View Full Version : Tieliikennekäytöstä poistetun (seisonnassa) ajoneuvon vuosikatsastusmenettely?
KarvaTurpa
03.07.2009, 21:15
Miten se nykyään meneen tämä "seisonnassa" olleen auton katsastus? Tässä tapauksessa kyseessä auto, joka on aikanaan saanut hylsyn vuosikatsastuksessa, ollut kilvissä seisomassa muutaman vuoden ja nyt olisi aika saattaa se uudelleen leimaan. Siis ihan normaali vuosikatsastus parin seisontavuoden jälkeen...
Konttorilta kysäisin sen verran, että sen saa ajaa varatulla ajalla suoraan konttorille (ei tarvitse käydä etukäteen laittamassa uudelleen tieliikennekäyttöön/vakuutuksiin), mutta entäs jos tulee hylsy? Pitääkö se siinä tapauksessa kärrätä trailerikyydillä takaisin pajotettavaksi vai saako sen ajaa myös pois sieltä konttorilta vaikka tulisikin hylätty?
Edittiä sen verran tässä yksilössä on otteessa maininta "käyttökielto, määräaikaiskatsastus suorittamatta"...saako sen silti ajaa sinne konttorille vai pitääkö molempiin suuntiin etsiä trailerikyytiä???
khonkonen
03.07.2009, 21:20
No oulussa olivat sitä mieltä puoltoista vuotta sitten, että joko trailerilla tai hinaamalla. Mutta jostain luin että vain trailerilla ois sen saanu kulettaa... Tiedä sitten varmasti.
Arska-tehtaalta
03.07.2009, 21:22
Hae siirtokilvet?
KarvaTurpa
03.07.2009, 21:25
Demmet, mulle sanottiin konttorilla, että voin ajaa sen sinne (näytin otetta tiskillä ja kysyin tätiltä miten tämän kanssa tulee toimia) varatulla ajalla. En vain älynnyt kysyä, että mites jos tulee hylätty, niin...
Taitaa käytäntö hieman vaihdella eri paikkakunnilla..heh:)
Saa ajaa takasin säilytyspaikkaan kun muistaa mainita katsuria laittamaan merkinnän lappuun.
Mulla on melkein joka vuosi joku auto muka ajokiellossa kun en muista niitä leimata ajallaan ja sitten kun on yliaika niin hylsystä tulee suoraan ajukielto.
Toki liikennekytöstä poistetun ajoneuvon saa ajaa konttorille katsastukseen ja pois ottamatta sitä liikennekäyttöön. Asia pitää vaan sopia konttorin kanssa etukäteen, eli varata aika. Ja matka pitänee tehdä lyhintä reittiä, eli mitään maakuntakierrosta ei voi tehdä sillä verukkeella, että on katsastukseen menossa.
Lainaus:
http://www.ake.fi/AKE/Rekisterointi/Liikennekäytöstäpoisto/
Saako liikennekäytöstäpoistettua ajoneuvoa käyttää liikenteessä?
Liikennekäytöstäpoistettua ajoneuvoa ei saa käyttää liikenteessä. Autoa voi kuitenkin käyttää omilla rekisterikilvillä liikenteessä poistopäivän loppuun saakka sekä myöhemminkin varattuun määräaikaiskatsastukseen ja sieltä välittömästi korjaukseen tai säilytykseen. Varatun katsastuksen suorittamisen jälkeen ajoneuvon voi luonnollisesti halutessaan ottaa liikennekäyttöön tekemällä tätä koskevan rekisteri-ilmoituksen katsastustoimipaikalla.
Liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa voi käyttää liikenteessä myös koenumerotodistuksella tai siirtoluvalla. Tällöin ajoneuvon omat rekisterikilvet tulee kuitenkin poistaa tai peittää.
KarvaTurpa
03.07.2009, 22:28
Lainaus:
http://www.ake.fi/AKE/Rekisterointi/Liikennekäytöstäpoisto/ (http://www.ake.fi/AKE/Rekisterointi/Liikennek%C3%A4yt%C3%B6st%C3%A4poisto/)
Saako liikennekäytöstäpoistettua ajoneuvoa käyttää liikenteessä?
Liikennekäytöstäpoistettua ajoneuvoa ei saa käyttää liikenteessä. Autoa voi kuitenkin käyttää omilla rekisterikilvillä liikenteessä poistopäivän loppuun saakka sekä myöhemminkin varattuun määräaikaiskatsastukseen ja sieltä välittömästi korjaukseen tai säilytykseen. Varatun katsastuksen suorittamisen jälkeen ajoneuvon voi luonnollisesti halutessaan ottaa liikennekäyttöön tekemällä tätä koskevan rekisteri-ilmoituksen katsastustoimipaikalla.
Liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa voi käyttää liikenteessä myös koenumerotodistuksella tai siirtoluvalla. Tällöin ajoneuvon omat rekisterikilvet tulee kuitenkin poistaa tai peittää.
Kiitoksia!
