusrahaston, lyhenne tulee englanninkielisistä sanoista Exchange Traded Fund. ETF on rahasto, jolla käydään kauppaa pörssissä kuin osakkeilla."

Uus asia mulle. http://forums.offipalsta.com/images/icons/icon11.gif

Rekisteröimätön
07.05.2010, 09:27
hämmentäviä vastauksia :0

T€€MU
07.05.2010, 10:06
hämmentäviä vastauksia :0

Mitä sää orotit ku täältä tuollaasta kysyyt..
Ei kai kukaa ny tuu ja sano mihin kannattaa rahansa laittaa, kenellä onni on sen kätkee jne..

pahapaimen
07.05.2010, 13:17
Osta maata tai metsää ja kutsu meidät muutkin sinne offaamaan, sillä jaettu ilohan on se paras ilo:D Eikä maan arvo ainakaan laske, jos nyt ei se ehkä offiratana nousekaan.

A-P
07.05.2010, 13:36
[QUOTE=pahapaimen;667165]Osta maata tai metsää ...QUOTE]

Ääni tälle! Viisaushan sanoo ettei maata enää tehdää uutta, paitsi Islannissa, joten sitä kannattaa aina ostaa.
Mutta ei sinne kannata ihan kaikkia kuitenkaan kutsua offailemaan. :D

sjeeppi
07.05.2010, 13:58
Kaik on myyty, voitolle jäi jonkinverran, verottajan ja pankin provikoiden jälkeen.

Rekisteröimätön
08.05.2010, 13:24
tuo siJoitusrahasto olisi varmaan helpoin vaihtoehto.

toki maan/metsänosto houkutelisi mutta ei tuollo rahalla taida sitävertaa saada että kiinnostaisi aloittaa

farmari
08.05.2010, 14:17
Katse itäsuomeen, pakkokos se on kotikulmilta ostella. Kyllä tuolla rahalla jo melkoisesti maata ostelee, kun vaan katsoo mistä sitä ostelee. Sillä taas ei juuri ole merkitystä sitten, kun sitä voittoa realisoit...

patroltd
09.05.2010, 20:13
Eihän 50 tonnin siloittamisessa ny isoja ongelmia pitäs olla?

Teppo2
09.05.2010, 20:33
Moron

Hyviä neuvoja tullu jo paljon :) mutta heitetään vielä korsi kekoon. Eli osta n. 100.000 € huoneisto, mielellään uudehkosta taloyhtiöstä ja laita vuokralle. tuo toinen 50.000 € kannattaa ottaa ihan rahoituslaitoksen lainana. 10-15 vuoden maksuajalla. Tänä aikana vuokralainen maksaa sen pyöreäksi. Jos haluaa nopeuttaa toimintaa, niin nakaa 100-200 € omaa nokkiin per kuukausi ja tuo 50.000 on maksettu pois 7-8 vuodessa. Sitten sulla on taas ongelmana mihin sijoittas 100.000 €

Tai sitten osta metsää. Ts. mene paikaaliseen metsänhoitoyhdistyksen toimistoon. kysele millaisia palstoja on myynnissä ja sitten jos et ole ennen omistanut metsää, niin kysele ja perehdy mitä metsänomistaminen vaatii. Se ei ole vaikeaa mutta muutamia asioita on hyvä tietää.

Tai sitten osta kultaa ko. rahasummalla. Näyttää komealta ja raudassa on raha tallessa niinkuin joku jo täällä sanoi. Ja näyttää mutten aika komealta takanranssilla näppi kolme kiloa kultaa :)

HV
09.05.2010, 20:53
joo, et nyt aivan tunari ole jos tililtä löytyy 50 tonnia...

mutta melkeinpä kannattais sijoittaa johonkin konkreettiseen kun euro taitaa pian sukeltaa pahasti

Rekisteröimätön
10.05.2010, 10:33
Eihän 50 tonnin siloittamisessa ny isoja ongelmia pitäs olla?

tarkoittaa mitä? kerroppas esimerkki?

kiinteistöjä en aijo enää haalia vuokralaisita kun tuppaa olemaan aikaslailla harmia.

mutta tuo maanostaminen pitää nyt kyllä harkita ja tosiaan käydä siellä metsänhoitoyhdistyksessä... onko siellä muuten noin yleensä kunka "puolueeton" meininki?

patroltd
11.05.2010, 19:57
tarkoittaa mitä? kerroppas esimerkki?

kiinteistöjä en aijo enää haalia vuokralaisita kun tuppaa olemaan aikaslailla harmia.

mutta tuo maanostaminen pitää nyt kyllä harkita ja tosiaan käydä siellä metsänhoitoyhdistyksessä... onko siellä muuten noin yleensä kunka "puolueeton" meininki?

Harrasteauto, siihen kunnon kone+runsaasti varaosia, muutama ase, pikkasen pitkävetoa mm-kisoihin, kierros pikkubussilla kavereiden kanssa ja sitten katot paljonko on jälellä.
Ei mitään ihmeellistä?

SauliS
11.05.2010, 20:33
Harrasteauto, siihen kunnon kone+runsaasti varaosia, muutama ase, pikkasen pitkävetoa mm-kisoihin, kierros pikkubussilla kavereiden kanssa ja sitten katot paljonko on jälellä.
Ei mitään ihmeellistä?

Suurin piirtein tähän tyyliin olen itsekin sioittanut eikä ole ongelmia ollut :D

hutikka
11.05.2010, 20:36
"Osta maata,sitä ei enää valmisteta" :D:D

Nisu
14.05.2010, 01:38
Espanjasta löytyy ihan kivoja kiinteistöja edukkaasti tosin vielä ei taida olla aika. Syksyyn kun malttaa odotella niin hintataso putoo lisää. Ja siinä sitten nousuaikaa odotellessa kun samalla vuokraa enstalven lomiks kavereille.

Niin ja tohon korkea korkoiseen mainintana että taitaapi inflaatio syödä tuotot. Eli ei mitään järkeä.

Sijoitusvaihtoehtoja on paljon ja sopivalla hajautuksella saa varmasti hyvää tuottoa. Hajautuksena osakkeet, kiinteistö, maa, raakaaineet ja korkopaperit. Tosin osa raaka aineista on huipussaan mutta löytyy sieltäkin helmiä.

Tuon kokoisella summalla pelaisin osakkeilla. Koska kiinteistöön/huoneistoon tuo ei juuri riitä, toki on tietty muitakin mielipiteitä.

Rahastoja en itse kannata koska hallinnointipalkkiot ovat yleensä kohtuuttomat. Toki jos on riittävän kyvykäs ja osaa katsoa tulevaisuuteen riittävän avarakatseisesti niin siellä on varmasti helmiäkin. Ja mikäli itsellä ei ole aikaa, kinnostusta ja osaamista, niin rahasto voi olla turvallinen vaihtoehto.

Tietty kantsii fundeeraa et millaista vuosittaista tuottoa halajaa sekä mihin on itse valmis panostamaa sekä mahdollisesti häviämään.