Kirjaudu sisään

View Full Version : Valtio haluaa lopettaa tupakoinnin Suomessa


VonLeka
03.10.2009, 21:24
http://uutiset.msn.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Valtio%20haluaa%20lopettaa%20tupakoinnin%20Suomess a/1135249766202?ref=msn

Hallitus esittää uutta tupakkalakia, jonka tavoite on "ihmisille myrkyllisiä aineita sisältävien ja riippuvuutta aiheuttavien tupakkatuotteiden käytön loppuminen". Käytännössä viranomaisten tavoite olisi siis se, että suomalaiset eivät enää tupakoi lainkaan.

Muotoilu on lajissaan ensimmäinen tai ainakin ensimmäisiä maailmassa, kertoo sosiaali- ja terveysministeriön hallitusneuvos Ismo Tuominen.

"Jo kymmenen vuotta on käyty keskustelua, että jos tällainen tuote tulisi nyt markkinoille, sitä ei sallittaisi", Tuominen sanoo.

Laki laajentaisi alueita, joilla tupakointi on kielletty. Esimerkiksi rockfestivaalin yleisössä tai hiihtokilpailun katsomossa ei saisi polttaa tupakkaa. Tapahtuman järjestäjän pitäisi merkitä tällainen katsomoalue kieltoalueeksi ja valvoa, ettei alueella polteta.

Kielto koskisi myös tapahtumien anniskelualueita, jos niiltä seurataan esityksiä. Niillä ei saisi enää polttaa, vaikka alue olisi avotaivaan alla.

Kiellot eivät koskisi tapahtumia, joilla ei ole järjestäjää, kuten esimerkiksi vappupiknikiä tai uudenvuoden juhlaa.

Onko tavoitteena ajaa tupakoijat niin ahtaalle, että tupakointi loppuu vähitellen tätä kautta ilman myyntikieltoa? "Tämä suuntaus näkyy selvästi laissa", Tuominen sanoo.

"Ennustan, että tällaista kutistamista tulee jatkossa lisää. Seuraava vaihe voivat olla ihmisten omat parvekkeet."

Ex_inkkari
03.10.2009, 22:19
Onneksi en ole koskaan polttanut, joten kovin isoa vahinkoa ei synny :)

Joske
03.10.2009, 22:27
6v polttanu, nyt samanverran polttamatta, tuumaan että tuohan on aivan oikein. Koko paska voitas joko verottaa aivan suhteettomasti, tyyliin 2 000e per aski, tai kieltää lailla. Tupakoinnista ei oo koskaan seurannu mitään hyvää, eikä tule seuraamaankaan. Toisin ku hampusta, se voitas laillistaa ihan huoletta. Niinkun UCB:n jutuista voi itse kukin lukea.

Skorpioni
04.10.2009, 07:32
Aivan turha tuote. Mutta jos kansalla on joutavaa rahaa, niin kai se pitää johonkin tuhota. Sama kuin laittaisi setelin tötterölle ja polttaisi sitä. :D

Eniten suututtaa lastensa savustajat autoissa. Tekisi mieli käydä koputtamassa ikkunaan ja sanoa: "Ajatteli lasta, hän kärsii tupakasta!" Kunnon sakot tuollaiseen rikokseen syyllistyneille!

ez-boy
04.10.2009, 09:53
Kohta poliisit jahtaa tupakoitsioita ja kiva saada 2v tuomio tupakkatuotteiden hallussapidosta ja tupakoinnista, tähän se menee loppujen lopuksi. =)