Tuli tuossa mieleen että keskellä kesääkin voi auton käydä katsastamassa talvirenkailla kunhan ne täyttää talvirengasvaatimukset. Mutta konttori ei vastaa jos matkalla konttorille/pois poliisi pysäyttää ja antaa sakot. Mutta kuitenkin jos konttori on 20km säteellä saa luvalliseti ajaa konttorille vaikka kesällä talvirenkailla tai toisinpäin. Meillä päin konttorilla kysyivät kun soitti ja sanoi että on tuomassa liikennekäytöstä poistettua autoa että milloin oot täällä ja merkkas ajan muistiin konttorille. Vajaa 40km matkaan antoi reilun tunnin aikaa olla konttorilla. :D Luulisin että jos hylsy tulee katsastukseta että liikennekäytöstä poistetun auton saa ajaa kotiin samalla lailla kun tuonutkin konttorille.. En tietenkään ole varma asiasta. Eikös sen auton saa ajaa kotiin jos on liikennekäytössä ja hylsy tulee vaikka olisi mennyt katastusaika ohi..
Valtioneuvoston asetus liikenteessä käytettävien ajoneuvojen liikennekelpoisuuden valvonnasta 19.12.2002/1245
5 §
Oikeus käyttää katsastamatonta ajoneuvoa
1. Katsastamattoman ajoneuvon käyttökiellosta säädetään ajoneuvolain 8 ja 51 §:ssä. Ellei ajoneuvoa ole 3 tai 4 §:ssä tarkoitettuna aikana hyväksytty määräaikaiskatsastuksessa, ajoneuvoa ei saa käyttää liikenteessä muulloin kuin tuotaessa ajoneuvo sille erikseen varattuna aikana katsastukseen tai ellei 14 §:stä muuta johdu.
2. Ajoneuvolain 75 tai 85 §n mukaisesti käyttökiellossa olevaa ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä vain sen kuljettamiseksi sille erikseen varattuna aikana katsastukseen.
5 a § (11.10.2007/895)
Liikennekäytöstä poistetun ajoneuvon katsastus ja käyttö
Liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa, jossa rekisterikilvet ovat kiinnitettyinä, saa käyttää liikenteessä siirrettäessä ajoneuvo sille erikseen varattuna aikana katsastukseen ja välittömästi katsastuksesta paikkaan, jossa ajoneuvoa säilytetään tai ajoneuvo voidaan korjata. Jos tällainen liikennekäytöstä poistettu ajoneuvo määrätään katsastuksessa ajokieltoon, ajoneuvon käyttöön sovelletaan, mitä 14 §:n 2 momentissa säädetään. Mitä 14 §:n 1 momentissa säädetään oikeudesta käyttää liikenteessä määräaikaiskatsastuksessa hylättyä ajoneuvoa, ei kuitenkaan sovelleta liikennekäytöstä poistettuun ajoneuvoon.
14 § (12.6.2003/545)
Oikeus käyttää määräaikaiskatsastuksessa hylättyä ajoneuvoa
1. Jos 3 ja 4 §:ssä tarkoitettuna katsastusaikana katsastukseen esitetty ajoneuvo hylätään määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoa määräämättä, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä enintään kahden kuukauden ajan katsastuksessa hylkäämisestä, kuitenkin vähintään mainituissa pykälissä tarkoitetun katsastusajan loppuun asti. Ajoneuvossa todetut hylkäämisen aiheuttaneet viat ja puutteellisuudet on kuitenkin korjattava mahdollisimman pian. Jos ajoneuvoa ei edellä tarkoitettuna aikana hyväksytä jälkitarkastuksessa tai määräaikaiskatsastuksessa, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä vain sen kuljettamiseksi korjattuna sille varattuna aikana katsastukseen.
2. Katsastustoimipaikka voi antaa määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoon määrätylle ajoneuvolle tai 3 ja 4 §:ssä tarkoitetun katsastusajan jälkeen katsastuksessa hylätylle ajoneuvolle todistuksen, joka oikeuttaa ajoneuvon kuljettamiseen lähimpään paikkaan, jossa korjaus voidaan tarkoituksenmukaisesti suorittaa, ja korjauksen jälkeen uudelleen katsastettavaksi. Todistuksessa on mainittava, minne ja miten ajoneuvon saa kuljettaa sekä kuinka kauan todistus on voimassa.
-Liikennekäytöstä poistetulla saa ajaa varattuna aikana katsastukseen, jos kilpiä ei ole palautettu. Jos kilvet on palautettu, niin traileri tai siirtolupa.
-Jos liikennekäytöstä poistettu hyväksytään, saa ajaa kotiin/korjaamolle ilman mitään sen kummempia lupia.
-Jos liikennekäytöstä poistettu hylätään katsastusaikana, saa ajaa kotiin/korjaamolle ilman mitään sen kummempia lupia.
-Jos liikennekäytöstä poistettu hylätään katsastusajan jälkeen tai menee ajokieltoon, VOI saada ajoluvan kotiin/korjaamolle.
Mulla on melkein joka vuosi joku auto muka ajokiellossa kun en muista niitä leimata ajallaan ja sitten kun on yliaika niin hylsystä tulee suoraan ajukielto
Oikeastaan ne on käyttökiellossa ja käyttökielto alkaa heti kun viimeinen katsastuspäivä on mennyt ohi, eikä vasta siellä konttorilla hylkäyksen jälkeen.
Ajokiellon saa katsastusasemalta tai poliisilta suuremman teknisen murheen ansiosta :)
mikaylikoski
06.07.2009, 21:51
noitten katsastus ajankohtien kanssa saa olla tarkkana jos päivänki liian aikasin katsastaa niin saa katsastaa kohta uudestaan .
