PDA

View Full Version : Pakkaslumi perkule


rhm
13.02.2010, 10:55
Onko muut törmänny tän pitkän pakkasjakson ja pölyävän pakkaslumen aiheuttamiin ongelmiin autoissa?

Vaimoke ei päässy viikolla töihin yhtenä päivänä, kun sen lämppärin puhallin ei lähteny pyörimään ja sit ku se lähti, niin piti järkyttävän metelin. Purin sen pois ja sisällä oli jäätä vaikka kuinka paljon.

Tänä aamuna pikku veli tuli poikkeen hätääntyneenä, kun sen lämppäri piti kamalaa meteliä. Se on kaupannu pitkään autoonsa ja tänään on tulossa joku katsoon sitä 600 km päästä. Purettiin sekin ja jäätä oli sielläkin niin maan pirusti.. Mut saatiin onneks sekin pienellä pelaamaan..

Eipä ole aiemmin tällaisiin ongelmiin törmänny. Omassa autossa kans aina lumisateen jälkeen menee lunta kennolle, kun lähtiessä pöllähtää lunta ja vetää kaikki lasit hetkeks huuruun. Ei oo onneks VIELÄ jäätyny. Tulee kyllä ajettua pisempää matkaa, et ehtii sit sulaanki vähän.

FinnDRZ
13.02.2010, 11:00
Mun pitäisi avata koreanihmeen lämppäri, välillä rutisee hitosti, välillä ei jaksa käynnistyä ennenkun antaa lumiharjalla iskua...

Gravedigger
13.02.2010, 12:29
Ainut ongelma tuli micrassa kun niveliin pakkas lunta pitkällä matkalla. Puhallin ja muut toiminut hyvin.

Kelju.K
13.02.2010, 15:13
Meidän Astro alkoi kans oireileen pari päivää sitten ja nyt lämppäri vaatii aina tärskyn ennenkuin lähtee puhaltaan. mitään sivuääniä ei tosin ole kuulunut.
Hiiliongelma tuli ensiksi mieleen mutta jospa se olisikin toi. Täytynee laittaa ensin auto pariksi päiväksi sisälle sulamaan ja sit vasta käydä voimisteleen lämppäriä auki jollei oireet lakkaa...

rhm
13.02.2010, 15:35
Kannattaa koittaa sulatella ajoissa. Tuo emännän auton puhallin oli aika lähellä, ettei palanu.. Hiukan tuoksahti jo...

mäksä
13.02.2010, 16:46
lämppäri ongelmii ei oo ollu mut emännän mondeos jääty toisest takarenkaast jarru jumiin..
oli volvo ilmiö ja vanne keränny lunta niin ettei satulaa ees näkyny...:eek:
että talvi on mukavaa aikaa....:mad:

volvolet-sugga
13.02.2010, 17:00
ei ole vielä onneks meillä päin saanut niin pieniä hiutaleita että menis aktiivihiilisuotimesta läpi

Jani E
13.02.2010, 17:00
niin ja voihan sen auton putsata päältäpäin lumesta enne ajoon lähtöö...?
välillä näkee niitäkin että vaan pyyhkijöillä hirotaan lasiin reikä ja lähetään ajaan. silloin vetää lämppäri varmasti lumimoskaa sisäänsä!
itte tulee välillä pidettyä mattoo tai pressua cruiserin ja carinan päällä, siis lähinnä tuulilasin ja nokan päällä estämässä lasin jäätymistä ja lumensatamista ilmanottokanaviin. on paljon mukavampi ajaa kun on auto sisältäkin paljon kuivempi ja ei huurru lasit!

SauliS
13.02.2010, 20:18
Ne sisäilmasuodattimet jäätyy kans. Ja sitten puhallin huutaa hädissään eikä ilma kulje..

Petek
13.02.2010, 21:19
kaivurista en sitte jaksanut konepellin päällistä lumista puhdistaa... rupes ilmanputsarin valo välkkymään mut oli "tärkee" homma kesken niin eiku kuokka heiluu... kohta alko kone nikottelemaan ja eiku putsari auki... täynnä luntahan se kele oli ja vielä puoliks jäässä.

Nerd-O
13.02.2010, 22:45
Ei ole ollut minkäänlaista ongelmaa. Johtuu ehkä siitä että tuo auto on melkein koko ajan lämpimässä autotallissa. Yksi niistä harvoista autoista tuolla liikenteessä, mikä on koko ajan pesty, ei suolaa pinnalla ollenkaan, eikä myöskään lunta missään :) Tiedä sitten tuleeko tuo halvemmaksi säilyttää autotallissa vai käyttää ulkona lohkoa ja sisälämppäriä.

volvolet-sugga
13.02.2010, 22:46
+Ne sisäilmasuodattimet jäätyy kans. Ja sitten puhallin huutaa hädissään eikä ilma kulje..
ja ihme kyllä ei ole koko talvena jäätynyt, ehkä moottorin/ohjaamon/tallin lämpö auttaa?

RuF
13.02.2010, 22:47
Patikasta kärähti puhallin, tiete just ton takia :?

