View Full Version : Hitsaus vehkeistä??
Tästä on kyllä täälllä puhuttu jo mutta kyselisin että mitä hitsaus vehkeitä suosittelisitte alumiinin hitsaukseen?? Tehoa ilmeisesti tarvisi olla aika reilusti?
Laitteet ei saisi olla tähtitieteellisen hintaisia.
LR Series IIa 109 STW -70
Tig on tietysti yksi parhaista, mig:gillä menee jotenkin jos on vetävä kolvi !
Paksulanka 1.6mm menee kyllä lyhyessä kaapelissa hyvin mut vaatii pirusti tehoja koneelta
Sitten olis tietysti pulssi hitsaus. Tosin en oo nyt ihan varma kuin onnistuu pitäis koittaa..
Meillä töissä esabissa 4metrin kaapeli tavan kolvilla ja tulee alulanka ihan hyvin läpi. Että ei tartte välttämättä mitään vetävää kolvia. Silikoni(?) spirali vaan vai mikä se nyt on siellä kaapelin sisällä.
- Miehän sanoin! -
Kiitos vastauksista. missäs hinnoissa noi tig systeemit pyörii?
Entäs noi esab systeemit?
Jaa, mikäs se on määritelmä tähtitieteelliselle!? Meilä on töissä kaks konetta alumiinille. Kummatkin esappeja ja ellen väärin muista niin oisko ne 280 ja 320. Ja argonilla tietenkin. En tiiä mut oisko vanhan 10donan paikeilla kpl.
- Miehän sanoin! -
arska4x4
21.09.2004, 21:39
tiggi pitää olla ac/dc kun alumiinia hitsaat ja niiden hinta on tos 2000 €urosta ylöspäin... Ite on hitsannu 2 mm ja yli siitä aineenvahvuuksia millisellä langal, 3 m terässpiraalisel syöttökaapelil ja argoni kaasulla. Kone on ihka tavallinen esab 265 miggi. Al-hitsauksessa on kaikesta tärkeintä kuiteskii hitsattavien pintojen puhtaus,muuten tulee huokosta ihan urakal.
arska
Tervehdys!
Omiin tarpeisiin alumiinihitsiksi suosittelen jotakin hyvää miggiä, johon hankit argonkaasut ja kelan alulankaa. Ittelläni on ihan tavallinen Migatronic 273, 4m teflonkaapelilla ja alumiinivarustuksella ~1000 € (www.ihk.fi). Sillä pärjää 1,2 mm langalla. Siinä menee 5 min kun vaihtaa RST-langan koneeseen ja homma jatkuu kirkkaan raudan työstössä. Voihan sitä mustaakin lankaa polttaa Argonilla, mutta kannattaisi olla toinen CO2-pullo sitä varten niin on halvempaa. Mutta mutta muistakaa olla hengittelemättä al-hitsauskaasuja turhaan ja hankkikaa moottoroitu maski tai vastaava ettei iske vanhuus ennen aikojaan.
TT
Note! This message was posted anonymously!
"Voihan sitä mustaakin lankaa polttaa Argonilla, mutta kannattaisi olla toinen CO2-pullo sitä varten niin on halvempaa."
En kyllä itse hitsaa enkä edes suosittelis co2:sta suojakaasuksi yhtään mihinkään. woikkarin sk-xx kaasut on kuitenkin niin halpoja ja parempaa kuin co2. Messeriltäkin saa halvalla vastaavia tuotteita mutta palvelu on totaalisen persiistä (esim. tarjouspyyntöihin vastataan jos jaksetaan). Aga on muutoin hyvä mutta kallis.
TT
Note! This message was posted anonymously!
[/quote]
Note! This message was posted anonymously!
Moi,
itse haeskelin vastausta hieman samaan asiaan, ja kävin Kojaltekiltä ostaan al-puikkoja (2.5mm, vajaan 2€/kpl kun osti vaan muutaman), Kärkkäisellä oli kans 3.2mm puikkoja hintaa 2e/3kpl. Kokeilin sitä tecno-weldiä yhteen kippoon (3mm levyä kantattuna), mutta en saanut sitä oikein helpolla onnistumaan loistavasti, teen kattotelineen ainakin nyt aluksi ihan pulttiliitoksilla. Noita puikkoja pitäis voida hitsata ihan tavallisella hitsausmuuntajalla (tsasavirtalaite), suositeltu virta oli 50-90A ja 60-90A eli ei vissiin kovin hirveesti. Viikonloppina jututin yhtä tuttua joka osaa metallista hieman enemmänkin, sanoi alumiinin hitsaamisen olevan aika vaikeaa hyvän lämmönjohtavuuden ja värin vaihtamattomuuden takia (kiinteä ja sula alumiini on saman väristä), eli jos ei oo hirveesti tarvetta niin yx vaihtoehto vois olla vaikka ettiä ammattimies tai joku liike joka tekee ja osaa homman?
-Paavo
Kovakalu69
22.09.2004, 11:02
quote:itse haeskelin vastausta hieman samaan asiaan, ja kävin Kojaltekiltä ostaan al-puikkoja (2.5mm, vajaan 2€/kpl kun osti vaan muutaman), Kärkkäisellä oli kans 3.2mm puikkoja hintaa 2e/3kpl. Kokeilin sitä tecno-weldiä yhteen kippoon (3mm levyä kantattuna), mutta en saanut sitä oikein helpolla onnistumaan loistavasti, teen kattotelineen ainakin nyt aluksi ihan pulttiliitoksilla. Noita puikkoja pitäis voida hitsata ihan tavallisella hitsausmuuntajalla (tsasavirtalaite), suositeltu virta oli 50-90A ja 60-90A eli ei vissiin kovin hirveesti. Viikonloppina jututin yhtä tuttua joka osaa metallista hieman enemmänkin, sanoi alumiinin hitsaamisen olevan aika vaikeaa hyvän lämmönjohtavuuden ja värin vaihtamattomuuden takia (kiinteä ja sula alumiini on saman väristä), eli jos ei oo hirveesti tarvetta niin yx vaihtoehto vois olla vaikka ettiä ammattimies tai joku liike joka tekee ja osaa homman?
Alumiinin hitsaaminen puikolla on yhtä saatanan paskaräkimistä. Oon ite yrittäny sitä ja muutama levyseppähitsarituttu kans. Ei tuu kirveelläkään kesää. Tiggi tai miggi,nii siinä ehdottomat vaihtoehdot.
Esabilla on aika herkku AC/DC tiggi 180 amppeerinen ja painoa vajaa 10-15 kg (reissumalli)
Kojaltekista lainasin sitä (Olen ollut paikallisessa Kojaltekissa duunis) kun piti korottaa hlluxin karjarautaa samanverran kuin mitä rungon ja korin väliin oli laitettu tavaraa.
Kaverin kiihdytys autosta hitsasin kisoja edeltävänä yönä imusarjan mikä oli vingutettu liian ohueksi, ilman mitään ylimääräsiä ongelmia. Hinta oli jotain 2.4ke mikä esti värkin ostamisen..<img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>
-Enemistö tarkoittaa joskus sitä, että kaikki idiootit on samalla puolella-
-Jos kerran sais ja kuolis. Mutta kun aina saa, eikä millään kuole!!- <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
Tervehdys!
Kyllä CO2 on parasta kaasua mustalle raudalle, etenkin jos se on ruosteessa niinkuin vanhat autot. Toisekseen, vaikka hintaeroa ei pullon sisällöllisessä ole kovin paljon verrattuna Mison / CO2 niin Mison-pullollinen ei riitä läheskään samaan määrään lankaa kuin CO2, kokeilkaa ja yllättykää. Eli Misoni tulee paljon kalliimmaksi...
Ja puikkohitsaus alumiinilla onnistuu vain tasasuuntaajalla (jotenkin) muuntajalla homma ei luonaa kuinkaan! Migillä menee ihan jees, mutta Tig tekee parempaa jälkeä.
TT
Note! This message was posted anonymously!
Tässäkun oli tämä hitsausaiheinen topic niin ajattelin tähän jatkoksi laittaa kysymyksen mistä on porukka hommannu suojavarusteita?
Vai käyttääkö kukaan mitään muuta kun hankkijan lippistä ja jotkut kakkulat silmillä?
Meinasin vaan kun jonkin sortin suojatakki olis hyvä noin metallitöissä muutenkin. Palaneita haalareita ja ruumiinkappaleita on varastot ja tallin nurkat täynnä.
http://us.st11.yimg.com/store1.yimg.com/I/cyberweld_1876_702441 http://www.thewelderswarehouse.com/acatalog/Gold-Apron.jpg http://www.lascentrum.com/img/gallery/Clothing/Welding%20jacket.jpg
Että jotain tuollasta... mutta suomesta?
Heikki L
18.01.2006, 13:01
Ammattikoulussa käytettiin tommosta essua kuin keskellä oli.
Oli ihan Kotimainen valmiste, en nyt saa päähän minkä puljun.
Noi vaan aika hinnoissaan, tietty jos onnistuu pitämään löydöksissä
niin maksaa itsensä takasin ajan myötä.
Säästyyb haalareita ja palovammojen hoidolta!
------------------------
#####¤%&%¤¤##
vitulla päähän
HJ61 88 BJ40 80
Käy hakee kirppikseltä vanha nahkatakki
Note! This message was posted anonymously!
Flugfiske
18.01.2006, 13:17
Sen jälkeen kun kyljellään maatessa hitsattuani, sain semmosen vähän reilumman kipinän korvakäytävään pyörimään, olen käyttänyt kunnon varusteita. Ei oo kovin kivaa, kun korvakäytävässä on märkivä palovamma, mitä pitää huuhdella pari kertaa päivässä.
Käytössä on siis nahkahuppu, maski, pitkävartiset nahkahanskat ja tukeva takki, hitsauskäyttöön tehty, muttei kuitenkaan nahkaa. Housut hankin heti, kun sopivat sattuu eteen, sen verran monta kertaa oon hyppiny kipinät palleissa...
_______________________________________
Täydellinen AMATÖÖRI
Hankkikaa ASBESTIkalsarit!
Kunnollinen tullimies kyseli nurkuen passia.
Onko kenelläkään kokemusta Techno-Weldistä: http://www.roadmachine.fi/technoweld.html
Kuulostais ihan mielenkiintoiselta kokeilla.
_______________________________________________
Toyota Land Cruiser KJ90
niin tuosta alumiinin hitsauksesta. töihin tuli uusi tiggi. esabin ac/dc. n pulssit sun muut.
mitä taajuutta on porukka käyttänyt alumiinin hitsauksessa?
lukot(on)
quote:
Onko kenelläkään kokemusta Techno-Weldistä: http://www.roadmachine.fi/technoweld.html
Kuulostais ihan mielenkiintoiselta kokeilla.
_______________________________________________
Toyota Land Cruiser KJ90
Joo , olen korjannut yhden murtuneen imusarjan kyseisellä metelmällä .
Silloisilla vehkeillä homma onnistu mielestäni loistavasti , ihmeellistä ainetta . Sauman veto-/murtolujuudesta ei ole mitään hajua , tosin ei se imusarja juur kauheita kyllä rasitukkaan ...
Mää nakkasin putsatun ja pestyn imusarjan tavalliseen ruuanlaittouuniin , ja 300 astetta tauluun .
HUOMIO : kappaleesta ei sitten saa haihtua palavia kaasuja !!!
Kappale otti itteensä peruslämpöö , joten toholla ei tarvinnut koko läjää kuumentaa .
Murtuma kohdan sitten vaan kuumensin tarvittavaan lämpötilaan ( 360 astetta muistaakseni) , sen kyllä huomaa kun puikko alkaa sulaa.
Sitte sen sulan limpin läpitte raaputtelin rosteripuikolla alun pinnan rikki ja itte aine hoiti lopun ...
Sitten tietenkin r a u h a l l i n e n jäähdytys , ainakin vielä ( 2 vuotto) on pysynyt kasassa ...
P.S pirttihirmun ollessa kotona , uunia ei kannata lainata ...
Taitaa olla sitten ihan toimiva konsti. Kummallisen helpolta vaan kuulostaa, ja kaikenlisäks halvalta.
Löysin tällasen tekstin:
quote:Uusi alumiinin sulahitsausmenetelmä
[16.11.1999]
Menetelmä muistuttaa kovajuottamista, eikä siinä vaadita suurta taitoa tai kalliita laitteita, vaan ainoastaan kaasupoltin (propaani/butaani). Techno-Weld hitsaa alumiinin 380 C lämpötilassa, noin 200 C alle alumiinin sulamislämpötilan, ja liitoksesta tulee yhtä luja tai lujempi kuin perusmetalli. Kilpailevista tuotteista poiketen Techno-Weld hitsaa kaikkia alumiinilaatuja, myös korkeasti seostettuja, ja sen vetolujuus on tyypillisesti moninkertainen.
Techno-Weldilla voi helposti korjata erilaiset alumiinivalut, kuten autojen ja moottoripyörien kannet ja lohkot, vaihteiston kuoret, Land Rover korit, veneiden vetolaitteet, potkurit, korvakkeet, helat, alumiinirungot jne. Techno-Weld:lla voi korjata myös sinkkivaluosat, kuten oven kahvat, kaasuttimet ja koristeosat.
Techno-Weld materiaalilla on NATO -hyväksyntä maa- ja ilmavoimien käyttöön. Techno-Weldia käyttävät mm. BOC, Snap-On Tools, British Telecom, RAF, British Aerospace.
Täällä videoita tällä systeemillä tinailusta: http://www.technoweld-fusion.com/movies/index.htm
Eihän tolla isompia osia toisiinsa hitsailla, mut tollaset jotku pikku korjailut näyttäis onnistuvan.
_______________________________________________
Toyota Land Cruiser KJ90
Edited by - -MaTTi- on 16/03/2008 21:51:12
2kk sitte ostin itselle esab 2200i eli juuri toi kyseinen 15kg painava "reissukone". Paremmalla (enemmän säätöjä) panelilla ja kaukosäädinkolvilla hintaa tuli 2800€. Noin 400 hinnasta pois peruspanelilla. Kauheasti ei kokemusta tigeistä mutta tuntuu olevan ihan passeli laite. Viikonlopun juuri korjaillu alumiinikärryä.
Migeistä sitten kokemusta sitäkin enemmän.
Migilläkin menee alumiini mutta pitäisi olla eripaksuisia lankoja 2 tai 3. Ohuilla ainevahvuuksilla (alle 2mm) alkaa 1mm langan sulamiseen tarvittava virta olemaan niin suuri että menee läpi heittämällä jos ei ole pulssikone. Teflon-sukka spiraalin tilalle niin menee hyvin jopa 5m letkussa, ja tietenkin riittävästi väljä suutin al-langan laajenemisen takia. Lyhyessä letkussa (3m) on keiltu suht uudella spiraalilla hyvällä menestyksellä. Eli jos vähänkin enemmän hitsattavaa tai omakela niin kannattaa ostaa teflon-sukka. Pitää myöskin muistaa vetopyörien mahdollinen vaihtaminen. Yleensä normaali pyörät puree niin hyvin kiinni pehmeään lankaan ettei säätöjä saa riittävän löysälle.
Techno-Weldiä itsekin ihmetelly, pienet epäilyt kyseiseen tuotteeseen. Kai tolla joku pieni korjaaminen ohueen materiaaliin menee, mutta ala nyt tollasella jotain 6mm paksua kantavaa palkkia soheltaa. Aikanaan taisi olla joku toinenkin vastaava menetelmä, mutta se on jo unohtunut...
-Pinkkipaholainen-
Sopis tähän hyvin.. Mutta sopiiko tuollanen minarctig 180 mlp alumiinin hitsaukseen? En löytänyt mistään tietoa onko ac-dc vehe?
http://www.pohjanlaakeri.fi/sivu/fi/tuotteet/hitsaus/Kemppi/
Sopis tähän hyvin.. Mutta sopiiko tuollanen minarctig 180 mlp alumiinin hitsaukseen? En löytänyt mistään tietoa onko ac-dc vehe?
http://www.pohjanlaakeri.fi/sivu/fi/tuotteet/hitsaus/Kemppi/
Jaa mistään ei löytyny... Esim Kempin sivuilla toi kone löytyypi kohdasta "DC TIG -hitsaus"...
chief360
13.10.2012, 11:21
joo täytyy olla ac-dc kone jos tigillä meinaa.
halvin kone alumiinille on ollu varmaan oma minarcmig 180 adaptive millä oon hitsaillu alua.
silläkin onnistuu hyvin kunhan ei materiaali paksuudet mee juurikaan yli 3mm.
oikeestaan hitsausjälki on todella hyvää jos hitsattavat kappaleet on puhtaita oksidista yms paskasta.
tiggiä pidän kyllä ehdottomasti parhaana alumiinille jos työn laatu ratkaisee valinnan :)
Jaa mistään ei löytyny... Esim Kempin sivuilla toi kone löytyypi kohdasta "DC TIG -hitsaus"...
Juu, mut myyjä väitti et on ac-dc vehje... Sillä hämmästelin asiaa. Mutta ei tuossa vissiin sitä ole, kait se valmistajan sanaa on uskottava ennemmin.. :)
Onko kekemusta kiinalaisista tigeistä?
