Kirjaudu sisään

View Full Version : Kiellettävä, kiellettevä, lässynlässyn ja nunnunnuu


VonLeka
30.12.2009, 05:31
Kiellettävä, kiellettevä, lässynlässyn ja nunnunnuu. Mitäpä jos vaikka herättäisiin vaihteeksi todellisuuteen, ja todettaisiin se, että ehkä joskus on vain parempi antaa hölmöjen sotkea omat asiansa, sen sijaan että kielloilla/rajoituksilla/mitälie rakenneltaisiin hölmöille turvaverkkoja? Jos sotkee raha-asiansa, niin ...siinähän sitten sotkee. Itsepä on sotkenut - kärsiköön myös seuraukset. Mutku eiku. Laillinen liiketoiminta pitäisi sen sijaan kieltää. Upeaa. Mahtavaa.

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/12/1024958

Mico
30.12.2009, 07:35
Kyllähän se niin on, että tälläinen holhous mitä suomessa harrastetaan lähestulkoon jokaisessa asiassa, jossa jollakin reppanalla on mahdollisuus vahingoittaa itseään tai lompakkoaan, ei lopulta ratkaise mitään vaan aiheuttaa uusia yhteiskunnallisia kuluja toisaalla. Erilaisia valtion määrämiä verojanhan tämä ihmisten itsetuhoisen käytöksen säätely ei tietenkään koske.:mad:

Sille on muuten olemassa aika hyvä ja luonnollinen selitys miksi ihmiset ovat idiootteja ja ajautuvat ylivoimaisiin ongelmiin taloutensa ja mielenterveytensä kanssa ja lopulta heittävät veivinsä oma-aloitteisesti tai jonkun muun avustuksella. Sitä kutsutaan nimellä:http://fi.wikipedia.org/wiki/Luonnonvalinta eli Evoluutio...:D

"Lajien yksilöt poikkeavat aina hieman toisistaan. Sellaisilla yksilöillä, joilla on selviytymisen kannalta parempia ominaisuuksia, on etulyöntiasema muihin populaation yksilöihin. Ominaisuuksia voivat olla esimerkiksi kyky löytää enemmän ravintoa, kyky paeta saalistajilta, voittaa vihamieliset lajitoverit, tai kyky houkutella lisääntymiskumppaneita (seksuaalivalinta). Heikommin menestyvät yksilöt ja niiden ominaisuudet karsiutuvat ajan myötä populaatiosta. Kelpoisuudeltaan parempien yksilöiden kantamat alleelit siirtyvät lisääntymisen seurauksena näiden yksilöiden jälkeläisille, ja siten yleistyvät populaation geenivarastossa. Näin hyödylliset ominaisuudet yleistyvät pitkän ajan kuluessa populaatiossa. Luonnonvalinnan kautta populaatio sopeutuu ympäristöönsä mahdollisimman hyvin."

"Miksi ajoit mummon yli suojatiellä?", "ku se lyllerti niin hitaasti, eiks seriffi oo kuullu mitä on evoluutio?" :eek:

Eskimo
30.12.2009, 09:09
Kyllähän nämä ko. pikavipit on ihan turhia teinien kiusaamista niin joutas mun puolesta lopettaa.

Kellekkään ei voi olla oikeasti apua 100€ lainasta, joka pitää maksaa viikon parin päästä takasin useamman kympin korolla.

Pikavippifirmat varmaan ovat eri mieltä kun saavat laillisesti kiskoa korkoa. Varmaan kohtuullisia tuottoja kelaavat nämä firmat.

Rojota
30.12.2009, 09:20
Varmaan kohtuullisia tuottoja kelaavat nämä firmat.

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/10/15626

eilhik
30.12.2009, 09:47
Varmasti pitkälti Evoluutio siistii ja samalla voi miettiä sitäkin kun näitä "huippukuskeja" karsiutuu pitemmälle varikkokäynneille tuonpuoleiseen , luonto vain karsii.

Suurimpana syynä varmasti näiden reppanoiden jotka näitä vippejä harrastavat on prosenttilaskun laskemisen kyvyttömyys.

