Kirjaudu sisään

View Full Version : swampperin paineet mitkä?


vp
15.12.2004, 13:35
laitoin tossa swampperit mut millaisilla paineilla kukin ajalee tuolla metsässä et rengas toimis parhaiten kuten myös tiellä vai kannattaako paineita vaihdella kun o vaan vähäistä tie ajoa.

offroadjouni
15.12.2004, 13:39
Mikä auto? Mitkä swampperit? Mulla LJ:n alla 35*16 Boggereissa ~0.6 kiloa. Maantiellä en ole niillä ajanut 40 km pidempää matkaa yhteen menoon. Paineita kannattaisi kyllä muutella sen mukaan ajaako tiellä vai maastossa.

/* Life Begins at 35" */

vp
15.12.2004, 13:49
juu unohtu mainita 35/15-15 superswamper ja hj60

mikjus
15.12.2004, 14:13
Mulla BJ-40 36x12.5x15" swampperit 7 leveellä beadlokatulla vanteella alkaa elämään vasta 0.7 paineilla. Olen ajanut takana 0.4 paineillakin mutta toi 0.5 - 0.7 on ainakin bjn painoselle ok. Tiellä sitten 2 kiloo on hyvä. Sen verran veemäistä on noiden paineiden kanssa kikkailu että tilasin sellaset staunin tire deflatorit jotka vaan ruuvvataan venttiilin päälle ja se laskee paineet säädettyyn arvoon. Täyttäminen onkin sitten aika tuskaa hong kong kompuralla joka tosin on yhtä nopee kun esim. offivarusteen kannettava hopeinen malli. Biltemassa muuten näytti olevan aika hyvän näkösiä kompuroita about 50€ hintaluokassa.

Nii ja nyt alko löytyy sellasia digitaalisia rengaspainemittareita sekä motonetistä että biltemasta noin 10€ hintaa. Ostin oman bilhelvetestä ja olin yllättynyt kun se näytti just 2 bar kun olin sellasella kuulemma tosi tarkalla "LVI"? mittarilla laittanu paineet kohalleen.

- http://www.G-69.tk -

Edited by - mikjus on 15/12/2004 14:21:25

vp
15.12.2004, 14:38
se varmaan tommosessa rohmussa vois olla 1 kilon luokkaa taitaa pitää vain ruveta testailee.kovat paineet pitää tielle laitaa,kuluuko toi rengas kuinka nopeesti tie ajussa

Paavo
15.12.2004, 15:50
Rangessa Q78-16 (~36x11") teeäsällät lämpenee kovasti tien päällä alle kilon paineilla, pidempää siirtymää varten tulee laitettua aina pari kiloa, mutta näin liukkailla vois kokeilla vaikka puoltatoista kadulle. Maastossa tyypillisesti 0.7-0.9 appareiden ja romun määrän ja maaston mukaan, leveemmälle renkaalle tai kevyemmälle autolle varmaan vähempikin.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Jare
15.12.2004, 18:17
Yleensähän toi selviää ihan kokeilemalla. Jos on tubelessina vanteilla, niin kannattaa jättää mieluummin hieman kovaks, ku sit toinen vaihtoehto on vanteella pudonnut rengas esim. jossain rapa spoorissa<img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>

Maantiellä Swamperit kuluu ja kuulemma todella nopeasti. Ite en ole raskinu niillä maantiellä ajella juuri lainkaan. Swamp Jumperissa oli joskus Q78-15 TSLät ja ne oli jo sen verran äänekkätkin, ettei turhia viittiny niillä jurnutella. Toinen on, että auton seistessä noi swamperit tuppaa painumaan kantikkaaks ja ryskyttää sit ku lähtee liikkeelle, kunnes lämpiävät riittävästi. Mutta maastossa ovat omiaan.

Kokeile rohkeasti paineita maastossa ja huomaa kuinka paljon mukavampi on ajella, kun paineet on riittävän matalat. Pito on ihan eriluokkaa ja pienet patit ja kannon juuret ei tunnu juuri lainkaan.

vp
15.12.2004, 21:00
kävin iltamassa metässä möyrimäs kilon paineilla aikasta mukavasti tuo meni vois varmaa pitää viel paremmin jos tiputtas paineita ettei vaan minun tuurilla sit tipahtas vantaalta pois.meinasin kyl rengasliikkeessä sanoa et laittakaa sisuskumit sisään nii pysyy ilma paremmin ku ne ähräs renkaan kanssa ku yrittivät saada ilman pysymään siellä.

Paavo
15.12.2004, 22:25
Moi,

&gt; Kokeile rohkeasti paineita maastossa ja huomaa kuinka paljon mukavampi on ajella, kun paineet on riittävän matalat

Ja siirtymillä sitten... ainakin mun auto on ihan hieveä ajaa tiellä pienillä paineilla, mutkaan saa kääntää reilusti ennakkoon, vanne ja kulutuspinta ei tosiaan mene ihan samaa latua. Appareiltakin on tullut joitain kommentteja, ja porukan ilmeet on aika ovelia kun ne on pikkupaineilla kyydissa ekaa kertaa.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."