KarvaTurpa
06.07.2009, 22:17
Hittolainen, tietysti katsastusaika oli jo helmikuussa:mad:. Eli jos meinaan ajaa autolla tänä kesänä, sen on mentävä kerrasta läpi tai hommattava varalle kyyti takaisin remonttipaikalle. Ei ne kuitenkaan anna ajolupaa hylsyltä takaisin, kun edellisestäkin katsastuksesta oli jäänyt muistoksi pitkä vikalista ja ajokielto.
Tämä ei nyt liity varsinaiseen aiheeseen, mutta omia kokemuksia vuosien varrelta...
Katsastin joskus auton kun se oli seisonta vakuutuksessa. Muistin kotimatkalla, että voi perkele... Leima tuli, no problems. :)
Dynamometrillä meni jarruputki takapäästä puhki, nesteet pihalle. Sain hylsyn, ja luvan ajaa kotiin. Jarruton auto, tai no, käsijarru oli henkisenä apuna. :rolleyes:
Laki ja käytäntö ovat usein kaksi eri asiaa.
tääläpäin saa ajaa auton konttorille jos on aika varattu ja saa myös ajaa takas kotia jos leimaa ei tipu....
tääläpäin saa ajaa auton konttorille jos on aika varattu ja saa myös ajaa takas kotia jos leimaa ei tipu....
No näinhän se menee ihan lainkin mukaan.
Ja AKE:n sivulta löytyy selkokielisenä asiaan ohjeita: http://www.ake.fi/AKE/Katsastus_ja_ajoneuvotekniikka/Katsastus+2/M%C3%A4%C3%A4r%C3%A4aikaiskatsastus/Liikennek%C3%A4yt%C3%B6st%C3%A4+poistetun+ajoneuvo n+m%C3%A4%C3%A4r%C3%A4aikaiskatsastus/Liikennek%C3%A4yt%C3%B6st%C3%A4+poistetun+ajoneuvo n+m%C3%A4%C3%A4r%C3%A4aikaiskatsastus.htm
Valtioneuvoston asetus liikenteessä käytettävien ajoneuvojen liikennekelpoisuuden valvonnasta 19.12.2002/1245
5 §
Oikeus käyttää katsastamatonta ajoneuvoa
1. Katsastamattoman ajoneuvon käyttökiellosta säädetään ajoneuvolain 8 ja 51 §:ssä. Ellei ajoneuvoa ole 3 tai 4 §:ssä tarkoitettuna aikana hyväksytty määräaikaiskatsastuksessa, ajoneuvoa ei saa käyttää liikenteessä muulloin kuin tuotaessa ajoneuvo sille erikseen varattuna aikana katsastukseen tai ellei 14 §:stä muuta johdu.
2. Ajoneuvolain 75 tai 85 §n mukaisesti käyttökiellossa olevaa ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä vain sen kuljettamiseksi sille erikseen varattuna aikana katsastukseen.
5 a § (11.10.2007/895)
Liikennekäytöstä poistetun ajoneuvon katsastus ja käyttö
Liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa, jossa rekisterikilvet ovat kiinnitettyinä, saa käyttää liikenteessä siirrettäessä ajoneuvo sille erikseen varattuna aikana katsastukseen ja välittömästi katsastuksesta paikkaan, jossa ajoneuvoa säilytetään tai ajoneuvo voidaan korjata.Jos tällainen liikennekäytöstä poistettu ajoneuvo määrätään katsastuksessa ajokieltoon, ajoneuvon käyttöön sovelletaan, mitä 14 §:n 2 momentissa säädetään. Mitä 14 §:n 1 momentissa säädetään oikeudesta käyttää liikenteessä määräaikaiskatsastuksessa hylättyä ajoneuvoa, ei kuitenkaan sovelleta liikennekäytöstä poistettuun ajoneuvoon.
14 § (12.6.2003/545)
Oikeus käyttää määräaikaiskatsastuksessa hylättyä ajoneuvoa
1. Jos 3 ja 4 §:ssä tarkoitettuna katsastusaikana katsastukseen esitetty ajoneuvo hylätään määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoa määräämättä, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä enintään kahden kuukauden ajan katsastuksessa hylkäämisestä, kuitenkin vähintään mainituissa pykälissä tarkoitetun katsastusajan loppuun asti. Ajoneuvossa todetut hylkäämisen aiheuttaneet viat ja puutteellisuudet on kuitenkin korjattava mahdollisimman pian. Jos ajoneuvoa ei edellä tarkoitettuna aikana hyväksytä jälkitarkastuksessa tai määräaikaiskatsastuksessa, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä vain sen kuljettamiseksi korjattuna sille varattuna aikana katsastukseen.
2. Katsastustoimipaikka voi antaa määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoon määrätylle ajoneuvolle tai 3 ja 4 §:ssä tarkoitetun katsastusajan jälkeen katsastuksessa hylätylle ajoneuvolle todistuksen, joka oikeuttaa ajoneuvon kuljettamiseen lähimpään paikkaan, jossa korjaus voidaan tarkoituksenmukaisesti suorittaa, ja korjauksen jälkeen uudelleen katsastettavaksi. Todistuksessa on mainittava, minne ja miten ajoneuvon saa kuljettaa sekä kuinka kauan todistus on voimassa.
