View Full Version : Suomen oikeusjärjestelmän toimivuus? alaikäisen raiskaamisesta ehdollista mm.
Rekisteröimätön
30.01.2010, 15:02
Toimiiko Suomen oikeuslaitos, ja toimiiko se oikeudenmukaisesti?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200811180135005_uu.shtml
Melko mielenkiintoisia päätöksiä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200906309855220_uu.shtml
"Kuopion käräjäoikeus oli tuominnut ylikonstaapelin kahden ja puolen vuoden vankeuteen raiskauksesta ja lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Hovioikeus katsoi oikeudenmukaiseksi rangaistukseksi vuosi ja 10 kuukautta vankeutta ehdollisena. Lisäksi mies tuomittiin 70 tunnin yhdyskuntapalveluun.
Hovioikeus perusteli ratkaisuaan sillä, että käytetty väkivalta oli verrattain lievää ja että teko tapahtui lähellä suojaikärajaa. Uhri oli 15-vuotias."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010012110969867_uu.shtml
Tuossa muutama esimerkki.
Rekisteröimätön
30.01.2010, 15:37
Joopajoo,rikoksen tekijä se on näköjään suurin uhri. http://www.aamulehti.fi/teema/ylojarvenkolari/13395.shtml
Urbancityboy
30.01.2010, 16:46
Joopajoo,rikoksen tekijä se on näköjään suurin uhri. http://www.aamulehti.fi/teema/ylojarvenkolari/13395.shtml
Täällä yhdellä vanhemmalla mieshenkilöllä on uniapnea kuten ko. kimmo Sasillakin.
Aurinko häikäisi kun hän ajoi kotiinsapäin ja hän ajoi tehtaan pihaan kääntyvän kuorma-auton perään autollaan ilman henkilövahinkoja.
Lopputulos: ajo-oikeus otettiin ko. henkilöltä pois pysyvästi vedoten uniapneaan joka ei kyseisellä henkilöllä autolla ajaessa ole aiheuttanut koskaan minkäänlaista haittaa.
menikö oikein? Sasi sai pitää korttinsa ja kehtasi vielä valittaa että hänen "tuomio" oli kuulemma liian raskas.
aina ei mene näköjään nallekarkit tasan varsinkin jos toinen on poliitikko.
Tässäkin jotain vikaa mielestäni
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010020211035554_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010020311047918_uu.shtml
tämmöiseenhän tämä päänsilittely menee -> http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010020311048129_uu.shtml
totakin porukkaa pitäs niistellä tunti turpaan ja sit vielä toinen perään.. on luultavasti raajattomalla muutakin pelkäämistä kuin jotku saatanan keskenkasvuiset juopot!!!
Ei nyt ihan suoraan tähän liity, mutta tavallaan kuitenkin. Ihme ettei mediassa ole ollut juttua tästä eduskuntatalon edessä nälkälakkoilevasta, korruptoituneita poliitikkoja kritisoivasta hepusta: http://www.youtube.com/watch?v=WZTgiAnTj5U
Rekisteröimätön
03.02.2010, 17:39
Ei nyt ihan suoraan tähän liity, mutta tavallaan kuitenkin. Ihme ettei mediassa ole ollut juttua tästä eduskuntatalon edessä nälkälakkoilevasta, korruptoituneita poliitikkoja kritisoivasta hepusta: http://www.youtube.com/watch?v=WZTgiAnTj5U
Ei hassumpi teksti banderolissa...ihan asiaahan tuo on.
Jumalauta taas, eikö tuonki ois voinu oikiasti kohdistaa poliitikoille eikä poliisia vastaan. T ämmönen käsitys tuli mulle, ehkä tyhmä olen.
Rekisteröimätön
03.02.2010, 21:14
kuuntelin tänään radiota ja tutkija kertoi jotta 10% raiskatuista naisista kertoo asiasta joten 9 poliisia on vielä jäämättä kiinni raiskauksista.
Rekisteröimätön
03.02.2010, 21:24
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/poliisimiehelle-25-vuotta-vankeutta-nuoren-tyt%C3%B6n-raiskauksesta/225072
eli 18 poliisia tuomitsematta.
Poliisi raiskasi alaikäisen tytön...Käytti virkamerkkiä hyväkseen houkutellakseen tytön kämpilleen...TUOMIO:2v ehtoollista..
Ja joku pelimies kusetti pankeilta väärillä asiakirjoilla 3miljoona euroa...TUOMIO:3V kiinteetä
Offipiru
03.02.2010, 21:40
Poliisi raiskasi alaikäisen tytön...Käytti virkamerkkiä hyväkseen houkutellakseen tytön kämpilleen...TUOMIO:2v ehtoollista..
Ja joku pelimies kusetti pankeilta väärillä asiakirjoilla 3miljoona euroa...TUOMIO:3V kiinteetä
Pikkasen nurinkurin noista noi tuomiot, mutta niiku edesmennyt laulaja herra sano että raha se on kun ratkaisee...
"Britanniassa raiskauksesta, johon ei liity lieventäviä tai koventavia
seikkoja, saa viisi vuotta vankeutta. Myös muissa Pohjoismaissa linja
on kovempi kuin Suomessa"
TEHKÄÄ ASIALLE JOTAIN TÄÄLLÄ SUOMESSA, JUMALAUTA!!!
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Oikeusoppinut%20Seksuaalinen%20itsem%C3%A4%C3%A4r% C3%A4%C3%A4misoikeus%20ei%20paljon%20paina/1135252663071
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1908421
"Käräjäoikeuden mukaan raiskaus tehtiin lieventävien asianhaarojen
vallitessa, joten tuomio tuli vain sukupuoliyhteyteen pakottamisesta. Lieventävää oli muun muassa väkivallan vähäisyys. "
Onko järkee vai ei? Raiskaus on raiskaus, ja raiskauksesta annettavat rangaistukset on nykyisellään säälittävän ja surkuhupaisan välimaastossa.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/169057.shtml
Ehdollista tuollaisesta?
"Hieno" on meininki.