View Full Version : Kulmassa ajellaan lauantaina 5.9.
Byrocrat
28.08.2009, 22:32
Kulmassa on jälleen mahdollisuus testata ajotaitojaan metsäajelun merkeissä lauantaina 5.9. Reittiryhmä on raivaillut uusia ajouria alueen eteläosaan pienempipyöräisillekin. :)
Muistutuksena erityisesti kalliokikkailijoille, että kikkailusäännöt ovat voimassa vain ja ainoastaan kikkailualueilla !! MUUALLA PYSYTÄÄN TIUKASTI MERKITYILLÄ REITEILLÄ EIKÄ POUKKOILLA JOKAISEN KALLIOJYRKÄNTEEN TAI SIIRTOLOHKAREEN KYLKEEN RAAPIMAAN SAMMALEITA !!!!! :rolleyes:
Ajelu alkaa totuttuun tapaan klo 10 maissa ja päättyy klo 17 korvilla jollei muuta ilmoiteta.
Ennakkoilmoittautuminen pakollinen to. 3.9. klo 21.00 mennessä SÄHKÖPOSTILLA hallitus@tapua.fi JA antti.karhu@fjdc.org
Ajelun osanottomaksu 10 € jäseniltä (TapUA ja FJDC) ja 20 € vierailta. Nuotiotulet ja reittikartta kuuluvat hintaan ja nuotio on veloituksetta myös ulkoilijoiden käytössä
HUOM!! VAIKKA SYYSSATEET OVATKIN KASTELLEET METSÄÄ NIIN MAASTO SAATTAA PAIKOIN SILTIKIN OLLA KUIVAA JOS VIIKOLLA ON OLLUT AURINKOISTA!!! LEIMATTUJEN SAMMUTTIMIEN ON SYYTÄ OLLA MUKANA JA TOIMINTAKUNNOSSA!!!
Muista pakollisista varusteista löydät tarkempaa tietoa osoitteesta www.tapua.fi (http://www.tapua.fi) ja www.fjdc.org (http://www.fjdc.org)
Mönkkärit ajelevat Kulman reiteillä samoin säännöin kuin autot
Kaikille Kulmaan tulijoille tähdennetään, että MAANTÄYTTÖALUEEN RINTEET JA RUDUKSEN KENTTÄ ovat KIELLETTYÄ aluetta. Myös pysäköinti Ruduksen kentällä on KIELLETTY!
Pitkät yhdistelmät saa käydä kentällä kääntämässä.
OHJEENA TRAILERIEN JA KULJETUSAUTOJEN PYSÄKÖIJILLE: KULJETUSKALUSTO PYSÄKÖITÄVÄ KEULA MENOSUUNTAAN ELI TÄYTTÖMÄEN PUOLELLE TIETÄ!! TULOSUUNNASSA OIKEALLA PYSÄKÖINTI SALLITTU VAIN HENKILÖ- JA PAKETTIAUTOILLE !!!
TÄMÄ SIKSI, ETTÄ AJOTIEN KESKIALUE PYSYY VAPAANA SORA-ASEMAN LIIKENTEELLE !!
Kulman säännöt ja lisätietoa osoitteesta; www.tapua.fi (http://www.tapua.fi/) ja www.fjdc.org (http://www.fjdc.org/)
Ja niille, jotka eivät Kulmakorvessa ole ennen käyneet niin osoitehan on Kulmakorven tie, Espoo. Turun moottoritieltä Ämmässuon (Nupurin) liittymästä pois! Kulmakorventien loppupäässä opasteet ajoalueelle!
Nuotiopaikka/ilmoittautuminen;
Pohjoinen leveys 60astetta 14.128 minuuttia, Itäinen pituus 024 astetta 33.422 minuuttia (koordinattijärjestelmä WGS84)
Kartan löydät osoitteestawww.tapua.fi
Nähdään Kulmakorvessa
MP
www.tapua.fi (http://www.tapua.fi/)
www.fjdc.org (http://www.fjdc.org/)
mukana ollaan taas!
t:sami
Concrete
29.08.2009, 07:14
juu, pajeroa lähdetään ulkoiluttamaan :rolleyes:
ImacInnes
29.08.2009, 10:59
TokihanKulmaan taasen tullaa.
Täytyy ajaa heti nuo uudet reitit läpi niin käypi ajamalla ilmi mahdolliset ahtaat kohdat joita sitten tarpeen mukaan levennetään. Reitit on helpohkoja ja Cherokeella noista on jo ajettu, kattellaan reittejen varellta lisää mahdollisia haastavmpia kohtia.