Dynamometrillä meni jarruputki takapäästä puhki, nesteet pihalle. Sain hylsyn, ja luvan ajaa kotiin. Jarruton auto, tai no, käsijarru oli henkisenä apuna. :rolleyes:
.
Useimmissa autoissahan on kaksi jarrupiiria, joten eikos tuon perusteella saa jo omilla kylilla ajella:D
KarvaTurpa
13.07.2009, 18:23
Laitetaan tähän kokemuksia Lauantain katsastusreissusta.
Konttorille ilmoitus (että voi poliisi tarkistaa), että siihen ja siihen aikaa ollaan katsastuksessa. Suorinta tietä katsastukseen. Konttorilta kotiin lähtiessä katsastuskuitti tositteeksi poliisia varten ja suorinta tietä kotiin. Auton ei tarvitse olla tämän prosessin aikana liikennekäyttööotettu, eikä kuulemma otteeseen tarvita mitään erillistä mainintaa katsastusjumpasta.
Hieman hämäsi tuo ero käyttökiellolla ja ajokiellolla, mutta jos vuosikatsastus on mennyt vain muutamia vuosia pitkäksi, niin eipä tuo kummoinen juttu sitten ollutkaan.
Rekisteröimätön
14.07.2009, 19:41
Itsekkin laitoin auton seisontaan tovi sitten.Nyt aloin uudelleen elvyttämään projektia,huomasin että koukkupainot oli pudotettu 3500 kg tuohon 2300 kg.Miten on mahdollista tuollain pudotella vaikkei se leimalla ollut,laitoin vaan seisontaan?Saanko tuon 3500 kg takas otteeseen?
no mitenkäs tälläisen tapauksen kanssa menetellään:
katsastus aika umpeuitui pari kuukautta sitten ja projekti on nyt valmis.
leimaa varten pitäisi käydä auto penkittämässä.
eli saako tuolla katsastamattomalla autolla käydä nyt tehonmittauksessa ja sieltä ajaa se takaisin talille ja sitten siitä konttorille leimaamaan.
tämä, siksi kun penkkiaika on niin, että konttorille ei enää ehdi samana päivänä...
Ei saa ajella mitään ylimääräsiä ilman siirtolappuja. Leimalle saa ajaa varattuna aikana mutta ei muuta kikkailua.
no mitenkäs tälläisen tapauksen kanssa menetellään:
katsastus aika umpeuitui pari kuukautta sitten ja projekti on nyt valmis.
leimaa varten pitäisi käydä auto penkittämässä.
eli saako tuolla katsastamattomalla autolla käydä nyt tehonmittauksessa ja sieltä ajaa se takaisin talille ja sitten siitä konttorille leimaamaan.
tämä, siksi kun penkkiaika on niin, että konttorille ei enää ehdi samana päivänä...
-Jos on liikennekäytöstä poistettu, käy ottamassa liikennekäyttöön 10,20e
-Osta siirtolupa tallilta tehomittaukseen ja takaisin, maksaa 15e
-Varaa aika katsastukseen
Lerssinen
05.02.2014, 13:31
Pitäs tuo saappi käyttää leimalla kunhan saan vielä virtalukon kuntoon.. Se on selvä että ilmottamalla konttorille sinne saa ajella vaikka ollaan leima ummessa liikennekäytöstä poistossa mutta onkos mitään vakuutusta olemassa tuolle ajalle ? Eli jos lipsahtaa matkalla konttorille niin kaiken maksan ite :confused:
Siihen katellen ei ole päivän siirtokilpi kovin kallis :D
Hessu888
05.02.2014, 14:05
Pitäs tuo saappi käyttää leimalla kunhan saan vielä virtalukon kuntoon.. Se on selvä että ilmottamalla konttorille sinne saa ajella vaikka ollaan leima ummessa liikennekäytöstä poistossa mutta onkos mitään vakuutusta olemassa tuolle ajalle ? Eli jos lipsahtaa matkalla konttorille niin kaiken maksan ite :confused:
Siihen katellen ei ole päivän siirtokilpi kovin kallis :D
Mun mielestä liikennevakuutus on oltava aina kun on tienpäällä, eli joko auton oma vakuutus tai siirtokilpien kautta ostettavissa oleva vakuutus.
Mun mielestä liikennevakuutus on oltava aina kun on tienpäällä, eli joko auton oma vakuutus tai siirtokilpien kautta ostettavissa oleva vakuutus.
Oikein, mutta liikennevakuutus voi olla myös voimassa liikennekäytöstäpoiston aikana KATSASTUSreissulla.
Esim. if:in sivuilta (http://www.if.fi/web/fi/henkiloasiakkaat/vakuutuksemme/autovakuutus/pages/autonliikennekaytostapoistojakayttoonotto.aspx):
Huomioitavaa liikennekäytöstäpoistossa
•Ajoneuvo on käyttökiellossa liikennekäytöstäpoiston aikana. Jos autoa käytetään liikenteessä poiston aikana, Trafi perii korotetun ajoneuvoveron ja If korotetun vakuutusmaksun.
•Liikennekäytöstä poistettu auto voidaan viedä ennalta varattuna aikana katsastukseen ilman, että se ensin rekisteröidään takaisin liikennekäyttöön otetuksi. Vakuutukset ovat katsastuksessa käynnillä voimassa ilman eri ilmoitusta Ifiin. Autoa siirrettäessä siinä tulee olla kiinnitettynä rekisterikilvet tai siirtolupa ja siirtomerkit. Auton saa siirtää katsastuksesta vain välittömästi edelleen säilytys- tai korjauspaikkaan.