Saksan ebay tarjoaa monenmoista vekotinta, esim:
http://www.ebay.de/itm/ROTENBACH-5-in-1-AC-DC-Schweisgerat-Plasmaschneider-200A-WIG-TIG-MMA-CUT-50-PULS-/370958875853?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item565edf3ccd
Lähinnä vaihtovirta tiggiä olen vailla. Onko kyseinen laite juuri niin hyvä kuin hinta antaa ymmärtää.
Harrastekäyttöönhän se tulisi.
Eipä taida tuollaisesta kovinkaan monella olla kokemusta, aika pitkälle työkauluissa mitä itselle hommaa kannattaa muistaa se halvan ja hyvän verranto.
Toki jos vaan kerran tarvii niin se halpakin varmaan asiansa ajaa :D
Kaitsu67
12.12.2013, 08:50
Täällä videoita tällä systeemillä tinailusta: http://www.technoweld-fusion.com/movies/index.htm
:D toi linkki pisti kyllä hymyilemään kun klikkasin ja hitsauksen sijaan heti ensimmäisenä tuolta pisti silmään tämä:
Naisen pokaaminen
axeeffect.fi
Koe Axe Effect käytännössä. Saat naiset perääsi. Lue lisää! :D :D :D
Oli siinä sponsored listing kohdassa ekana....
Onko kekemusta kiinalaisista tigeistä?
Saksan ebay tarjoaa monenmoista vekotinta, esim:
http://www.ebay.de/itm/ROTENBACH-5-in-1-AC-DC-Schweisgerat-Plasmaschneider-200A-WIG-TIG-MMA-CUT-50-PULS-/370958875853?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item565edf3ccd
Lähinnä vaihtovirta tiggiä olen vailla. Onko kyseinen laite juuri niin hyvä kuin hinta antaa ymmärtää.
Harrastekäyttöönhän se tulisi.
Veikkaan että samoja kiinalaitteita mitä suomessa myydään n. 2K€ hintaan. Tuo hinta on sellainen että houkuttelisi kokeilemaan harrastekoneeksi, todennäköisesti tekniikka on samaa mitä 10-15v vanhoissa merkkikoneissa (toki ehkä halvemmilla komponenteilla toteutettuna) ja ohjelmat karkeita kopioita merkkikoneiden vastaavista...
Itsellä ei ole huonoja kokemuksia halvasta kiinaplasmasta, toisaalta ei myöskään kokemusta vastaavasta ns. merkkikoneesta... Mutta plasma on ollut kestävä, pari vuotta sitten tulva yllätti ja kone oli 5cm syvässä vedessä jonkun aikaa. Kuivauksen jälkeen toimii moitteetta.
E: Tuollainenkin näkyi-> http://www.ebay.de/itm/5in1-Pro-Multi-205-AC-DC-Schweissgerat-WIG-TIG-Puls-E-Hand-Plasma-200A-IGBT/251401625254?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D11%26meid%3D3343357481676504956%26pid%3D100 011%26prg%3D1005%26rk%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D3709588 75853%26
Noitahan oli suomalaisillakin kauppiailla myynnissä aiemmin...
Veikkaan että samoja kiinalaitteita mitä suomessa myydään n. 2K€ hintaan. Tuo hinta on sellainen että houkuttelisi kokeilemaan harrastekoneeksi, todennäköisesti tekniikka on samaa mitä 10-15v vanhoissa merkkikoneissa (toki ehkä halvemmilla komponenteilla toteutettuna) ja ohjelmat karkeita kopioita merkkikoneiden vastaavista...
Itsellä ei ole huonoja kokemuksia halvasta kiinaplasmasta, toisaalta ei myöskään kokemusta vastaavasta ns. merkkikoneesta... Mutta plasma on ollut kestävä, pari vuotta sitten tulva yllätti ja kone oli 5cm syvässä vedessä jonkun aikaa. Kuivauksen jälkeen toimii moitteetta.
E: Tuollainenkin näkyi-> http://www.ebay.de/itm/5in1-Pro-Multi-205-AC-DC-Schweissgerat-WIG-TIG-Puls-E-Hand-Plasma-200A-IGBT/251401625254?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D11%26meid%3D3343357481676504956%26pid%3D100 011%26prg%3D1005%26rk%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D3709588 75853%26
Noitahan oli suomalaisillakin kauppiailla myynnissä aiemmin...
Ei olisi hinnalla pilattu. Kunhan saisi varmistuksen ettei tuote ole aivan susi.
HiluxMan
12.12.2013, 13:25
Anteeksi off-topic, mutta kyllä ketjun otsikko sai kummallisia mielijohteita päässäni aikaan.
Saahan noihin puikkohitseihin raapaisutigin moniin, josko ei kuvakarveja tarvi hitsailla niin sillä saa hitsattua ihan hyvin.
Mutta plasma ja ac tig riittävillä säädöillä.
Vähäinen kokemus tigillä alumiinin hitsaamisesta, mutta se liipaisin kolvissa on ihan jees.
Ei olisi hinnalla pilattu. Kunhan saisi varmistuksen ettei tuote ole aivan susi.
Tuon kaupan kanssa ei ole itselläni ollut valittamista, paitsi että DHL kusee jostain syystä seurantakoodien kanssa...
Ja takuu se on saksasta ostettaissakin, tosin kielimuuri voi joskus vaikeuttaa kommunikointia, tuolla kyllä toimi enkkukin kun eka kerran kyselin viallisesta seurantakoodista.
Stahlwerk WIG TIG AC/DC 200 tollanen tuli hommattua.
Ilman linssiä ei tigillä hitsannut edes mustaa, teki vain huokosta. Onneksi esabin linssi kävi tuohon.
On se alumiinin hitsaus paljon helpompaa tuolla pulssi toiminnolla.
Elämäni kolmas sauma näytti tältä:
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=5515&pictureid=145397
Putsasitko oksidikerroksen pois?
Ei sitä oksidikerrosta tartte ton puhtausluokan levyst juuri putsailla.jos nyt perus siisti sauma käy.
Jos toi on jotai 4mm levyä ni alkaa vaatii virtaa jos on pulssitus päällä.tietysti jos saa saadettyy pulssin päällä olo aikaa esim, 70% ja alempaa virtaa vaikka 40% ni onnistuu pulssillaki niin et saa tunkeumaa ilman et kaikki 200a käytössä.
Itse en pulssii juurikaa käytä kun jossai kerääjä säiliöissä missä ulkonäkö tärkein.toinen missä helpottaa kun tarvii saada ilmarako kiinni.joskus helpottaa myös lähellä reunaa hitsaamista ettei särmät sula.
Tossa enemmänkin mun mielest vikana et joko saastunu elektrodi ja balance perseellää ja iha liian vähä virtaa.kaasulinssi voi olla myöski huono.
Kokeile balance 65% negatiivista ja taajuus vaikka 100-120hz ja virtaa 130-150a. Pulssi päällä tarvii hitosti enemmä virtaa jos perinteinen hidas pulssi.
Muista tuikkaa sitä lankaa sulaan reippasti kun lopetat ettei halkee.mitä puhtaampi alumini seos ni sitä halkeama ja vetykupla herkempi johtuen kapeasta sulaolo ajasta, noin 630-660astetta. Jos enemmän seos aineita niin pysyy sulana suuremmalla lämpötila alueella jolloin vety ehtii poistua. Alumiini lämpöliike raju ja jähtyessään supistuu ja jos ei tuuppaa lopetettaessa ylim lankaa ni saattaa halkee.
Ei sitä oksidikerrosta tartte ton puhtausluokan levyst juuri putsailla.jos nyt perus siisti sauma käy.
Jos toi on jotai 4mm levyä ni alkaa vaatii virtaa jos on pulssitus päällä.tietysti jos saa saadettyy pulssin päällä olo aikaa esim, 70% ja alempaa virtaa vaikka 40% ni onnistuu pulssillaki niin et saa tunkeumaa ilman et kaikki 200a käytössä.
Itse en pulssii juurikaa käytä kun jossai kerääjä säiliöissä missä ulkonäkö tärkein.toinen missä helpottaa kun tarvii saada ilmarako kiinni.joskus helpottaa myös lähellä reunaa hitsaamista ettei särmät sula.
Tossa enemmänkin mun mielest vikana et joko saastunu elektrodi ja balance perseellää ja iha liian vähä virtaa.kaasulinssi voi olla myöski huono.
Kokeile balance 65% negatiivista ja taajuus vaikka 100-120hz ja virtaa 130-150a. Pulssi päällä tarvii hitosti enemmä virtaa jos perinteinen hidas pulssi.
Muista tuikkaa sitä lankaa sulaan reippasti kun lopetat ettei halkee.mitä puhtaampi alumini seos ni sitä halkeama ja vetykupla herkempi johtuen kapeasta sulaolo ajasta, noin 630-660astetta. Jos enemmän seos aineita niin pysyy sulana suuremmalla lämpötila alueella jolloin vety ehtii poistua. Alumiini lämpöliike raju ja jähtyessään supistuu ja jos ei tuuppaa lopetettaessa ylim lankaa ni saattaa halkee.
Tossa ei ole oksidia putsattu ja sen kyllä huomasi heti.
Kyllä tossa pulssin aikaa saa säädettyä sekä virtoja. Aika opettelu kaikissa niissä napeissa.
Kokeilen huomenna uudestaan noilla ohjeilla.
Minkä näköinen on saastunnut elektrodi?
Se elektrodi on aika tarkka sitte, eli jos oot vaik mustaa hitsannu aikasemmi ja yrität sillä putsaa ni onnistu hyvin.
Mikä eletrodi, ite suosin kultasta. Puhdasta volframia en käytä kun ees tykkää et se palloutuu hirveesti.
Suosiolla poikki ja terotus sopivasti. Jos balance kunnos ni pystyy hitsaa noin puhdasta aika mukavasti elektrodi hieman terotettuna.
Epäilen et sul on kaasun saannissa häikkää jos ei onnistu ilman linssiä. Noin 7l/min pitäis riittää.
Pistä esikaasua vaikka puol sekunttia.
Virran laskuaikaa vai 4sekunttia ja jälkikaasuu 7-10 sekuntia.
Nii ja kai sul on johdot konees oikei päi? Eli poltin miinuksee.
Se elektrodi on aika tarkka sitte, eli jos oot vaik mustaa hitsannu aikasemmi ja yrität sillä putsaa ni onnistu hyvin.
Mikä eletrodi, ite suosin kultasta. Puhdasta volframia en käytä kun ees tykkää et se palloutuu hirveesti.
Suosiolla poikki ja terotus sopivasti. Jos balance kunnos ni pystyy hitsaa noin puhdasta aika mukavasti elektrodi hieman terotettuna.
Epäilen et sul on kaasun saannissa häikkää jos ei onnistu ilman linssiä. Noin 7l/min pitäis riittää.
Pistä esikaasua vaikka puol sekunttia.
Virran laskuaikaa vai 4sekunttia ja jälkikaasuu 7-10 sekuntia.
Nii ja kai sul on johdot konees oikei päi? Eli poltin miinuksee.
8l on kaasun virtaus nyt.
Kultanen elektrodi.
Kone kääntää napasuuden napista.
Sitte noilla säädöillä onnistuu varmasti. Jos ei ni jossai vikaa.
Minkä näköinen on saastunnut elektrodi?
Siis jos siinä on vähänki muuta materiaalia.tai tummentunut eli palanut. Jos tummunu ni poikki yläpuolelta ja terotus elektrodin suuntaisesti ja sitte kevyt tylpistys.tykkään pistää akuporakoneesee ja sillä pyörittää kun terotan.
Smirgelissä tai nauhahiomakoneessa.
Helpoin on jos vähäki on epäilyttävän näköne elektrodi ni poikki ja terotus.
Mitä terotus kulmalla voi vaikuttaa kaaren terävyyteen.tosin vaikuttaa enemmän dc puolella. Jyrkkä terotus ni levee kaari ja loiva kulma ni päin vastoin. Kun mennään yli 120a ni muutuu toisteppäin.
Stahlwerk WIG TIG AC/DC 200 tollanen tuli hommattua.
Ilman linssiä ei tigillä hitsannut edes mustaa, teki vain huokosta. Onneksi esabin linssi kävi tuohon.
On se alumiinin hitsaus paljon helpompaa tuolla pulssi toiminnolla.
Elämäni kolmas sauma näytti tältä:
Näin sitä on hitsarikohtasia eroja mutta minä laittasin tuosa balancen + puolelle ja virtaa lissää. Näin siis aina kun hitsaa "vanhaa" pintaa. Sitte taas jos just leikattua tai hiottua nii voi laittaa balancen miinuspuolelle ja vähentää virtaa. Tuo turkkilevy tuntuu vaativan enempi virtaa mitä siliä. Mistä lie johtunee. Ja pelekkä levyn vahavuus ei määrää virtaa vaan kokoki vaikuttaa tosipalijo just hyvä lämmönjohtavuuen takia.
Siistiä saumaa oppii hitsaa äkkiä, haasteet alakaa ku pitäs saaha eläminen ja vetely hallintaa. Valuosilla on taas omat oppinsa. Hyvä alaku, siittä se lähtee.
Millä välineillä pääsee edullisimmin hitsaamaan alumiinia, esim. kattotelineet jne. Eli haussa melko hyvä joka on kuitenkin vielä jotakuinkin kohtuuhintainen. Tonni kuulostaa jo paljolta, kaks on taatusti liikaa.
Muita vaihtoehtoja kuin kiinalaiset vermeet germaanien ebaystä? Ja jos kone kannattaa katsella sieltä, niin merkki/malli/kauppias -suosituksia?
SPTV on vissiin hankintaansa tyytyväinen?
Tartteeko kaikkiin kaasua, ja mitä se kannattaa olla? Miggiin on AGAn vuokrapullo (misonia).
Jonkunsortin plasma ja puikkokone löytyy jo, eli yhdistelmäkoneet ei saa isoja plussia, paitsi jos sellaisella jää tarpeettomiksi nuo muut (paitsi miggi).
Tarve kuitenkin satunnaista, mutta niin saakelin monta palikkaa on tullut kasattua pulteilla ja niittaamalla että alkaa kohta olemaan kiintiö täynnä.
Ja itselle se siis pitäisi saada, koneiden lainaaminentai palasten jossain muualla liimailu ei oikeen tunnu hyvälle ajatukselle.
Pääasiassa uutta materiaalia, ainevahvuus luokkaa 1-5mm, varmaan aika sekalaista tavaraa (niiden lisäaineiden tms. suhteen, mulle ne on kaikki ainakin toistaiseksi vaan aluminiinia).
-Paavo
Millä välineillä pääsee edullisimmin hitsaamaan alumiinia, esim. kattotelineet jne. Eli haussa melko hyvä joka on kuitenkin vielä jotakuinkin kohtuuhintainen. Tonni kuulostaa jo paljolta, kaks on taatusti liikaa.
Muita vaihtoehtoja kuin kiinalaiset vermeet germaanien ebaystä? Ja jos kone kannattaa katsella sieltä, niin merkki/malli/kauppias -suosituksia?
SPTV on vissiin hankintaansa tyytyväinen?
Tartteeko kaikkiin kaasua, ja mitä se kannattaa olla? Miggiin on AGAn vuokrapullo (misonia).
Jonkunsortin plasma ja puikkokone löytyy jo, eli yhdistelmäkoneet ei saa isoja plussia, paitsi jos sellaisella jää tarpeettomiksi nuo muut (paitsi miggi).
Tarve kuitenkin satunnaista, mutta niin saakelin monta palikkaa on tullut kasattua pulteilla ja niittaamalla että alkaa kohta olemaan kiintiö täynnä.
Ja itselle se siis pitäisi saada, koneiden lainaaminentai palasten jossain muualla liimailu ei oikeen tunnu hyvälle ajatukselle.
Pääasiassa uutta materiaalia, ainevahvuus luokkaa 1-5mm, varmaan aika sekalaista tavaraa (niiden lisäaineiden tms. suhteen, mulle ne on kaikki ainakin toistaiseksi vaan aluminiinia).
-Paavo
Edullisia on puikko ja mig (jos sellaisen omistaa/saa käyttöön). Migiin vaan tefloninen langanjohdin, alulanka ja vaikka päivävuokralla argonpullo.
Punanenä
30.12.2013, 18:07
Edullisia on puikko ja mig (jos sellaisen omistaa/saa käyttöön). Migiin vaan tefloninen langanjohdin, alulanka ja vaikka päivävuokralla argonpullo.
Sitten on pakko sanoa etta aloittelijalle tai vahan kokeneemmallekkin tuo alupuikko on pirun haastava:D:D:D
Seuraava joka haukkuu sen helpoksi niin laittakoon kuvan hitsaamastaan alupuikkosaumasta...osaava tekee kylla siistin siitakin:)
Näin sitä on hitsarikohtasia eroja mutta minä laittasin tuosa balancen + puolelle ja virtaa lissää. Näin siis aina kun hitsaa "vanhaa" pintaa. Sitte taas jos just leikattua tai hiottua nii voi laittaa balancen miinuspuolelle ja vähentää virtaa. Tuo turkkilevy tuntuu vaativan enempi virtaa mitä siliä. Mistä lie johtunee. Ja pelekkä levyn vahavuus ei määrää virtaa vaan kokoki vaikuttaa tosipalijo just hyvä lämmönjohtavuuen takia.
