PDA

View Full Version : PINJONIN MOMENTTI?


pecu
04.02.2010, 18:56
-91 läjä ja etuperään laittanu kaikki uusiksi niin paljonko on momentti sille pinjonin mutterille?koitin kyllä söörtsiä muttei oikeen selketä vastausta löytyny ja kiitosta jo etukäteen!!!

Punanenä
04.02.2010, 19:01
Eikös käytetyllä ja uudella krymppiholkilla ole eri kiristysmometti?
Varmaankin korjaamokäsikirjasta löytyy:)

Jp
04.02.2010, 19:12
Eihän se pelkkä momentti, vaan myös että saavutat tietyn esijännityksen pinionin laakereille, n. 10 in/lb. Jos sulla on krymppi, niin se momentti piisaa mikä riittää painamaan krymppiä kasaan+ruuvilukite. Jos kiintee väliholkki, niin laita niin tiukalle että ottasuonet pullistelee+ruuvilukite.

pecu
04.02.2010, 19:14
siis uusi on myös toi rymppiholkki!ja ei ole korjaamokäsikirjaa tähän hätään niin sillä aattelin jos joku tietäis!!
toiki tieto olis ihan hyvä siis toi esijännite olis nimittäin helppo prässissä painaa ennen laipan ja mutterin laittoa.

Jp
04.02.2010, 19:29
niin siis se ohjeellinen esijännite arvo on n. 10in/lb, eli voima jonka pinion ottaa ennenkuin pyörähtää. Ei se mutterin momentti ole tärkeä, kuhan pysyy kiinni. Tärkeämpi arvo on toi esijännite perän/laakereiden eliniän kannalta.

pecu
04.02.2010, 21:34
ok!

Rekisteröimätön
05.02.2010, 08:15
niin siis se ohjeellinen esijännite arvo on n. 10in/lb, eli voima jonka pinion ottaa ennenkuin pyörähtää. Ei se mutterin momentti ole tärkeä, kuhan pysyy kiinni. Tärkeämpi arvo on toi esijännite perän/laakereiden eliniän kannalta.

Ei sen liikkelähdön momentilla ole merkitystä vaan se kun pyöritetään pinjon akselia mitataan pyöritykseen tarvittavan voiman suuruus. HJ:ssa muistaakseni oli noin 10-20 Nm.

Kiristetään krymppiholkkia siihen asti että tarvitaan tämä pieni voimaa pyörittämiseen. Sillon kireys on sopiva. Tai mitense nyt oli.

KarvaTurpa
05.02.2010, 09:53
Löytyykö tuolta sivun lopusta tarvittavaa tietoa?
http://www.telemail.fi/sampankotisivut/TechCar.html

pecu
05.02.2010, 17:18
asia kunnossa!!