•Ajoneuvo on käyttökiellossa, jos määräaikaiskatsastus ei ole voimassa. Ajoneuvon rekisteröinti takaisin liikennekäyttöön ei edellytä määräaikaiskatsastuksen voimassaoloa.
•Liikennekäytöstä poiston aikana ei Törmäysturva ole voimassa lukuun ottamatta luonnonilmiöiden aiheuttamia vahinkoja. Muut kaskovakuutuksen turvat ovat voimassa ja niistä peritään maksua.
-Jos on liikennekäytöstä poistettu, käy ottamassa liikennekäyttöön 10,20e
Netissä trafin sivuilta tehtynä 4€ ja voimassa heti. Paperit tulee postissa.
Joskus oli auton katsastus mennyt vanhaksi ja varasin ajan konttorille etukäteen. Kävin katsastuksessa eikä mennyt läpi. Takaisin ajaessa tuli poliisit näyttävästi autolla ja pyörällä pysäyttämään kesken kotimatkan. Olisi kuulemma pitänyt olla tarrakilvet takaisin ajaessa kun ei mennyt läpi. Auto ei tässä tapauksessa ollut seisonnassa mutta leima oli ummessa.
Auton saa ajaa kotiin/korjaamolle ilman mitään tarrakilpiä.. On poliisit ollu vähän pihalla.
Byrocrat
05.02.2014, 18:58
Liikennekäytöstä poistetun ajoneuvon käyttö
Liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa saa käyttää:
• siirtoluvalla
• koenumerotodistuksella
• väliaikaisrekisteröintitodistuksella (vientirekisteröintitodistuksella).
Lisäksi liikennekäytöstä poistettua autoa voi käyttää liikenteessä sen päivän loppuun saakka, jona liikennekäytöstäpoisto on tehty, jos auton rekisterikilpiä ei ole palautettu. Liikennekäytöstä poistettu auto voidaan myös siirtää ennalta varattuun määräaikaiskatsastukseen ja sieltä korjaukseen tai säilytykseen, jos autossa on rekisterikilvet.
Muissa tilanteissa liikennekäytöstä poistetun ajoneuvon käyttäminen on kiellettyä. Käyttökielto koskee myös liikennekäytöstä poistettuna ostettua ajoneuvoa.
Liikennekäytöstä poistetun ajoneuvon käyttö
Onko nyt aihe oikea? Katsastamaton auto ei ole sama kuin liikennekäytöstä poistettu ajoneuvo. Tästä faktaa:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021245
14 § (12.6.2003/545)
Oikeus käyttää määräaikaiskatsastuksessa hylättyä ajoneuvoa
1. Jos 3 ja 4 §:ssä tarkoitettuna katsastusaikana katsastukseen esitetty ajoneuvo hylätään määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoa määräämättä, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä enintään kahden kuukauden ajan määräaikaiskatsastuksessa hylkäämisestä, kuitenkin vähintään mainituissa pykälissä tarkoitetun katsastusajan loppuun asti. Ajoneuvossa todetut hylkäämisen aiheuttaneet viat ja puutteellisuudet on kuitenkin korjattava mahdollisimman pian. Jos ajoneuvoa ei edellä tarkoitettuna aikana hyväksytä jälkitarkastuksessa tai määräaikaiskatsastuksessa, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä vain sen kuljettamiseksi korjattuna sille varattuna aikana katsastukseen. (8.12.2011/1217)
2. Katsastustoimipaikka voi antaa määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoon määrätylle ajoneuvolle tai 3 ja 4 §:ssä tarkoitetun katsastusajan jälkeen katsastuksessa hylätylle ajoneuvolle todistuksen, joka oikeuttaa ajoneuvon kuljettamiseen lähimpään paikkaan, jossa korjaus voidaan tarkoituksenmukaisesti suorittaa, ja korjauksen jälkeen uudelleen katsastettavaksi. Todistuksessa on mainittava, minne ja miten ajoneuvon saa kuljettaa sekä kuinka kauan todistus on voimassa.
Eli joko konttorilta ajolupa kotiin tai pajalle tai sitten siirtolupa/tarrakilvet. Ominpäin ilman lupaa ei saa ajaa.
Auton saa ajaa kotiin/korjaamolle ilman mitään tarrakilpiä.. On poliisit ollu vähän pihalla.
eli, pihalla ja ulkona on siis selkeesti kaks eri asiaa ;)
Onko liikennekäytöstä poistetun vehkeen katsastuksessa sama kuin normaalissa, että 4kk etukäteen voi hakee seuraavan vuoden leiman?
Mun vaunu on viimeks leimattu -10 ja käyttispäivä on 00.00 eli viimeisen numeron 7 mukaan mennään.
Eli jos meen nyt leimalle niin koska leima loppuu? 30.9.2014 vai 30.9.2015?
Jos tulee hylsy niin korjausaikaa ei ole, sen sain selville.
Onko liikennekäytöstä poistetun vehkeen katsastuksessa sama kuin normaalissa, että 4kk etukäteen voi hakee seuraavan vuoden leiman?
Mun vaunu on viimeks leimattu -10 ja käyttispäivä on 00.00 eli viimeisen numeron 7 mukaan mennään.