Siistiä saumaa oppii hitsaa äkkiä, haasteet alakaa ku pitäs saaha eläminen ja vetely hallintaa. Valuosilla on taas omat oppinsa. Hyvä alaku, siittä se lähtee.
totta. on kyllä jokaisella omat säädöt.
tuppaa vaan elektrodi käymää perkelee kuumana kun kääntää +puolelle, ja elektrod palloutuu ja tarkkuus kärsii.
harvemmin kyllä itellä kyllä joutuu balancea alle 60% laittaa, paitsi kun korjaushitsaa jotain.
monissa uusissa esapeissa ei saa balancea säädettyy kun 50-90% negatiivista, eli ei ees pääse plussan puolelle.
mun mielestä kannattaa aina yrittää pitää balance sellasena että puhdistus riittää muttei yhtää liikaa.
Sitten on pakko sanoa etta aloittelijalle tai vahan kokeneemmallekkin tuo alupuikko on pirun haastava:D:D:D
Seuraava joka haukkuu sen helpoksi niin laittakoon kuvan hitsaamastaan alupuikkosaumasta...osaava tekee kylla siistin siitakin:)
Muutaman joskus koittanut sulatella. Koitin rikottuun vaihdelaatikkoon ja kyllähän sillä sai ihan siedettävää saumaa. Todella hätäisesti palavaa puikkoa.
Millä välineillä pääsee edullisimmin hitsaamaan alumiinia, esim. kattotelineet jne. Eli haussa melko hyvä joka on kuitenkin vielä jotakuinkin kohtuuhintainen. Tonni kuulostaa jo paljolta, kaks on taatusti liikaa.
Muita vaihtoehtoja kuin kiinalaiset vermeet germaanien ebaystä? Ja jos kone kannattaa katsella sieltä, niin merkki/malli/kauppias -suosituksia?
SPTV on vissiin hankintaansa tyytyväinen?
Tartteeko kaikkiin kaasua, ja mitä se kannattaa olla? Miggiin on AGAn vuokrapullo (misonia).
Jonkunsortin plasma ja puikkokone löytyy jo, eli yhdistelmäkoneet ei saa isoja plussia, paitsi jos sellaisella jää tarpeettomiksi nuo muut (paitsi miggi).
Tarve kuitenkin satunnaista, mutta niin saakelin monta palikkaa on tullut kasattua pulteilla ja niittaamalla että alkaa kohta olemaan kiintiö täynnä.
Ja itselle se siis pitäisi saada, koneiden lainaaminentai palasten jossain muualla liimailu ei oikeen tunnu hyvälle ajatukselle.
Pääasiassa uutta materiaalia, ainevahvuus luokkaa 1-5mm, varmaan aika sekalaista tavaraa (niiden lisäaineiden tms. suhteen, mulle ne on kaikki ainakin toistaiseksi vaan aluminiinia).
-Paavo
Olen tilannut Stahlwerkiltä muitakin koneita ja olen ollut tuotteisiin tyytyväinen.
Alumiinin hitsaamiseen tarvitset AC/DC tigin joka on aina DC tiggiä kalliimpi.
Tarvitset myös Argonia.
Oman pulloni otin Woikoskelta. 10l oma pullo jonka voi vaihtaa täyteen. Eli pelaa kuin nestekaasulla.
Sitten on pakko sanoa etta aloittelijalle tai vahan kokeneemmallekkin tuo alupuikko on pirun haastava:D:D:D
Seuraava joka haukkuu sen helpoksi niin laittakoon kuvan hitsaamastaan alupuikkosaumasta...osaava tekee kylla siistin siitakin:)
Joo, en kyllä lähde kantaviin osiin tuota alupuikkoa suosittelemaan :)
http://tuontitukku.fi/tuote/tig-hitsausinvertteri-200dx-ac-dc-pulssi-tig-alumiini-rst-rauta-/9977000013204/
Tekeekö tuommosella mitään? Kokemusta ei ole kuin merkin plasmasta joka hintaansa nähden pelaa kyllä hyvin. Vai kannattaako suosiolla ostaa joku oikea merkki?
Olisiko tällainen naapurimaan tyylinen puikonsulatin mieleinen?
http://tuontitukku.fi/tuote/tig-hitsausinvertteri-200dx-ac-dc-pulssi-tig-alumiini-rst-rauta-/9977000013204/
Tekeekö tuommosella mitään? Kokemusta ei ole kuin merkin plasmasta joka hintaansa nähden pelaa kyllä hyvin. Vai kannattaako suosiolla ostaa joku oikea merkki?
Parin tonnin säästö mielessä (kemppiin verrattuna) tuli sitten kuitenki tilattua tuosta se uudempi, ext tai joku se oli digitaalisella paneelilla.. Kokeilla tekeekö tuolla mitään, käyttö kuitenkaan ei tule olemaan kovin raskasta ja kahen vuojen takuu antaa pientä turvaa. Varmasti tulee rehellinen tieto miten pelaa varsinki jos vikoja/huonoja ominaisuuksia ilmenee. :D
Jarkko T
16.01.2014, 06:31
Tuolta (http://rapidwelding.com/dynamic/DisplayItem.aspx?c=Minarctig200EvoMLP&zl=3) tilattuna kemppi ei ole ku "vaan" 750€ kalliimpi..
Tuolta (http://rapidwelding.com/dynamic/DisplayItem.aspx?c=Minarctig200EvoMLP&zl=3) tilattuna kemppi ei ole ku "vaan" 750€ kalliimpi..
Tarvii sen vaihtovirran. Kempin hinnat alkaen 3500€..
1400€ makso Everlast pedaalin kanssa, tänään pitäis tulla matkahuoltoon. Yksi kaveri joka paljon hitsannu tigillä kehu kiinalaista paremmaksi ku omaa Esabbiaan. Mahtaa nykykoneisiin iso osa osista tulla Kiinasta, ihan joka merkkiin.
Jarkko T
16.01.2014, 07:17
No ilimanko se tuntu niin halvalta.. :D:o
E:mikähän muuten tuossa Kempin AC koneessa maksaa niin julmetun paljon enemmän kuin everlast:in koneessa. En jaksa kuitenkaan uskoa että tuo everlast mikään huono olis.
No ilimanko se tuntu niin halvalta.. :D:o
E:mikähän muuten tuossa Kempin AC koneessa maksaa niin julmetun paljon enemmän kuin everlast:in koneessa. En jaksa kuitenkaan uskoa että tuo everlast mikään huono olis.
Merkki maksaa. Eikä siinä, parhaita koneitahan nuo Kempit onki, takuut pelaa eikä muutenkaan kovin paljoa vikoja.
Nyt olis ensimmäiset saumat vedetty Everlastilla. Vihreä elektrodi ei jostaki syystä pelittäny kunnolla alumiinille vaan pää sulas aina palloksi, valkosella ei mitään ongelmaa. Mistähän tuo palloutuminen johtuu vai eikö tuo vain sopinu tälle koneelle (vai onko kenties Kiinanpoika dipannu väärästä maaliämpäristä?)?
Sääjöt on helepot ja kaikki tarvittava löytyy, muistipaikkoja on yheksän niin saa vähän joka hommaan sääjöt valamiiksi tai ainaki lähelle. Kokemusta mulla ei tigeistä ennen kovin paljoa ollutkaan lukuunottamatta paria kertaa lainakoneella semmosen opastuksessa joka homman osasi.
Nyt olis ensimmäiset saumat vedetty Everlastilla. Vihreä elektrodi ei jostaki syystä pelittäny kunnolla alumiinille vaan pää sulas aina palloksi, valkosella ei mitään ongelmaa. Mistähän tuo palloutuminen johtuu vai eikö tuo vain sopinu tälle koneelle (vai onko kenties Kiinanpoika dipannu väärästä maaliämpäristä?)?
Sääjöt on helepot ja kaikki tarvittava löytyy, muistipaikkoja on yheksän niin saa vähän joka hommaan sääjöt valamiiksi tai ainaki lähelle. Kokemusta mulla ei tigeistä ennen kovin paljoa ollutkaan lukuunottamatta paria kertaa lainakoneella semmosen opastuksessa joka homman osasi.
Alumiinia hitsattaessa ei elektrodia teroiteta kuin n. 45 asteen kulmaan ja sekin vielä tylpäksi, ei teräväksi. Hitsausvirran ollessa sopiva, elektrodin pää palloutuu.
Palloutuminen kuuluu siis asiaan ja on aivan normaalia, jopa tavoiteltavaa! Elektrodeissa on pieniä eroja, vihreä on alumiinille juurikin hyvä ja palloutuu kivasti. En nyt muista ulkoa mitä valkoinen elektrodi sisältää. Mutta ainakin vihreä, punainen ja kulta käy ac/dc-hommiin.
Minkä näköinen on saastunnut elektrodi?
Menee mustaksi, siniseksi, murenee, hapertuu...
Eli kaikki epämääräiset muutokset siinä nätissä piikissä, minkä alunperin teroitit/askartelit. :)
Enpä ole tätä ketjua huomannut aiemmin. Yritän neuvoa parhaani mukaan.
Koitetaan ehtiä taas joskus siellä paikan päällä kattomaan. Kyllä siihen hyvät säädöt löytyy. Muistat vaan, että se puhtaus on puoli ruokaa tig-hommissa ja varsinkin alumiinilla. Pidät kaikki laikat, teräsharjat, yms missä on jotakin mustaa materiaalia, poissa alumiinista. Poistat rasvan ja muista ettet pyörittele myöskään alumiinilisäainelankoja lattioilla/et käpäile niitä öljyisillä hanskoilla.
Toki nättiä perussaumaa tulee vähän vähemmällä siisteysintoilullakin. :D
Suutinta jos kallistat liikaa menosuuntaan, löytyy siitä yksi syy miksi tulee mustaa nokea sauman ympärille. Kaikki ylimääräinen palava lika/paska = sama homma.
Ostin ilmastoidun maskin, voin lainata sitä jos tarvit. Suosittelen alumiinihommissa kiinnittämään huomiota siihen, ettei hengitä sitä paskaa yhtään. Äkillisiä vaikutuksia vittumainen pääkipu ja kuume, pitkäaikaisesti sitten muita juttuja...
Jarkko T
09.01.2015, 06:18
Onko porukalle kertynyt kokemuksia/näkemyksiä näista stahlwerk koneista?
Tarkoitus olisi hommailla jossain vaiheessa valovirta TIG, millä pystyisi tekemään satunnaisia köykämiinin hitsauksia sekä peltien liittelyjä.
Houkuttelisi tuo 200a kone missä on plasmasta lähtien kaikki, mutta epäilyttää rajusti nuo kaikki samassa laitteet.
jakaraik
09.01.2015, 09:01
Onko porukalle kertynyt kokemuksia/näkemyksiä näista stahlwerk koneista?
Tarkoitus olisi hommailla jossain vaiheessa valovirta TIG, millä pystyisi tekemään satunnaisia köykämiinin hitsauksia sekä peltien liittelyjä.
Houkuttelisi tuo 200a kone missä on plasmasta lähtien kaikki, mutta epäilyttää rajusti nuo kaikki samassa laitteet.
Tuollanen (+säätöpoljin) on vuoden päivät hallissa lojunut, käyttö on satunnaista pääosin plasmalla leikkaamista (alle 10mm). Ihan hyvin tuntuu pelittävän, TIG-puolella on aika vähän tullut mitään tehtyä. Korkeintaan vähän rosteria liimailtu :rolleyes: Alumiiniin en ole itse vielä kokeillu, mutta kaverin testien mukaan toimii siihenkin tuo TIG ihan jees. Puikkopuoli on ainakin certaniumin puikoilla hyvän tuntuinen.
Sen verran kuitenkin tullut plasmailtua että lisäsuuttimia tilailin tuolta Stahlwerk myyjältä, nopea oli toimitus ja hinta kohtuullinen. Säätöjä löytyy paljon ja kaikki merkinnät saksan kielellä, tuskin ongelma sellaiselle joka TIGgiä enemmän on käytelly, muuten vaatii hieman ohjekirjan tulkintaa alkuunsa. Tosin plasma ja puikko puolen säätöjen kanssahan ei paljon tarvi nuppeja väännellä, vain kaapeleiden paikkoja muutella. Ihan hyvän olonen vehje kuitenkin, varsinkin hintaansa nähden. Näkee nyt sitten kuinka kestää vuosien mittaan.
Menee mustaksi, siniseksi, murenee, hapertuu...
Eli kaikki epämääräiset muutokset siinä nätissä piikissä, minkä alunperin teroitit/askartelit. :)
Enpä ole tätä ketjua huomannut aiemmin. Yritän neuvoa parhaani mukaan.
Koitetaan ehtiä taas joskus siellä paikan päällä kattomaan. Kyllä siihen hyvät säädöt löytyy. Muistat vaan, että se puhtaus on puoli ruokaa tig-hommissa ja varsinkin alumiinilla. Pidät kaikki laikat, teräsharjat, yms missä on jotakin mustaa materiaalia, poissa alumiinista. Poistat rasvan ja muista ettet pyörittele myöskään alumiinilisäainelankoja lattioilla/et käpäile niitä öljyisillä hanskoilla.
Toki nättiä perussaumaa tulee vähän vähemmällä siisteysintoilullakin. :D
Suutinta jos kallistat liikaa menosuuntaan, löytyy siitä yksi syy miksi tulee mustaa nokea sauman ympärille. Kaikki ylimääräinen palava lika/paska = sama homma.
Ostin ilmastoidun maskin, voin lainata sitä jos tarvit. Suosittelen alumiinihommissa kiinnittämään huomiota siihen, ettei hengitä sitä paskaa yhtään. Äkillisiä vaikutuksia vittumainen pääkipu ja kuume, pitkäaikaisesti sitten muita juttuja...
Tere, Huomasin juuri itsekkin tämän viestiketjun.
Hitsailen työkseni alumiinia migillä ja tigillä.
Pallo on OK perushommissa, mutta jos haluaa mitää vähän päätä ns. terävenpänä ja tehdä tarkenpaa työtä on taajuuksia muutettava. + - 50hz kokeilee.
Jos murenee muuttuu mustaksi, siniseksi tuo elektrodi, toden näköisesti "jälkikaasu" aikaa pitäisi pidentää.
Suosittelen elektrodiksi Mustalla tai tumman harmaalla leimalla olevaa.
Toimii parhaiten, vihreä esim, joskus saattaa räkästä sytyttäessä tai joskus hitsatessa.
alumiinilla puhtaus on kaikkein...
