View Full Version : Rangen kärjet
No niin, kone kävi ihan hyvin (suhteellista) mutta ajattelin siinä joutessa vaihtaa kärjet kun olin ne ihan englannista asti hommannu. kärjet oli samanlaiset kun paikalla olleetkin joten uskalsin ne vaihtaa. sitten vain kärkivälin säätö joka on helppo kun siinä on se nuppi ulkopuolella ja eikun kokeilemaan:
EI YRITÄKKÄÄN KÄYNTIIN.<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sleepy.gif border=0 align=middle>
Starttaa kyllä mutta mitään eloa ei ole, mikähän siinä nyt sakkasi.
Joo, muistin panna pyörijän ja muut hilut <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> (ei jäänyt ylimääräisiä osia eikä mielestäni mitään uupunutkaan).
Paitsi siinä kärkien pohjalevyssä (ei kärjissä) oli sellainen johdon pätkä, jossa ei ollut kuorta ja se oli sentin mittainen, missään en hoksinu selvää paikkaa mihin sen kytkisi.
Onko kellään tietoa mikä se on<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>
Mie olen aina inhonnu nuita kärkivehkeitä, ei ole ihmisen tekemiä (lukas<img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>)
Sinne kiinitys ruuvin alle - muistaakseni maadoittaa ja ilman maadoitusta ei kipinää tule -pee-
p.s. pikkuvarauksella tämä neuvo
ei se satu...
Se vain kun se piuha ei ollu kiinni ensinkään ja silti pelasi?
siinä "kelluvassa" levyssä mihin ne kärjet tulee, oli se piuha kiinni toisesta päästä.
Pitänee nukkua yön yli ja koittaa huomenna uudestaan.
Onko muuten minkälaisia kärjettömiä laitteita nuihin saatavana?
Vai ei kai sulla ole kondensaattorin piha irti ?
Kärjettömiä saa ostaa ainakin moposport myy luminition pakettia - simppeli asennettava, kärkien tilalle tulee optinen silmä ja pyörijän kasilaan 8 lapainen roottori jne... Kun simmu ei näe se pukkaa kipunaa tjsp. Toimivia juttuja, kokemuksia yhest rankust ja yhest "kilpa"autost
-pee-
ei se satu...
Efi kehiin niin ei tarvii kärkien kanssa ihmetellä?sit ihmetellään lisää ku vahvari pimahtaa?
T:Jukka
RR92
Jatketaan nyt sitten tänne - kerro Jukka mulle mistäs haetaan efissä tyhjäkäynnin häviämis murheita, kylmänä ei nosta rundeja, röpöttelee, lämpimänä sammahtaa toisinaan tyhjäkäynnin vaipuessa turhan alas, tuntuu että joku ??? joka säätää tyhmäkäyntiä ei pysy hereillä - lieneekö joku servo tms jonka duunina olis korjailla tkäyntiä tai avata läppää - kenties imukotelon etupuolella möltti johon menee läjä johtoja, sillä näyttäs olevan jonkilaiset säätöasentomahdollisuudet...
-pee-
ei se satu...
Edited by - pee on 28/08/2004 23:38:40
Ei ole konkkakaan irti jos ei sitten ole rikki/just hajonnu.
quote: sit ihmetellään lisää ku vahvari pimahtaa?
Mitäs vahvaria meinaat, efissä vai?
Jos lähtis tyynylle miettiin tuota vikaa, jos se aamulla valkenis<img src=icon_smile_sleepy.gif border=0 align=middle>
Kai ne kärjet menee kiinni asti?
muistaakseni joskus en saanut konetta käyntiin kun laitoin Rangen tehtaan ilmottaman kärkivälin. kun kärkiväliä pienens, niin johan rupes kipinäkin löytymään. paras keino oli säätää kärkiväli kohdalleen: kaasu vaan pohjaan, ja ruuvailee siitä jakajan ulkopuolisesta ruuvista niin kauan kunnes kone ottaa kunnolla jenkaa<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
nykyään lumenition kiinni, ei tarvi murehtia kärjistä...
