Kirjaudu sisään

View Full Version : Suzukin ulosotto


jyenin
10.12.2004, 20:38
Terve
Tuli tuossa syksyllä ostettua puolivahingossa Suzuki sj410 v84 moottorina 1.0L "lennokkimoottori" ja pienten alkuvaikeuksien jälkeen sain suzukin toimimaan sen verran että sitä pääsi metsään kokeilemaan, hyvin toimi, suzukihan menee minne vain. Siitä sainkin idean että suzukia täytyy ruveta rakentelemaan ja eiku nettiin ja tormäsin tähän foorumiin josta olenkin saanut ideoita ja paljon vinkkejä, kysyisinkin että oletteko keksineet suzukin ulosotolle järkevää käyttöä, itse ajattelin laittaa sen pyörittämään hytrauliikkapumppua mutta sivuja selatessani huomasin että se ei ole kovin hyvä idea pyörimissuunan vaihtumisen vaihteen mukaan vuoksi ja samat ongelmat taitaa koskea paineilmakompuraa. Pitäisikö siihen rakennella jonkinlainen välilaatikko jolla saisi voiman eteenpäin lähteväksi vinsille, onko sellaista joku kokeillut/tehnyt ? Mihin muuhun sitä voisi hyödyntää ? vinkkejä.

***Fun is not a straight line***

jyenin
19.12.2004, 17:22
Eikö kukaan ole viritellyt mitään vempaimia suzukin ulosottoon kiinni. Vinkkejä kaivattas.

***Fun is not a straight line***

19.12.2004, 23:45
voiskohan vastausten tulvasta päätellä että siitä ei oikeen ole mihinkään?

Note! This message was posted anonymously!

geswas
20.12.2004, 22:04
Oon kans suunitellu tota samaa et jos ois hydrauliikkapumpun siihe laittanu mut ku se tosiaa pyörii molempii suuntiin. Tulin siihe lopputuloksee et hydrauliikkaa varten laitan ennemmi kuorma-auton telinnostajan boksin kaikkine kiluinee.

aha! just! se o siinä!!!

jyenin
21.12.2004, 20:44
Taitaa anonyymi olla oikeassa, mutta kai sitä nyt johonkin vois hyödytää vai onko se lähinnä koriste verotus syistä. Hytrauliikasta sen verran että ehkäpä jokin perälautanostimen koneikko on järkevä ratkaisu ainoa pulma taitaa olla sen koko (puolet suzukista). ja jokin ohjaustehostimen pumppu taitaa olla liian tehoton ja kuormittaa moottoria (45hp) sen verran että kierrosten ollessa alle 5000 ei mennä mihinkään. No tuumitaan.

***Fun is not a straight line***

JAMANT
21.12.2004, 20:51
Eiköhän syy sen olemassaoloon ole vain ja ainoastaan verotustekijä.

Jeep Wagoneer Limited w/360V8 + TH-400 + Quadra-Trac !!!!
Jeep Comanche p/u w/4.0 + Aisin Warner 4 + New Process 231 !!!!

ttapio
22.12.2004, 14:44
paineilma kompuraa se ei koske, ne toimii kumminkinpäin, mistä lie johtuu. mutta värkkäsin omani kanssa ja se toimi väärinpäinkin samanlailla, kylläkin siivspyörän tuuletin käänsi puhallussuuntaa.

9ashmp9r

NKH
22.12.2004, 21:14
Jos haluutte jotain lisävempaimia autoon niin kyllä se hydrauliikka on aika lailla kätevin se vaan kannattaa tehdä sähkömoottorilla ->ei syö koneen potkuja eikä tarvi niin isoo säiliöö eikä tarvi mitään kiilahihna ja hihnapyörä hässäköitä rakentaa!!!
Meillä Suzukissa lumiaura, hydrauliikkatoiminen ja sähkömoottori toimii pumppuna, hyvin toimii eikä vaadi mitään erikoista, auto on ollu ennen kiinteistöhuoltofirmalla jotenka sen täytyykin toimia.

Hyviä sähkömoottorilla toimivia hydrauliikkasysteemeitä löytyy noista taxipakujen invanostimista, nehän nostaa yleensä n.300kg joten se pumppu on ihan riittävä esim. lumiauralle.
Ja ennekaikkea se hydrauliikkanestesäiliö on aika pieni!

Se on makuasia sano koira ku muniaan nuoli!

jyenin
23.12.2004, 23:16
Niipä se kait on että maasturin poikasessa hydrauliikan toteutus onnistuu parhaiten sähköpumulla, mitenkä olis noi pikkupakujen tai pulla-autojen perälautanostimen koneikot tai saiskos jostain pakun kappaletavara nosturista sopivan koneikon ja jos sais niin minkähän hintaisia kyseiset laitteet ovat ja mistä niitä sais.

***Fun is not a straight line***

offbros
25.12.2004, 12:24
veneissä paljon hydrauliikkaa esim. trimmi trimmi tasot. laitteet pieni kokoisia ja vähä virtaisia

LaaLaa
26.12.2004, 10:45
Pistä siitä suora kardaani tankin yli. laakeripukkilla kiinni takapuskurin alle ja kardaanin päähän keltainen potkuri <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

jyenin
26.12.2004, 19:07
No joo toi potkuri vois olla aika kiva, Onkohan veneen trimmeissä kuinka vahvat sylinterit niin ja en tarkoita mitään valtameri aluksia.

***Fun is not a straight line***

BillyJoe
31.07.2010, 12:32
Missä tämä PTO Suzukissa on? En löydä mitään pyörivää konehuoneesta, enkä auton alta..

Palex
31.07.2010, 13:50
Missä tämä PTO Suzukissa on? En löydä mitään pyörivää konehuoneesta, enkä auton alta..

Jakolaatikon takapuolelta se löytyy.

Heguli
31.07.2010, 14:34
Ja PTO:n käyttövipu on auton sisällä siinä etupenkkien välissä.

BillyJoe
06.09.2010, 20:37
Jakolaatikon takapuolelta se löytyy.

No sieltähän se löytyi. Kiitos!