Ja liika alumiinipitoisuus vaikuttaa keskushermostoon.
itse en vihreätä elektrodia ole käyttänyt enään ollenkaan.
oikeestaan pelkästään kultasta.
vihreä todellakin palloutuu helposti, mikä ei mun mielestä ole välttämättä kovin tavolteltavaa.
ennen kun ei ollu invertteri koneita missä pääsee balancee pelaamaan niin käytettiin vihreätä paljonkin.
nykyään minä ainakin haluan pitää elektrodin mahdollisimman terävänä jolloin valokaari on tarkka. jos se on täysin pallo niin valokaari vaeltaa, varsinkin pienemmillä virroilla.
jos balance on säädetty sopivaksi niin elektrodi pysyy terävänä.ei tosin yhtä terävänä kuin dc puolella hitsattaessa.
lievästi palloutuu siis, mutta vain hieman.
eli balancella pidetään elektrodi terävänä ja taajudella vaikutetaan kuin leveetä saumaa tulee.
jos elektrodin pää on täysin pallo ja suurempi halkaisialtaan kun muu elektrodi, vaihda suurempi elektrodi ja säädä balancea korkeemmalle.
säädöt alkaa olee kohdillaan kun elektrodi pysyy suht terävänä ja vain kärki on pyöristynyt, yleensä vielä sähkön sininen väriltään. tällöin ollaan aika hyvissä säädöissä.
joissakin hommissa on suurempi palloutuminen haluttua, mutta harvemmin ainakin omissa hommissa.
itse harvemmin hitsaan alle 100Hz. tykkään että kaari ei vaella.
osin kun kone alkaa oleen äärirajoilla ja halutaan mahdollisimman paljon lämpöä kappaleeseen, silloin kun tiputtaa taajuutta esim 60Hz niin saadaan suurin lämmöntuotto.
myös kaarimuodolla voi vaikuttaa hitsaustapahtumaan.
vahhat muuntajat kykenee vaan siniaaltoon mitä en itse käytä ollenkaan.
järkyttävä ero nykyiseen kanttiaaltoon missä alkaa tavara sulaa huomattavasti nopeemmin.
ja puhtaus on puoliruokaa alsa hommissa.
useimmiten balancen pystyy säätämään 75% ja edelleen tulee siistiä saumaa.
suosittelen käyttämään kaasulinssiä, kaasusuoja pysyy huomattavasti parempana kun perinteisellä, jolloin sauma on edustavamman näkönen.
muutenkin alumiini hommissa elektrodin koko on tärkeempää valita oiken kun dc puolella hitsattaessa.
itse en vihreätä elektrodia ole käyttänyt enään ollenkaan.
oikeestaan pelkästään kultasta.
vihreä todellakin palloutuu helposti, mikä ei mun mielestä ole välttämättä kovin tavolteltavaa.
ennen kun ei ollu invertteri koneita missä pääsee balancee pelaamaan niin käytettiin vihreätä paljonkin.
nykyään minä ainakin haluan pitää elektrodin mahdollisimman terävänä jolloin valokaari on tarkka. jos se on täysin pallo niin valokaari vaeltaa, varsinkin pienemmillä virroilla.
jos balance on säädetty sopivaksi niin elektrodi pysyy terävänä.ei tosin yhtä terävänä kuin dc puolella hitsattaessa.
lievästi palloutuu siis, mutta vain hieman.
eli balancella pidetään elektrodi terävänä ja taajudella vaikutetaan kuin leveetä saumaa tulee.
jos elektrodin pää on täysin pallo ja suurempi halkaisialtaan kun muu elektrodi, vaihda suurempi elektrodi ja säädä balancea korkeemmalle.
säädöt alkaa olee kohdillaan kun elektrodi pysyy suht terävänä ja vain kärki on pyöristynyt, yleensä vielä sähkön sininen väriltään. tällöin ollaan aika hyvissä säädöissä.
joissakin hommissa on suurempi palloutuminen haluttua, mutta harvemmin ainakin omissa hommissa.
itse harvemmin hitsaan alle 100Hz. tykkään että kaari ei vaella.
osin kun kone alkaa oleen äärirajoilla ja halutaan mahdollisimman paljon lämpöä kappaleeseen, silloin kun tiputtaa taajuutta esim 60Hz niin saadaan suurin lämmöntuotto.
myös kaarimuodolla voi vaikuttaa hitsaustapahtumaan.
vahhat muuntajat kykenee vaan siniaaltoon mitä en itse käytä ollenkaan.
järkyttävä ero nykyiseen kanttiaaltoon missä alkaa tavara sulaa huomattavasti nopeemmin.
ja puhtaus on puoliruokaa alsa hommissa.
useimmiten balancen pystyy säätämään 75% ja edelleen tulee siistiä saumaa.
suosittelen käyttämään kaasulinssiä, kaasusuoja pysyy huomattavasti parempana kun perinteisellä, jolloin sauma on edustavamman näkönen.
muutenkin alumiini hommissa elektrodin koko on tärkeempää valita oiken kun dc puolella hitsattaessa.
Erittäin hyvin kirjotettu.
Siinä on tietopakettia. Itellä huonompi ulos- anti.. :)
Mutta juu muistan että kultasiakin elektrodeja olis, mutta kyllä melkein meijän firmas vaan mustia on..
Kun hyväksi todettu, mutta enpäs nyt muista oliko erivalmistajilla eri värit vai oliko nuo standardit..
kyllä tuo musta on muistaakseni vähän samalla tavaralla maustettu kuin kultakin. eli lantaanilla.
kummatkin sopii hyvin ac/dc hitsaukseen.
ja on suuniteltu korvaamaan punanen elektrodi(olisko thorium) maustettu.
itte vähä välttelen noita punasii kun kuitenki radioaktiivisia ja taskussa kulkee, ties kuin pallit muhii :D
mutta just tilasin ameriikasta 1.6, 2.4, 3.2 kokosia punasia elektrodeja juurikin alsa hommiin.
palloutuu vieläkin heikommin kuin kultanen.mut tosissaan vaan kokeiluks et onko oikeesti suurta eroa.
OOk.
Punasiin en oo ite törmännykkän, Pitänee varmaan testata..
Pitäs kyllä raaskia päivittää toi koti tiggikin vähän uudempaan, mutta kyllä tuollakin tulee toimeen koti hommissa. :)
Eikös tuo punainen ole jäämässä pois, niin ainakin työmaalla kiertää huhu
noita everlast 3 vaihe tig malleja on tullut katseltua, niin onko palstalaisilla kertynyt minkälaisia kokemuksia näistä? Onko ollut vikoja? Miten takuu pelaa?
Sitten on pakko sanoa etta aloittelijalle tai vahan kokeneemmallekkin tuo alupuikko on pirun haastava:D:D:D
Seuraava joka haukkuu sen helpoksi niin laittakoon kuvan hitsaamastaan alupuikkosaumasta...osaava tekee kylla siistin siitakin:)
Ei ole paha hitsata alumiinia puikolla, helpostihan se menee:D
Mä voin pistää kuvatusta, taitaa olla PF alukokeen palikka tallella jossen ihan väärin muista? Varmaan huomenna tai ylihuomenna pääsee täältä intistä..
kyllä ammattimies vetää alsapuikolla todella komeen sauman, en taida olla ammattimies :D
mutta joo kyllä sillä pystyy ja saa todellakin hienon sauman, kaikki ei edes erota onko mig hitsattu vai ei.
puhtaus puoliruokaa, ja palaa perkeleen hätäsesti.
sanoisin et jos ei oo alumiini tuttua kamaa, niin ennemmin viel sellaselle hitsattavaks kuka aikasemminkin hitsannut, kun ensin kokeilee,ryssii ja sit vie hitsattavaks.
voin sanoa et ainaki itsellä hintaan tulee SUNNUNTAI lisä heti kun joudun alupuikon yrityksiä siivoon!!! (sunnuntai lisä provo palstan kokkareille )
mutta asiaan.
itse olen omistanut everlastinkin...ostin kempin.
everlast ihan jees, ei tosin pärjää kempin mls 2300ac/dc acx koneelle oikeestaan millään saralla.
mutta varauksin ihan jees peli, pitää karmeeta huminaa, poltin kaapeli jäykkä kuin rautakanki, huomaa että halpa.
toimii kylläkin ja kaari vakaa. harrastepelinä varmasti ok.
ainoo minkä huomasin kun hitsaa koneen oikein kuumaksi alkaa hf sytytys temppuileen.
muuten toimii kuin pitää, säädöt tarkat ja ok peli.
itsellä oli siis se ext 200 malli.
mutta jos pitää valita joko vanha muuntaja kemppi missä ei balancen säätöä tai taajuuden säätöä,niin valitsen everlastin.
tai jos pitää valita uusi esim esab ac/dc 2200i niin edelleen valitsen everlastin.
kempin mls 2300ac/dc acx kone
Tää on kyllä ihana kone. Ihan tulee TIGgiä ikävä, en liene 1.5 vuoteen koskenut kertaakaan. Ainoa miinus tulee Kempin omista sysipaskoista kolveista. Siis ei helvetti, ei ne ole työntekoon suunniteltu. Harrastuksissa varmaan menee ihan kivasti, mutta töitä kun alkaa tehdä niin kuumenee ihan liikaa ja muutenkin isoja, kömpelöitä ja typerästi muotoiltuja, säätömahdollisuudet huonot.
Tommoseen MLS:n kun tunkee Kempin orkkispolttimen tilalle vähän weldcraftia niin on unelmakokoonpano kasassa. Lakua, lakua... :o
Kaitsu67
25.09.2015, 21:11
kyllä ammattimies vetää alsapuikolla todella komeen sauman, en taida olla ammattimies :D
mutta joo kyllä sillä pystyy ja saa todellakin hienon sauman, kaikki ei edes erota onko mig hitsattu vai ei.
puhtaus puoliruokaa, ja palaa perkeleen hätäsesti.
No kokeiltu on, ja on se vaikeeta ja puikot sulaa nopeemmin ku Kreikan tukipaketeista eurot.
Laittakaa ny perkele niitä kuvia millasta alusaumaa niillä puikoilla vedätte jotka osaatte! :eek: :confused:
Tää on kyllä ihana kone. Ihan tulee TIGgiä ikävä, en liene 1.5 vuoteen koskenut kertaakaan. Ainoa miinus tulee Kempin omista sysipaskoista kolveista. Siis ei helvetti, ei ne ole työntekoon suunniteltu. Harrastuksissa varmaan menee ihan kivasti, mutta töitä kun alkaa tehdä niin kuumenee ihan liikaa ja muutenkin isoja, kömpelöitä ja typerästi muotoiltuja, säätömahdollisuudet huonot.
Tommoseen MLS:n kun tunkee Kempin orkkispolttimen tilalle vähän weldcraftia niin on unelmakokoonpano kasassa. Lakua, lakua... :o
kyllä ittellä harrastekoneena on juurikin tollanen, tosin 8m polttimella, S-kaulalla mikä taittuu kulmaan kun kulmaan, ck:n lyhennetyllä kaasulinssisarjalla ja kaukosäätäsellä polttimella, kyllä tolla nyt hitsailee :D
polttimeen päivitetty parempi lämpöä kestävä sarja mikrokytkimelle.
ja saat sä mun tallille tulla hitsailee,eikä oo kamalan pitkä matka :)
tunnissa ajat lohjalta tänne.löytyy aika kattavasti laitteistoa ;)
Joo kiitoksia, vastauksesta. Kyllä taitaa mls 2300 acdc tulla ostettua. Tallihommiin ei varmaan järkeä hommata vesijäähyä? Miten tuossa riittää virta vaikka kannen hitsaukseen?
kyllä ittellä harrastekoneena on juurikin tollanen, tosin 8m polttimella, S-kaulalla mikä taittuu kulmaan kun kulmaan, ck:n lyhennetyllä kaasulinssisarjalla ja kaukosäätäsellä polttimella, kyllä tolla nyt hitsailee :D
polttimeen päivitetty parempi lämpöä kestävä sarja mikrokytkimelle.
ja saat sä mun tallille tulla hitsailee,eikä oo kamalan pitkä matka :)
tunnissa ajat lohjalta tänne.löytyy aika kattavasti laitteistoa ;)
Jos olisin ostamassa tiggiä töihin tai harrasteisiin, niin kyl mie tosiaan kans tän MLS:n ottaisin. Vaikka edelleen vierastan sitä näyttöä, kun siinä vilkkuu enemmän valoja kuin hedelmäpelissä. Mutta sitten kun vetää syvään henkeä ja rauhoittuu, niin ihan sama tuttu käyrähän siinä on kuin Kempin vanhoissa nappulakoneissa.
Aikanaan yös helvetinmoisen hämmennyksen aiheutti taukovirtatoiminto; vanhoissa Kempeissähän se löytyi muistaakseni 4T-napin takaa ja MLS:ssa se onkin Minilog (olikse minilog nimeltään, en nyt tosiaan hetkeen ole hitsannut).
Tuosta polttimesta niin mulla oli joskus töissä se kulman mallinen, piti olla hieno ja hyvä, mutta se ei sopinut ainakaan mulle, mulla alkoi olkapää vääntyä eteenpäin. Piti käydä oikomassa akkaa fysioterapiassa monta kertaa. Lisäksi se on tosiaan helvetin iso ja paksu se kädensija, näin pienikätinen ei pystynyt käyttämään etusormea liipasinsormena ollenkaan noilla kolveilla ja vaikka siinä kaulassa onkin kulma, jota kääntelemällä pitäisi ergonomia lisääntyä, niin jostain syystä mulla vääntyi aina käsi ennemmin. Lisäksi tosiaan se jäähdytys ei ole riittävän tehokas vaan kolvi kuumenee ihan helvetisti ja mikäänhän ei vituta enempää kuin solmussa oleva elektrodinpidin, joka ei kiristä...
Mulla oli sitten lopulta custom-kolvi, joita tekee esim. Finntig tai Pirkka-Hitsi, yms hitsaustalot. Oli huomattavasti suuremmat jäähdytysputket kuin Kempissä, pysyi kolvi viileänä koko ajan. Suora ohut runko ja pitkä lakukaula, jonka voi vääntää vaikka solmuun. Rungosta irroitan aina ensimmäiseksi ruuvin, jolla liipasin on kiinnitetty paikalleen. Uudelleenkiinnitys erkkarilla; ensimmäinen kierros liima ylöspäin ja sitten loput kierrokset liima alaspäin. Näin saa liipasimen liikkumaan kaulalla sekä ylös, että alas, tai pyöräyttää vaikka kokonaan alapuolelle. Eipähän tarvitse väännellä omaa kättä, aina on liipasin oikeassa paikassa; niin peukalolle, keskisormelle kuin etusormellekin.
(Mutta mie ny olenkin tämmönen hifistelijä, kun en osaa oikeesti hitsata niin kaikki pitää aina olla niin viimisen päälle että onnistuu. Kyllähän hyvä hitsari vetää millä vaan...)
Kiitos tarjouksesta, pidetään mielessä jos tulee jotain tiggihommaa! :)
Joo kiitoksia, vastauksesta. Kyllä taitaa mls 2300 acdc tulla ostettua. Tallihommiin ei varmaan järkeä hommata vesijäähyä? Miten tuossa riittää virta vaikka kannen hitsaukseen?
ja osta sitten sillä laajemmalla paneelilla, eli acx mallilla, missä on juurikin valoja kun lentokeneessa :D
on mulla tossa mls kone sillä karvalakki paneelillakin, ei hjyvä.
ja paneeli on muistyaakseni 900e, on kyl ihan plug and play. mutta kallis.
vesijäähy on pop, ite tietenkin nuukana miehenä en ole viellä laittanut, mutta pitäis.
helpolla hajottaa polttimen lämmöllä.
kyllä jos enemmän hitsaa suurilla virroilla niin ehdoton!jos esim suuria täyttöjä kansiin.
sanoisin että kansien hitsaus varauksella, kyllä sillä halkeaman korjaa.mutta suuria täyttöjä niin vähän niin ja näin.
vaatii virtaa niin perkeleesti.
jos oikeesti käyttö paksua alumiinia niin tarviit voimavirtakoneen ja ehdottomasti vesijäähyn.
toinen kone mitä harkitsisin vakavasti on miller. jos lompakko kunnossa niin 350A malli.
taajuuden saa 600Hz, herkkua ;)
myös froniuksessa hyvät ominaisuudet, sekin aika vaikee käyttöinen mun mielestä.
kemppiin kallistuin kun suomalainen ja huolto pelaa.
lincolnin,esapin unohtasin.mut nää on makuasioita.
esapista (2200i) puuttuu ac pulssi, ja taajuuden saa vaan 150HZ.
lincolnissaki ( V205) saa taajuuden vaan 150Hz.
Jos olisin ostamassa tiggiä töihin tai harrasteisiin, niin kyl mie tosiaan kans tän MLS:n ottaisin. Vaikka edelleen vierastan sitä näyttöä, kun siinä vilkkuu enemmän valoja kuin hedelmäpelissä. Mutta sitten kun vetää syvään henkeä ja rauhoittuu, niin ihan sama tuttu käyrähän siinä on kuin Kempin vanhoissa nappulakoneissa.
Aikanaan yös helvetinmoisen hämmennyksen aiheutti taukovirtatoiminto; vanhoissa Kempeissähän se löytyi muistaakseni 4T-napin takaa ja MLS:ssa se onkin Minilog (olikse minilog nimeltään, en nyt tosiaan hetkeen ole hitsannut).
Tuosta polttimesta niin mulla oli joskus töissä se kulman mallinen, piti olla hieno ja hyvä, mutta se ei sopinut ainakaan mulle, mulla alkoi olkapää vääntyä eteenpäin. Piti käydä oikomassa akkaa fysioterapiassa monta kertaa. Lisäksi se on tosiaan helvetin iso ja paksu se kädensija, näin pienikätinen ei pystynyt käyttämään etusormea liipasinsormena ollenkaan noilla kolveilla ja vaikka siinä kaulassa onkin kulma, jota kääntelemällä pitäisi ergonomia lisääntyä, niin jostain syystä mulla vääntyi aina käsi ennemmin. Lisäksi tosiaan se jäähdytys ei ole riittävän tehokas vaan kolvi kuumenee ihan helvetisti ja mikäänhän ei vituta enempää kuin solmussa oleva elektrodinpidin, joka ei kiristä...
Mulla oli sitten lopulta custom-kolvi, joita tekee esim. Finntig tai Pirkka-Hitsi, yms hitsaustalot. Oli huomattavasti suuremmat jäähdytysputket kuin Kempissä, pysyi kolvi viileänä koko ajan. Suora ohut runko ja pitkä lakukaula, jonka voi vääntää vaikka solmuun. Rungosta irroitan aina ensimmäiseksi ruuvin, jolla liipasin on kiinnitetty paikalleen. Uudelleenkiinnitys erkkarilla; ensimmäinen kierros liima ylöspäin ja sitten loput kierrokset liima alaspäin. Näin saa liipasimen liikkumaan kaulalla sekä ylös, että alas, tai pyöräyttää vaikka kokonaan alapuolelle. Eipähän tarvitse väännellä omaa kättä, aina on liipasin oikeassa paikassa; niin peukalolle, keskisormelle kuin etusormellekin.