FUBAR
Pistä vain HäRVeli kärjetön yksikkö siihen kiinni. On paljon huoltovapaampi, eikä ole vaikia asennellakkaan...
__________________
<img src=/smiley/rasp.gif border=0 align=middle>
Onko tyhjäkäynti onkelma 3.5efi?Nuissa kai on joku tyhjäkäynti luisti?
T:Jukka
RR92
Moi,
kannattaisko tarkistaa air bypass valve, pitäis löytyä jostain "rear of engine bay", en oo itse tuota vielä hiplannut kun tyhjäkäynti on taas ~OK, talvella tuppas sammuileen jonkun kerran kun kovan kengityksen jälkeen löysäs nopeesti kaasun ylös. Korjaamokäsikirjan perusteella vois olla vaikka jonkunsortin askelmoottori jota ecu (eikun se matolaatikko) ohjaa kiinni ja auki.
Ja tyhjäkäynnin seokset vois olla kans pielessä, kolmepuolikkaassa on sen säätöön kuusiokoloruuvvi ilmamäärämittarissa. Ohjekirja tais ehdotella kuuttasataa rundia mutta joku 700-800 toiminee kans tyhjäkäyntinopeutena.
Härveli, joko sait uudet kärjet pelaamaan?
Jo pelittää. Olin mokannu itse<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle> kun olin laittanu johdot siihen kärjen ruuvin alle.
sen jälkeen ei järki<img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle> pelannu, että olis huomannut, ennenkuin mittasin johdot kärjille: eipä mennyt kärjenjouselle vaan maihin. <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>
Tyhjäkäynti on vielä hiukan hukassa kylmänä, ja veto ehkä hieman heikko? ei ole vertailu pohjaa niin ei tiedä varmasti.
Nyt tuolla kuitenkin pääsee Raajärvelle, mikä on tärkeintä. <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Ai niin, laitoin sen maajohdonkin uuden kun se oli ollut vain sillai vapaasti siinä pohjalla, ei niinkuin missään kiinni. Varmaan paremmin ottaa maihin nyt niiltä osin.
Edited by - HäRVeli on 29/08/2004 14:55:38
jeeppi-eki
29.08.2004, 15:24
Sytkä strobolla kohilleen ja kärjet kosketuskulmamittarilla kohalleen ja taas sytkä strobolla kohilleen ja kärkien tark. koskapa sytytys ennakko muuttuu kärkiäsäädettäessä ja kärjet sytkää säädettäessä. elikkäs viidenminuutin säädönjälkeen pitäis rankku käydä jo hyvin jos vain muuten pelittää.
JEEP OR NOTHING
SILK-GLOVE-BOY
Pikku_Nasu
29.08.2004, 16:08
Kuulkaas kosset, 3,5efissä lisäilmaventtiili on plenumin edessä. Siihen menee yksi kaksinapainen liitin ja letku johon ilma tulee ennen kaasuläppää ja toinen letku joka menee plenumin kylkeen.
Laitteen toiminnan voi todeta mittaamalla vastuksen, jonka pitää olla kirjan antamissa rajoissa. Varmin vastaus tulee tietysti, jos pääsee kokeilemaan toisella vastaavalla.
Pee, sun tapauksessa vaihtaisin eka moottorin lämpötila-anturin. Ja ottasin ryyppysuuttimen johdon pois. 3,5efeissä on todella tyypillistä liian rikas kylmäseos.
