Kirjaudu sisään

View Full Version : Lada Nivan parantelua


IHKULAINEN
14.10.2008, 18:07
Eli Neuvosto-Niva ikuisuusprojekti menossa. Alotin tätä tekemään vuoden alussa, ja melko hitaasti etenee. Keskimäärin kerran viikossa jokusen tunnin oon tota roplannu.
Tää Niva on vuosmallia -87. Itse ostin sen viime kesänä. Tarkotus olis että tästä tulis ihan käyttöauto mutta metsässäkin tarvittaessa etenee.

Ihan ensimmäitteks korotin sitä.
Eteen pistin w123 Mersun jouset pätkästyinä 32cm. Kääntyvyyttä rajoitettu hieman. Taakse pistin Fiat 131sen (etu?)jouset + 2,5cm korotuspalat jousten päälle. Keula muuttui jäykemmäksi ja perä löysemmäksi :D
Eteen olis jossain vaihees tarkotus pistää n.3cm laipat ylätukivarsien ja yläpallojen väliin lisäämään ulosjoustoja. Nyt ulosjousto ihan olematon, ku ylätukivarsi ottaa jousilautaseen kiinni. Takana vielä orkkisiskarit orkkispaikoilla, mutta sinne on tulossa Ranchon rs5008 iskarit. Sisäänjoustoa pitää vielä rajottaa ja akselia vähän vahvistaa ja ehkä kääntää.

Laakeroitu apusimpukka ja uudet raidetangot ja nivelet. Suosittelen tota laakeroitua apusimpukkaa. Ohjaus keveni huomattavasti. Vanhaa simpukkaa ei meinannut käsin jaksaa vääntää. Uus simpukka pyörii kevyesti sormella pyörittäen.

Ja onhan tolle kaikkee muutakin rempaa tässä välissä tehty...

Koneen vaihto menossa:
Hankin muutama vuos sitten Fiatin 2,0 pystyTC-koneen ja vaihdoin siitä kaikki laakerit yms. Kone oli muutenkin todella hyvässä kunnossa. ollut käyttämättä nyt n.15vuotta :D
Moottori on peräisin Fiat 131 supermirafiorista vm.82. Tehoja vakiona 115Hp. Alkaa olemaan nykyään melko harvinainen kone kovan kysynnän vuoksi (jokkis ja ladan virittelijät :D)

Nivassa on tehoja 76Hp ja vertailumallissa 1700i 80Hp joten, muutoskatsastuksessa saa olla tehoja +20% n. 96Hp ja iskutilavuutta +25% n.2,1l Tehot menee tolla koneella yli, joten joutuu jotenki tehoja alentamaan. :C

Viime keväänä nappasin Ladan laiskan padan poies ja aloin Fiiati konetta ja vaihdelaatikkoa Nivaan sovittelemaan. Ei se ihan suoraan sinne mennytkään.
Uudet koneenkorvat tein 1x7cm lattaraudasta. Samalla väsäsin etuperälle uuden kiinnityksen runkoon. Alunperinhän se on moottorissa kiinni.
Öljypohjaa leikkelin jotta se ei ota etuperään kiinni. Myös öljypumpun imujalasta joutus ottaa siivun pois.
Vaihdelaatikkotunnelia joutus myös melkoisesti leikkelemään että loota sinne mahtui. Toi Fiiatin vaihdelaatikko on Ladan lootaa n.8cm pidempi, joten jakolaatikko siirtyi n.8cm taaksepäin ja etukardaani pidennettiin ja takakardaania lyhennettiin. (kiitokset "ventoralle")
Vaihdelaatikon kiinnikkeet on myös tehty uusiks. Laatikon ali menee palkki, jonka keskellä on 2kpl moottorin tukikumeja ja lattaraudasta tehty korvake joka tulee vaihteistoon kiinii.
Myös etuperän alta menee uus palkki.
Noihin palkkeihin tulee tulevaisuudessa myös pohjapanssari kiinni. Eli pohjapanssari keulasta jakolaatikolle asti.

Viime sunnuntaina sain koneen paikalleen vihdoin. Seuraavaks pitäis kytkimelle kyhätä joku kelvollinen viritys, ku Nivassa on alunperin nestekytkin ja fiudes vaijeri. Pakoputki pitäis myös rakentaa ym. Niistä lisää kunhan saan tehtyä.
On kyl ollu melkost vääntöö ollu toi koneen naittaminen nivaan tällee alottelijalle...