Hyvä bisnes ja varmasti tuottaa eikä kukaan moiti "ylikorosta" joista jotkun pankit olivat joskus syytettynä ja silloinkin korot vain noin 12% ja sitten ihan Valtion siunaamat 18% (1992) .

Skorpioni
30.12.2009, 10:03
Hyvä bisnes ja varmasti tuottaa eikä kukaan moiti "ylikorosta" joista jotkun pankit olivat joskus syytettynä ja silloinkin korot vain noin 12% ja sitten ihan Valtion siunaamat 18% (1992) .

1989 maksettiin 18 % korkoa 210 000 lainasta. Lyhennys ja korot olivat 4 800 mk/kk. Miehen palkka taisi olla 6 900 mk/kk. Minä tuoreena äitinä äitiyspäivärahalla ja rahaa riitti.

Kielloista sen verran, että onhan noita kieltoja vaikka minkälaisia. Eri asia noudatetaanko niitä. Voisihan hengittämisenkin kieltää. Mutta uskoisiko kukaan?

santikko
30.12.2009, 11:20
pikavippien pahin ongelma taitaa olla se, että kännipäiten on baariin päästävä ja rahat loppu, niin näiltä saa helppoa rahaa. otat satasen, juot sen, otat toisen. tilipäivänä tajuat, että oot joka perjantai ja lauantai ottanut moisen, ja teet päätöksen että maksat vuokran ja puhelin laskun, ja lykkäät tekstiviestillä vippiä. saat pari viikkoa maksuaikaa, huomaat että sekin lysti makso n. 25e. eli oot ottanu 100e lainan ja tässä vaiheessa maksettavaa on jo n.150e
unohdat maksaa sen eräpäivänä, tulee muistutus joka maksaa 5e. ja korot alkaa rullaamaan.
jos sulla on neljä vippiä, mietit viinanhuuruisin mielin että okei, 400 maksaa takas. todellisuudessa viis sataa. ja jos edellinen moka käy, niin 620e. sitten kun pää selviää niin tajuat olevas opiskelija joka saa valtiolta rahan vuokraan ja tonnikalapurkkiin kuukaudessa, niin alkaa soppa oleen maustettu..:)

niko69
30.12.2009, 16:28
kuka perustaa mun kanssa pikavippi firman (ihan pienellä korolla ;) )

eilhik
30.12.2009, 17:22
1989 maksettiin 18 % korkoa 210 000 lainasta. Lyhennys ja korot olivat 4 800 mk/kk. Miehen palkka taisi olla 6 900 mk/kk. Minä tuoreena äitinä äitiyspäivärahalla ja rahaa riitti.

Kielloista sen verran, että onhan noita kieltoja vaikka minkälaisia. Eri asia noudatetaanko niitä. Voisihan hengittämisenkin kieltää. Mutta uskoisiko kukaan?

1991 samalla 18% korolla 200 000 mk mutta kaikki maksettu ja se siitä joten pieniä vastoinkäymisiä:mad: on ollut matkalla.

Kahta duunia samaan aikaan ja ulkomaita myöten piti haalia palkkatyönä edesmenneet markat kasaan mutta arvostaapahan sitä hankintaa näin jälkikäteen.(eipä ollut vapaa-ajan ongelmia niin kuin nykyisin tuppaa tulemaan) antoisia hetkiäkin tuli koettua.

Kateellisiakin on tullut vastaan mutta seuransa saa onneksi vielä valita.( keksikööhän joku viranomainen siihenkin jonkun pykälän)

hazzinen
30.12.2009, 22:36
kyllä se on niin että tyhmyys se on ku pitäs lailla kieltää! sitte maalima pelastuis

Nerd-O
30.12.2009, 23:18
Tunnen yhden tuollaisen pikavippi yrittäjän. Hillosta sillä ei ainakaan ole pulaa ;) Mun puolesta pitäkööt vippinsä. Se on jokaisen oma asia jos on niin tampio että menee sellaisia ottamaan. Kiellolla vaan taas tuhotaan toisen toimiva yritys ja näin saadaan työttömiä lisää suomeen.