View Full Version : lehti jousen kiinnike
onko tuommoisesta kenelläkään kokemusta?
http://www.gon2far.co.uk/gallery/gon2far/500_bottomshockmount.jpg
http://www.difflock.com/buyersguide/newproducts/gone2far/Spring-Mount1.jpg
jos rakentelisi itse niin mitä sanoo setä leimalla?
Caravaanari Land Rover
samantien tämmöset..
http://www.off-road.com/jeep/reviews/mmr.htm
Laillisuudesta en sitte tiiä
-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
noi "revolver" vai millä nimellä noi nykyään on ?riipukkeet antaa hyvän näköiset ulosjoustot tossa baxterin linkissä.
noita latan toiseenpäähän tulevia noin äkkiä vuntsittuna pidän täytenä humpuukina.
juu noita revolver riipukkeita on jenkkilän lehdissä näkyny mut nuo ekat oli ihan uus tuttavuus ja vois väsäily onnistuakin.
Caravaanari Land Rover
mielestäni ei kannata väsätä kaikkea mitä näkee,täytyy ensin ajatella mitä tekee ja vasta sitten tehdä.
Noi vois jakaa kolmeen ryhmään..
Eka hietsun linkeissä oleva, joka vähentää lehden kiertymistä.
Toka sellainen saranoitu riippu, joka kasvattaa ulosjoustoja
Kolmas revolver malli, jossa on kummatkin ominaisuudet.
Mikä noista olis sitten paras? Jos ottaa huomioon että tekee itse. Muita keksintöjä samaan tarkoitukseen?
-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
mutta nimen omaan toi ekan linkin patentti pilaa koko jousituksen,latta jousen kuuluu kuitenkin olla samalla tukivarsi.
jos tyhmät jenkit haluu ajella rampeillee autoilla joka muljauttaa perän sivulle vääntövoimien kohdistuessa pelkästään riipukkeeseen ja sen kiinikkeeseensen.
tommonen linkku tekee saman ilmiön kuin se että jättää kierrejousitetusta autosta sen poikittais tuen pois.
itse en ainakaan lähde hakemaan akselille ns poikittais klappia tieten tahtoen.
mutta voin tietysti olla väärässäkkin.
sivuttais heitto saataisi korjattua takas lähtökohtaansa ns watt-linkillä ja siinä vaiheessa etu perä alkais olemaan jo melkonen risukasa.
Edited by - jjtp on 02/12/2004 17:10:05
toi hietsun linkki on etupäässä parempi nääs jos noi revolverit tällää eteen ja jossain tiukassa mäjessä se voipi pikkasen tuntua keulilmis ilmiöltä. voisi ainakin kuvitella näin.
viime vkon.loppuna orikedolla siin sinises off toyotas oli tommoset revolverit takana+ilmapussi akselin päällä, baxxter ainakin näki auton.
kiitti muuten kyydist ja jelpist. terv.410SJ SUZUKI.