Moottoriin tulee näillä näkymin megasquirt-ruisku prätkän läppärungoilla.
Palkkia tulee kylkeen, AlfaRomeon penkkiä sisälle, ym.ym.ym ja viimetteeks sitte maalaus...

Iso osa kuvista on hävinnyt ku kameran muistikortti hajos ja osa kuvista on vanhal koneel. Tuolla muutama: http://picasaweb.google.com/ihkulainen/NIVA#

La tuskaa
14.10.2008, 21:29
No niin sinäkin innostuit kirjoittelemaan laatu auton tarinaa :)
Hyvä hyvä :)

IHKULAINEN
14.10.2008, 22:16
Joo :D
Ketuttaa vaan ku melkee kaikki kuvat on hävinny!

La tuskaa
15.10.2008, 07:37
no voihan prkl..... :o

IHKULAINEN
15.10.2008, 11:03
Maskotti Venäjän kääpiöhamsteri "Zhikuli"

IHKULAINEN
03.01.2009, 17:01
Kirjotellaanpa taas jotain kun jotain on tolle tullu tehtyä.

2" sisähalkasijalla olevan pakoputkiston tein pakosarjalta loppuun asti. Takakardaanin vieressä läpivirtaava vaimennin jonka tein reikäputkesta, teräs-ja mineraalivillasta sekä kahdesta sammuttimesta. Takana joku työkoneen turbovaimennin. Tarvittaessa mahtuu vielä kolmaskin vaimennin. Huomasin että hyviä ja halpoja mutkia saa kun ostaa varaosa putkenosia. Itse osti jonkun Volvo takaputkia, joista sai hyvälaatuisia mutkia useamman. Hintaa tommosella mutkaputkella alle 10e ja mutkat paljon laadukkaampia kuin esim. motonetin pakoputken rakennus-mutkat.
Etuputkilla ei ollut oikein tilaa, ku en älynnyt tehdä pakoputkitunnelia samalla, ku tein vaihdelaatikolle tilaa. Mutta kyllä ne mahtus ku tarpeeks kauan värkkäs. Tosin alustamassat saattaa sulaa. :/

putket maalasin sinkki-alumiini maalilla. Pitäis kestää lämpöö ja näyttää hyvältä.

DIY-vaimennin:
http://lh3.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9ZQvD1QbI/AAAAAAAABsw/g9-rcBEVCqI/s400/DSC00272.JPG
http://lh3.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9akRqSi3I/AAAAAAAABuY/9quAAQytWnY/s400/PC292431.JPG

takavaimennin:
http://lh6.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9sbM3mkzI/AAAAAAAABv0/Rq0fGnEUrwg/s400/PC282411.JPG

etuputket:
http://lh4.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9aC6tJKSI/AAAAAAAABt4/VjGGVuAorsQ/s400/PC282414.JPG
http://lh5.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9aU-bC2LI/AAAAAAAABuI/CjX70F3yHzQ/s400/PC282421.JPG

Tuli myös pakosarjaa muokattuu hieman tiivisteiden mukaan. Melkoset pykälät oli kannesta pakosarjaan, ja "sekondääri" lähtöjä laajensin 33mm --> 39mm !
http://lh3.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9ZsFFjQcI/AAAAAAAABtY/TIh0uAW1e14/s400/DSC00332.JPG
http://lh4.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9Z02FFuAI/AAAAAAAABtg/rrnFUf9MNr8/s400/DSC00341.JPG

Nivan putki vs. 900hp Nissanin putki :C
http://lh4.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9ZmdJbZiI/AAAAAAAABtQ/rWzoRQ_aUG4/s400/PC232369.JPG

Nivaan tulee Megasquirt II v3 ruiskua ja sytkää ohjaamaan.
Megasquirt-boksin rakennussarjan tilasin ameriikasta, tinailin sen tuossa olohuoneessa kasaan. Myös stimulaattorin kasasin, millä tuon boksin toiminta testataan. Hyvin pelaa!

Honda CBR900 40mm läppärungot hommasin täydellisenä pakettina Britanniasta Ebayn kautta halvalla.. Imusarjan tein vesijohtoputktesta ja -mutkista.