Kummallahan tulis, Cherokeella vai Jegoneerilla? Ehkä Jegolla jos kerkee nesteet kattoo, kaasarii säätää ja jalkatilasta yhden reijjän tilkitä.
t.Ismo Ämmä
Vois tulla jos ei ehi tapahtua mitään mullistavaa :D
Heering80
30.08.2009, 10:18
Tänne mä en kyllä ehdi tällä kertaa. Työt haittaa elämää. Autokin pajalla ehostuksessa.
veijon-esso
31.08.2009, 22:27
Täältä osallistumiselle vahva ehkä. Torstai iltaan mennessähän se olis päätettävä.
Streetpunk79
01.09.2009, 09:09
Täältä osallistumiselle vahva ehkä. Torstai iltaan mennessähän se olis päätettävä.
Kyllähän sä lähet. Ajattelin itekki lähtee tota Broncoo ulkoiluttaa taas. Ei ois enää kun syylärin asennus, lootaöljyjen vaihto ja vinssin irrroitus ja kiinnitys.
veijon-esso
01.09.2009, 11:32
Kyllähän sä lähet. Ajattelin itekki lähtee tota Broncoo ulkoiluttaa taas. Ei ois enää kun syylärin asennus, lootaöljyjen vaihto ja vinssin irrroitus ja kiinnitys.
Älä irroita vinssiä niin ei tarvitse kiinniittääkkään sitä ja näin säästyy kaksi työvaihetta! :-) Todennäköisesti lähen joo. Kovasti on luvattu sateita varsinkin pe-la, joten takakattoa paikalleen ja sadevermeet mukaan. Ja kuraa luulis riittävän!
Eiiiii pysty osallistuu :(
kuningaskulkuri
01.09.2009, 19:58
Ehkä pääsen mukaan.. Rippuu siitä jos ei tarvitse lauantaina mennä duuniin niin silloin olen mukana... Ilmottaudun kuitenkin, niin saahan sen peruttua jos ei pääse...
ImacInnes
01.09.2009, 21:17
Ehkä pääsen mukaan.. Rippuu siitä jos ei tarvitse lauantaina mennä duuniin niin silloin olen mukana... Ilmottaudun kuitenkin, niin saahan sen peruttua jos ei pääse...
Mitä Mittä? Jokos sulla on joku nelikko alla? Hienoo!
Jos sataa kaamiasti niin sitten ajellaan enempi ja kattellaan vähempi reittejä ja jos taas ei sada niin sit toiste perin!
t.Ismo Ämmä
Nyt ei pääse tulemaan, velipoika perkele meni järkkäämään häänsä ihan väärälle päivälle :D
Streetpunk79
03.09.2009, 15:30
Älä irroita vinssiä niin ei tarvitse kiinniittääkkään sitä ja näin säästyy kaksi työvaihetta! :-) Todennäköisesti lähen joo. Kovasti on luvattu sateita varsinkin pe-la, joten takakattoa paikalleen ja sadevermeet mukaan. Ja kuraa luulis riittävän! Kyllähän se rikkinäinen tartti vaihtaa ehjään :p Nyt rupeis olee vaan kovaa ajoa vaille.
Niin ja mullahan ei koko takakattoa edes ole, joten ei kait muuta kun kumitakkia päälle ja saapasta jalkaan jos siltä rupee näyttää.
J0hannes
03.09.2009, 19:25
Ensimmäistä kertaa tulossa myös kulmaan!
Toivotaan, että säät suosii sen verran, että voi ajaa ilman kattoa;)
LukkoUaz
03.09.2009, 19:40
Tulossa pitkästä aikaa Kulmaan. Viimeks toissa syksynä. Tällä kertaa HJ:lla kun Uaz ei oo leimassa.
ei ehi ni ei ehi :( .tänään prässäsin vetareista ristikot irti eikä tarvinnu kun 7.5 tonnia että irtos :) pamahti suht kivasti.
synnyinpäivä juhlat peruttu ni ehkä fifin kaa kävelee jos sää sallii ja neiti päästää (lähtee su. 5 viikoks reissuu)
ompahan sit iltasin aikaa rakentaa autoa :)
Ei pääse tälläkään kertaa :( työt on pirulaiset tiellä. Toivottavasti parinviikon päästä pääsis, on silloinkin töitä mutta yövuoro jos vaikka jaksais käydä hetken pyörähtämässä.
J0hannes
05.09.2009, 16:39
Kiitos ajelusta, oli mukavaa olla ensimmäistä kertaa mukana, erityinen kiitos aamupäivän reittioppaalle, oli hyvin monipuolista ajeltavaa.
