PDA

View Full Version : "The Wave"


24.03.2003, 23:37
Tuli uutena vette kuskina mieleen onko täällä Suomessa tapana tervehtiä toista vette-kuskia? Luin jenkeissä on tapana käyttää tervehdystä "The wave".
Kertokaa miten täällä suomessa vai onko ollenkaan mitään ihmeempää?

Note! This message was posted anonymously!

Gurkis
25.03.2003, 01:12
Kyllä on ollut tapana morjenstella. Ainakaan vielä ei sen ihmeempää rituaalia ole ilmennyt.

25.03.2003, 01:50
Save The Wave!



Note! This message was posted anonymously!

jtammel
25.03.2003, 07:38
Kyllä itellä ainakin käsi nousee heti pystyyn jos toinen corvette tulee vastaan<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

--------------
1988 Corvette

ToniH
25.03.2003, 08:37
Joo, kyllä minäkin moikkaan ja toisinaan joku moikkaa takaskin.

TH

Vette '91
Kupla '00
Land Rover '66

Riku
25.03.2003, 11:14
Hanska nousee täälläkin... Tosin kovin usein ei vettejä ole vastaan tullut. Muutaman kerran sentään pääsi viime kesänä morjestamaan. Siis tapahtumien ulkopuolella... <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

---------------------------
http://www.finnshark.com

KTM
25.03.2003, 11:54
Kyllä täällä pohjanperukoilla on ollut tapana morjenstaa kaikkia harrasteautoijoita. 75% Jenkeillä ajavista moikkaa ja nuo loput 25% on tyyppejä joilla auto on työauto tai vastaava (ts. firmojen vanit yms. kulkineet). Viimekesänä reippain tervehdys kyllä irtosi keltaisella 911 Porschella vastaatulleelta kaverilta <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Vaikeinta tämä tervehtiminen tuntuu olevan 0-10v vanhojen Camarojen ja Trans-Amine omistajilla. Ei pahalla, mutta en viitsi edes yrittää tervehtiä heitä.

Mukavia muistoja tulee mieleen Himoksen reisusta 1995 (olihan se silloin, kun viimeksi pidettiin kokoontuminen siellä?). Jyväskylän jälkeen ohittelimme Forssasta tulijoita. Helteinen ilta ja kaikki harrastajat moikkasivat toisiaan näillä Jyväskylän pohjoispuolen loputtomilla suorilla. Se on huima efekti, kun vedät ohi 50-60 ht:stä ja kummaltakin puolelta autoa nousee käsiä tervehdykseen. Vieläkin lämmittää nämä muistot.

Taas yksi hyvä syys painua illalla tallille ruuvaamaan Vette kasaan.