(Mutta mie ny olenkin tämmönen hifistelijä, kun en osaa oikeesti hitsata niin kaikki pitää aina olla niin viimisen päälle että onnistuu. Kyllähän hyvä hitsari vetää millä vaan...)
Kiitos tarjouksesta, pidetään mielessä jos tulee jotain tiggihommaa! :)
ck flex lock hankintalistalla mulla, saa just hifisteltyä tällanen turaaja et on ees jonkinlaiset edellytykset siistiin jälkeen :)
ck flex lock hankintalistalla mulla, saa just hifisteltyä tällanen turaaja et on ees jonkinlaiset edellytykset siistiin jälkeen :)
Haha, niinpä niin. :D
Kunnon hifikolvilla kun on kerran vetänyt niin there is no return. Alkaa jotkut Kempin ja Micatronicin perunakolvit lähinnä naurattaa kun sellaisen näkee. :D:eek:
Ohut, kevyt ja pitkä runko, siirreltävä liipasin, taipuva kaula, kaasulinssi, lyhyin mahdollinen elektrodinkiristin ja joustava kaapeli = WELDPORN. Uuh. :o
Milläs puikolla ois paras hitsata kauhan uus huulilevy? Kulutusterästä 30mm ja kauhan pohja 20mm johon se hitsataan.
Aikasemmin oon vedelly perus 48 puikolla, mutta olisko parempaa?
Milläs puikolla ois paras hitsata kauhan uus huulilevy? Kulutusterästä 30mm ja kauhan pohja 20mm johon se hitsataan.
Aikasemmin oon vedelly perus 48 puikolla, mutta olisko parempaa?
48 pysyy kyllä, jos välttämättä haluaa hommata jotaki muita puikkoja niin 55.
48 pysyy kyllä, jos välttämättä haluaa hommata jotaki muita puikkoja niin 55.
Ja esilämmitys sekä kuivatut tikut jos on ongelmia ollut. Minimissään +20 astetta ne raudat kun hitsaa.
Ja esilämmitys sekä kuivatut tikut jos on ongelmia ollut. Minimissään +20 astetta ne raudat kun hitsaa.
Ainakin väittävät että kauhan piikkejä jos hitsaa niin repeää ellein kunnolla ole kuumennettu ensin ennen hitsausta. Ei +20 oikein ole esilämmitys, sisälämpötila tai ulkolämpötila kesällä.
Aina esilämmitys ku kovia hitsaillaan.. 160-180 c noin tietenki riippuen vähän valmistajasta. Mutta senhän hitsari tietää jos on ennenki teheny?
Mutta jos huuli on 300-400 ja nuin ohut niin eipä tuossa pitäisi olla mitään ongelmaa.
Ainakin väittävät että kauhan piikkejä jos hitsaa niin repeää ellein kunnolla ole kuumennettu ensin ennen hitsausta. Ei +20 oikein ole esilämmitys, sisälämpötila tai ulkolämpötila kesällä.
Olettaen että huulilevy on tavanomainen 400 hardox ja 30mm paksu niin 20 astetta materiaalin lämmöksi riittää.
Hitsauksesta & hitsauskoneista en mitään tiedä niin kysytäänpäs tässä topicissa, kun ammattilaiset on kuulolla. Eli Suikassa on pakosarjassa sellanen 3-4 cm pitkä halkeama, joka varmaan olisi hyvä saada umpeen ettei suurene ja hajota koko pakosarjaa. Milläs menetelmällä sen saisi helpoiten/parhaiten fiksattua ?
Hitsauksesta & hitsauskoneista en mitään tiedä niin kysytäänpäs tässä topicissa, kun ammattilaiset on kuulolla. Eli Suikassa on pakosarjassa sellanen 3-4 cm pitkä halkeama, joka varmaan olisi hyvä saada umpeen ettei suurene ja hajota koko pakosarjaa. Milläs menetelmällä sen saisi helpoiten/parhaiten fiksattua ?
Valurautaa? Ettei peltipakosarja? :)
Valuraudan hitsaushan tapahtuu sillein että se hitsattava alue lämmitetään pillilöillä kuumaksi (toho ei kuulemma riitä???)
Jonka jälkeen hitsaus, ja jäähdytellään kaikessa rauhassa.
Noin niinku pääpiirteittäin, joku joka jaksaa loruilla vaihevaiheelta valuraudanhitsauksen tapahtumaketjun, niin sen tehkööt.
Onhan ne noihin valurautasiin pakosarjoihin hitsannu ihan onnistuneesti turbon laippoja että ovat saaneet turbopakosarjan. :)
Kaitsu67
19.11.2015, 12:32
Hitsauksesta & hitsauskoneista en mitään tiedä niin kysytäänpäs tässä topicissa, kun ammattilaiset on kuulolla. Eli Suikassa on pakosarjassa sellanen 3-4 cm pitkä halkeama, joka varmaan olisi hyvä saada umpeen ettei suurene ja hajota koko pakosarjaa. Milläs menetelmällä sen saisi helpoiten/parhaiten fiksattua ?
Onkos suikkelin pakosarja valua vai peltisarja? Peltisarjahan onnistunee helposti migillä tai ohkasella puikollakin tilkkiä, jos valua, niin sitten vois koittaa valurautapuikolla. Pitää vaan puhdistaa pinnat tosi huolella paskasta ja rasvasta kun huokosta ja esilämmittää....ammattilaiset varmaan osaa tarkemmat ohjeet antaa, mutta yhen jarrusatulan korvakkeen tällanen harrastelijakin onnistui noilla "neuvoilla" korjaamaan valurautapuikolla ja invertterillä.
EDIT: no katos, samoja säveliä joku jo kerkes laittaa samaan aikaan :D
Unohtui mainita, että kyseessä on alkuperäinen valurautainen pakosarja.
Unohtui mainita, että kyseessä on alkuperäinen valurautainen pakosarja.
Pillillä punaseksi ja migillä hitsaa. Kuumana naputtelee pallopäävasaralla varovasti ja käärii villoihin jäähtymään.
Unohtui mainita, että kyseessä on alkuperäinen valurautainen pakosarja.
Japseissa on yleisesti ottaen aika kiitollista hitsattavaa tuo teräsvalu, MiKo:n ohjeella onnistuu suurella varmuudella. Naputtelun on sitten tarkoitus olla senverran tuntuvaa että hitsattu sauma leviää silminnähden.
E: ysäritojon pakosarjan pystyi hitsaamaan ihan kylmänäkin kun piti kerran kokeilla, C kadetin sarjasta sauma lohkesi heti irti vaikka oli yli 100C esilämpöäkin. Että sitä "valurautaa" on hyvin monenlaista.
Aika paljon vaikuttaa asiaan myös mitä puikkoja käyttää, pakosarjan ikä ( montako kertaa on kovasti punoittanut ), onko mitä valua.
Aika moni kertoo miten helppoa on hitsata valurautaa, joskus aikoja sitten ( ei ollut niin paljoa puikkovalikoimaa kun nyt ) mustalla langalla ja migillä kesti pidempään kuin valupuikoilla korjaukset tossa tehtaalla.
Vanhoja hellan levyjä (puulämmitteisen ) joskus koitin tinailla ja oli monen sortin puikkoja mutta ei tullut mitään, hetken pysyi ja irtosi suurempi pala, hitsatessa "kuohui" kummallisesti.
Kovin on täällä kehuttu kempin MLS 2300 AC/DC konetta mitäs mieltä ollaan sen isoveljestä eli MLS 3003 AC/DC koneesta? Tuota MLS 3000:sta ei vissiin enää saa. Kun täytyisi ostaa uusi tiggi vanhan rikkoutuneen tilalle.
Jos lainaan vähän tätä topiccia, kun liippaa aihetta kuitenkin. Eli hitsarit hoi, ootteko joutunu juurikaasua ostamaan.
Eli paljonkos Formier mahtaa maksaa? Siis vaikka edes suhteessa Argoniin; kalliimpaa/halvempaa?
Onks Riihimäen pojal tietoo? :)
Formier on halvempaa kuin Argon, taitaa olla Naton 13 nimellä vai mikähän nyt nykyisin olikaan. Nurinkätiset kierteet pullossa, eli huomioi se sitten mittarissa.
Tekeekö mitään noilla alemman hintaluokan puikko koneilla,
kestääkö ne ja toimiiko ?
esim. biltema, motonet, puuilo, k-rauta, jne,,,, Lienee kiinalaisia,
valovirta, ja 3 vaihe.
- Onko noista kokemuksia ?
Vai kannattaako pikku käyttöön hankkia 5X kalliimpi.. ?
Tekeekö mitään noilla alemman hintaluokan puikko koneilla,
kestääkö ne ja toimiiko ?
esim. biltema, motonet, puuilo, k-rauta, jne,,,, Lienee kiinalaisia,
valovirta, ja 3 vaihe.
- Onko noista kokemuksia ?
Vai kannattaako pikku käyttöön hankkia 5X kalliimpi.. ?
Noissa pitää ainakin vertailla ainakin säätömahdollisuuksia ja sitä, että onko kyseessä muuntaja vai invertteri. Halvimmissa hitsausmuuntajissa on välillä vain esim. kaksi tehoaluetta, kun sitten "paremmissa" koneissa on portaaton virransäätö. Invertteri on kuulemma aavistuksen helpompi puikolla hitsatessa, mutta ei omakohtaisia kokemuksia. Teho on muutenkin aika ratkaiseva tieto, esim. 80A muuntajalla voi tulla aika paljon pettymyksiä jos vertaa vaikka 140A koneeseen.
http://www.tooloutlet.fi/fi/Tuotteet/Hitsaus+ja+juottaminen/Hitsauskoneet/Puikkohitsauskoneet/99/Puikkohitsausinvertteri+Esab+Buddy+Arc+145/2632
Mun mielestä toi ei esimerkiksi tarjoushinnalla ainakaan häviä niin pahasti bilteman invertterillä, että en viittis ostaa esabbia.
Halvinta olisi yrittää ettiä joku käytetty puikkokone varsinkin harrastekäyttöön/harjoitteluun.
en oo joutunu ostaa koskaa itte:)
jotenki menny kokonaa ohi tää kyssäri.
no kyl mä unohtasin noi piltema yms muut halpikset.
essapin halvimman olis joku buddy arc145 on jo aika halpa.
tosin ittelle en kyl huolis :D
ei kestä montaakaa puikkoo polttaa ennenkun hyytyy ja säätöjä puuttuu yms.
mut harrastehitsarille varmaa iha jees.oon tollasta kokeillu,kyl se syttyy ja palaa iha ok kun paskarautaa hitsataa.
mut ei urakkakone.
plussana koko.ihan sairaan pieni! ja kevyt!
ja en alle 120A konetta ostas mihinkää tarkotuksee.ja invertteri koneet amatöörille parhaita,on hotstartit helpottamassa sytytystä
Kovin on täällä kehuttu kempin MLS 2300 AC/DC konetta mitäs mieltä ollaan sen isoveljestä eli MLS 3003 AC/DC koneesta? Tuota MLS 3000:sta ei vissiin enää saa. Kun täytyisi ostaa uusi tiggi vanhan rikkoutuneen tilalle.
hyvä kone.
kunhan ottaa acx paneelilla.
jos nuukailee ja ostaa sillä halvemmalla,varmaa vituttaa.ainaki jos alumiinia sulattaa.
mulla on 2, yks kummallaki paneelilla :)
jos epäilee niin saa tulla kokeilee,laitetaa kummatki rivii ja voi valita
^ Mitäs eroa niillä paneeleilla olikaan? Mulla oli ex-työpaikassa yksi kumpaakin, mutta ei pysty enää muistamaan kun tästä on jo aikaa kun sieltä lähdin.
Edelleen kyllä Kempin MLS:aa ikävä joka kerta kun tigiin tarvii tarttua. :(
Sitte alumiinikysymys; itehän en ole alumiinia hitsannut ikinä, mutta nyt tarttis töissä tigillä vetää 4mm alumiinia 5mm alumiinivaluun kiinni. Meijän konehan on ihan alitehoinen, mutta siis mulla ei ole juurikaan havaintoja kuinka ne balanssit ja taajuus säädetään?
Sain kyllä potikoita vääntelemällä masiinan wörkkimään about mieleisellä tavalla, mutta jos sulla tjl on joku hyvä nyrkkisääntö säätöihin niin kerro ihmeessä (saa muutkin vastata), niin ei tarvi ens kerralla alusta saakka arpoa?
Kone on joku Walliuksen valovirtavehjes, max. 180A, joka tuntuu pulssilla aika kusiselta (paljonkohan tossa hommassa tarttis olla?) + että koko ajan tarvii jäähdytellä konetta. :rolleyes:
En kyl tiedä kuinka paljon se valumiini tekee tossa kiusaa, kun tuntuis se alumiini sulavan helpommin mutta se valumiini on vähän kiusallisempi tapaus...
joo....
toi 180A on kyl vähä alitehonen.
pulssi pois, hukkaa virtaa.
puhtaus tärkeintä. mä oon tarkoissa hommissa aina kunnolla putsannu kappaleet, ja lopuks langatkin. langat karhunkielellä. kappaleet vaan puhtaaks, mieluiten esim. kovametallivinkulla ettei jää hartsia yms.shittiä laikoista!!!
sitte asetonilla putsaus.(nää siis jos tarkkaa)
perus hommissa kuten puhdas levy niin rasvat pois ja levyistä terävät kulmat pois(palaa paremmin läpi kun ei teräviä särmiä)
eli kun koneessa virtaa liika vähä niin kannattaa paikkaa balancella.
nytten kun en konetta tunne, niin erivalmistajat ilmottaa sen eritavalla.
kuitenki kun tossa hommassa tarvii paljon tehoa, niin mahdollisimman paljon -puolelle.
ei rasita niin paljoa elektrodia ja tunkeutuu enemmän.
esim kempissä kokeilisin tohon tarkotukseen näin hatusta -15, esab 65
taajuus 120HZ
taajuus määrää kuin vaeltava valokaari on. jos pienasauma tykkään laittaa korkeemman taajuuden, tai jos hitsaan ohutta paksuun, esim muhvin isoon levyyn.
matalampi taajuus tuo lisää lämpötehoa, eli sun tapauksessa ottaen koneen huomioon 120Hz kokeilisin.
valu onkin jännä juttu, jotkut materiaalit hitsaa hyvin ja jotkut ei.
sen huomaa kyllä hitsatessa.
varmistu ettet ole hitsaamassa vahingossa magnesiumia!!!
mä kokeilisin ensin putsattuun valuun vähäsen, miten kestää. kuitenkin lähtisin kokeilee
120Hz ja balance -15. isoin elektrodi mitä löytyy, terotettuna 45ast pieni tylppäys.
valukappaleesta "pesisin" esim 50A ja balance 0 asennolla oksidit pois.
Esilämmitys 150-200ast riippuen kappaleiden koosta ei pahitteeks kun alitehonen kone.
kaarimuodoksi valitsisin pyöristetyn kanttiaallon, mikäli pääsee valitsemaan.
perinteinen siniaalto vitusta :)
mutta jos alumiinivalu paljastuu hyvin hitsattavaks, niin balance vaikka -20 tai esappilaisena 70, aina parempi enemmän tunkeutuu.
sitte virrat tappiin, ja antaa palaa.
maadotus kuntoon, jos tuntuu että kaari vaeltaa niin taajuutta ylöspäin.
joskus myös auttaa laittaa kappaleiden väliin esim starttikaapelit.
jos ei tietoa mitä kamaa hitsataan niin 5356 langalla lähtisin kokeilee.
pienempi halkeiluherkkyys ja sula juoksee hyvin.
muista että alumiinia hitsatessa kun lopettaa pitää lankaa syöttää muutama pisara extraa ettei halkea kun jähtyy, aluminiinin lämpölaajenemisen takia.
jos mahdollista niin hae ar/he suojakaasua. helium nostaa tunkeumaa todella paljon.
mutta jos kertalaatunen niin ei ehkä kannata, ennemmin sillotus ja esilämmitys.
edit: ja jos oot tottunu vetää kirkasta putkea niin suosiolla korkeempi sauma. eli ei tähdätä siihe 135ast kulmaan. enempi lankaa, halkee jähtyessää muute!
niin ja paneleista...
mls ja acx paneleissa on paljonkin eroa.
als siin oikeestaa löytyy vaan perus säädöt, kirkkaalla pärjää hyvin.
alsa/magnesium ni ei niin hyvin.
pääsee säätää taajuuden ja balancen sekä kaarimuodon.
acx pääsee herkuttelee.
löytyy pulssi toiminnot ja ac mix( helpottaa eripaksusten alsa kappaleiden liittämistä) tästä en oikei oo tykästyny.
sitte microtac, tää on iha huippu ku yksi hitsaa kirkasta eikä apparii.
pystyy säätään sitte alsalla seuraavia
taajuus
balance
pulssivirrat
säätö sille kuinka kauan Hz aikana ollaan +puolella
kaarimuoto
pulssiajat tietenkin
oikeestaa kaikki mitä voi toivoa
Aah joo, muisti palailee pätkittäin. Mie oon aika geneerisiä juttuja hitsannut koko "urani" ajan niin lähinnä on tarve ja mieltymykset pyörinyt siinä minilogin ympärillä, AC:n ja microtackien yms jäädessä vailla huomiota. Nyttemmin oon vähän innostunut pulssia käyttämään, tosin nykyisessä Walliuksessa siihen ei saa sellaista kunnon epilepsiasykettä, joka olis kiva jos pitää hitsata jotain pientä ja nättii (siis esim. design-huonekaluja).