Ajeluporukka oli just sopivan kokoinen, kiitos myös mukanaolleille.
Linkki päivän kuviin (http://picasaweb.google.fi/johannesniinikos/Kulmakorpi050909?authkey=Gv1sRgCPivq4uwgN-sqgE#)
Greenday
05.09.2009, 17:04
Joo kiitos reittioppaalle Issulle :) ja kaikille mukana oleille.Kulma tuli ekakertaa korkattuu.
Päivän hyötyliikunta suoritettu
Linkki kuviin kuvaboxissa (http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2dbie+hoke-kulmakorpi-59-09.html)
ps kuvia on vasta noin 90, jatkuvasti menee lisään minkä yhteys antaa periksi.
Ai niin ja pitäähän esiintyjät ilmoittaa, Blazer ja Bronco molemmat vihreitä ja selkeesti olleet samalla maali purkilla :-)
Sekä tietysti valkoinen Defender viemässä joukkoa.
Mikäli asianosaiset haluavat kuvia niin ei kun viestiä niin katsotaan miten on järkevintä liikuttaa kuvat,
ovat kuitenkin alkuperäisessä muodossaan alkaen 6 mt kappale.
Ellunkana
05.09.2009, 17:09
Joo kiitti vaan meidänkin puolesta! Reitit just sopivan haastavia näin aloittelijalle. Tullaan varmasti uudelleen.
KIITOS järjestäjille taas mukavaa oli !
Rohmolle kiitos ajoseurasta!
Laittelen jotain kuvia profiiliin
t:sami, sampo, lilly ja VOLVO
veijon-esso
05.09.2009, 19:10
Päivän hyötyliikunta suoritettu
Linkki kuviin kuvaboxissa (http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2dbie+hoke-kulmakorpi-59-09.html)
ps kuvia on vasta noin 90, jatkuvasti menee lisään minkä yhteys antaa periksi.
Ai niin ja pitäähän esiintyjät ilmoittaa, Blazer ja Bronco molemmat vihreitä ja selkeesti olleet samalla maali purkilla :-)
Sekä tietysti valkoinen Defender viemässä joukkoa.
Mikäli asianosaiset haluavat kuvia niin ei kun viestiä niin katsotaan miten on järkevintä liikuttaa kuvat,
ovat kuitenkin alkuperäisessä muodossaan alkaen 6 mt kappale.
Kiitos kuvista!
Aika samasta muotista ulkonäöltään on joo nämä autot. Sami maalas broncon vihreeks kun näki blazerin hyvähän se siitäkin tuli.
Ajelut oli kivat, oli tarpeeks haastetta, pikkasen otti taas takavalot damagee, toinen putki irtos liitoksestaan ja jotain muuta pientä muttei mitään mikä ois ajoja haitannu vaan saatiin fiksatuua. Mä laittelen kanssa linkkiä kuviin jossain vaiheessa.
Rekisteröimätön
05.09.2009, 19:22
Joo kuvia 283 joista yksi meni ketuiksi kun Sami oli liian nopee liikkeissään...
Muut on laadultaan hyviä/erinomaisia.
Otan ja valikoin muutamia (60-80 kpl) pienempään muotoon.Muuten ne menee 2 levylle.Linkkiä joo myöhemmin kun ilmotan Tommille jahka valmista...Lauantai-illan ajanvietettä.
Pieni urhea lapikas on pesty.Oli muutes työ saada se moska irti karvoista...Muutenkin koirat on väsyneitä että ruoka ei edes kelvannut.Voisi sanoa että onnistunut päivä.
- Anne.
Meen sorkkii kuvia...
Byrocrat
05.09.2009, 19:36
Kulman ajelut taasen tältä päivältä päätöksessä eikä kukaan jäänyt edes metsään.:) Porukkaa oli ihan kohtuullisesti ja aurinko paistoi :cool:
Kiitoksia osanottajille ja kiitokset myös reittiryhmälle uusista vakioreiteistä jotka osoittautuivat sopivan haasteellisiksi.
Jahka syksyn illat vielä hivenen pimenevät niin lokakuun lopulla ajopäivää jatketaan myöhään iltaan. :cool:
Seuraava ajopäivä on parin viikon päästä 19.9. ja tietoa seuraavien ajojen ajankohdasta löytyy offipalstan kalenterista tai osoitteesta www.tapua.fi ja www.fjdc.org.
Nähdään Kulmakorvessa
MP
Kiitos ja kumarrus kulmakorven ajopäivän järjestäjille.
