View Full Version : Moottoripukki
onsekone
05.03.2010, 10:21
Onko kokemuksia Isojoen konehallin moottoripukista eli "moottorin siirtotelineestä"? 65€ kustantaa paikallisessa. http://www.ikh.fi/layout/dokumentit/1253083825-11_Tunkit_prassit_nostimet_2009.pdf Tässä esitteessä sivulla 8.
Sama kiinalainen kuin nuo muutkin biilteemat, motoneti jne myy.
Ollut rasitustestissä jo muutaman kuukauden 12H-T moottorin kera, eikä ole nempää notkahtanut kuin mitä notkolleen jäi kun motin siihen kiinnitin. Joo, moottori on kiinni päästään. -> hyvä hankinta.
Isompi rivimoottori olis tietty fiksumpaa aina kiinnittää kyljestään, mutku...
Meidän hallilla oli myös vastaava motonetin tarjoama laite, kesti hyvin GM:n 350 ja 305 lohkot ilman suurempaa vääntyilyä. Isompaa ei uskallettu testata :-D
Minäkin tarttisin pukin. Alkuperäinen linkki ei enää toimi, mutta oliko kyseessä tämä https://www.ikh.fi/fi/moottoriteline-680kg-pyorilla-taitettava-meganex-meg69
Vai se kevyempi malli? Tuo linkin pukki vaikuttais aika sopivalta ja olis varmuuskerrointa, kun kuitenki normaaleja henkilöauton moottoreita pääasiassa korjaan. Ja on kokoontaittuva. Bahcolla olis myös hyvännäköinen, mutta hintaa ~250e...
Mulla on puuilon halpis pukki jossa roikkunu OM605 puolisen vuotta.
Vi.un pelottava, eikä mitään toivoa pyöritellä ilman kannatusta.
https://www.puuilo.fi/epages/puuilo.sf/fi_FI/?ObjectID=669336
Ei oo (vielä) pettänyt mutta ei herätä luottamusta, ja lähtee varmasti kunhan saan inspiksen koneen loppuviimeistelyyn
Mulla oli työkaverilta lainassa tollainen vastaava kuin pee linkitti, sillä ollut käytössä valurauta- ja alumiini GM:n pikkulohkojen kanssa. Muistaakseni kantavuudeksi oli ilmoitettu noin 500kg tai 600kg.
Itselle laitoin siihen Jeepin 5.9 magnumin killumaan, eikä ollut mitenkään luottamusta herättävän tukeva. Kyllä sillä pystyi koneen siirtämään jopa tallista ulos ja kun oli rasvat kääntösysteemissä niin myös pyöri ihan nätisti. Mutta etenkin kone valmiiksi kasattuna aika kiikkerä.
Sinällään helppo noihin olisi tehdä joku pikku diagonaali alarungon ja pystyolpan väliin, ei se ihmeitä tarttisi että olisi paljon tukevampi. Ei tulisi mieleenkään laittaa yhtään painavampaa konetta tuollaiseen pukkiin ilman modausta, ja välillä jännitti jo nyt :D
https://timolampi.kuvat.fi/kuvat/Offroad/Auton%20rakennusta/Imusarja%20%26%20kannet/Editoitu-6152.jpg?img=medium
Lerssinen
29.04.2018, 07:13
Tehdään jotain tonneja maksavaa moottoria ja roikutetaan parinkympin telineessä josta se voi tippua ja mennä pas2 :D
Tehdään jotain tonneja maksavaa moottoria ja roikutetaan parinkympin telineessä josta se voi tippua ja mennä pas2 :D
Jossain pakko säästää, kun moottoriin menee rahaa...
Vakavasti puhuen nuo halvimmat/keveimmät mallit on ilman muuta pois suljettuja. Biltema näkyy myyvän samanlaista pukkia kuin bahco hintaan 239. Luultavasti se tai ikh:n järeämpi versio joka on satasen halvempi. Biltemassa ja bahcossa on kätevän näköinen pyörityssysteemi, muuten tuo ikh tukevamman näköinen. Järeämpiäkin löytyi melko edullisesti, mutta onko siitä sitten mitään hyötyä. Vielä on sellainen muuttuja tässä, että olis hyvä jos koneen sais suoraan moottorinosturilta liitettyä pukkiin, pitää vielä mitan kanssa tutkia ettei jalat estä sitä.
Olin jo tilaamassa biltemasta pukkia, kun huomasin että verkkosivu ilmoitti koko lähetyksen painoksi 36kg. Bahco ilmoitti pukkinsa painoksi 41kg ja alkoi sitte epäilyttämään, että bilteman versio on joku rimpula malli bahcosta. Ostin sitte sen bahcon vaikka kallis oliki.
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=6813&pictureid=213035
Ainoa ongelma on nuo kääntyvät pyörät. Ne ei nimittäin meinaa kääntyä kun moottori on pukissa kiinni. Kyllähän tuo kone tuossa huojuu, mutta ei ole tullu semmosta tunnetta, että se olis kaatumassa. Varmaan kannenpultteja tms vääntäessä pitää vähän kattoa mihin suuntaan vääntää. Moottorin pyörityssysteemi on todella kätevä.
Joka pukaa noi pyöritysmekanismit.......riittävän tukevat.....
Ja myö niitä kohtuu hintaan....
Eikä haittais vaikka olis laakeroidut.
Ja pitäis kestää isotkin motit.
Jokainen hitsailkoon itelleen riittävän kestävät.....pyörillä tai ilman.
Ja tää ei koske moottori miähii jotka tekee alulohkoii tai suzuki mootoreita.