Rakennus-sarja:
http://lh3.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9YslhJsUI/AAAAAAAABsM/JS-_z45-vt4/s400/PC082354.JPG

Valmis boksi ja stimu:
http://lh3.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9ZkOAzJcI/AAAAAAAABtI/Rjim3TdwmH4/s400/DSC00328.JPG

Johtosarja:
http://lh4.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9bUEGgrXI/AAAAAAAABvU/V0Gn-5mZDB4/s400/DSC00362.JPG

Imusarjan teko.
7cm x 1cm laippaan reijät 35mm reikäsahalla ja akkukoneella n.30 asteen kulmassa.
http://lh3.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9YOHQjV3I/AAAAAAAABrk/9qubauHx3q4/s400/k%C3%A4nnykuvia%20079.JPG

vingun kanssa tarkempi sovitus kanteen. Hyvä tuli!
http://lh4.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9Ybfwnu-I/AAAAAAAABr0/f6rokg58MAE/s400/DSC00217.JPG
http://lh5.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9ah2aq9MI/AAAAAAAABuQ/SY5rUegpns4/s400/PC292422.JPG

Melkeen kaikki osat on hankittuna. Läppärunkojen suuttimet olivat juuri oikean kokoiset, ja kaasuläpän asentoanturikin toimii boksin kanssa. imuilma ja moottorinlämpöanturitkin ostettu motonetistä ja kaliproitu. Lambda pitää vielä hommata ja sähköt tehdä. ...ja paljon muuta..

Kierroslukutieto ja perusennakko otetaan virranjakajan hall-anturilta, jota Mega ymmärtää suoraan. Täytyypi vielä jumittaa jakajan keskipako- ja alipaine-ennakkosäätimet.

Kytkinsysteemi tuli tuossa myös rakenneltuu. Heivasin Ladan nestekytkimen.
Jatkoin kytkinpoljinta konehuoneen puolelle ja virittelin takaveto-volvon kytkinvaijerin. Ihan hyvin pelaa. Ja saa hyvin säädettyy, ku säätö molemmista päistä.

poljin:
http://lh6.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9XqwjDmDI/AAAAAAAABq4/4yIREQZGS6A/s400/k%C3%A4nnykuvia%20060.JPG

Konehuoneen puolelta. Täytyy joku laatikko tehä tohon päälle:
http://lh4.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9X8Pl4N8I/AAAAAAAABrU/VJwUbw7HG3E/s400/kamerasta%20taas%20014.JPG

Ja auton alta:
http://lh3.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9a2EgvzaI/AAAAAAAABus/pbM8fYJeQrY/s400/PC292451.JPG

Ja vielä jotain vanhoja kuvia:

Vasen koneen korva:
http://lh6.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9X23RfbyI/AAAAAAAABrM/NeBJpvcuVZE/s400/kamerasta%20taas%20012.JPG

Oikea koneen korva:
http://lh6.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9XvlqkQ1I/AAAAAAAABrE/ctRp_s2XOmw/s400/kamerasta%20taas%20011.JPG

Peugeotin flekti:
http://lh3.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9bOT0OJ1I/AAAAAAAABvM/-DP1VuoicKc/s400/DSC00354.JPG

Vaihde- ja jakolaatikkotunneli. Tuli vähän laatikkomainen, mutta ajattelin että saa tehtyä tohon semmosen "rojukaukalon".:
http://lh6.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9bDgt0WTI/AAAAAAAABu8/YXfe731bJK0/s400/PC292457.JPG


"Joustoja" edessä ja takaa loppuu ulosjoustot kesken. Parantelua niinhin kunhan saadaan auto liikkeelle:
http://lh6.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/SV9YGJP6tII/AAAAAAAABrc/xvyTZnw-l4k/s400/kamerasta%20taas%20031.JPG

...Ja paljon vielä tehtävää että saa Nivan valmiiksi... kyllä se siitä.

Tää on "harjotteluprojekti" -ei oo ennen tullu autojen kanssa värkättyy. Pikkuhiljaa kaikkea uutta oppii. Virheitäkin tulee tehtyä ja oppirahoja maksettua..

Saa kommentoida!

La tuskaa
04.01.2009, 09:26
Hienoa että sullakin hommat etenee. Hitto toi voi olla kova kulkemaan. Onko tosiaan toi moottori noin sopivan mittainen että mahtuu orkkis syyläri olemaan paikoillaan. Mulla menee niin tiukille että pitää syylärin olla maskin sisällä. sinäänsä huono ku ei orkkis mahu oleen ku se olis niin tehokas. Mut bx sitikan syyläri sinne passaa. Tänään pääsen itekkin pitkästä aikaa rappaamaa omaa nivaa. Jos sais siihen vetoja et jaksaa vetää muutenkin ku 2 sella kaasu pohjassa juuri liikkuen.. Sais motin iskuun niin ei olis enään kovin paljoa tekemistä et konttorille sais viedä. Se se onkin sitten jännä paikka.