Samille EXTRA kiitos kun johdatti meidän letkan (2 autoa)uusille ajourille jotka ei ollut ees uria ;) kun ei siellä ollut käynyt kuin reitin tekijät kävellen aivan kuin olis pumpulissa ajanut. Hirvi laumakin sattui kohalle mutta jäi paistit vielä metsään kun ei saatu juosten kiinni.
Allaolevassa linkissä jokunen kuvatus.
http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2dbmj+rohmo-kulmakorpi-0509-09.html
LukkoUaz
05.09.2009, 20:22
Kiitokset oppaille ja "grilli-isännälle" ajeluista. Tallille kun pääsin piti Hojo ottaa heti montulle ja mennä
alle kattoo vikoja. Vasen eturiippu vääntyny, outo "räpellysääni" paikallistettiin flektin propelli otti kiinni tuuli-
tunnelin reunaan kiinni (kori elää niin paljon ristiriipunnassa!!!??). Takavalon lasi pikaliimalla nippuun. Lommot
oiotaan myöhemmin. Tuli lisää motivaatiota laittaa Uaz ajokuntoon, sitä kun ei tartte niin säästellä.
kuningaskulkuri
05.09.2009, 21:38
Kiitoskset täältäkin kaikille, mukavaa oli.. Suikkeli tuli koeponnistettua ja sehän ihme kyllä kesti päivän ihan hyvin.. Illalla kävin puuailemassa uudet piiideemmät riiput tutkiksi, kun eivät orkkikset napanneet kiinni kertaakaan. Panssaripeltiäkin suunniteltiin alle, joten rautakapassa täytyy poiketa lähipäivinä. Seuraavaan ajokertaan mennessä olis tarkoitus saada pirssi uuteen väriinkin, mutta niistä lisää myöhemmin..
ImacInnes
05.09.2009, 22:28
Hieno oli päivä ja upea letka lähti pienempi pyöräisiä metsään aamusessa. Hienoa.
Tulin sitten paikalle XJ:llä kun JEGONEERIN etuvetarista kuului eilen Kruisinkissa outoa ääntä joka täytyyy tutkia ennen kuin sillä metsään tullaan ja iskaritkin tuntuu vähän hyppy kepeiltä?
Ajo sujui ittellä ongelmitta paitsi kerran kun sammal oli niin pirun liukast jotta väkisin veti XJ:n sivu luisuun ja nojaamaan mäntyä, sivupeilin iroittamisella, maastotunkin esiin kaivamisella ja ees taas pikkuhiljaa ajelemalla siitäkin selvittiin lähes vaurioitta.
Uudet reitit ajoin vielä läpi eikä sielä ollut kuin muutama ahtaampikohta joista selviää hyvin pikku peruutuksilla.
Nuotiopaikkaa kohden ajaessa syntyi vielä lähes ilmatteeks risteyksestä 93 risteykseen 23 mutkitteleva uusi vakio reitti joka merkattiin saman tein. Lähes ilmatteeks sen takia kun ei nyt tarvinnut mitään avohakkuita tehdä vaan vain muutama näre kaataa ja merkit laittaa.
Siitä ajelinkin isompipyöräisten reittiryhmäläisten perässä nuotiolle ja taas tuli ajettua sellaisista paikoista lähes vakiolla XJ:llä että en olisi ajamlla uskonnut pääseväni?!
Taka maaston laakeille kallioille saadaan tulevaisuudessa paljon vakio reittiä ja eiköhän sileltä löydetä joitain kikkailu ja upotus kohtiakin.
Silta 018 on nyt mielestäni helpointen pienipyöräisten tavoitettavissa takamaastoon mentäessä risteyksen 64 kautta.
t.Ismo Ämmä
velikani
06.09.2009, 07:18
ekaa kertaa offaamassa mukana ja pääsin vähän kokeilemaankin. thanks kaikille!
http://mannerhai.1g.fi/kuvat/Kulmakorpi+5.9.2009/
tuli otettua aika paljon enemmän kuviakin muttei niitä viitsi kaikkia pistää linjalle tai loppuu boksista tila.
veijon-esso
06.09.2009, 08:44
Tuolta löytyy kuvia, lähinnä vihreistä autoista, vähän valkosta lantikkaakin ja koiristakin muutama.
http://kuvablogi.com/blog/11261/24/
Jotain kulmakorven suospooreista kertoo kyllä se, että koirakin jäi jumiin semmoseen. Vaikka kyllähän noi luonnon nelivedot aika pahoista paikoista pääseekin niin kerran piti käydä kiskomassa otus kuiville!