Kiitti säätövinkeistä, oon juuri hankkinut elämäni ekan älypuhelimen niin voin lukea huomenna sitten Walliuksen ääreltä noi balanssit. :)
Miksi TIGillä tulee lopetukseen korkea "nasta"? Ihan musta rauta kyseessä tässä opetellessa...
tua meidän työmaalla kun kukaan ei tunnu tietävän tig hitsauksesta oikeeen mitää, niin pitääkö rosterin/happosen kans säätää hetzejä? ja mitä se vaikuttaa? ja eikös ton elektrodin voi terottaa ihan vaan teräväks siis millaseen kulmaan hyvä? ku jokku hinkkaa sen sillain ohueks ja kaarevaks ku neulan? itekki saanu vaan opetella kokeilemlla, ja kyllä sillainki parissa vuodessa jotain oppinu :D ja siis putkien hitsaus mietityttää, jotain muita sauman viimeistelyjä onki helppo tehä.
Miksi TIGillä tulee lopetukseen korkea "nasta"? Ihan musta rauta kyseessä tässä opetellessa...
onhan metallit puhtaat?
mikä lanka, ethän vaan kaasuhitsaus langalla? se tekee tollasta
koita säätää virran laskuaikaa vähä pidemmäks, onhan jälkikaasua riittävästi.
ja kun lopetat niin hieman pyörittele ja vedä taaksepäin.
kaasunvirtaus?
puhtaus on mustallakin puoliruokaa.
onko kaasulinssi vai perinteinen?
jos linssi katso että puhdas, ne on kulutustavaraa
tua meidän työmaalla kun kukaan ei tunnu tietävän tig hitsauksesta oikeeen mitää, niin pitääkö rosterin/happosen kans säätää hetzejä? ja mitä se vaikuttaa? ja eikös ton elektrodin voi terottaa ihan vaan teräväks siis millaseen kulmaan hyvä? ku jokku hinkkaa sen sillain ohueks ja kaarevaks ku neulan? itekki saanu vaan opetella kokeilemlla, ja kyllä sillainki parissa vuodessa jotain oppinu :D ja siis putkien hitsaus mietityttää, jotain muita sauman viimeistelyjä onki helppo tehä.
ei tartte,vaan ac puolella. kirkkaat hitsataan dc-.
lue ylenpää jos kiinostaa toi ac puoli, oon aikasemmin raapustanu pienen paatoksen :)
terotus elektrodin suuntasesti.
terotus kulma riippuu virrasta ja mitä hitsataan.
ei sen kaareva pidä olla :D
elekrodin koollakin merkitystä, enemmän ac puolella.
mutta jos hitsaat 2mm seinällä olevaa 48mm kirkasta putkea niin ei kannata valita 3,2mm elektrodia.
mitä loivempi kulma,sitä terävämpi valokaari, ja toistepäin.
kun ylitetään joku 120A kääntyy homma päälaelleen.
hienolla smirgelillä hyvä terottaa niin että elektrodi porakoneessa kiinni.
Tekiskö Telwin Force 165 invertterillä mitään koti käytössä? Ois nyt K-raudassa tarjouksessa.
onhan metallit puhtaat?
mikä lanka, ethän vaan kaasuhitsaus langalla? se tekee tollasta
koita säätää virran laskuaikaa vähä pidemmäks, onhan jälkikaasua riittävästi.
ja kun lopetat niin hieman pyörittele ja vedä taaksepäin.
kaasunvirtaus?
puhtaus on mustallakin puoliruokaa.
onko kaasulinssi vai perinteinen?
jos linssi katso että puhdas, ne on kulutustavaraa
No joo, näillä ohjeilla parani taas paljon. Virhe oli todennäköisesti vain " nukahtaminen" lopettaessa, eli kaikki liike pysähtyi laskurampin ajaksi...
Lanka on ihan oikeaa tigille tarkoitettua, kaasunvirtaus 7l/min jos tuohon air liquiden kiinteään säätimeen on luottamista.
Ihan perinteinen kaasuhylsy on käytössä, mistähän noita linssejä löytäisi? Ja miten tuo pitkä tuo jälkikaasu pitäisi olla, alle 5 sekunnin tuossa TU10:ssä ei tosin edes saa.
Tekiskö Telwin Force 165 invertterillä mitään koti käytössä? Ois nyt K-raudassa tarjouksessa.
Riippuu hyvinkin paljon käytöstä. Yhdellä tutulla on tuollainen ollut jonkun vuoden, ja onhan tuolla raudat liimaantunut vaikkakin hieman tehottomaksi mainitsi paksuille raudoille.
Riippuu hyvinkin paljon käytöstä. Yhdellä tutulla on tuollainen ollut jonkun vuoden, ja onhan tuolla raudat liimaantunut vaikkakin hieman tehottomaksi mainitsi paksuille raudoille.
Eiköhän tuollakin pärjää. Täälläkin toisinaan kirjoitteleva monitoimiasentaja kehui jotain telwinin puikkokonetta hinta-laatusuhteeltaan käypäiseksi. Kestänyt kuulemma vuosia jatkuvaa pakun perässä kulkemista.
Itse etsin aikanaan 180a puikkokonetta, ja paikallinen hitsikonemyyjä teki hyvän tarjouksen enw:stä, jäi sitten ykkäsvaihtoehtona ollut telwini ostamatta.
Taidan sittenkin hakea 150 kempin classicin, kun sellaisesta maatilalta hyviä kokemuksia. Tuo Telwin mietityttää liikaa.
Miksei onnistu rosterin hitsaus sille tarkoitetulla ydintäytelangalla? Ei sulata hitsattavia osia kunnolla, lanka sulaa vaan "palloksi" pinnalle. Koitin katalysaattoriin ja äänenvaimentimeen kiinnittää Bilteman v-band laippoja.
Koneena on Telwin Technomig 150 eli invertterilaite, enemmän tai vähemmän vastaava kuin Kemppi Minarcmig. Mustan raudan hitsauksessa ei mitään ongelmia autopellistä 5mm lattarautaan ja sekin ydintäytelangalla.
Ohjekirjan mukaan pitää olla ns. käännetty napaisuus kun hitsaa ydintäytelangalla, joten laitoin sen heti kun koneen ostin. Ja tosiaan mustan hitsaus pelaakin hyvin.
Pitäisikö rosterille tarkoitetulla ydintäytelangalla olla sitten kuitenkin normaali napaisuus?
Ohjekirjan mukaan pitää olla ns. käännetty napaisuus kun hitsaa ydintäytelangalla, joten laitoin sen heti kun koneen ostin. Ja tosiaan mustan hitsaus pelaakin hyvin.
Pitäisikö rosterille tarkoitetulla ydintäytelangalla olla sitten kuitenkin normaali napaisuus?
Kannattaa kokeilla, itse en paljon merkitystä huomannut napaisuuden vaihdolla aikanaan ydintäytelangalla turatessa.
Sitten on sellainen juttu että kaikki ydintäytelangat eivät ole tarkoitettu ilman kaasua hitsaamiseen, itse asiassa melko harva on.
Tarttee vissiin kokeilla vielä tuo, vaikka epäloogiselta tuntuukin.
Lanka on ainakin myyty kaasuttomaan hitsaukseen tarkoitettuna: http://www.motonet.fi/fi/tuote/780709/MIG-taytelanka-LSI308-RST-08mm-225g
No joo, näillä ohjeilla parani taas paljon. Virhe oli todennäköisesti vain " nukahtaminen" lopettaessa, eli kaikki liike pysähtyi laskurampin ajaksi...
Lanka on ihan oikeaa tigille tarkoitettua, kaasunvirtaus 7l/min jos tuohon air liquiden kiinteään säätimeen on luottamista.
Ihan perinteinen kaasuhylsy on käytössä, mistähän noita linssejä löytäisi? Ja miten tuo pitkä tuo jälkikaasu pitäisi olla, alle 5 sekunnin tuossa TU10:ssä ei tosin edes saa.
jäkikaasu riippuu hitsattavasta virrasta,ainevahvuudesta ja materiaalista. kokeilemalla selvii. kirkkaat tarkkoja ja tietenkin titaani, mut sen hitsaaminen on muutenkin oma juttunsa.
mutta ittellä yleensä 8-10s
kannattaa myös tsekkaa et polttimen letkussa oleva kaasu letku ehjä, oon sulattanu yhden sun toisenkin kun kaasujäähdytetyllä vaan liika kuumaks päästää.
7l on iha hyvä, mut sekin riippuu minkä kokonen hylsy käytössä.
voi sitä vähä nostaakki.mut iha jees pitäs olla.
edit: jos on kuohumis ongelmaa niin sitte 309 tai 304 langalla kokeilee, se on aika pirun hyvä jokapaikan lanka.
kaasulinssejä saa iha kaikista alan kaupoista, mut mä paikkaan ammattitaidon puutetta laatu osilla, eli käytän ns.stubby gas lens mallista :)
ihan törkeesti parempi kun perinteinen molo.
näitä oon tilannu rapid weldingiltä englannista.
ja myös weldingtipsandtricks ukkelilta ameriikoista.
ihan ehdoton hankinta, normaali hylsyä ei oo tullu enää juurikaa käytettyä.
linssi on kuluva osa ja kannattaa hankkii pari kutakin.
ja linssin tarttee joka elektrodi koolle oma.
älä osta halvinta kiinan linssiä, ne on vitusta.
Miksei onnistu rosterin hitsaus sille tarkoitetulla ydintäytelangalla? Ei sulata hitsattavia osia kunnolla, lanka sulaa vaan "palloksi" pinnalle. Koitin katalysaattoriin ja äänenvaimentimeen kiinnittää Bilteman v-band laippoja.
Koneena on Telwin Technomig 150 eli invertterilaite, enemmän tai vähemmän vastaava kuin Kemppi Minarcmig. Mustan raudan hitsauksessa ei mitään ongelmia autopellistä 5mm lattarautaan ja sekin ydintäytelangalla.
nyt ollaa vähä vieraalla alueella mulle...
mutta ensin tuo puhtaus mietityttää, onhan oikeesti hinkattu kirkkaaksi asti ihan puhtaaks?
sitte epäilisin maadotusta ja muutenkin virtapuolta.
ja kyllä lankapaketissa lukee napasuudet yms mitä lanka vaatii.
ja tartteeko tuo suojakaasun, monesti rst täytelangat käsittääkseni sen silti vaatii.
tämä ainakin selittäisi ongelman!!!
tainioite
09.04.2016, 15:55
itsellä käytössä vanha mörkö telwin supermig 465. palaa kaikki mahdollinen ja tykkää hyundain ydintäute langasta.
itsellä käytössä vanha mörkö telwin supermig 465. palaa kaikki mahdollinen ja tykkää hyundain ydintäute langasta.
Miten tykkää? Ja mistä langasta? Juniori tykkää jostain ulkomaisesta 1,2mm asentolangasta, mutta ei jaksa vaihtaa kaasua niin umpilangalla mennään...
Jos voi olettaa niin kotitaloussulakkeilla (3x25A) tuota Telwiniä ei laiteta tiukille...
BillyJoe
22.10.2016, 23:00
Tuli tällainen vehje tilattua Saksasta. Kohta varmaan tulee sitten kommentteja... Niin ja 14 litran argonpullo.
https://www.stahlwerk-schweissgeraete.de/en/acdc-tig-200-puls-with-plasma-s/stahlwerk-acdc-wig-200-puls-mit-plasma-s-vollausstattung.html
Onko kenelläkään kokemuksia Esabin Caddy c200i migistä?
Joo. Ihan OK laite. Helppokäyttöinen ainakin näin tunarille.
HJ60_Jussi
27.12.2016, 19:02
Minulla ois Kemppi superkempomat 150 ja siihen pitäisi löytää se lämpöoikaisu vehe. En oo ihan varma että mitä siihen kuuluu mutta mukava ois semmoista kokeilla tuohon LJ70:seen.
Tämähän on se paremmin varusteltu versio jossa on akkulaturi ja apuvirta ominaisuudet. Lisäksi on kaasuseoksen valinta.
Näkis ny eddes jotain kuvia siiihen liittyvistä osista tai ohjeita.
Minulla ois Kemppi superkempomat 150 ja siihen pitäisi löytää se lämpöoikaisu vehe. En oo ihan varma että mitä siihen kuuluu mutta mukava ois semmoista kokeilla tuohon LJ70:seen.
Tämähän on se paremmin varusteltu versio jossa on akkulaturi ja apuvirta ominaisuudet. Lisäksi on kaasuseoksen valinta.
Näkis ny eddes jotain kuvia siiihen liittyvistä osista tai ohjeita.
Vaikka täältä tilaamalla:
http://www.protools.fi/kemppi-hiilielektrodi-fe-25-fe27-pistooleihin-hotspot-toiminto.html
http://www.protools.fi/kemppi-hiilenpidin-fe20-fe25-pistooleihin.html
BJ-40/76
31.12.2016, 00:56
Minulla ois Kemppi superkempomat 150 ja siihen pitäisi löytää se lämpöoikaisu vehe. En oo ihan varma että mitä siihen kuuluu mutta mukava ois semmoista kokeilla tuohon LJ70:seen.
Tämähän on se paremmin varusteltu versio jossa on akkulaturi ja apuvirta ominaisuudet. Lisäksi on kaasuseoksen valinta.
Näkis ny eddes jotain kuvia siiihen liittyvistä osista tai ohjeita.
Taannoin joku oli virittänyt jonkun hiilielkun siten, että vanhaan lankasuuttimeen oli kovajuotettu kuparinen vesijohto putki, olikohan 12mm... ja sitten tuo hiilielkku oli kääritty lyijy/tina "peltiin" ja vaijerisakkeleilla kiristetty tuohon moneen kertaan halkaistuun vesijohtoputkeen.
(tuo käsin vasaroitu "pelti" oli sitä varten, että tuo kupariputki sai riittävän kontaktin tuohon hiileen, ensimmäiset versiot oli lämmennyt liikaa tuosta välistä, ja hiili oli polttanut itsensä irti...)
Ja jos olisi pakko arvailla, mistä tuo hiili(-elkku) olisi ollut lähtösin, niin arvaisin ISON hitsikoneen poltto-puikkoa?
Joskus kattelin kuvia noista lämpöpuikoista ja siinä oli sellainen halki oleva 8 ja keskellä pultti kiristys.
Kaasu suoja pois, langan syöttö nollille, puikko kiinni lankasuuttimeen ja lämpöjä antamaan
Jäi sitten ihmettely pois kunnei mistään löytyny noita hiilipuikkoja
Tuanoi... Tarttis taas alkaa puikkohitsailemaan maasto-olosuhteissa kaikenlaisia vekottimia.
Ongelma on toi 230V/3kW:n aggrekaatti, kun se ei varmastikaan jaksa ruokkia noita isompia inverttereitä.
Kaverilla on Kempin invertterikone ja se tarvii ainakin 5kW:n aggregaatin.
Se joutui sitten ostamaan 8kW:n hitsausaggregaatin ja maksoi siitä monta tonnia.
Isompi aggregaatti on itselle rakenteilla, mutta valmistuu varmaan vasta kesällä.
Ei ole vuosiin tarvinnut hitsailla aggregaatin tuottamalla sähköllä.
Nyt pitäisi löytää sellainen asiallinen puikkokone, joka toimii 10A:n hitaalla sulakkeella ja polttaisi myös 3.2mm:n puikkoa.
Paksumpaan puikkoon ei ole tarvetta ja jos on, niin ne hitsataan kaverin verstaalla.
Matkaa tulee melkein 30km, joten ihan pikkuhomman takia ei sinnekään viitsi ajella.
Biltemassa on parikin invertteriä, joista se pienempi tarvii vaan 10A:n sulakkeen.
Jaksaako se sitten polttaa 3.2mm:n puikkoa aggregaatin perässä... :rolleyes:
Mites toi Motonetin Telwin?
Olisiko järkevämpiä koneita tarjolla?
Oikeita käyttökokemuksia käytännön töissä?
Asiallista käytettyä konetta saa myös tarjota... :p
Mitään useamman satasen Kemppejä en ajatellut ostaa.
Tuanoi... Tarttis taas alkaa puikkohitsailemaan maasto-olosuhteissa kaikenlaisia vekottimia.
Ongelma on toi 230V/3kW:n aggrekaatti, kun se ei varmastikaan jaksa ruokkia noita isompia inverttereitä.
Kaverilla on Kempin invertterikone ja se tarvii ainakin 5kW:n aggregaatin.
Se joutui sitten ostamaan 8kW:n hitsausaggregaatin ja maksoi siitä monta tonnia.
Isompi aggregaatti on itselle rakenteilla, mutta valmistuu varmaan vasta kesällä.
