View Full Version : Toyota ohjaustehostin sekä ohjausiskari?
Onko se kallis ja vaikea projekti huolta tommonen ohjaustehostin pumppu? Tuntuu että toimii vähä huonosti välillä.
Minkä hintanen on "vakio" ohjausiskari jossain varaosaliike ja kannattako edes laitta semmonen? Pitäiskö heti osta joku Roughcountry tai Rancho tilalle?
Onko se kallis ja vaikea projekti huolta tommonen ohjaustehostin pumppu? Tuntuu että toimii vähä huonosti välillä.
Minkä hintanen on "vakio" ohjausiskari jossain varaosaliike ja kannattako edes laitta semmonen? Pitäiskö heti osta joku Roughcountry tai Rancho tilalle?
Siel tehostimen pumpun öljysäiliössä on useimmiten semmonen sihti.Ota se irti ja puhdista ja uuet ölijyt sisään ni toimiskohan?Jos pääsee/päässyt imasemaan ilmaa ni ei aina tu itekseen pois vaan pitää ottaa siitä simpukan päältä se ilmaus ruuvi auki ja sit käännellä pyöriä.Joskus ollu se kampuran siiva pyöräki niin loppu et alkaa hihna luistaa,jotku saanu sen välikumin rikki.Sillon pitää ihme nykimistä,tarkistaa silleen et joku kääntää rattia ja kattoo vipattaako se hihna.Tietty oot kattonu et se koko pumppu on kunnolla kiinni et ei klenkkaa mitenkää,ompa käyny silleenki et on ristinivel siinä ratti akselissa ollu niin kuiva et alkanu ahistaa.Rasvaa sihen ja niveltä saa tarvikkeenaki muistaakseni.Se ite pumppu kestää ainaki puol miljoonaa et ei se ny heti hajoo,en oo itse asias nänhy semmosta rikkinäisenä.Sen pumpun tuotto on vähä pieni et jos oikeen riuhtaset ratista ni käy jäykäks ku tuotto ei riitä,ei huomaa normaali ajossa.Ohjaus iskari on helvetin kallis,emmuista paljonx mut ostin offitarvikkeest uuden hiljattain ja oisko ollu satakakskymppii.Joo siin orkkis iskaris yleensä ei oo öljyy enää siin vaihees ku se rupee vittuilee.
Selvä! Pitäis tarkista näitä asiat sitten. Kiitoksia!
Rekisteröimätön
01.10.2009, 13:51
Onko tietoa, onko HJ:ssa aina ollut ohjausiskari vakiona? Itsellä ei omassa autossa ole minun aikana koskaan ollut eikä aiemmastakaan ole tietoa.
Onko tietoa, onko HJ:ssa aina ollut ohjausiskari vakiona? Itsellä ei omassa autossa ole minun aikana koskaan ollut eikä aiemmastakaan ole tietoa.
Mut kuusykkösen raidepäällä sen voi asentaa kätevästi,siinä kun on se silmukka.Muistaakseen sielä rungon puolella pitäs olla se tappi mihin se iskari sit ruuvataan.
Rekisteröimätön
02.10.2009, 08:38
Tarkoitatko em kommentilla sitä, että HJ:ta on siis ollut ilman ohjausiskaria? Itsellä oli kyllä silmukka raidepäässä ja rungossa, mutta sen näköiset, ettei niissä ole ainakaan pitään aikaan ollut mitään.
Kyl siellä pitäis olla iskari. Joskus hojoon kyselin tarvikeliikkeistä sitä iskaria, mut myivät "eioota" ja tojotalla taisivat pyytää 150e. Ostin sinne sitten dopinssonin 90e:llä, mutta siihen tuli hassu "tyhjä" välys parissa kuukaudessa. Annoin sitten möykyn olla kaikessa rauhassa silmänlumeena paikoillaan, vaikkei siitä iloa ollutkaan.
mulla on kans tollanen dopinssonin ohjaus iskari ja siihen on kans tullu sellanen "tyhjä" kohta josta varmaan johtuu että on taas ruvennu voplaan!