IHKULAINEN
08.01.2009, 10:13
Joo hyvinhän toi tonne mahtus. moottori ei taida olla Ladan konetta pidempi. Pistin ton niin taakse ku mahdollista, ettei raidetanko ota vaihdelaatikkoon. Kannesta tulipeltiin vain n.1cm, mutta ei kai toi tossa suunnassa keiku, ku on tukeva vaihdelaatikon kannake. Vaihdelaatikon yläpuolella myös minimissään 1cm tilaa... On kyllä v###umainen homma irrottaa vaihdelaatikko, ku sitä tilaa ei oo ylhäällä eikä alhaalla... Onneks ton pahimman katkopultin saa avattuu vaihdekepin reijän kautta sopivilla jatkopaloilla. :D

toi on kyllä hyvä että saa ton oman syylärin käyttöön. Helpottaa kummasti. Ja toi puhallinki mahtus sisäpuolelle.
Viel olis tilaa toiselle pienemmälle puhaltimelle, jos lämmöt uhkaa nousta liikaa...

Katsastusta minäkin jännitän. Kyllä ne varmaan jostain keksii valittaa...

Perskeles, ku on niin kylmä. Ei viitti mennä kylmään halliin mitään sähköi värkkää, ku näpit jäätyy ;D

-A-
15.01.2009, 10:38
Tää on nyt vähän OT mut ei teillä niva miehillä sattuis olemaan kuvia panssareista kun pitäisi omaan nivazkaan ne rakentaa.

kesis
15.01.2009, 14:46
No perskeles,sitä on oikeen saatu jotain aikaseks.
Ja sit ku valmis niin kansa vaatii ensiesiintymisen
esim.salaisiin koeajolle,mää ainakin haluun nähä miten niva
kulkee fiatin koneella ja noilla palikoilla.
Vielä kun siihen saa toimivan alustan (lähinnä etupään) ja kaikki
muutkin pikkuseikat kuntoon niin sehän voi olla haastaja maastossa :)

Ja muutenkin asiallista työjälkeä ja kiva nähä välillä muitakin
rojekteja ku japanilaisia.

La tuskaa
16.01.2009, 11:43
Se on haastaja ihan vakionakin jo :D

IHKULAINEN
16.01.2009, 20:50
Tää on nyt vähän OT mut ei teillä niva miehillä sattuis olemaan kuvia panssareista kun pitäisi omaan nivazkaan ne rakentaa.
http://www.ladakerho.fi/ladaboard/viewtopic.php?f=25&t=20798
tuolla on yks hyvä kuva "lieron" ex-nivasta.



... Joo täytyy sit tulla sinne Salaisiin koeajolle kun Niva valmistuu. Hurjilta näyttää noi ajopaikat. Tarkotus olis pitää Niva "suorapeltisenä", joten ei kovin pahoihin paikkoihin viitti mennä. Joku ulkopuolinen turvakaari olis kiva. Semmonen minkä saa helposti pois. ...tai sit offiauto erikseen. :/

täytyy ensin harjotella jossain yksiksee, ku en oo tolla Nivalla ehtiny ajaa maastossa ollenkaa. Ei viiti tulla nolaamaan itseään julkisesti. :D


Ajattelin tehä tohon Nivaan tuplakäsijarrun. Lukkoon ei oo vielä varaa, niin se olis semmonen "köyhän miehen lukko". Kyllä semmonen varmaan monesta pahasta paikasta pelastaa... Miltä kuulostaa? Onko muilla semmoisia käytössä?

apiaani
17.01.2009, 12:15
Ajattelin tehä tohon Nivaan tuplakäsijarrun. Lukkoon ei oo vielä varaa, niin se olis semmonen "köyhän miehen lukko". Kyllä semmonen varmaan monesta pahasta paikasta pelastaa... Miltä kuulostaa? Onko muilla semmoisia käytössä?

Eli siittä tulis samalla myös kääntöjarru? :D

Rekisteröimätön
17.01.2009, 17:03
Eli siittä tulis samalla myös kääntöjarru? :D

Kuulostaa aivan hyvältä ajatukselta tuo tuplakäsijarru,se ladan lukko tosiaan maksaa mustaakseni
yli 600e

-Punanenä

Hazka
20.01.2009, 08:48
Halvin lukko maksaa 300€

PutKari
20.01.2009, 20:58
Vähä OT, mut mist ja minkälaisen ladan lukon saa kolmelsadal eskol???
Laittakaa vaik privana tarkempia tietoja...