Eli jos meen nyt leimalle niin koska leima loppuu? 30.9.2014 vai 30.9.2015?
31.12.2016
Jep joo, mut vaunun katsastusaika on aina vuoden loppuun, olipa käyttöönottopäivää tai ei, eikä kilven numero vaikuta.
Vai oliko tämä "vaunu" nyt kuitenkin auto jos kerran liikennekäytöstäpoistossa?
Juu, siis auto:o
Vaunuiks tulee noita kaikkia kulkupelejä sanottua.
Eli voi painua nyt leimalle ja enää tänä vuonna ei tarvii uudestaan katsastaa. Eikös juu?
Eli voi painua nyt leimalle ja enää tänä vuonna ei tarvii uudestaan katsastaa. Eikös juu?
Aivan, tietty pitää läpi mennä. :)
Ainahan uazi laakista läpi menee:rolleyes:
Kiitos Matti
vimakuus
30.06.2014, 22:11
Ja muistat vielä ilmottaa etukäteen sinne konttorille mihin olet menossa, että tulossa ollaan :)
Kaitsu67
01.03.2017, 10:33
Nostellaas tätä aihetta...nyt kun konttorin saa vapaasti valita, niin missään en ole nähnyt että konttori pitää olla lähin mahdollinen.
Autonhan saa ajaa katsastukseen kun on varannut ajan ilman että se on otettu liikennekäyttöön, kuin myös jos leima(kin) on mennyt vaikka pitkäksi.
Eli jos ostaa esim. auton jostain 100km päästä paikkakunnalta missä konttoria ei ole kovin lähellä, voinee varata ajan "kotikonttorille", jos ajaa suoraan katsastukseen hankintareissulta. Käsittääkseni tälle ei ole estettä tai missään määritelty vähimmäismatkaa konttorille.
vellihousu
01.03.2017, 10:51
Ei muuten kannata leimaamattomalla autolla yhtään ajella. Mua ei oo ainakaan 5 vuoteen kytät pysäyttänyt, nyt ostin katsastamattoman auton jota olin ajamassa konttorille, (varattu aika tietty)Kytät osas mua matkalla odottaa ja pysäytti vaan mut, ilmeisesti niiden kilpienlukuauto on mut jossain bongannu.
Mites muuten nyt vuonna 2017, kun liikennevakuutuslaki muuttui, saako yhä ajaa katsastuskonttorille, jos ei ole liikennevakuutus voimassa lainkaan? Kun nykyäänhän vakuutus pitää kokonaan irtisanoa vakuutusyhtiöstä, jos ei halua, että maksut juoksee. Pelkkä liikennekäytöstäpoisto Trafiinhan ei enää katkaise vakuutusmaksuja.
Itselläkin tuli yllätyksenä, kun vuodenvaihteessa kilpailutin vakuutukset ja lähdin vaihtamaan myös liikennekäytöstä poistettujen ajoneuvojen vakuutuksia, niin sieltähän tulikin uudesta yhtiöstä lasku liikennekäytöstä poistetusta ajoneuvosta! Luin tarkemmin uudet säännökset, ja lopetin vakuutuksen.
HiluxMan
01.03.2017, 17:54
Siis mitä?
Menin IF:n ehdoista katsomaan, ja 1.1.2017 päivätyssä dokumentissa sanotaan näin:
Kasko
Vakuutusmaksun palauttaminen edellyttää, että ajoneuvon omistaja tai
haltija on liikennekäytöstä poiston alkamispäivänä tehnyt siitä rekisteriilmoituksen
Trafille.
Liikenne
Vakuutusmaksun palauttaminen edellyttää, että liikennekäytöstä poistamisesta
on etukäteen tehty rekisteri-ilmoitus Trafille säännösten ja määräysten
mukaisesti.
Vai onko tuossa joku sudenkuoppa?
Nostellaas tätä aihetta...nyt kun konttorin saa vapaasti valita, niin missään en ole nähnyt että konttori pitää olla lähin mahdollinen.
Autonhan saa ajaa katsastukseen kun on varannut ajan ilman että se on otettu liikennekäyttöön, kuin myös jos leima(kin) on mennyt vaikka pitkäksi.
Eli jos ostaa esim. auton jostain 100km päästä paikkakunnalta missä konttoria ei ole kovin lähellä, voinee varata ajan "kotikonttorille", jos ajaa suoraan katsastukseen hankintareissulta. Käsittääkseni tälle ei ole estettä tai missään määritelty vähimmäismatkaa konttorille.
On kai tuota kikkaa voinut käyttää ennenkin ja jos ei ole matkalla pysäytetty niin ei ole edes käyty konttorilla. Näin siis olen kuullut, ei omakohtaista kokemusta.
Siis mitä?
Menin IF:n ehdoista katsomaan, ja 1.1.2017 päivätyssä dokumentissa sanotaan näin:
Kasko
Vakuutusmaksun palauttaminen edellyttää, että ajoneuvon omistaja tai
haltija on liikennekäytöstä poiston alkamispäivänä tehnyt siitä rekisteriilmoituksen
Trafille.
Liikenne
Vakuutusmaksun palauttaminen edellyttää, että liikennekäytöstä poistamisesta
on etukäteen tehty rekisteri-ilmoitus Trafille säännösten ja määräysten
mukaisesti.
Vai onko tuossa joku sudenkuoppa?
