View Full Version : dopinson alustasarja
Rekisteröimätön
21.02.2009, 23:04
onko kellään kokemuksia dopinsonin korottavasta alustasarjasta hiluksiin. offroadtarvikkeeltahan niitä saa. miten ajomukavuus säilyy? kyseessähän ois siis 110 hiluksi, ei jäykällä etuakselilla.
Rekisteröimätön
22.02.2009, 00:42
Ajomukavuus paranee, jousitus pehmenee ja tulee paremmat joustot kun laitat alkuperäistä jäykemmät kovemmat jouset
takapäästä tulee helvetin jäykkä.tai onhan se alunperinkin mutta ei yhtään kyllä parane. täytyy ollaa lateja pois jos haluu et takapää joustaa.
ootko kyselly tota dopinsonin sarjan hintaa ja mitä siihen kuuluu,olen nyt ton risukeulan kanssa miettiny jo useemman kuukauden et ostaisko ome sarjan vai ei,tohon ome sarjaan tulisi.
-iskunvaimentimet
-ohjausvaimennin
-rasvattavat takapakat (kahta eri kantavuutta)
-polyuretaanipuslat
-U-pultit
no sen dopinssonin saa kyl räätälötyä iha sellaseks ku haluaa. mut mä tekisin jälkikäteen ajateltuna niin et ostasin rangen,hodarin,mersun tahi lj:n varsia ja tekisin kierteet joka nurkkaan, tulee ainaki samalla rahalla tai halvemmalla, ja paljon parempi. tosin joudut kyl ostaa lj etuakselin. tai sit laitat taakke vaan kierteet.
Kertokaahan viisaammat paljo Hiluxin vakioiskareilla voi jousitusta korottaa, että tulee raja vastaan?
niissä dobinssoneissa taitaa vaa olla jotai hämärää ku tulee matalempi ku alkuperänen vaikka pitäs korottaa (ainakin kaverilla kävi niin)
toyota4x4
22.02.2009, 22:08
Kertokaahan viisaammat paljo Hiluxin vakioiskareilla voi jousitusta korottaa, että tulee raja vastaan?
0cm ellei muuta kiinnityskohtia
OK. Jos nostan jousitusta n 4 cm niin mistä löytää sopivia iskareita noille vanhoille kiinnikkeille.
eli trail masteri tuli tilattua,mutta onko kukaan ottanu hiluxista yhtä lehteä pois takajousista että sais vähä pehmeemmäksi perää ja saako autoa katsastettua vaikka 1 lehti puuttuu välistä?
Niitä jousituksia kannattaa kysellä myös http://www.peraaho.com/ , tietävät kertoa niistä ja eikä hintakaan ole kallimasta päästä.