View Full Version : SJ 410 EI LATAA...
...Laturin hiilet vaihdettu ja akku, mutta ei lataa vieläkään. Mitäs seuraavaks kannattais koittaa? Joku puhu jostain diodisillasta (?) joskus... onko sellasta :) ? Auto on -82 mallia.
jos kaikki johdot on kunnossa, etenkin maadoitukset, niin sitten kandee tutkia sieltä kuskin jalkatilasta/tulipellistä löytyvä lataus jännetteen säädin. olettaen että on orkkis laturi kyseessä.
Vaihdoin tohon 410:n SJ413 laturin, mekaanisesti ihan ok, mutta liitännät vähä tökkii. 410 liittimeen tulee 3 johtoa ja 413:n liittimeen 2 johtoa. Osaisko joku suoralta kädeltä sanoa kuinka nuo kytketään ja vielä jos sais rautalanka mallin. :)
SJ410 laturille tulee MUSTA, MUSTA/VALKOINEN ja VIHREÄ/VALKOINEN
SJ413 laturille tulee PUNAINEN/VALKOINEN ja MUSTA/VALKOINEN
täällä oli aikaisempiakin keskusteluja aiheesta mutta en oikeen saanu selkoa... Kiitos jo etukäteen vaivautuville!
Suikkajäbä
29.12.2009, 01:06
Oliskos tosta jotain apuu ----> http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=36438
Oliskos tosta jotain apuu ----> http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=36438
Tota mä oon yrittäny tavata ku piru raamattua... Mutta ei ihan oo vielä auennu. Ainut mitä oon saanu irti on, että jännitteensäätäjän liitin irti ja siihen parit hyppyjohdot kiinni. :) onko se sitten noin: http://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=2364&pictureid=44240 ja auton johdoista musta runkoon. Siitä eteenpäin on vähä hakusessa.... :confused:
Suikkajäbä
30.12.2009, 00:06
No toi mun laturi on mazdasta ( joku 626) ja siitä lähtee ainakin 3 johtoo, toisen yhdistin tohon valk/vihr johtoon mikä menee tohon lataussäätimen liittimeen. Siitä sitten toi hyppyjohto tohon valk/pun, joka menee latauksen merkkivalolle, eli tolla on hoideltu toi valo ! Sitten yks oli joku akkutunnistimen johto, jonka löin suoraan akun + napaan ja sitten tietty toi + jonka löin suoraan vanhaan B+ johtoon ?? Voin viel selvittää asiaa, mut tolleen ittellä jos et viel kattonu ----> http://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=2364&pictureid=44096
Toi mun laturi sopi ainakin hyvi, kun vaan teki ton säätöraudan itte ja maksokin vaan 40€ ja nyt kyl virtaa riittää.
Suikkajäbä
30.12.2009, 00:15
Et sais laturista minkään näköstä kuvaa otettua noista liittimien merkinnöistä ym... Vois selvitä jotain uutta ! http://koti.mbnet.fi/matjarv/elektron/wlaturi/liitmerk.htm
Suikkajäbä
30.12.2009, 19:31
? :P
Hitto kun en oo nyt suuzukin lähellä, en saanut toimimaan. Mutta palaan vaikka asiaan kunhan taas alan tuskailemaan... reilu viikon päästä...
Suikkajäbä
31.12.2009, 00:48
Asia Selevä ! :) Mut jos et saa tolla toimimaan, niin tollanen mazdan laturi on ainakin hemmetin helppo soveltaa suikkaan ja Wirtaa riittää !