Maksut loppuu kyllä muuten, mutta ainakin Lähitapiolassa on joku "perusmaksu" tms. jonka joutuu maksamaan kerran vuodessa vaikka auto seisoisi kokoajan. Taisi olla 20 euroa, suht. pieni kuitenkin. Sitä Tilley ilmeisesti tarkoitti.
artsi777
01.03.2017, 18:55
Ajoneuvon saa rekisteriin nykyään myös ilman vakuutusta ja vakuuttamatonta ajoneuvoa ei voi ajaa konttorille edes varattuna aikana.
Seikka joka kannattaa ottaa huomioon muuten saattaa tulla kallis leimareissu :D
tapsa4x4
01.03.2017, 19:26
Mul kaikki vakuutukset lähitapiolassa eikä koskaa oo seisonnassa olevista autoista tarvinnu maksaa ku kasko vaikka seissyt vuosia.
Mul kaikki vakuutukset lähitapiolassa eikä koskaa oo seisonnassa olevista autoista tarvinnu maksaa ku kasko vaikka seissyt vuosia.
Nepä muuttuiki pykälät nyt vuoden alussa. Voi olla että sulla pysyy vanhat ehdot, jos et uusi vakuutuksia tai sitte ei. Mie siirsin vakuutukset lähitapiolaan kuukausi sitte ja virkailija mainitsi tuosta maksusta. Mulle se ei ratkaissut mitään, kun käytän autoja muutenkin suurimman osan vuodesta ja kokonaisuudessaan oli edullinen.
Maksut loppuu kyllä muuten, mutta ainakin Lähitapiolassa on joku "perusmaksu" tms. jonka joutuu maksamaan kerran vuodessa vaikka auto seisoisi kokoajan. Taisi olla 20 euroa, suht. pieni kuitenkin. Sitä Tilley ilmeisesti tarkoitti.
Itellä vakuutusyhtiö siis POP Vakuutus, ja kyllä sielläkin oli samanlainen ehto kuin Ifillä, että maksu palautettaisiin liikennekäytöstä poistetuilta. Vakuutusta ottaessa jopa näkyi, että "ajoneuvo on liikennekäytöstä poistettu". Kuitenkin vakuutuksen otettuani sieltä tuli yllättäen lasku, jonka saatuani heti päätin minimoida vahingot ja irtisanoin vakuutuksen. Hetken päästä varsinainen lasku poistuikin, mutta "loppulasku" oli kuitenkin 5 euroa noilta muutamalta päivältä. Yritin kysellä POPin asiakaspalvelusta asiaa, mutta se on aika vaikeaa, kun vastausaika on yli kaksi viikkoa "ruuhkan" takia (vai onkohan asiakaspalvelu ulkoistettu aurinkokunnan ulkolaidoille, ja signaali ei valonnopeudella vaan kulje nopeammin). Jotenkin tuntuu, että eivät itsekään oikein tiedä, miten heidän järjestelmänsä toimii, koska väittivät, ettei heidän järjestelmänsä saa tietoa liikennekäytöstäpoistosta (vaikka asiakaskäyttöliittymässä se tieto ainakin on).
Jäi siis vielä testaamatta, että jos olisi erikseen ilmoittanut liikennekäytöstäpoistosta sinne yhtiöön samalla kun ottaa sen vakuutuksen, olisiko silloin mennyt mitään maksuja. En vaan viitsinyt sitä testata, koska jos tuo ei olisi toiminut, olisi maksut juosseet vielä muutaman viikon ajalta, ennen kuin olisi saanut asiakaspalvelun kanssa asiat setvittyä.
Mutta selväksi tuli siis, että vakuutus pitää olla voimassa, että voi ajaa katsastukseen. Eli harrasteautolla ei voi nyt mennä katsastukseen, täytyypä venyttää katsastustakin siihen asti kunnes on oikeasti ajoa sillä, vaikka katsastusaika paukkuukin.
Mites muuten nyt vuonna 2017, kun liikennevakuutuslaki muuttui, saako yhä ajaa katsastuskonttorille, jos ei ole liikennevakuutus voimassa lainkaan? Kun nykyäänhän vakuutus pitää kokonaan irtisanoa vakuutusyhtiöstä, jos ei halua, että maksut juoksee. Pelkkä liikennekäytöstäpoisto Trafiinhan ei enää katkaise vakuutusmaksuja.
Itselläkin tuli yllätyksenä, kun vuodenvaihteessa kilpailutin vakuutukset ja lähdin vaihtamaan myös liikennekäytöstä poistettujen ajoneuvojen vakuutuksia, niin sieltähän tulikin uudesta yhtiöstä lasku liikennekäytöstä poistetusta ajoneuvosta! Luin tarkemmin uudet säännökset, ja lopetin vakuutuksen.
Noin 3 min vanhaa tietoa: If ei peri mitään maksuja liikennekäytöstä poiston aikana. Alko häiritsemään nii täytyi oikein soittaa ja tarkistaa.
IF lähetti 30 euron laskun parisen vuotta sitten, kun otin sieltä vakuutuksen liikennekäytöstä poistettuun autoon. Asiakaspalvelusta sanottiin, että näin ne nyt vaan tekevät uusille vakuutuksille. Sen jälkeen ei tosin ole laskua tullut.