Hazka
21.01.2009, 08:49
Kait se on tuo viskolukko sen 300€ ja kitkalukko n.450€

Täältä löytyy, tämä kauppa on vaan moskovassa asti. http://www.nivashop.ru/vcd-389/catalog.html

IHKULAINEN
15.04.2009, 10:42
uppista keikkaa. Projekti on pikkuhiljaa edennyt.
Viikonloppuna tuli koitettua Nivaa käymään. Lupaili jo, muttei käynnistynyt. 1metrin liekkiä iski imusarjaan ja kovaa pauketta pakosarjaan. Kivaa!! valoa tunnelin päässä :D
Täytynee vaihtaa bensat, ku nyt tankissa oleva n.1,5 vuotta vanhaa. puola saattoi kärähtää, ku tuli pistettyy väärät säädöt läppärillä, ja puolassa virta päällä n.20min ja tulikuuma. Eiköhän uusilla bensoilla ja puolalla käymään lähde :D Myös ajotuslampun sain lainaan, joten saa sytkän kohalleen. Ei tarvii arvailla ennakkoa.

Kuvia tulee kunhan saan auton käymään(viikonloppuna?)!
Sit alkaa armoton säätäminen. Kyl tos Megasquirtis noit säätöparametreja ainakin riittää!

La tuskaa
16.04.2009, 10:47
No niin hienoa että täälläkin edistystä tapahtunut :) onko jo kovat ajo halut??

IHKULAINEN
16.04.2009, 21:57
kovat ajohalut on joo. !
Vaihdoin puolan ja bensat sekä pistin starttaus-sytkä-ennakot kohalleen. Starttailin pari kertaa ja bensapumppu meni jumiin! prkl! Ihan uus Boschin ruiskupumppu. Ilmeseti joku roska menny sisään. Täytyy kokeilla saako pumppua purettua .

jake74
16.04.2009, 23:33
Starttailin pari kertaa ja bensapumppu meni jumiin! prkl! Ihan uus Boschin ruiskupumppu. Ilmeseti joku roska menny sisään. Täytyy kokeilla saako pumppua purettua .

3 pumppua oon purkanut ja yhen sain pitämää.

Punanenä
17.04.2009, 14:36
kun saat motin käymään kunnolla ja säätöihin ni käytä ihmeessä tehomittauksessa,olisi kiinnostava tietää paljonko hummia irtoaa
noilla systeemeillä

IHKULAINEN
18.04.2009, 20:40
pumpussa oli kierreteippiä sisällä... ;/ Hain Biltemasta vastaavan pumpun 54e. ei paha. Boshilainen saa olla varapumppuna, jos saan sen pitämään.


Joo tehomittauksessa käyn kun saan kaikki kuntoon. Täytyy katsastusta varten ottaa lappu jossa n.100hp.
Tossa fiatin koneessa on vakiona kait 115hp. En usko että huipputeho on paljon noussu ku nokka, venttiilit ja muu kone vakio (vielä).nyt ehkä 130hp. Vääntö- ja käyttöalue on varmasti parantunut. Tavotteena 180hp vaparina. Turbon kanssa sais sit paljon lisää.

Eli Nivaan vielä pitää tehä:
-Kone käymään ja säätöihin.
-Sähköhommelit kuntoon
-kaarien avarrukset/ levikkeet
-Helmapalkit ja takapuskuri
-Joustojen parantelu.
-Panssarit
-Maalaus
-Sisusta kuntoon mm. jostain jotku penkit ja bitumia lattiaan. ym.
-Lisävarusteet. Valot, vinssi(t), lukot? yms.
-Paljon muuta!!
-.....
-Ohjaustehostin???
-Katsastus
-Kaato?


Tänään tuli ostettii Fiat Ducato. Se vie Niva-rojektilta aikaa, ku pitänee sitä fiksailla ja tehä hyllyjä ym.. sit ku ehtii...

IHKULAINEN
29.04.2009, 09:16
pientä päivitystä tännekkin.
Eli Nivan sain vihdoin käymään!!. Komiat äänet ilman ilmanputsareita ja vuotavalla putkella. Kuullostaa tehokkaalta!
Aluks koneenkorva otti kiinni etuperän kiinnitysrautaan niin koko koppa täris ja oli järkky meteli! Se on nyt korjattu.

pitää säädellä Megasquirttia ja pistää jarrui ja sähköi kuntoon, niin pääsee koeajolle.
Jäähdytysnesteen sekaan ilmestyi öljyä, joten voi olla että kannen joutuu vielä irroittamaan.
Niin ja sitten toinenkin pensapumppu meni jumiin! prkle! Ja flekti hajos!