Streetpunk79
06.09.2009, 19:30
Erittäin isot kiitokset järjestäjille hienosta päivästä. Ite selvisin ilman suurempia vahinkoja. Mitä nyt vinssin vaihteisto sanoi räks, ja ohjaustehostimen pumppu pitää vaihtaa sekä sen jäähdytystä parantaa.
Ja Tommillekkin kiitokset ajoseurasta sekä vinssailuista.
Hienoja kuvia taas tuo Hoke otti, ja Anne myös.
Rekisteröimätön
06.09.2009, 20:00
Erittäin isot kiitokset järjestäjille hienosta päivästä. Ite selvisin ilman suurempia vahinkoja. Mitä nyt vinssin vaihteisto sanoi räks, ja ohjaustehostimen pumppu pitää vaihtaa sekä sen jäähdytystä parantaa.
Ja Tommillekkin kiitokset ajoseurasta sekä vinssailuista.
Hienoja kuvia taas tuo Hoke otti, ja Anne myös.
Jos kuvia haluut niin laita s-postia tikkerperin(tähän miukumauku)gmail.com niin katotaan mikä on järkevin tapa saada ne kellokoskelle.Tuossa on vaan raapasu kuvista.
Kuten myös isolle Karhulle samoin defenderin kuvia on jonki verran isossa koossa.
- Anne.
Kulmakorvesta hyökkäs joku lentsu kyytiin kuhan ei oo nöf nöf.
Byrocrat
07.09.2009, 15:13
- Anne.
Kulmakorvesta hyökkäs joku lentsu kyytiin kuhan ei oo nöf nöf.
Taisipa olla jo tullessa kurkku kipeä :( Meillä kun ei pahemmin sikailla ja metsässäkin on vain hirviä, peuroja, supeja, kettuja, mäyriä (mettäsika) petolinnuista puhumattakaan joten, joku muu kuin nöfnöf-flunssa sen pitää olla jos Kulmasta on mukaan tarttunut. :rolleyes: Toivotaan ettei ainakaan niihin karvaturreihin tarttunut muuta kun muutama hirvikärpänen jos niitäkään sillä tälle vuodelle hirvikärpäsiä ei näyttäs kovin paljoa siunaantuneen :D
Hoidahan itsesi :)
Inhorealisti
Rekisteröimätön
07.09.2009, 16:51
No jos rehellisiä ollaan niin perjantaina oli jo kurkku kipeä.Osuutta asiaan varmaan keskiviikkona illan sataa-ei sada kelillä rauniotreeneissä Oittaalla.
Notta jostain muualta se oli hyökännyt mutta kyll tämä tästä eikä ole edes nöf nöf,normi infektio.Tästä selviää niin kohti uusia seikkailuja,saattaa jo näkyä valoa tunnelin päässä.
Karvaturreista ei löytynyt mitään muuta kuin maa-aineksia.Oli melko lujassa kun pesin nelivetoaan kokeilleen Raakelin.Niillä oli muutenkin meno päällä että ei ne kärpäset matkassa tainu pysyä.
- Anne.
ImacInnes
07.09.2009, 17:21
Taisipa olla jo tullessa kurkku kipeä :( Meillä kun ei pahemmin sikailla ja metsässäkin on vain hirviä, peuroja, supeja, kettuja, mäyriä (mettäsika) petolinnuista puhumattakaan joten, joku muu kuin nöfnöf-flunssa sen pitää olla jos Kulmasta on mukaan tarttunut. :rolleyes: Toivotaan ettei ainakaan niihin karvaturreihin tarttunut muuta kun muutama hirvikärpänen jos niitäkään sillä tälle vuodelle hirvikärpäsiä ei näyttäs kovin paljoa siunaantuneen :D
Hoidahan itsesi :)
Inhorealisti
Ai ei vai? Omasta niskastani kaivoin 3 kappaletta.
Olihan sielä jokut noita hirviäkin nähnynnä vissiin?
t.Ismo Ämmä
Byrocrat
07.09.2009, 19:01
Ai ei vai? Omasta niskastani kaivoin 3 kappaletta.
Olihan sielä jokut noita hirviäkin nähnynnä vissiin?
t.Ismo Ämmä
Joo kyllä siellä oli viisi hirveäkin, mutta en "löytänyt" yhtään hirvikärpästä kun pienen vajaan tunnin tarkastus- & sienestyslenkin tein ajojen päätyttyä juurikin noilla peura/hirvi alueilla:) ja suppilovahveroitahan tuolla on ihan kohtuullisesti :eek:
MP