Ei ole vuosiin tarvinnut hitsailla aggregaatin tuottamalla sähköllä.
Nyt pitäisi löytää sellainen asiallinen puikkokone, joka toimii 10A:n hitaalla sulakkeella ja polttaisi myös 3.2mm:n puikkoa.
Paksumpaan puikkoon ei ole tarvetta ja jos on, niin ne hitsataan kaverin verstaalla.
Matkaa tulee melkein 30km, joten ihan pikkuhomman takia ei sinnekään viitsi ajella.
Biltemassa on parikin invertteriä, joista se pienempi tarvii vaan 10A:n sulakkeen.
Jaksaako se sitten polttaa 3.2mm:n puikkoa aggregaatin perässä... :rolleyes:
Mites toi Motonetin Telwin?
Olisiko järkevämpiä koneita tarjolla?
Oikeita käyttökokemuksia käytännön töissä?
Asiallista käytettyä konetta saa myös tarjota... :p
Mitään useamman satasen Kemppejä en ajatellut ostaa.
Ei niitä tarjolla ole, varastamaan joudut. Jos ei ole halua investoida muutamaa satasta joutuu tyytymään paskaan.
GaryRock
01.01.2017, 14:03
Tuanoi... Tarttis taas alkaa puikkohitsailemaan maasto-olosuhteissa kaikenlaisia vekottimia.
Ongelma on toi 230V/3kW:n aggrekaatti, kun se ei varmastikaan jaksa ruokkia noita isompia inverttereitä.
Kaverilla on Kempin invertterikone ja se tarvii ainakin 5kW:n aggregaatin.
Se joutui sitten ostamaan 8kW:n hitsausaggregaatin ja maksoi siitä monta tonnia.
Isompi aggregaatti on itselle rakenteilla, mutta valmistuu varmaan vasta kesällä.
Ei ole vuosiin tarvinnut hitsailla aggregaatin tuottamalla sähköllä.
Nyt pitäisi löytää sellainen asiallinen puikkokone, joka toimii 10A:n hitaalla sulakkeella ja polttaisi myös 3.2mm:n puikkoa.
Paksumpaan puikkoon ei ole tarvetta ja jos on, niin ne hitsataan kaverin verstaalla.
Matkaa tulee melkein 30km, joten ihan pikkuhomman takia ei sinnekään viitsi ajella.
Biltemassa on parikin invertteriä, joista se pienempi tarvii vaan 10A:n sulakkeen.
Jaksaako se sitten polttaa 3.2mm:n puikkoa aggregaatin perässä... :rolleyes:
Mites toi Motonetin Telwin?
Olisiko järkevämpiä koneita tarjolla?
Oikeita käyttökokemuksia käytännön töissä?
Asiallista käytettyä konetta saa myös tarjota... :p
Mitään useamman satasen Kemppejä en ajatellut ostaa.
Esabin Buddy Arc on ollu ihan toimiva kiinassa tehty. Makso aavistuksen yli 200e ja on toiminu kiinalaisen 5kva aggregaatin perässä ja pitkällä roikalla. 2.5mm puikkolla paloi hyvin aggregaatin perässä ja piuhan päässä poltellu putkeen useita 3.2mm puikkoja ilman ongelmaa (tosin pihalla pakkasessa).
Punanenä
05.01.2017, 22:50
Älkää oikeasti ostako noita bilteman yms hitsauskoneita..niiden laatu on niin luvattoman surkea että ei mitään järkeä, siinä tulee huonolle saumalle kallis hinta kun koneella hitsataan pari tuntia maksimissaan ja saa vielä hävetä silmät päästään jos joku näkee jäljen...
jan tammi
07.01.2017, 20:32
Älkää oikeasti ostako noita bilteman yms hitsauskoneita..niiden laatu on niin luvattoman surkea että ei mitään järkeä, siinä tulee huonolle saumalle kallis hinta kun koneella hitsataan pari tuntia maksimissaan ja saa vielä hävetä silmät päästään jos joku näkee jäljen...
Tuanoi... Tarttis taas alkaa puikkohitsailemaan maasto-olosuhteissa kaikenlaisia vekottimia.
Ongelma on toi 230V/3kW:n aggrekaatti, kun se ei varmastikaan jaksa ruokkia noita isompia inverttereitä.
Kaverilla on Kempin invertterikone ja se tarvii ainakin 5kW:n aggregaatin.
Se joutui sitten ostamaan 8kW:n hitsausaggregaatin ja maksoi siitä monta tonnia.
Isompi aggregaatti on itselle rakenteilla, mutta valmistuu varmaan vasta kesällä.
Ei ole vuosiin tarvinnut hitsailla aggregaatin tuottamalla sähköllä.
Nyt pitäisi löytää sellainen asiallinen puikkokone, joka toimii 10A:n hitaalla sulakkeella ja polttaisi myös 3.2mm:n puikkoa.
Paksumpaan puikkoon ei ole tarvetta ja jos on, niin ne hitsataan kaverin verstaalla.
Matkaa tulee melkein 30km, joten ihan pikkuhomman takia ei sinnekään viitsi ajella.
Biltemassa on parikin invertteriä, joista se pienempi tarvii vaan 10A:n sulakkeen.
Jaksaako se sitten polttaa 3.2mm:n puikkoa aggregaatin perässä... :rolleyes:
Mites toi Motonetin Telwin?
Olisiko järkevämpiä koneita tarjolla?
Oikeita käyttökokemuksia käytännön töissä?
Asiallista käytettyä konetta saa myös tarjota... :p
Mitään useamman satasen Kemppejä en ajatellut ostaa.
Pirkkalassa on Pirkkahitsi, mene sinne hyllylle missä on Lincoln Electric koneet, ostat pois ja hitsaat loppuelämäs ilman huolia. Viipurilaiset ja kiinanpommit kannattaa unohtaa
savustin
07.01.2017, 21:41
Soita suoraan valliuksen tehtaalle muurlaan sieltä omani ostin 160A invertteri vuoden takuulla ja todella hyvin polttava 320e.
Kaitsu67
29.01.2017, 17:20
Missäs vika, ite koneessa vai kahvassa, kun kaasua tulee vaikka liipasimen päästää? Langansyöttö loppuu kyllä.
Teki ens kerran pari mut nyt jäi yhtäkkiä kokonaan päälle. :confused: Piti lopettaa kolvaaminen ja laittaa kaasuhana kiinni. :mad:
Tollanen Kempin atomig -vehjes on kyseessä.
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=5986&pictureid=155402
Ei ole polttimessa, vika kaasuventtiilissä tai piirikortilla. Jos olisi polttimessa niin langansyöttökin jäisi päälle.
Ei ole polttimessa, vika kaasuventtiilissä tai piirikortilla. Jos olisi polttimessa niin langansyöttökin jäisi päälle.
Lottoaisin samaa. Etsi kaasun magneettiventtiili ja koita kolkutella sitä samalla kun painelet liipaisinta.
MURSKAAJA
29.01.2017, 22:16
Siihen magneettiventtiilille tulee kaks liitintä mittaa niistä samalla kun painat liipasimesta.Se on heikkovirtanen(24v).Toi venttiili ei ollu kuin joitain kymppejä kempin huollosta kun kävin omaan hakemassa.
Kaitsu67
30.01.2017, 15:59
Pitääpä tutkia...se on piilossa eli joutuu purkamaan jonkun verran kun siinä on metallikoppi päällä mistä letku lähtee...:rolleyes: sen päällä on kyllä liitin, et tuleeko siitä molemmille venttiilille sekä syötölle ohjaus...pitää selvitellä.
james_III
30.01.2017, 16:24
Pieni kolautus kylkeen ja hana menee kiinni, en tiiä mistä tiiän, mutta sillain hitsaa vielä monta vuotta :D
Kaitsu67
22.02.2017, 11:32
Siihen magneettiventtiilille tulee kaks liitintä mittaa niistä samalla kun painat liipasimesta.Se on heikkovirtanen(24v).Toi venttiili ei ollu kuin joitain kymppejä kempin huollosta kun kävin omaan hakemassa.
Mullapa on näköjään 220V versio, ei löytynyt Kempin huollosta kun soitin Vantaalle Rälssitielle eikä tilaamallakaan sieltä.
Pitänee yrittää googlata ellei joku tiedä mistä noita saisi...:rolleyes:
MURSKAAJA
22.02.2017, 22:41
HR Service Lahdessa palvellut hyvin noiden kempin koneiden kanssa,saanut osia jopa 70 luvun koneisiin ja monesti löytynyt jopa hyllystä.Ja toi liike on kempin valtuutettu huolto ja jälleenmyyntipiste.
Kaitsu67
16.02.2018, 23:08
Onkos kellään kokemusta / mielipidettä tällaisesta laitteesta?
https://www.nettikone.com/omavalmiste/overman-200-2v-takuulla/1669369
Kuvakin haisee jo kiinalle ja tuo Riland etupaneelissa vahvistaa... Saksasta löytynee samanlaisia ihan takuun kanssa ja liki samaan hintaan, vaikkapa tosta:
https://www.lcdvision-schweisstechnik.de/Power-MIG-200-PRO-MIG-MAG-MMA-Welding-machine-inverter-230V_2
E: Anteeks mitä? Tuossa Auroorassa langansyötön säätö keinukatkaisijalla :D
Kaitsu67
17.02.2018, 00:25
Onhan tossakin 2v. Takuu ;)
Tarkempi googlaus paljasti et ei oo Kiinasta vaan tuosta Itä-naapurista näköjään :D
E: Anteeks mitä? Tuossa Auroorassa langansyötön säätö keinukatkaisijalla :D
Kyllä se lanka ihan tosta current-potikasta säätyy, niinkuin muissakin koneissa. ;)
Keinukytkin on toki hämmentävä, mutta lienee kuitenkin wire inchia varten.
Itse koneesta en osaa kysyjälle vastata, luonnollisestikaan en ole moista ennen nähnytkään. Edit: eiku oonpas, on tommosella laivaakin rakennettu! :D
Kävin googlaamassa kuvia niin muistin että tovereilla oli telakalla tommonen.
Joskus kattelin kuvia noista lämpöpuikoista ja siinä oli sellainen halki oleva 8 ja keskellä pultti kiristys.
Kaasu suoja pois, langan syöttö nollille, puikko kiinni lankasuuttimeen ja lämpöjä antamaan
Jäi sitten ihmettely pois kunnei mistään löytyny noita hiilipuikkoja
Eiks nuo hot spotti tikut oo ihan tavallisia talttaushiiliä? Noitahan pitäis löytyä hitsaustarvikkeita myyvistä kaupoista, ainakin hyvin varustetuista puodeista.
Kaitsu67
17.02.2018, 18:33
Kävin googlaamassa kuvia niin muistin että tovereilla oli telakalla tommonen.
Mites "davarizeilla" sauma onnistu tuommoisella, kävitkö vaklaan? ;)
En nyt oo moista ostamassa, osuipa vaan ko. masiina silmiin. :D
Onko palstalaisilla kokemuksia transtig 1700 tigistä?
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=8472&pictureid=211064
Vasemmanpuoleisesta nupista sai säädettyä virtaa, mitähän tolla keskimmäisellä ja oikeanpuoleisella säädetään? Entä nuo polttimen symbolit oikeassa reunassa ?
En ole hitsari eikä ole kokemusta mutta varmaan ainakin toinen potentiometri on volttimäärä, luulisin. Oikealla tuolla vihreällä neliöllä varmaan valitaan elektrodin kosketus ja ei kosketus tms. Näin maalaisjärjellä ajateltuna:):)
Lienee taukovirta tuo % nappula, tuo missä on aika lienee lopetusajan pituus.
Ja se vihreä neliö poltinvalinta, alin puikko, toka alin raapaisu tig, ja ylemmät normi tig niin että pitää painaa liipasinta kokoajan tai että näpäyttää liipasinta.
Pitäisi olla vielä etu ja jälkikaasun säätökin...
NoPerkele
09.03.2018, 13:44
Aurora on tuttu merkki, kun meinasin sellaisen tigin ostaa. Pietarissa mäihällä eksyttiin kerran tällaiseen paikkaan http://svarland.ru/catalog/poluavtomaty_mig_mag/
https://www.google.fi/maps/place/Welding+-+Welding+Equipment+Store/@60.0532738,30.3257831,18.5z/data=!4m5!3m4!1s0x469634c4f8f79dad:0x33a86543fd251 f7a!8m2!3d60.0533075!4d30.3268716
Tuo miggi maksaa noin 340€ jos saa muilutettua Suomeen ilman tulleja. Toki päälle tulee runsaat 300€ muita kuluja - kun lähtee sitä Pietarista hakemaan :D
En miekään ihan 100% varmaksi osaa sanoa, koska pitäis päästä hiplaamaan tota konetta.
Mutta kuten joku jo selittikin, niin tuolla vihreällä neliöllä valitaan puikko, raapaisutig ja sitten ylimpänä "normitiggi". Nyt sit pitäis päästä kokeilemaan, että onko toiseksi ylin vaihtoehto taukovirta (eli keskeytysautomatiikka, Kempin koneissa tunnetaan nimellä MiniLog) vai vaan perinteinen "ilman käsii-tig", joka siis syttyy ja sammuu napautuksella, ei tarvitse painaa nappia koko aikaa. Enivei, valo palaa valitun vaihtoehdon kohdalla.
Sitäkään en osaa ennustaa, että osaako toi kone ajatella itse. Eli kun vaihtaa tigiltä puikkoon, niin osaako kone ajatella navat oikein päin, vai pitääkö ite kääntää.
Sitten noi viimeiset nappelit pitäis kans itse päästä hipeltämään, mutta ainakin varmuudella toi käyrällä sijaitseva nappi vaikuttaa lopetusajan pituuteen. Ehkä myös kaasuun, kokeile. Koska käyrällä näkyy valoja, niin periaatteessa vois kuvitella, että jokaista kohtaa voisi säätää.
Prosenttinappi voisi tosiaan olla se taukovirtaprosentti, voipi olla myös esim. puikolle hotstartti.
Niin juu ja I tarkoittaa tosiaan sähkövirtaa, eli yksikkö on A. Tuossa on napit IH ja IE, (IE siis oletettu taukovirtanappi, prosenttimerkistä päätellen). Vähän mulla sutii tyhjää tuon H:n ja E:n kanssa, mutta siis E nyt yleensä on energian tai varsinkin eksan, eli kertoimen tunnus. Ja H merkitsee usein magneettikenttää tai induktanssin yksikköä henryä. Joten ehdottaisin, ettei mietitä liikaa ja veivaat niitä nappuloita yksi kerrallaan, kokeilet mitä tapahtuu ja jos ilmenee kysymyksiä niin tule havaintojen pohjalta kysymään uudelleen. :)
Rohkeesti vaan, ei nää pure. :)
Edit: löyty Manuaalintynkääkin (https://www3.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID-532A38BF-7E4E0D8B/fronius_uk/40_0006_2059_46084_snapshot.pdf)
Edit2: En ole hitsari eikä ole kokemusta mutta varmaan ainakin toinen potentiometri on volttimäärä, luulisin.
Ei ole.
Kaapelit pitää kääntää aika varmalla % jos puikolla roiskii.
Myös se sytytysvirta puikolla tulee jos sellainen on automaattisesti, ei ole säädettävä.
Noissa tikitaalikoneissa kun on noi valot käyrän eri kohdissa on tosiaan hitsarin valittavissa, jossain koneissa ne saa myös talennettua että on esim 1,2,3 hitsari joka saa nro valinnalla sen oman asetuksen päälle.
Joko on kokemuksia noista stahlwerkeistä?
Ihan pikkuhommia ois tarkotus napsia ja vähän opetella samalla. Vain raha on rajoitteena, siispä noita kahtelen. Nyt lainassa on GYS ac dc 180. Mut oma ois kiva...
james_III
24.02.2019, 12:07
Joko on kokemuksia noista stahlwerkeistä?
Ihan pikkuhommia ois tarkotus napsia ja vähän opetella samalla. Vain raha on rajoitteena, siispä noita kahtelen. Nyt lainassa on GYS ac dc 180. Mut oma ois kiva...
https://www.stahlwerk-schweissgeraete.de/en/MIG-MAG-Welding-Machines/MIG-200-IGBT/Welder-MIG-200-ST-IGBT.html
Tommonen vuoden päivät ollu, valmettia ja ransiittia osoteltu puikolla ja ydintäytteellä. Melko mitäänsanomaton on laite ollu, siinä mielessä että tekee sen mitä laatikon päällä lukee. Eli kai sitä sitte pitäs kehua kovin :confused:
Oikein jos nipottamaan alkais niin se maapiuhan pihti vois olla vähä jämäkämpi, mutta ajaa asiansa ja on kompensoitu hinnassa.
Onko kokemusta puuilon myymistä,, pitstone, tms, puikkohitsaus inverttereistä?
Toimiiko? Ja miten hyvin? Tai huonosti?
Itsellä olisi taas Halpiskoneen vaihto uuteen edessä....