Tuli tehtyä nyt se tuplakäsijarru :D Tosin kun testasin sitä niin toisen puolen vaijjerin kiinnitys koppaan hajos. Tulee nyt tupla-voimalla veto siihen vaijeriin.

Helmapalkkia ostin. 60x100 6mm? seinämällä :D kaipa se kestää.

IHKULAINEN
04.05.2009, 11:50
Kuvia olen muutaman lisänny tonne --> http://picasaweb.google.fi/ihkulainen/NIVA

Keulille sovittelin tuplaflektipaketin. Mahtus just ja just (rälläköimällä). Jäi sopiva kolo öljyjäähylle syylärin viereen, eli flekti jäähdytää sitäkin. Pitänee siis josku se öljyjäähy tuonne laittaa. Toi kone on kova kuumentamaa öljyjä.

Sain bensapumpun pyörimään ja löysin sopivan esisuodattimen sille motonetistä.

Jäähdytinesteet oli jännän väristä. Huuhtelen vesitilat, ja tutkailen josko kansipahvi falskaa...:/

Kaipa Niva pian jo liikkuu..

lada niva
24.06.2009, 15:37
jokos niva rupeaa olemaan ajokunnossa

IHKULAINEN
10.07.2009, 12:42
Joo onhan se ajokunnossa. Seuraavaks pitäis se maalata.

Tuli ostettuu vanha talo, joten ei ehdi nyt kauheesti Nivaa laitella.

IHKULAINEN
16.07.2009, 12:19
Semmonen mutka tuli matkaan, että pitää tohon kärryyn rakentaa voiman-ulosotto, koska siinä semmoinen alunperinkin vaihdelaatikon kyljessä, ja uutena se on ollut verohelpotuksen ehtona. Jos ulos-ottoa ei ole niin mätkähtää muutama tonni veroa :x
Katsastusmies oli sitä mieltä että sen pitää olla mekaaninen ja kytkettävä ohjaamosta. Mitähän tonne keksisi ?ideoita prkle

Punanenä
16.07.2009, 13:52
Vaihda katsastusasemaa

IHKULAINEN
16.07.2009, 18:17
AKEeenkin soittelin ja sieltäkin sanottiin että kyllä se ulosotto pitää olla. Vaikka sen saiski muutos-leimasta läpi, niin myöhemmin määräaikaiskatsastuksessa voi tulla sanomista ja henkilöautoveromätky päälle. Rek-otteessa lukee että "kytkimin varustettu voimanulosotto"....
panssaria vaan pohjaan ;D

Aero
16.07.2009, 20:16
Onko mitään hajua että paljonko niitä veroja tarvisi maksaa, jos sen muuttaisi henkilöautoksi? Mulla on jostain valju käsitys, että laskenta menisi samaan tyyliin kuin käytettyjen maahantuonnissa, eli maksuun tulisi vain se veron määrä, mitä vastaavassa ha-versiossa olisi käytettynä nykypäivänä. Lukema siis saattaisi olla inhimillinenkin (tai sitten ei, mikä kieltämättä kuulostaisi kovasti tältä maalta...).

PutKari
16.07.2009, 20:25
Mulla ois yks vanhalaatikko talles jossa on ulosoton möykky jäljellä...
Laita Yv:tä jos kiinnostaa..

Patu925
16.07.2009, 21:45
AKEeenkin soittelin ja sieltäkin sanottiin että kyllä se ulosotto pitää olla. Vaikka sen saiski muutos-leimasta läpi, niin myöhemmin määräaikaiskatsastuksessa voi tulla sanomista ja henkilöautoveromätky päälle. Rek-otteessa lukee että "kytkimin varustettu voimanulosotto"....
panssaria vaan pohjaan ;D

Laita ko. murikka takakonttiin katsastusreissulle ja eiköhän lain kirjain täyty. Jos meinaa siitä ottaa voimaa niin joutuu ryömimään alle ja poistamaan akselisuojan ihan ensimmäiseksi eli katsurille sanot vain että helpompi ottaa suoja pois tässä pöydällä... Jos alkavat itkemään että murikka pitää olla paikoillaan niin konttorin vaihto auttaa... Voihan sitä kysyä että mikä pykälä vaatii ko. murikan säilytyspaikaksi vaihdelaatikon pohjaa?

Olen itse katsastanut 2 nimissäni olevaa nivaa ilman ko. murikkaa ja eipä täkäläinen konttori edes huomannut puutetta. Luonnollisesti murikka otti kyytiä kontissa jos...