AVRO
13.02.2010, 22:53
Ei sinänsä ongelmaa. Renapultissa moniurahihna innostui joulukuisen pyryn jäljiltä hieman vingahtelemaan kun kylätiellä oli sen verran lunta että tuli konepellinkin yli puskurin pakottamana. Kai sitä sitten tunki konehuoneeseenkin. Kosteammalla lumella olis varmaan jäänyt menemättä kokonaan...
Volvossa kerääntyy vanteiden sisäpuolelle lunta.

Muuten on kiva ajella tämmösillä keleillä.

Tojo4wd
13.02.2010, 22:57
Käyttää sisäkiertoo välillä niin sillonhan se puhallin sulaa kun lämminilma kiertää kotelossa.
Meinaan jos ei välillä talliin saa sulaan.

Itsellä ei ainakaan mitään ongelmia ja ei ole tallissa käyny kosla sulamassa koko talvena.
Tottuu pian lämpöseen ja lakkaa toimimasta.:D

Ooppeli
13.02.2010, 23:21
Toi opeli tekee sen tempun et jos on satanu lunta ja se pääsee sisäilman ottoon niin alta kaks sekendii ku ikkunat huurussa. Ja sit menee aikaa ennen kuin kuivaa ikkunat.

liero
13.02.2010, 23:28
lämppäri ongelmii ei oo ollu mut emännän mondeos jääty toisest takarenkaast jarru jumiin..
oli volvo ilmiö ja vanne keränny lunta niin ettei satulaa ees näkyny...:eek:
että talvi on mukavaa aikaa....:mad:

vastaavaan olen melkein törmännyt, erona on että pallosalamassa jäätyy molemmat takafillarit... prkl, ei ne rumpujarrut niin paskat olekkaan!

http://www.opelclubfinland.fi/forum/viewtopic.php?f=37&t=184230

Mappe
13.02.2010, 23:41
Mulla tekee hiluxi kovilla pakkasilla sitä että lämmönsäätö vipu ei mene kylmän puolelle ollenkaan. Se on jotenki mekaanisesti jumissa. Heti ku pakkanen vähä hellittää saa sädettyä kylmemmälle. Isompaa probleemaa ei sit oo ollu.

Bänkster
15.02.2010, 16:56
Mites se Subaru mainostaakaan lehdissä
"Ei huonoja kelejä, vain vääriä välineitä"

..tiedä sitten mitä tekemistä tuolla on Subarun kanssa... ;)

RalliJari
15.02.2010, 18:15
vastaavaan olen melkein törmännyt, erona on että pallosalamassa jäätyy molemmat takafillarit... prkl, ei ne rumpujarrut niin paskat olekkaan!

Jäätyy ne rummutkin, tuli joskus etuveto corollalla todettua, kovin heikosti liikku kun molemmat takarenkaat ol jumissa ja jäinen parkkipaikka alla.

Ite topikin aiheeseen viitaten niin ei oo itellä missään autossa moista ongelmaa tullu, aina on auto pihalla ollu. Tosin aina myös kopistelen auton huolella ennen liikkeelle lähtöö. Talviautoilu on mukavaa:) Kuhan on oikee neliveto.

Rekisteröimätön
16.02.2010, 19:30
ei ole vielä onneks meillä päin saanut niin pieniä hiutaleita että menis aktiivihiilisuotimesta läpi



Yleensä vaan nuo aktiivihiilisuodattimet/raitisilmasuodattimet on puhaltimen jälkeen. eli kyllä se lumi voi sinne silti mennä.

sisua45
16.02.2010, 20:30
Yleensä vaan nuo aktiivihiilisuodattimet/raitisilmasuodattimet on puhaltimen jälkeen. eli kyllä se lumi voi sinne silti mennä.

Mm VAG-tuotteissa on suodatin ennen puhallinta.

Skaleton
16.02.2010, 23:35
ei ole vielä onneks meillä päin saanut niin pieniä hiutaleita että menis aktiivihiilisuotimesta läpi

Onkos emakkovolvossa aktiivisiilisuodatin, no onhan volvo aina ollut kehityksen kärjessä. Vai ettet vain syöttäisi nyt meille siansaparoa

volvolet-sugga
17.02.2010, 17:01
Onkos emakkovolvossa aktiivisiilisuodatin, no onhan volvo aina ollut kehityksen kärjessä. Vai ettet vain syöttäisi nyt meille siansaparoa
siinähän on aivan JÄRJETÖN lämmön kehitin , ja koko lämmityslaite nerokkaasti erittäin lähellä lämmönkehitintä, joten ei tule tämmösiä pikku murheita. ja lämmitys laitteen nerokastakin nerokkaampi sijoitus paljastaa myös ylimääräiset vuodot konehuoneessa etenkin jos sattuu ajamaan hiljempaa.mutta toi rouvan rassi on noin 50v uudempi ja siihen on jonkun sortin viltteri
lykätty

Skaleton
17.02.2010, 18:02
siinähän on aivan JÄRJETÖN lämmön kehitin

No niinhän se on, ainakaan vanhan liiton Volvoissa ei pakkanen yleensä ole haitannut