PDA

View Full Version : Hiluxin voimansiirrosta


TojoHilux
08.10.2009, 18:57
Tietääkö kukaan hiluxin 88 ja vanhempien 4wd 5-v vaihdelaatikoista että onko esim hiacessa tai muissa vastaavaa laatikkoa? itellä ääntää 3. ja 5. rusahtaa päälle laittaessa ja 2. ei kestä moottorijarrua vaan hyppää poies. korjaus tälläseen laatikkooon on aika hulppea?? kytkinakselia veikkaan koska edelliset omistajat on ilmeisesti käyttänyt motonetin halpaa kytkintä 2.4td koneeseen eikä ollu kestäny vaan 2000km jälkeen uusineet kytkimen. ja nyt on sit kiva korjata toisten jälkiä.
kiitos viisaimmille.

Jappi
08.10.2009, 19:20
Katso tyyppikilvestä alimmalta riviltä numerot,toiseksi viimeinen tai viimeinen kolmen numeron sarja alkaa G kirjaimella.Sen perässä olevaa numeroa voit verrata mahdolliseen elimenluovuttajalaatikkoon sillä mikään ei taida mennä suoraan tilalle.Todennäköisesti G55 tai G58

Ja kytkin ei vaikuta laatikkoon,joten motonetin kytkin tuskin on syyllinen ongelmiin...Kannattaa varmaan seurata öljymäärää ja laatua laatikossa,se vaikuttaa enemmän.

toyota4x4
08.10.2009, 23:19
eiköhän siellä ole g52 loota.