Kirjaudu sisään

View Full Version : HJ:n pyyhkijöiden sulake


pyyvama
17.09.2004, 08:40
Apua!

Oisko jollakulla hyvää (tai edes huonoa) neuvoa mistä etsiä vikaa kun HJ polttaa pyyhkijöiden ja peruutusvalojen sulaketta aina kun laittaa virrat päälle.

Oon yrittänyt ottaa kaikkien asiaan mielestäni liittyvien nikaleitten liittimet auki, mutta vielä vaan se on oikosessa.

Matti

tiipe
17.09.2004, 08:45
pakkivalo katkasin oli itsellä patrolissa jumissa paloi sulake sen takia ,loppui kun irrotti laatikosta liittimen tai sitten läpivienneistä hankautunut johto puhki .

"näin se homma etenee"

JF
17.09.2004, 08:46
Oletko yleismittarilla tarkastellut eri vimpaimia? Entä onko ongelma ilmennyt "itsestään" vai oletko tehnyt autolle jotain viime aikoina? Vaikeahan sitä on sähköistä ikinä tietää, mutta muistaakseni sen birfield.com:in Body & Chassis Manualin lopussa on myös 60-sarjalaisen sähkökaaviot, sieltä voi ainakin alustavasti katsella mihin kaikkialle se elektroni normaalisti pääsee missäkin virta-avaimen asennossa.

pyyvama
17.09.2004, 09:03
Pakkivalon liitin on irti eikä auttanut.

Juu on mulla ne kaaviot, mutta kun johdot häviää aina sellasiin ranteenvahvusiin nippuihin niin niitä on vaikee seurata.

Matti