View Full Version : Karjala takaisin
jeeppi-eki
27.08.2009, 21:16
Suomalaiset liikemiehet vaihtaisivat Karjalan kaivosvaltaukseen. Olisko näin helppoa, en usko.
Joo mut toivottavasti ilman r*ss*ä....
Karjala takas vaan jos kaikki maat palautetaan takasin alkuperäisille laillisille ennen sotia oleville omistajille. Muuten jos palauttavat niin räppään maasturilla joka pusikossa niin kuin ennenkin niin kauan et ampuvat.
Karjala takas vaan jos kaikki maat palautetaan takasin alkuperäisille laillisille ennen sotia oleville omistajille. Muuten jos palauttavat niin räppään maasturilla joka pusikossa niin kuin ennenkin niin kauan et ampuvat.
Toi oliski ihan hyvä jos emännän suku sais maat takas niin vois laittaa Laatokan rannalle kesämökin Kiukkosen niemeen, tai jos oikein tarkkoja ollaan niin siellähän on jo mökki valmiina, eräs kievari ;)
toyota4x4
27.08.2009, 22:40
toive ajattelua.
Arska-tehtaalta
28.08.2009, 07:41
Taitas loppua rajapinnan safarointi kertaheitolla, kiitos suomalaisen maastoliikennelain.
Taitas loppua rajapinnan safarointi kertaheitolla, kiitos suomalaisen maastoliikennelain.
jep. tulis liian pitkä matka safaroimaan :D
mielummin jättää nykyiselleen, palautus olisi pitänyt suorittaa vuosikymmeniä sitten.
No kyllä se takaisin kelpais oli missä kunnossa tahansa.
Karttaan merkittyjä teitä pitkinhän siellä on ajettu tähänkin asti :P
A) Ei venäjä luovu omista alueistaan vapaaehtoisesti ihan heppoisin perustein
B) Jos suomalainen liikemies voittaa pokerissa ison potin, jakaako se sen takaisin alkuerissä hävinneille? Luulen, että maata saisi "edullisesti"...
Varmaankin nuo liikemiehet "katoavat mystisesti", ja valtaus vedetään pois.
Karjala takas vaan jos kaikki maat palautetaan takasin alkuperäisille laillisille ennen sotia oleville omistajille. Muuten jos palauttavat niin räppään maasturilla joka pusikossa niin kuin ennenkin niin kauan et ampuvat.
Ja niille evakoille jaettiin uusia tiloja ympäri Suomen jonkinlaisena korvauksena, nää pitäis sitten luovuttaa takasin valtiolle tai alkuperäisille omistajille ja siitähän soppa syntyis :confused:
Cental73
28.08.2009, 10:24
sittenvaan kun päästäis yhteisymmärrykseen mihin sotaan globaalisti verrattas. Noon pian ruottalaaset valittamas 1809 hommista ja vaativat suomea ittelleen. Hyvä näin. Vaikkakin vääryydellä alue on viety, niin piruako tuota vatvomaan. Hävitty mikä hävitty. Pääasia että voitettiin taistelu itsenäisyydestä.
Loppuis vaan se ajeleminenkin kannaksella jos alue liitettäs suomeen. Ei menemistä minnekään maastoon autolla iilman maanomistajan lupaa.
Ei sunkha tää oo menty hiukan asioiden edelle ;)
Mistä tietää mitä noilla bisnismiehillä oli päässän kun karjalaa havittelivat.
Semmonen aikusten teemapuisto "karelia-offroad park" :D
Satkulla viikonloppu omalla koneella, tonnilla kaksviikkoa !
Ja all inclusive tottamooses :P
Taitaa tuo karjala olla sen verran heikossa hapessa koko paikka että sinnehän uppoo aikamoinen raha nippu ennen kuin kaikki olisi länsimaalaisessa kunnossa. Muutoinkin kun sieltä nyt voi löytyä melkein mitä vaan, ydinjätettä sun muuta paskaa niin kalliiksi niiden hävittäminen tulisi.
Joten pitäkööt ryssät paskansa.
Höpsis, maahan kannattaa aina sijoittaa. Sen valmistus on lopetettu ;)
eiköhän vaan oteta se Karjala takasin??Pullo Kerrallaan...
eiköhän vaan oteta se Karjala takasin??Pullo Kerrallaan...
Näin on ja joka safarilla tulee kymmeniä tai satoja kiloja karjalaa takaisin auton alustassa. Kaveri kerran kävi safarin jälkeen vaaalla ja pesun jälkeen uudestaan muistaakseni ~170kg kevyempänä:D
Eiköhän tuosta, joku Eu:n luonnonpuisto tulis --> Ei mitään asiaa maastureille.. + metsäteitä täynnä heti ja maastoliikenne laki ja.. Eli parempi näin, kun saa vielä ajaa ;)
Mitäs me sillä karjalalla lisää vaan valtiolle elätettäviä, tuskin niillä karjalalaisilla olisi suomen hintoihin varaa, vaikkakin en kyllä mitään karjalasta tiedä. Mutta ite ottaisin ennemmin sen toisen menetetyn käsivarren, mahtavat maisemat ja linnustus ja karhustus metsät ja ne kalastus paikat :)
Paras ois unohtaa kaikki puheet karjalan palauttamisesta. Mennyt mikä mennyt. Voishan ruotsikin vaatia suomea takaisin...
lepoantti
31.08.2009, 06:31
mut sen verran ruottalaisiksi voitais tulla että autojen rakentelusäädökset tulis sieltä........ja ilmasto vaikka etelä ruottista niin talvi ja lumen paska vähenis