A-P
04.10.2009, 11:00
Harvapa tuntemistani tupakan käyttäjistä osaa polttaa "järkevästi". Itse asiassa vain yksi. Loput vetävät vailla nautintoa, tavan mukaisesti. Lopetin kun huomasin tupakoinnin olevan turhaa.
Kun ymmärtää kusetuksen koko teollisuuden takana, niin alkaa vituttaa. Tupakoit, olet lypsylehmä. Vielä kun uskot, että nikotiinista tulee niin riippuvaiseksi ettei lopettaminen kerta kaikkiaan onnistu, mutta koitat kuitenkin samaisen teollisuuden kauppaamia vitullisen hintaisia nikotiinivalmisteita korvikkeina, ja palaat tupakoijaksi: sinua on suorastaan pantu perseeseen. Että joko alkoi arveluttamaan?
95% nikotiiniriippuvuudesta on tupakkateollisuuden propagandaa!
Meni yli aiheen, kannatan kieltoa. Tosin tuleehan siitä verotuloja... mutta kun taitaa painaa miinukselle kaikkine haittoineen valtakunnantaloudellisestikkin.

Rotta-Racing
04.10.2009, 15:18
Omasta miellestäni voisi tupakoitsijat jättää rauhaan ja panostaa kaikki tuo aika,raha ja ajatukset alkoholin kitkemiseen pois.. Oma kantani on että tupakka vahingoittaa vain itseäsi mutta alkoholi kaikkia muitakin..Koskaan ei kukaan ole tullut rähisemään tupakan takia vaan ainoastaan sen takia että pää on aivan täynnä Kuningas alkoholia ja sit pitää päteä..
Mun kantani on että laki on hyvä mutta koskee väärää asiaa. jos tupakka sanan korvaisi alkoholilla niin laki olisi täysi kymppi..Ja nyt kun ne vihdoinkin nosti alkoholiveroa niin ois saanut nostaa 1000000% sitä..jos on pakko vetää pää täyteen ja rähistä joka viikonloppu niin pitäis olla rikas...
Mutta tämä on vaan mun oma mielipiteeni..
Ja kyllä tupakoin itse, ja alkoholia käytän kohtuudella noin parikertaa vuodessa, enenmpään ei ole tarvetta eikä aikaa..Alkoholin kohtuukäytössä ei ole mitään pahaa, mutta kun noin 98% ihmisistä ei osaa käyttää kohtuudella.. arvio perustuu omiin kokemuksiin joten en voi yleistää. toki palstastalaisethan juovat kohtuullisesti ja ilman rähinöintiä :)
ja varmaan yhtä moni palstalainen tupakoi myös..

Mutta kyllä mun mielestäni alkoholista on enemmän haittaa kuin tupakasta.. koskaan en ole uutisista lukenut että joku olisi tappanut jonkun tai ajanut ulostieltä tai vastaavaa tupakan takia, kyllä aina on ollut alkoholia veressä, tai vaihtoehtoisesti Huumeita ja alkoholia..

Ei herneitä nenään.. Ja asiallinen kritisointi on toivottavaa :D:D

Skorpioni
04.10.2009, 15:36
Passiivinen tupakointi tappaa myös sivullisia.

Minkä takia niin moni polttaa? Nainen ei näytä kovinkaan viehättävältä sätkä hampaissaan. Kaiken lisäksi naiset rupsahtavat muutenkin nopeammin kuin miehet ja tupakointi nopeuttaa rupsahtamista.:D

Olen itsekin polttanut muutamia vuosia ja ollut nyt polttamatta pitkään. Kerran vain tupakat loppuivat, enkä enää ostanut tupakkaa. Ei se niin vaikeaa ole lopettaa. Siihen vaaditaan vain hyvä itsekuri ja tahtoa!

Aivan sama vaikka viinankin veroja korotettaisiin ja rutkasti.

L-200
04.10.2009, 15:38
No mitäs, tää o helppoa kauraa se on vain Salomonin tuomio..
Suomessa pitää kieltää tupakka ja alkoholi.

Voi vittu että kyllä ollaan Suomesta tekemästä holhousvaltiota ihan 100:lla. Kohta jokaisella on oma lapsenvahti kurkkimassa olan yli jottei vain tee/tapahdu/satu mitään pahaa tai väärää josta voi tulla ... jotain....
Se joka kohta väittää että Suomi on vapaa maa niin paskapuhettahan se tuo alkaa olla.

