Kirjaudu sisään

View Full Version : vinssin kardaani


lantikka
26.10.2004, 10:17
Onko kellään tietoa, miten jyrkkiä ristikoita on ja mikä on kulma missä ne vielä toimii?

Mulla nääs on vinssi auton alla ja kardaani tekee pientä ongelmaa.

Kiitos avusta

offroadjouni
26.10.2004, 10:22
Katos tuolta -> http://www.highangledriveline.com/ . Ilmeisesti ihan asiallista kamaa, vaikka nettisivut on lähinnä vitsi.

/* Life Begins at 35" */

Olppa
26.10.2004, 11:01
Joo noi nettisivut oli kyllä jotain ihan muuta kuin jonkun yrityksen. Ei paljon löytynyt infoa ristikoista tai yhtään mistään. tai sitten minä vain en löytänyt.

_________________________

lantikka
26.10.2004, 11:23
Kiitosta vaan, onko kellään noista tupla ristikoista kokemusta, vissiin aika hyvä jutska, saako suomesta? Maksaako mansikoita?

Tumi
26.10.2004, 12:52
Onhan oista ristikoista täälläkin palstalla joskus aikoinaan haastettu. Se joka saa ton search napin hakemaan sen topicin niin tehköön sen.

offroadjouni
26.10.2004, 12:57
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=6384
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=6924

/* Life Begins at 35" */

mikjus
26.10.2004, 14:05
Eiks se bad boy pyöri vielä jossain 80 asteen kulmassa...

http://www.arizonadrivelines.com/bad_boy_drive_shafts.htm




- http://www.G-69.tk -

Tumi
27.10.2004, 10:21
Tuossa paikallisella "hankkijalla" on noita ristikoita niin kyl siinä 80 astetta oli jyrkin kulma, minkä taipuvat. Ja vakionopeus murroshan kestää 40asteen kulman, puolet enemmän kuin vakio ristinivel.

Killer-Wo
27.10.2004, 10:32
Minkälaista hintaluokkaa paikallisella "hankkialla" nuo 40 asteen vakionopeus nivelet olivat??
Eiks sellasesta sais jalostettua BJ etukardaanille kestävän nivelen jos on tota korotusta enemmänlaisesti<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Tumi
27.10.2004, 11:42
No paikallinen hankkija ei myy vakionopeus niveltä.
Niitä saa purkaamoilta tai tuttavilta.
Etuvetohenkilöauton vetarista saa kestävät tarvikkeet, on liukubooritkin valmiina.
Eikun uskallusta vaan ja ripaus pioneeri henkeä.

-Mieluummin yksin oikeassa kuin porukalla väärässä.

lantikka
01.11.2004, 09:06
no sorry etten jaksanut ruveta kaivelemaan, mietin että saahan sitä kysellä jos jotkut jaksaa vastata, mutta jos tollai kuittaillaanm,että se löytyy jo nii eihän se oikeeta keskustelua oo, ja sitä paitsi ku en oo törmänny noihin ristkikko keskusteluihin aijemmin. Annattehan anteeksi että tuollaista kysäisin? Kai uskallan vieläkin kysellä TYHMIÄ vai jaetaan ko vaan jyvät akanoihin eli rakennellaan hiljaa ja sitteen katellaan mitä on tehty??

Katellaan