Lähitapiolassa näkyi tosiaan olevan 20e perusmaksu ainakin tänä vuonna otetuille vakuutuksille. Vanhassa vakuutuksessa tällaista en nähnyt.
Ja topicin aiheeseen Trafin sivuilta:
Voit myös siirtää liikennekäytöstä poistamasi ajoneuvon suorinta reittiä ennalta varaamaasi määräaikaiskatsastukseen ja sieltä korjaukseen tai säilytykseen, jos ajoneuvossa on rekisterikilvet eikä sen vakuutus ole päättynyt.
Noin 3 min vanhaa tietoa: If ei peri mitään maksuja liikennekäytöstä poiston aikana. Alko häiritsemään nii täytyi oikein soittaa ja tarkistaa.
Selvä, hyvä tietää. Taisin tosiaan hieman hätiköidä, kun lähdin siirtämään tuon liikennekäytöstä poistetun auton vakuutuksia. Olisi pitänyt jättää se vain Ifiin ja siirtää sitten kun taas ottaa käyttöön.
Eli tuleeko sieltä perusmaksu 20e silloin kun siirretään joku 10vuotta seisonnassa ollut raato omille nimille ja vakuutuksille seuraavaksi 10 vuodeksi seisomaan
Maksaako vakuutuksen ottaminen mitään?
Eli jos vak.yhtiöt ei laskuttaisi tota 20e perusmaksua virkailijahan tekisi silloin puoltuntia ilmaista työtä josta ei ole mitään hyötyä vak.yhtiölle?
Pitääpä katella tarkemmin papruja et tuleeko seisonnassa olevista autoista maksua, corollasta puuttuu laturi ja kuskin helma ja seatista on takatolppa poikki, niin epäillys on ettei ne tule kulkemaan ilman remonttia :o
Hessu888
03.03.2017, 11:41
Eli tuleeko sieltä perusmaksu 20e silloin kun siirretään joku 10vuotta seisonnassa ollut raato omille nimille ja vakuutuksille seuraavaksi 10 vuodeksi seisomaan
Maksaako vakuutuksen ottaminen mitään?
Eli jos vak.yhtiöt ei laskuttaisi tota 20e perusmaksua virkailijahan tekisi silloin puoltuntia ilmaista työtä josta ei ole mitään hyötyä vak.yhtiölle?
Pitääpä katella tarkemmin papruja et tuleeko seisonnassa olevista autoista maksua, corollasta puuttuu laturi ja kuskin helma ja seatista on takatolppa poikki, niin epäillys on ettei ne tule kulkemaan ilman remonttia :o
Ainakin IF:llä oli aiemmin ja nyt vuodenvaihteessa jollain muillakin vakuutusyhtiöillä se käytäntö että sen parikymppiä joutuu maksamaan (käsittääkseni vuosittain) vaikka auton laittais heti vakuutusta tehtäessä seisontaan ja pitäis seisonnassa. Vanhat ennen tätä muutosta omissa nimissä ja seisonnassa olleet saa pitää ilmaseks seisonnassa jatkossakin (ainakin Turvassa) jos ei tee mitään muutoksia vakuutusehtoihin.
yhden kulkimen käytin käytöstäpoistossa katsastuksessa sinne ok.
Mutta vikalista tuli . Kun liikennekäytöstäpoistossa niin konttorilla ei näy onko vakuutuksissa niin katsastaja ei voinu kirjoitaa ajolupaa:mad:
Mites menetellään perävaunujen kohdalla?
Liikennekäytössä olevaa ja vakuutettua autoahan saa siirtää hinaamalla, vaikka leima olisi pitkänä, mut voiko vakuutettua perävaunua siirtää hinaamalla, vai onko siihen aina otettava siirtokilvet, jos sen vie vaikka naapuriin pajalle?
Entä jos sen nostaa hinausapuvaunun kyytiin?
vartiainen
08.03.2017, 11:07
Miks vakuutettu perävaunu olisi ylipäätään liikennekäytöstäpoistossa? Eihän siitä mene edes mitään maksuja, oli kilvissä tai ei?
Mites menetellään perävaunujen kohdalla?
Liikennekäytössä olevaa ja vakuutettua autoahan saa siirtää hinaamalla, vaikka leima olisi pitkänä
Saako? Lähde?
Kaitsu67
08.03.2017, 13:44
Mulla meni tossa O2 peräkärryn leima vanhaks tammikuussa.
Meinasin vaan varata konttorille ajan ja sitten sinne suoraan. Eikai siinä muita mahdollisuuksia ole kuin autollakaan?
tappokinnas
08.03.2017, 14:14
Meikällä meni kanssa kokonaismassaltaan 2500kg agadoksen leima pitkäksi tammikuussa ja viikko sitten sen huomasin. Ajelin ilman mitään varauksia konttorille ja jarruista hylsy.
Korjausaikaa kuukausi laittaa ja ajella. Seuraavana aamuna menin näyttämään kun oli saanut jarrut säädettyä.
Viimeks kun olin ratsiassa kolmisen vuotta sitten poliisi käski mennä katsastamaan kun oli leima pitkänä silloinkin. :D
Nyt maanantaina katsastin seisonnassa olevan jeepin, josta oli leima pitkänä. Varasin ajan konttorille ja otin trafin sivuilta ajoneuvon liikenteeseen (hinta 0e) ja ajelin leimalle.
Saako? Lähde?
Paikallinen katsastusasema näin mulle neuvoi.