Ei ole noista kokemusta itse ostin syksyllä Timcon inventterin 160A muistaakseni, hintaa oli tarjouksessa vain 99€ on sellainen reilun voipaketin kokoinen ja hyvin on sulattanut sen mitä on tarvinut 3.25 puikkoa polttaa sen aikaa kun tallin sulakkeet kestää
https://www.stahlwerk-schweissgeraete.de/en/MIG-MAG-Welding-Machines/MIG-200-IGBT/Welder-MIG-200-ST-IGBT.html
Tommonen vuoden päivät ollu, valmettia ja ransiittia osoteltu puikolla ja ydintäytteellä. Melko mitäänsanomaton on laite ollu, siinä mielessä että tekee sen mitä laatikon päällä lukee. Eli kai sitä sitte pitäs kehua kovin :confused:
Oikein jos nipottamaan alkais niin se maapiuhan pihti vois olla vähä jämäkämpi, mutta ajaa asiansa ja on kompensoitu hinnassa.
TIGinä tarkotin moista. Kempillä on kiva miggi hommia tehä
Onko palstalaisilla kokemuksia transtig 1700 tigistä?
https://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=8472&pictureid=211064
Vasemmanpuoleisesta nupista sai säädettyä virtaa, mitähän tolla keskimmäisellä ja oikeanpuoleisella säädetään? Entä nuo polttimen symbolit oikeassa reunassa ?
muute samoilla linjoilla mut oikee puoleine polttimen kuva taitaa olla liftarc eli ei raapasu.
ja toinen oikeelta laskuramppi, oikeenpuoleisin postflow, eli jälkikaasu.
rdit:kyl tuo keskimmäinrn selkeesee ramppi, mut outo merkintä oikeepuoleisessa, silti rpäilen jälkikaasuu
ESAB CaddyTig 2200i AC/DC TA34 (https://webshop.industriacenter.fi/product/805/esab-caddytig-2200i-acdc-ta34-tig-hitsauskone-testivoittaja)
Kemppi MasterTig MLS 2300ACDC (https://webshop.industriacenter.fi/product/1168/kemppi-mastertig-mls-2300-acdc-tig-hitsauskonepaketti-testimenestyja)
Käytännön Maamiehessä oli nämäkin mukana vertailussa: http://webshop.industriacenter.fi/files/Kemppi/KM%20hitsauskonetesti.pdf
Onko porukalla kokemusta noista? Jos luin tietoja oikein, niin esappilaisesta taitaa puuttua pulssimahdollisuus AC:lla. Onko se kuinka merkittävä puute ohutta alumiinia hitsatessa?
kummastakin kyseisestä koneesta paljonkin hitsauskokemusta takana.
lyhyesti valitse kemppi.
kyllä esapista puuttuu ac pulssi, ja puuttuu paljon muutakin alsahommiin hyviä ominaisuuksia.
taajuuskin surkea 150Hz max.
muutenkin vitttumaisia piilovalikoita.
kempissä todella hyvät alsahitsaus säädöt, niitä niin paljon että vaativakin hitsari saa mieleiset säädöt.
oma valinta olisi kemppi tai miller.
kemppiin päädyin itse kun kotio ostin iha hyvän huollon takia. millerissä fiksumpi käyttöpaneeli ja korkeampi taajuus.minä tykkään että kaikki informaatio on heti käyttöpaneelista nähtävissä.
itsellä nykyään kotikoneena tuo kemppi, ja muista että acx paneelilla kone! mulla tallilla myös sama kemppi mutta peruspaneelilla, dc hommiin hyvä.mutta ac hommiin en ostaisi.
harkitse myös everlastia, heti ensimmäisenä alkuperänen poltinletku romukoppaan ja vaikka ck superflex tilalle. everlastissa todella laajat säädöt, kemppiä vastaavat. miinuksena vähän kiinalainen olemus ja kovaääninen tuuletin.
hintalaatusuhde hyvä.tömmöisenkin olen omistanut. ennemmin everlast kuin esab.
jos haluut ottaa vaikka kempin kokeiluun niin tuu noukkaan riksusta.
Esab ei osaa muuta hyvää tehdä kuin mustat hitsauspuikot
kummastakin kyseisestä koneesta paljonkin hitsauskokemusta takana.
lyhyesti valitse kemppi.
kyllä esapista puuttuu ac pulssi, ja puuttuu paljon muutakin alsahommiin hyviä ominaisuuksia.
taajuuskin surkea 150Hz max.
muutenkin vitttumaisia piilovalikoita.
kempissä todella hyvät alsahitsaus säädöt, niitä niin paljon että vaativakin hitsari saa mieleiset säädöt.
oma valinta olisi kemppi tai miller.
kemppiin päädyin itse kun kotio ostin iha hyvän huollon takia. millerissä fiksumpi käyttöpaneeli ja korkeampi taajuus.minä tykkään että kaikki informaatio on heti käyttöpaneelista nähtävissä.
itsellä nykyään kotikoneena tuo kemppi, ja muista että acx paneelilla kone! mulla tallilla myös sama kemppi mutta peruspaneelilla, dc hommiin hyvä.mutta ac hommiin en ostaisi.
harkitse myös everlastia, heti ensimmäisenä alkuperänen poltinletku romukoppaan ja vaikka ck superflex tilalle. everlastissa todella laajat säädöt, kemppiä vastaavat. miinuksena vähän kiinalainen olemus ja kovaääninen tuuletin.
hintalaatusuhde hyvä.tömmöisenkin olen omistanut. ennemmin everlast kuin esab.
jos haluut ottaa vaikka kempin kokeiluun niin tuu noukkaan riksusta.
Kiitos, juuri tällaista kokemustietoa oltiin vailla. Kyllä se on selvästi parempi, että yhdellä vilkaisulla näkee mahdollisimman kattavasti tärkeimmät parametrit, eikä tarvitse etsiä tietoja. "Juniori" näitä on enimmäkseen verrannut ja kun käytiin näitä juttuja läpi, niin taitaa esappi pudota vaihtoehdoista pois. Itse olin sen laajempipaneelisen kemppiläisen kannalla, vaikka enempi maksaakin. Näyttäisi pohdinnat kallistuvan sinne päin.
Katsellaan, pohditaan ja palataan aiheeseen.
ja tutki myös millerin dynasty malli.
se tai kemppi on minun mielipide
Mr_Peace
05.07.2019, 08:49
ESAB CaddyTig 2200i AC/DC TA34 (https://webshop.industriacenter.fi/product/805/esab-caddytig-2200i-acdc-ta34-tig-hitsauskone-testivoittaja)
Kemppi MasterTig MLS 2300ACDC (https://webshop.industriacenter.fi/product/1168/kemppi-mastertig-mls-2300-acdc-tig-hitsauskonepaketti-testimenestyja)
Käytännön Maamiehessä oli nämäkin mukana vertailussa: http://webshop.industriacenter.fi/files/Kemppi/KM%20hitsauskonetesti.pdf
Onko porukalla kokemusta noista? Jos luin tietoja oikein, niin esappilaisesta taitaa puuttua pulssimahdollisuus AC:lla. Onko se kuinka merkittävä puute ohutta alumiinia hitsatessa?
Vinkkinä myös että Kempiltä on juuri tullut ulos täysin uusi Master TIG sarja ;)
https://www.kemppi.com/fi-FI/tuotteet/family/mastertig/
onkos kukaan kysynyt mitä kustantaa tuo uus malli,josko päivittäs uuteen.
siin tapauksessa multa jäis jouten mls 2300ac/dc acx paneelilla, uutta vastaava, suojamuovikin näytönsuoja pleksissä paikallaan 🤔
onks joku täältä ostanyt jotain ,semmoista olis ajateltua https://www.expondo.fi/stamos-selection-yhdistelmaehitsauskone-tig-180-a-cut-40-a-mma-10020049
Killer-Wo
06.07.2019, 19:59
Vasta tilasin moottoripukin kun motonetin pukki oli rimpula. Hyvin pelasi toimitukset.
onkos kukaan kysynyt mitä kustantaa tuo uus malli,josko päivittäs uuteen.
siin tapauksessa multa jäis jouten mls 2300ac/dc acx paneelilla, uutta vastaava, suojamuovikin näytönsuoja pleksissä paikallaan 🤔
Sain tarjouksen 3815€ alv 0%, sis. kone perinteisellä paneelilla (ei hiplattavalla), TX 225 poltin 8m letkulla ja maakaapeli.
Mr_Peace
09.07.2019, 11:02
Sain tarjouksen 3815€ alv 0%, sis. kone perinteisellä paneelilla (ei hiplattavalla), TX 225 poltin 8m letkulla ja maakaapeli.
Ei oo se iso näyttökään hiplattava, vaan ihan perus 7" TFT näyttö :)
Tosin jokunen ominaisuus tulee lisää ja isoon näyttöön saa laitettua usb tikulla oman kuvan "näytönsäästäjäksi" ;)
Ei oo se iso näyttökään hiplattava, vaan ihan perus 7" TFT näyttö :)
Tosin jokunen ominaisuus tulee lisää ja isoon näyttöön saa laitettua usb tikulla oman kuvan "näytönsäästäjäksi" ;)
Ahaa :)
Siinä "perinteisemmässä" ns. membrane-paneelissa on siis erona kai se, että siinä on enemmän kontrolleja, kun kaikkea ei tehdä yhdellä kierrettävällä ja painettavalla nupilla, vaan eri parametreille on omat valintapainikkeet (+ se kiertonuppi). Haittana useamman painikkeen vuoksi toki on useampi mahdollinen vikapaikka.
Mr_Peace
10.07.2019, 07:59
Ahaa :)
Siinä "perinteisemmässä" ns. membrane-paneelissa on siis erona kai se, että siinä on enemmän kontrolleja, kun kaikkea ei tehdä yhdellä kierrettävällä ja painettavalla nupilla, vaan eri parametreille on omat valintapainikkeet (+ se kiertonuppi). Haittana useamman painikkeen vuoksi toki on useampi mahdollinen vikapaikka.
TFT näytöllisessä on enemmän toimintoja ja kaikkia samoja pitäisi pystyä säätämään kuin membrane, ellei jopa enemmän. Ihan tarkkaan en ole noita toimintoja päässyt kokeilemaan, mutta pitäisi siis olla ns. parempi malli ja ainakin omasta mielestä oli toimivat valikot. Se sisältää esim. hieman vastaavan Weld Assistin kuin MinarcMig 200 Evo:ssa ja Kempact RA Adaptivessa (asetetaan materiaali, paksuus, liitos tyyppi yms. ja kone arpoo säädöt).
Kolmisen satkua se TFT-paneeli nostaa hintaa verrattuna Membraneen.
Manuaalia tavaamalla näkyy erona olevan myös, että MTP33X-paneelista (Membrane AC-paneeli) puuttuu sen Weld Assistin lisäksi muistitoiminnot.
Minarcmig 200 valuraudan hitsaus? Millä langalla ja toimiiko mison 18 kaasuna?
Vai pitääkö puikkokoneella ja millä puikolla?
Aggregaatin pakosarjassa pieni halkeama..
piittuen ihan tapauksesta.
momesti tomii.
mutta kuuma hellanrauta vs gm 14bolt valuteräs hieman eroaa toisistaan
Minarcmig 200 valuraudan hitsaus? Millä langalla ja toimiiko mison 18 kaasuna?
Vai pitääkö puikkokoneella ja millä puikolla?
Aggregaatin pakosarjassa pieni halkeama..
Itse lähtisin kokeilemaan nikkeliseostettua puikkoa. OK 68.81 tai OK 68.82
Itse lähtisin kokeilemaan nikkeliseostettua puikkoa. OK 68.81 tai OK 68.82
Noniin kiitoksia.
Jos jotain kiinnostaa niin nikkeliseostetut puikot toimii koska:
Lisäaine jää austeniittiseksi eli on pehmeää. Lämpölaajenemisen aiheuttama jännitys ei halkaise kappaletta uudelleen vaan austeniitin myötöraja ylittyy ja jännitys laukeaa plastisena muodonmuutoksena (lisäaine venyy tai puristuu)
Lisäksi nikkeli lisäaineena on hyvä sietämään valun epäpuhtauksia eli kuohuminen vähenee.
Samaa ideaa käytetään kun vedetään pohja nikkelipuikolla ennen kovahitsausta.
Valuraudan ongelma on se kun on erilaatuista tavaraa, vielä tuollainen esim hellan kansi kun on vuosikymmenten aikana lämmennyt punaiseksi lukemattomia kertoja.
Hankala oli vanha kiuaskin, 17v lämmitetty oikeastaan joka päivä ja repesihän se heikkouttaan / ja osittain kun värin sen tein vaikka ihan tehdastekoista jäljiteltiin.
Ei tahtonut hitsaaminen oikein onnistua vaikka ihan mustaa paskarautaa oli kyseessä. Vanhoja lämmityskattiloita on paikattu ja se on oikeastaan palanut nätimmin puikko noissa.
BJ-40/76
17.08.2019, 21:39
Valuraudan ongelma on se kun on erilaatuista tavaraa, vielä tuollainen esim hellan kansi kun on vuosikymmenten aikana lämmennyt punaiseksi lukemattomia kertoja.
Hankala oli vanha kiuaskin, 17v lämmitetty oikeastaan joka päivä ja repesihän se heikkouttaan / ja osittain kun värin sen tein vaikka ihan tehdastekoista jäljiteltiin.
Ei tahtonut hitsaaminen oikein onnistua vaikka ihan mustaa paskarautaa oli kyseessä. Vanhoja lämmityskattiloita on paikattu ja se on oikeastaan palanut nätimmin puikko noissa.
Seurasin sivusta taannoin, kun yhdestä Wanhasta dieselmoottorista oli kiertokangen laakeri leikannut kiinni: leikkasi kiinni, ja "tökkäsi" reijän lohkoon, myös vesitila meni puhki.
No, lohkosta kaikki pois, perusteellinen pesu (pesukoneessa, missä pestään noita moottorin osia)
Kun ammatti- hitsari hitsasi tuota lohkoa, niin useammalla puikolla yritti, ja ei saanut "palamaan kunnolla"; selitys oli kuulemma se, että vuosikymmeniä öljyä tihkuneen lohkovaluun sisälle on jäänyt jotain? (öljystä)
Ja noita Hellan Kannen renkaita minäkin olen koittanut hitsata; Mig:llä ja hiilidioksidilla.... Ei onnistunut ollenkaan.... wanha hitsari palautti alle 20v juniorin maanpinnalle.
Joskus jotakin hammaspyöriä / rattaita korjattiin puikolla mitkä oli valurautaa. Saatiin vielä onnistumaankin. Hellan kantta kotona koitin oikeastaan kaikilla puikoilla, sai hitsattua mutta huonosti ja perusaine irtosi aina kauempaa, eli halkeama vaan isoni, ei auttanut lämmitys, vasarointi eikä muukaan.
Sama se vanha kiuas vaikka ihan tavan p@skarautaa, oikeastaan saman oloinen hitsata kun jos hitsattuun saumaan missä on kuona päällä koittaa vetää.
Vanhoja palopäitä joskus korjattiin töissä mitkä nestekaasupolttimoissa on, tulenkestävää materiaalia ja ne kesti hitsata kyllä ihan ok.
68.82 on hyvä puikko
ja monesti jos ei muuta puikkoo oo ja ns hankalasti hitsattava niin perus rst puikko 309.
Tässä on kai kyse TIG-juottamisesta, jossa perusainetta ei sulateta?
https://www.youtube.com/watch?v=2cGHhqwP23w
veijon-esso
26.08.2019, 08:11
Kun ammatti- hitsari hitsasi tuota lohkoa, niin useammalla puikolla yritti, ja ei saanut "palamaan kunnolla"; selitys oli kuulemma se, että vuosikymmeniä öljyä tihkuneen lohkovaluun sisälle on jäänyt jotain? (öljystä)
Mä en oo ammattihitsari, mutta joskus on ollut vastaavaa öljyongelmaa, niin paistamalla sitä osaa tarpeeksi kauan, öljy tulee sieltä ulos enempi tai vähempi. Siis kuumailmapuhaltimella tai toholla kuumentaa hitsattavaa kohtaa niin alkaa hikoilemaan rauta kummasti sitä öljyä jota on huokosiin imeytynyt.
Ei välttämättä auta joka kerta, mutta kannattaa kokeilla.
Tässä on kai kyse TIG-juottamisesta, jossa perusainetta ei sulateta?
https://www.youtube.com/watch?v=2cGHhqwP23w
Eiköhän tuo ihan hitsannut? Valurauta kyseessä kuitenkin.
Maskia kun ei ole ja pelkkä kirkas valo, mahtaako valurautaa edes saada juotettua?
Mäntään tigattu korjaus oli vaan väriltään sellainen, että ihan kuin jotakin kupariseosta olisi ollut.
Onko kokemusta puuilon myymistä,, pitstone, tms, puikkohitsaus inverttereistä?
Toimiiko? Ja miten hyvin? Tai huonosti?
Itsellä olisi taas Halpiskoneen vaihto uuteen edessä....
Pitstone 160A: https://marek.tukes.fi/Tuote.aspx?nettijulkaisuId=9591