Siellä se oli kun vehkeen aikoinaan kotia toin.
http://koti.mbnet.fi/t-5/kuvat/murikka.jpg

IHKULAINEN
24.07.2009, 08:39
Onko mitään hajua että paljonko niitä veroja tarvisi maksaa, jos sen muuttaisi henkilöautoksi? Mulla on jostain valju käsitys, että laskenta menisi samaan tyyliin kuin käytettyjen maahantuonnissa, eli maksuun tulisi vain se veron määrä, mitä vastaavassa ha-versiossa olisi käytettynä nykypäivänä. Lukema siis saattaisi olla inhimillinenkin (tai sitten ei, mikä kieltämättä kuulostaisi kovasti tältä maalta...).

Veroa joutuisi maksamaan sen verran, ku Nivasta uutena on saanut verohelpotusta. Eli 70% autoverosta. noin 2000euroa.

Laita ko. murikka takakonttiin katsastusreissulle ja eiköhän lain kirjain täyty. Jos meinaa siitä ottaa voimaa niin joutuu ryömimään alle ja poistamaan akselisuojan ihan ensimmäiseksi eli katsurille sanot vain että helpompi ottaa suoja pois tässä pöydällä... Jos alkavat itkemään että murikka pitää olla paikoillaan niin konttorin vaihto auttaa... Voihan sitä kysyä että mikä pykälä vaatii ko. murikan säilytyspaikaksi vaihdelaatikon pohjaa?
Tuota voisinki kokeilla. Tai sitte sikafleksillä murikan kuoret laatikon pohjaan kiinni.

IHKULAINEN
18.03.2010, 17:33
Upataas taas tätä projektia yli puolen vuoden jälkeen. Paljoakaan ei ole tullu tehtyä tähänkään autoon, muutta ees jotain.
Niva on siis nyt täysin ajokunnossa. Viimeiseksi asennettu mm. öljyjäähdytin (from ebay), toinen akku taakse ja warnin winssi.
Syksyllä tuli myös laitettua myös mm. pidempää iskaria joka nurkkaan, korotuspalikkaa eteen ja kaaria avarrettu

Vinssin siis asensin eilen illalla (warn m6000) ja tänään tuli sitä testailtua sitä tuolla lumihangessa. N.15metriä pääsi n.60cm hangessa kunnes akuista (2x80ah) loppus virta. Laturin hihna vinkuu vaan kitkaspraysta huolimatta ja nyt vinkuu laturin laakerikin.
Takapää korista nitkahti hieman (n.2cm) ku olin kaaria rälläköiny, enkä vielä hitsannu. :C

Lukot ja välitykset tuli ostettua eteen ja taakse kohtuu edullisesti. http://www.ladakerho.fi/ladaboard/viewtopic.php?f=5&t=26668

Lukot on torsenin tapaset muttei kuitenkaan torsenit, vaan enemmä "ATB"-lukot. (quaife ???)
Pitääs olla hyvät sekä kadulla että maastossa.

Uudet välitykset on 5,1:1. Nyt on alla 4,1:1.

Mimmonen homma on noitte uusien välitysten ja lukkojen paikalleen laitto?? Kannattaako viedä jonnekkin laitettavaks, vai onnistuuko itte koti oloissa. Shimmi-levyjä ei ole, mutta ne voi kai teettää sorvarilla?? Ikuna en oo perään koskenu :D

venäläinen suksiboxi http://lh6.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/S6JDcnmJjoI/AAAAAAAACms/btXUzMGV040/s400/P2114972.JPG

edit: kuvei http://lh3.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/S6JNFID0g5I/AAAAAAAACnU/mtwY0GQ7oRc/s800/P9053668.JPG

http://lh5.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/S6JNL6hPUWI/AAAAAAAACnY/KTsyQk-9v5s/s800/P9063706.JPG

http://lh4.ggpht.com/_Xvmcs2Mtebk/S6JNTorbWHI/AAAAAAAACnc/VWs4U2_2kJw/s800/P9063701.JPG

Patu925
18.03.2010, 22:03
Välityksen asennukseen kommentti että jos ei satu olemaan sopivia mittatyökaluja, ja tietoa niin vie osaavalle tekijälle. Jos mahdollista niin kannattaa jäädä kuunteluoppilaaksi... Sen verran mielenkiintoinen on kissanpääakselin korkeusmitan määrittäminen 0.05 mm tarkkuudella.

