View Full Version : Mistä hyvät lumiketjut?
Tarttisin Samuraihin 235 65 r16 sahara insoihin hyvät ja edukkaat ketjut, mistäköhän mahtais löytyy??
cros4wd myy CN-400-ECO ketjuja 115,50 euroa parilta. Itellä on vastaavat ketjut ja on helppo laittaa päälle. Menee kertalaakilla kovalla alustalla, eli ei tartte siirrellä autoa ja kiristellä lisää. Takakiinnitys on helppo laittaa ja löysätä silmät ummessakin. Pito on riittävä ja eivät ole ihan hepposet.
Tuolta hyvät ketjut:
http://www.offroadpaja.fi/Off-road/Mafri/ketjukoot.htm
onsekone
08.02.2010, 10:13
Hae Työkaluässästä 6mm ketjua ym vermeet ja tee itse. 265-75-16 kokoon maksoi tarvikkeet 75€ puolelleen mutta tulipahan kestävät. Katkenneet ketjut/vaijerihässäkät ei kuulosta kivalta kurakaarissa. Kasatessa vilä hitsaat kaikki liitokset kiinni niin varmasti pitää. H-malliset ketjut ei ole vaikea tehdä.
hazzinen
08.02.2010, 12:11
no jos ite tekemällä maksaa nuinkin paljo, ni ei paljo kannata. www.offroadtarvike.fi , tonne soittoa ja gunnebon lumikettinkit alle, kipalehinta 85 ekee muistaakseni oli.