Härveli, lumenition on todella viisain ratkaisu kärkien tilalle, jos kärjet pelottaa. Tosin asennus kannattaa tehdä ajatuksella. Kärkirangeja käy enää meillä niin vähän, et en muista milloin olisin viimeksi vaihtanut. Ittellä on ihan tavallisen ykskärkijakaja, vahdoin kärjet n. kolme vuotta sitten ja sen jälkeen ei ole tarvinnut kun kerran säätää. Laitoin aluksi tarvikekärjet, mut ne jäi jälkeen jo 5000rpm kohdalla. Vaihdoin tilalle genuine partsit ja ne pysyy mukana yli 6500rpm. Se on aika hyvin kasin kärjille. Käy ns. vilske jakajan sisällä.
Antti L
Pikku_Nasu
29.08.2004, 16:10
Ja se säätö meni siis niin, et katoin silmällä ne noin 0,40mm välille.
quote:Sytkä strobolla kohilleen ja kärjet kosketuskulmamittarilla kohalleen ja taas sytkä strobolla kohilleen ja kärkien tark. koskapa sytytys ennakko muuttuu kärkiä säädettäessä ja kärjet sytkää säädettäessä.
Missäs välissä pitäisi kaasareita säätää<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Strobo oli rikki<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>, ei päässy säätään sillä. sarjassa oli kosketuskulmamittarikin mutta se näytti nyt jotain 7 eli 14° kasikoneelle kun pitäisi olla 26-28°.
Pitää lähteä taas tallille, ei se täältä koneelta onnistu säätäminen.<img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle>
<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>Voittihan se Kimi vihdoin<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>
jeeppi-eki
29.08.2004, 18:55
Kaasarit säädetään kun sytkät on kohillaan ei päin vastoin
JEEP OR NOTHING
SILK-GLOVE-BOY
quote:
Kuulkaas kosset, 3,5efissä lisäilmaventtiili on plenumin edessä. Siihen menee yksi kaksinapainen liitin ja letku johon ilma tulee ennen kaasuläppää ja toinen letku joka menee plenumin kylkeen.
Laitteen toiminnan voi todeta mittaamalla vastuksen, jonka pitää olla kirjan antamissa rajoissa. Varmin vastaus tulee tietysti, jos pääsee kokeilemaan toisella vastaavalla.
Pee, sun tapauksessa vaihtaisin eka moottorin lämpötila-anturin. Ja ottasin ryyppysuuttimen johdon pois. 3,5efeissä on todella tyypillistä liian rikas kylmäseos.
Antti L
Joo itseasiassa kävi kans mielessä ja kun ilm termari on vähän rakosellaan ei lämmöt (ainakaan mittarin mukaan) kauhiasti edes nouse TAI sitten anturi kusettaa sekä mua, autoa että efin älylä - lets see but and tänks
-pee-
ei se satu...
Pikku_Nasu
29.08.2004, 20:12
Huomaa nyt Pee sitten se, et mittarilla on oma anturi ja ruiskulla oma.
Antti
Kiitos kaikille neuvoista.
Tosin vika oli oma moka<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>
Ei nuo kärjet pelota enään ollenkaan, saapi nukkua yöt rauhassa[:-)]
Ja huommenna hommaamaan stroboa.
jeeppi-eki
30.08.2004, 18:49
Jokos ranke pelittää?
JEEP OR NOTHING
SILK-GLOVE-BOY
quote:
Jokos ranke pelittää?
JEEP OR NOTHING
SILK-GLOVE-BOY
Jo se jotenki, mutta on siinä vielä hienosäätöä. Pittää mm. kaasareihin ruveta tutustumaan pikkuhiljaa paremmin, tasapainottaa ja silleen.
niin ja lämpöpuoli pitää kans käyä läpi eli putsata syyläri ja tarkistaa termari.
Sytkä oli ilmeisesti kohallaan strobolla kattoessa, lähtee jo yhdelläkädellä käyntiin ja vetää kiihdyttäessä hyvin, tyhjäkäynnillä on vielä heittelyä koneen lämmön mukaan.
Kyllä tuolla jo Raajärvelle...
Pannaan nyt kuvakin(huono) illan koeajolta
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/HaRVeli-300804.jpg
Edited by - HäRVeli on 30/08/2004 22:22:56