PDA

View Full Version : 2wd -> 4wd


hpotteri
18.11.2008, 21:42
Yritin lukea finlexistä mutta se teksti on ihan liian vaikeesti ymmärrettävää...
Eli onko mahdotonta lain puitteissa laittaa jäykkä vetävä etuakseli 2veto autoon kun mallisarjasta löytyy vain IFS neliveto.
Mites jousituksen kanssa saako olla lehtijousilla vai pitääkö alkup kierrejousitus säilyttää?

HeikkiH
18.11.2008, 22:24
Jousituksen tyyppi saa muuttua. Jäykkää akselia ei voi asentaa jos sitä ei ole mallisarjassa.

AKE:n sivulta löytyy http://www.ake.fi/AKE/Katsastus_ja_ajoneuvotekniikka/Ajoneuvon+rakenne++ja+varusteet/Henkilö-+ja+pakettiautojen+rakennemuutokset/Akseliston+muutokset.htm

hpotteri
18.11.2008, 23:05
Onko kuuluuko v1500 mallisarjaan :)
Eli aihio on c1500.

Eikö c10 ole c1500 vastaava vaikkei mallisarjaa? Jolloin k10 etuakseli jousineen olisi tarkoitettu c1500tasta vastaavan rakenteen omaavaan c10 koriin!!

Muutoskatsastuksessa voidaan hyväksyä auton akseliston tai akseliston osien vaihtaminen mallisarjaan kuuluvaan akselistoon tai mallisarjaan tarkoitettuihin akseliston osiin. Vaihtaminen on sallittua myös akselistotyypiltään muutoksen kohteena olevaa autoa vastaaviin autoihin tarkoitettuihin akselistorakenteen muutososiin.

Viimene lause. Mitä se tarkottaa?

HeikkiH
18.11.2008, 23:25
Minkä vuotinen kampe on kyseessä?

Joo, C10 ja C1500 on periaatteessa sama. Mutta vain jos ovat samaa korimallia (<-87). C10 merkintää ei tietääkseni käytetty enää 80-luvun loppupuolella.

OD:llä oli joskus juttua asiasta, kun joku oli tuonut 90-luvun pick-upin tai Suburbanin mihin oli tehty SAS. Siellä joku kertoi että C-alustaakin olisi tehty jäykällä akselilla, ja kun aikani etsin niin löysin C3500 HD pick-upin (tai itseasiassa C&C, cab and chassis), missä on jäykkä I-beam etu-akseli lehtijousilla. En tiedä voiko sitä käyttää verrokkina, koska luulen että siinä on runko on jonkin verran rajumpi kuin C1500:ssa.

Vaihtaminen on sallittua myös akselistotyypiltään muutoksen kohteena olevaa autoa vastaaviin autoihin tarkoitettuihin akselistorakenteen muutososiin.

Tuo lause on kyl sellanen et sitä pitää ihan hereillä ollessaan miettiä, nyt lyö tyhjää :D

HeikkiH
18.11.2008, 23:29
Tossa:

http://brochures.slosh.com/1991/comm09.jpg

veijon-esso
19.11.2008, 08:46
Viimene lause. Mitä se tarkottaa?

Se tarkoittaa että laikka käteen ja alat työstää!!

-MaTTi-
19.11.2008, 20:03
Jousituksen tyyppi saa muuttua. Jäykkää akselia ei voi asentaa jos sitä ei ole mallisarjassa.

AKE:n sivulta löytyy http://www.ake.fi/AKE/Katsastus_ja_ajoneuvotekniikka/Ajoneuvon+rakenne++ja+varusteet/Henkilö-+ja+pakettiautojen+rakennemuutokset/Akseliston+muutokset.htm

Näin se menee. Asiaan on myös soveltamisohjeissa pari sanaa, mutta eipä tuo paljoa auta: http://www.ake.fi/NR/rdonlyres/EFA84605-2CBE-4B67-96A2-DA5ED953028F/0/19492082007_Soveltamisohjeita_LVMn_paatokseen_auto n_rak_muuttamisesta.pdf

C1500 mallisarjasta ei kyllä taida löytyä jäykällä etuakselilla olevaa 4x4-mallia. Mutta jos muka on, siitä tarvitaan selvitys: Auton mallisarja ja sukupolvi määritellään joko tyyppitietojen mukaisen jaottelun tai valmistajan taikka valmistajan edustajan (ts. maahantuojan) lausunnon perusteella. Vaihtoehtona hakea AKEsta poikkeuslupa (340 €) eli kertoa mitä on tekemässä ja puolustella/perustella vähän tekosiaan. Sitten vaan kynnet ristiin muutamaksi kuukaudeksi... :)

hpotteri
26.11.2008, 17:58
Muuttaako se asiaa jos on nimenomaan c1500seen tarkoitettu muutos-sarja, ja jos sarjan valmistaja sanoo että kadulle vaan!!

-MaTTi-
26.11.2008, 23:03
Muuttaako se asiaa jos on nimenomaan c1500seen tarkoitettu muutos-sarja, ja jos sarjan valmistaja sanoo että kadulle vaan!!

AKE:lta tarttis mun käsityksen mukaan saada silti poikkeuslupa.

Niin, ja tohon vielä että läpimeno melkein taattu jos tehdasvalmisteinen juuri ko. malliin tarkoitettu. Ja AKE:kin on sen verran inhimillinen että jos joku muutos ei oikeasti vaatisikaan heidän näkemyksensä mukaan poikkeuslupaa, ei siitä veloteta mitään vaikka virallinen lausunto asiasta annetaankin.