View Full Version : kysymys vanteista
jokuhan tietäis varmaan et käykö HDJ80n orkkis 16" peltivanteet milläänlailla vm -86 nissani patrolliin? :confused:
Joo....Toyotassa isompi keskireikä ku Nissanissa, että ei ainakaan siit oo sopivuus kii... Moni laittaa Hiluxin kanttireikäst mallia Nissanin alle, kun vanne tulee himpun ulommas kaariin nähen ja ei oo niin töpön näkönen... Ja jos vanteet lähellä, niin äkkiähän sitä sovitttaa paikalleenkin... Ja kyllä paikallisilla renagasmyyjillä on vannekuvastot, mistä näkee ET:t ja keskireikien halkasijatkin.
Huonosti, jos ollenkaan. Tojotassa on keskireikä 108mm, nissanissa pitäs olla 110mm. Lisäksi Hodarissa on melko roimat ET:t verrattuna y160-patrolliin, koska akselit on siinä huomattavasti leveämmät.
Kyl tojossa on isompi keskireikä, mitä Nissanissa... Yheltä Hilux kuskilta ostin Nissanin orggikset muutama vuosi sit pois, kun ei menny keskireijältään hilun ale... Ja mazdassa taasen pienempi ku Nissanissa... Mut kokeilemalla selviää... Mut Nissanin orggiksilla jää renkaat syvälle ainakin Kingeissä, että ei tolkkua... ja sit ku heittää noi Hiluxin alle, niin on paremman näkönenkin...
Mut kokeilemalla selviää parhaiten ja renkaan kera, jos on mahdollista kokeilla, niin näkee miten mahtuu kaariin ne...
Riippuu sitten varmaan nissanista ja tojotasta keskireiät. Mutta esim. HJ:n orkkisvanteita ei saa patrolliin menemään ilman rajua keskireiän avartamista. Suurin osa tarvikepeltivanteista sitten on valmiiksi isommalla reiällä, jotta käy molempiin, mutta joitain mangelsseja on tullu vastaan tuolla tojotaan timmillä keskireiällä, eli eivät käy patrolliin. Muutoin HJ:ssa ja y160:ssä passaa et:n puolesta vanteet keskenään, samoin sitten hodarissa ja GR-patrollissa.
Tosin, itelle meni ihan kiltisti paikoilleen RJ:hin GR:n 8" et 0 vanteilla 35 creepyt, ei ottaneet juuri mihinkään kiinni, ja mahtuivat joustamaankin. Eikä ainakaan tuleet kaarista yli :P
Näytti vaan aika hirvitornilta, ennenku levitin vanteita 4" lisää ulospäin :P
otappa tästä nyt selvää ainakin king cap vanteet menevät liian sisään...?
jokuhan tietäis varmaan et käykö HDJ80n orkkis 16" peltivanteet milläänlailla vm -86 nissani patrolliin? :confused:
Käypi.
Ainakin jos se vanne on tämännäkönen
http://www.vannehaku.fi/site_media/pictures/medium/9356_0.jpg
Itsellä ei sopinut hiluxin vanne patrol gr:ään.
En tiedä miten lankussa.
Käypi.
Ainakin jos se vanne on tämännäkönen
http://www.vannehaku.fi/site_media/pictures/medium/9356_0.jpg
Noi on kaukana HDJ:n vanteista, nää on siis jostain Hiluxista kaikki-sisään-malliset (ET+30 ellei enemmän). Ei missään nimessä Patroliin näitä.
Edit: hyi hitto minkä näköset
Noi on kaukana HDJ:n vanteista, nää on siis jostain Hiluxista kaikki-sisään-malliset (ET+30 ellei enemmän). Ei missään nimessä Patroliin näitä.
Edit: hyi hitto minkä näköset
Mulla tuli HDJ80:n mukana tuommoset vanteet 100.0 samat mitkä tuossa kuvassa, en tosin käyttäny niitä HDJ80;ssä, mutta laitoin ne vm.89 3.3td patroliin ja ajoin niillä talven ongelmitta 100.0, nyt nuo ovat hj61;n alla ja edessä taitaa ottaa vähän raidetankoon tai johonkin kiinni, mut ajan silti, ei haittaa kun vain kermaperseitä ;)
Teidän on paras uskoa mua, tiedän olevani oikeassa. Varmaan maailman rumimmat vanteet nuo kyllä on, tässä olette oikeassa
edit.
tässä ne on hj61;n eteen vaihdettu:
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=2477&pictureid=49489