Elippäs mittaa vanhan korko ja katso siihen akselin kupeeseen leimattu poikkeama perusmitasta. Katso uuden välityksen mittapoikkeama ja laske erotus. Sitten eikun sopiva määrä rikkoja väliin ja paikoilleen. Tai sitten etsi korko värin kanssa tutkimalla hammaskontaktia.Jos uusi välitys ei ole säädöissään, mellakka ja hammasmätä alkaa aika nopeasti asennuksen jälkeen... Onko sulla uusi plommahdusholkki (kuvassa num. 16) tai mikä sen kasaan painuvan holkin virallinen nimi onkaan? Sellainenkin olisi hyvä olla uusi... Niin ja uudet laakerit ja huulitiiviste.

Tuo vinssin toiminta-aika kuullostaa melko lyhkäiseltä, oliko akut täydessä varauksessa kun läksit reissuun? Varovasti laskien tuollaisella akustolla vinssiä kärsii käyttää teoriassa yli 15min auto sammuksissa. Toisaalta jos on käytössä alkuperäinen laturi, niin sen antama latausvirta ei ole hirveän paljoo jos puhallin ja valot olivat päällä reissussa...

Kärri on kyllä komia nivan perässä, en laittaisi ihan täyttä kuormaa soraa kuitenkaan tällee kelirikkoa odotellessa... :D

http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=2045&pictureid=53762

IHKULAINEN
21.03.2010, 13:55
Jeps, Täytyypi ettii joku joka noi perät säätää.
Eli onko hammasvälys ja hammaskosketus ainoat arvot jotka pitää säätää (shimmata?) perässä kohdalleen?

Uudet laakerit, tiivisteet ja puristusholkit kyllä löytyy.

Paljonko olis nihin periin sopiva hammasvälys? Entä kuinka kireelle pinjoni mutteri vedetään? Näppituntumalla vai momenttiin?


Tais juu olla akut tyhjähköt kun rupesin vinssailemaan, ja enkä oikeen tiedä ton kakkosakun kunnostakaan. Mutta oli kyllä vastustakin tuosta lumesta. Paikoin jopa kantohanki ja syvyyttä riittävästi Ladalle. Nyt vaan jäi Niva ikävään paikkaan ku eteenpäin ei pääse (pitäis vinssata autotien yli) ja taaksepäin ei kulje ku on pohjasta kiinni. Naapurikin lomilla niin ei saa traktoriakaan avuksi..



On kyllä ihan eri peli tuo Niva Fiiatin koneella ja ruiskulla.
Pystyy ajamaan pienillä kierroksilla kaasu pohjassa auton sammumatta. Vääntöä varmaan tuplasti verrattuna alkuperäiseen. :D Tovottavasti voimansiirto kestää.


Seuraavaks sitten: Vinssipuskuri, kaaret ja helmapalkit valmiiks. Panssarit pohjaan. Motonetin sporttipenkit kiinni. Lukkojen ja välitysten laitto. Taka-akselin ja tukivarsien vahvistus. Maalaus. Ym-
Ja ohjaustehostinki olis mukava... Näistä sitten lähivuosina taas lisää :D

Patu925
21.03.2010, 18:27
http://koti.mbnet.fi/t-5/1600_3.pdf Tuossa manuaalissa on lontooksi tarinaa perän laitosta ja säätöarvoista. Hammasvälys on minulla 0.15-0.20mm , kardaanin laipan mutterin tiukkuus riittävä... Pinjonin laakereitten esijännitys määräytyy sillä holkilla.

IHKULAINEN
22.03.2010, 00:46
kitoos

mää ymmärsin ton opuksen mukaan että mutteri kiristetään 118-255 N.m (12-26 Kgf.m), jolloi pinjonin pyörintävastus on 157-196 N.cm (16-20 Kgf.cm) uusilla laakereilla ja vanhoilla 39,2-58,8 N.cm (4-6Kgf.cm). Jos kiristää liikaa niin holkki vaihtoon.

Ton pyörintävastuksen voinee mitata esim. metrisellä harjateräksellä, joka kiinnitetään keskeltä pinjonin mutteriin. Harjateräs vaakatasoon ja toiseen päähän 500g paino jota siirtää harjateräksen päätä kohen. Jos pinjoni rupee pyörimään kun paino on 30cm:n päässä mutterista on pyörintävastusmomentti silloin 15Kgf.cm.


Eikös toi hammasvälys ole automaattisesti suunnilleen oikea kun hammaskosketus-kuvio on hyvä? eli Jos välys liian pieni niin kosketus liian syvällä ja liikaa välystä niin kosketus hampaan ulkosyrjällä. Eikös?