Vituiksi menee.....

burton
04.10.2009, 17:18
vitun vittu et ottaa päähän tämmöset saatanan hippijutut!
poltan ja tulen aina polttamaan! ihan saatanan sama vaikka olis laitonta!
eikä se nyt niin vaarallista ole, saat monta vuotta polttaa että saat jonku syövän ja jollain tavalla täältä kumminki lähetää!

Eskimo
04.10.2009, 18:27
Hyvä ajatus. Pöllin hinta 100€ per aski niin saataisiin pöllin vetämisen yhteiskunnalliset vaikutukset maksatettua tupakoijilla.

Verottoman tupakan tuonnista ja hallussapidosta suoraan ehdotonta vankeutta.

Jari
04.10.2009, 18:44
ja sama viinalle ^^ ;) mutta asiaan.

Toistakymmentä vuotta poltelleena, nyt reipas 6kk tauolla olleena. kyllä saantia voitaisiin rajoittaa. hintaa en sitten kommentoikkaan

aika joutavanpäivästä, ja oli jo tätämieltä ennen tauolle jäämistä.

eikä se alkoholikaan niin tarpeellista taida olla?

mikjus
04.10.2009, 18:51
Olen sitä mieltä että tupakan ja viinan myynti,hallussapito ja käyttö pitäisi lailla kieltää. Säästettäis mielettömästi rahaa kun ei noista aiheutuvia haittavaikutuksia olisi ja me veronmaksajathan ne lopulta maksetaan. Nii ja olishan se sitten kivempi pössytellä tai naukkailla kun se olis kiellettyä:D

Rotta-Racing
04.10.2009, 20:01
Olen sitä mieltä että tupakan ja viinan myynti,hallussapito ja käyttö pitäisi lailla kieltää. Säästettäis mielettömästi rahaa kun ei noista aiheutuvia haittavaikutuksia olisi ja me veronmaksajathan ne lopulta maksetaan. Nii ja olishan se sitten kivempi pössytellä tai naukkailla kun se olis kiellettyä:D


Tokihan me maksetaan juppojen ja muiden spurgujen hoidot/Katkasut ym, mutta koskaan en ole kuullut että verorahoista menis tupakoitsijan avustamiseen penniäkää,, olenko ihan väärässä?

tiku83
04.10.2009, 20:15
n.11 v polttanut, enkä lopeta vasta kun itsestä tuntuu siltä... vaikka kiellettäs...
mutta mihin se tasaarvo kadonnut :)

Kovakalu69
04.10.2009, 20:21
Hyvä ajatus. Pöllin hinta 100 per aski niin saataisiin pöllin vetämisen yhteiskunnalliset vaikutukset maksatettua tupakoijilla.

Verottoman tupakan tuonnista ja hallussapidosta suoraan ehdotonta vankeutta.


Tiedätkö kuinka monta miljoonaa revittäisiin tupakoimattomien selkänahasta korotettujen verojen muodossa, jos
kessuttelu kiellettäisiin?
Sitäpaitsi pitkällä ajalla katsottuna on tupakova yksilö eläkemaksuajan kannalta säästöä tekevä tapaus..

burton
04.10.2009, 21:00
joo ja kun tuuri suo niin se tupakkia polttava vandaali kuolee liukastuessaan liukkaalla jalkakäytävällä, ei tartte maksaa niitä syöpähoitoja (jotka vandaali oli maksanu jo veroina kuluneen 40v aikana).
Vittu, ihan sama jos kiellettäis kaikki mistä joku toinen tykkää ja toinen ei!

IironSika
04.10.2009, 22:00
Yli 20 vuotta sauhuttelin ja loppu tuli kolme kuukautta sitten. Siis sille tupakinpoltolle. Joten mua ei heilauta täyskieltokaan.

