View Full Version : Broncon Diiselöinti???
Markku_66
28.02.2009, 19:20
Onko kukaan koskaan laittanut dieselmoottoria tuollaiseen 80-90 vaihteen Broncoon tai Rangeriin? Entä mitä eroja on 2.9-litrasella ja 5.0-litrasella bensa vehkeellä?:confused:
Myin yhden fiiatin koneen tuollaiseen prokkikseen.Jos en väärin muista niin viisilitrainen oli alunperin,vauhtia haki välillä mersun(300d vitonen) koneella joka ei toiminut yhtään kasin välityksien kanssa...Oli kaikkinensa melkoinen homma mutta kyllä se onnistui.
Halpa se ei kuitenkaan lopulta ollut,olisikohan kaverin täydellisyyden tavoittelu vaikuttanut...
-86 taisi olla malliltaan se auto.
Entä mitä eroja on 2.9-litrasella ja 5.0-litrasella bensa vehkeellä?:confused:
Ainakin sen Broncon koko ja sylinterien lukumäärä. Tuota 2.9 V-6 konetta kun on bronco2:sessa ja 5.0 konetta full size broncossa.
Eli käytännössä aivan eri vehkeet.
Ja se 2.9 V6 kone on saksalainen, löytyy mm sierran ja scorpion nokalta. 5.0 V8 on jenkkien oma, tunnettiin ennen nimellä "302" kuutiotuumien mukaan.