Mutta tiedän KOKEMUKSESTA ettei ihmisen tupakointia saa lopetettua kukaan muu kuin ihminen itse, vaikka "käskeä" yrittäisi vaimo, tyttöystävä, poikaystävä, lääkäri, äiti, ministeri, hallitusneuvos tai ihan kuka vaan. Tästä syystä ahtaalle ajo ja holhous eivät toimi ministeriön tavoitteeseen pyrkimisessä.

Kuka tuntee ihmisen joka on lopettanut tupakoinnin koska se tuli kielletyksi ravintoloissa?
Loppuiko alkoholin käyttö Suomessa kokonaan kieltolain aikaan?

jannek
04.10.2009, 23:03
itsellänikin tulee tiistaina 3kk tipakoinnin lopettamisesta, eikä loppunut edes vaimokkeen pitkällisen piinan vaikutuksesta, eikä baarikessuttelun.
Eli ihan sama mitä tupakki nykyään maksaa tai kuinka kielletyä olisi.
Autossa tupakointi lasten aikana ja vielä ikkunat kiinni on kyllä niin väärin niitä pieniä viattomia kohtaan.

Bj Andy
04.10.2009, 23:27
Tokihan me maksetaan juppojen ja muiden spurgujen hoidot/Katkasut ym, mutta koskaan en ole kuullut että verorahoista menis tupakoitsijan avustamiseen penniäkää,, olenko ihan väärässä?

Olet.

Esim.keuhko,ym syöpähoidot.Ja menee juurikin kotokuntasi veroäyristä eli on viimekädessä pois kouluruuasta,päivähoidosta,ja katujen ym.kunnossapidosta,samoin kuin niiden spurgujen hoidotkin.

Miksi? Koska em. kulut kuuluu erikoissairaanhoidon piiriin ja se on kuntien vastuulla.

Skorpioni
05.10.2009, 06:31
Muotoillaan asia toisella tavalla. Mitkä ovat tupakoinnin hyödyt tupakoijalle?

Hyvinhän nuo tupakoijat ovat siirtyneet ravintoloista ja tupakkahuoneista ulos tupakalle ja "karsinoihin". Eikö karsinaan joutuminen ole hieman ihmisarvoa alentavaa? Työkaverinikin kävelee 200 metriä päästäkseen sauhuille. Ja tätä tapahtuu varmaan useammin kuin kerran päivässä. :D

Tupakasta aiheutuvat kustannukset yhteiskunnalle ovat 1,5 - 2 miljaria euroa vuodessa ja verotulot ovat 600 miljoonaa euroa.

Repro
05.10.2009, 06:45
No mut onhan se nyt siistii ku tulee höyryy suusta?

FROM
05.10.2009, 07:06
Muotoillaan asia toisella tavalla. Mitkä ovat tupakoinnin hyödyt tupakoijalle?

Hyvinhän nuo tupakoijat ovat siirtyneet ravintoloista ja tupakkahuoneista ulos tupakalle ja "karsinoihin". Eikö karsinaan joutuminen ole hieman ihmisarvoa alentavaa? Työkaverinikin kävelee 200 metriä päästäkseen sauhuille. Ja tätä tapahtuu varmaan useammin kuin kerran päivässä. :D

Tupakasta aiheutuvat kustannukset yhteiskunnalle ovat 1,5 - 2 miljaria euroa vuodessa ja verotulot ovat 600 miljoonaa euroa.


tollaset kustannus luvut on täysin hatustavedetty jotta saatais tupakointi kuulostaan ihmisten korvaan vieläkin pahemmalta.
jos ihmiset lopettais toisten tupakilla käynnin kyttäämisen säästyis 4 miljardia:D:D:D

nimimerkki: vuoden ollut polttamatta

RA1D
05.10.2009, 07:39
tollaset kustannus luvut on täysin hatustavedetty jotta saatais tupakointi kuulostaan ihmisten korvaan vieläkin pahemmalta.
jos ihmiset lopettais toisten tupakilla käynnin kyttäämisen säästyis 4 miljardia:D:D:D

nimimerkki: vuoden ollut polttamatta

Tuohon kun vielä lisäämme laskelmat tupakoinnin työllisyysvaikutuksista, saadaan valtion budjetti näyttämään ylijäämää. :):)

"Tupakan aiheuttamiin haittoihin voi lisätä vielä sekä tupakoitsijoiden että tupakan savusta kärsivien elämän laadun heikkenemisen, jota on rahassa mahdoton mitata."

Reikä_eero
05.10.2009, 15:57
[QUOTE=Skorpioni;599778]Muotoillaan asia toisella tavalla. Mitkä ovat tupakoinnin hyödyt tupakoijalle?

Itsehän en oo koskaan polttanut, mutta tupakointi kuulemma vähentää ruokahalua... ainakin pysyy laihempana :D

RISKI
05.10.2009, 18:15
eiköhän se ole jokaisen oma asia miten aikansa täs elellessä viettää, taitaa ammatti ymmärtäjät olla asialla kun ei röökii ymmärrä...

HANE
05.10.2009, 19:07
Pakko kommentoida ku tämä jauhaminen jo täälläkin alkanut.

Tupakoitsia on tietysti yhteiskunnan vihollinen numero 1.
Työpaikoilla tuottavat pelkkää tappiota ja syövät yhteiskunnan konkurssiin.
Tuhoavat muiden elämänlaadun kokonaan jne.....

Onkohan tuo nyt ihan nuinkaan...tutkimukset ja laskelmat ovat aivanvarmasti puolueettomia ja niissä ei ole ennalta määrättyjä lopputuloksia miltä niiden tulee näyttää?

Parhaimmillaan jotkut tupakoinnin vastustajat ovat toisaalla ajamassa kannabistuotteiden sauhuttelua lailliseksi, tämä lienee pienempi paha?

Onhan toki hyvä, että on täydellisillä ihmisillä joku näkyvä ja pätevä aihe osoitella sormella muita. Kielletään vaan tupakointi samalla voisi kieltää alkoholin käytön, "ylipainoisuuden"(tätä voitaisiin valvoa vaikka vuosittain suoritettavalla kuntotestillä, jonka rajat olisi niin korkealla, ettei kaikki pitkänmatkan juoksiatkaan pääsisi läpi), ja kyllähän näitä terveydelle haitallisia voi keksiä loputtomiin ja niistä sormella osoitella. Listaan voisin vielä lisätä rumuuden ja tyhmyyden kieltämisen niin ainakin ite oon listalla. :D

Todellakin yhteiskunnasta saataisiin tuottavampi jos ihmiset toimisivat ennalta määrätyn kaavan mukaan ohjelmoidusti maksimaalisen tuotannon tekevinä koneina ilman mahdollisia omista valinnoista johtuvia häiriöitä, kuten tupakointi, harrastukset, kesämökin puuhastelut, juopottelu vapaa-aikana, yms....

No voisi lakiin kirjata tosin kieltoja kuten paikoissa jossa lapsia(auto asunto parveke leikkikenttä yms...)

Vaan järkeä tässäkin asiassa...Täällä töissä hengittelen PVC-höyryjä, rauta- ,rosteri- ,alumiini- ,kupari- , yms höyryja ja pölyjä... ei muuten oo tupakka mitään noiden rinnalla

Ja tietysti itekin poltan...juopottelen.... aivan sama.....en suosittele kenellekkään...... oma valinta......... ei järjellistä syytä vaan OMA VALINTA.

RISKI
05.10.2009, 19:43
sen verran haluisin lisätä et parveketupakointi on kiellettävä ehdottomasti ainakin omakotitaloissa, ja nyt röökille

Krisse
05.10.2009, 19:48
Tupakoinnista ei oo koskaan seurannu mitään hyvää
Näyttää noi tupakkaringin porukat ainakin tutustuvan uusiin ihmisiin kadehdittavan nopeasti ja helposti kun tuolla erilaisissa tilaisuuksissa käy missä ~kaikki on entuudestaan vieraita toisilleen. Me muut sitten ei.