Kirjaudu sisään

View Full Version : Automaatin huohotus.


luppakorva
12.10.2008, 14:16
Mistähän Mitsun automaatti (vm 90)huohottaa? Ilmeisesti ei ainakaan öljytikusta, koska tikun putkeen pystyy puhaltamaan. Huohottaako kenties jakolaatikon kautta.
Täytyis tehdä huohotus korkeelle ettei lirahda laatikkoon vettä uidessa.

JiiPee
12.10.2008, 17:40
Jos kukaan ei tiedä tarkkoja paikkoja, niin ehkä sopivasti kuristetulla letkulla paineilmaa (sopiva virtaus) tikun putkeen ja kuuntelemaan, mistä pöhisee ulos? Märin käsin kokeilee, mistä tuulee? Aina kun löytää yhden, joka ei saa painetta laatikossa nousemaan (ettei ole viimeinen), tulppaa sen ja jatkaa hakemista? Öh, emmätiä...:o

HeikkiH
12.10.2008, 21:04
Veikkaan että laatikon päällä, turbiinikopan takana on huohotus. Näin ainakin TH350 ja 700. Seitensatasessa se on vielä sellanen 4mm muoviputken pätkä mitä ei huomaa jos on oikein paskainen laatikko.

sds500
13.10.2008, 16:23
Laatikon päällä, suurinpiirtein samalla kohdalla missä laatikon öljypohja alkaa.

luppakorva
14.10.2008, 13:52
Löytyhän se etsitty reikä.
Laatikon ihan loppupäässä alaspäin, ei näy kuin pikkupeilillä kurkkimalla.

Peilikuvasta näkyy ehkä huohotinreikä
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=169&pictureid=9861

Laatikon päällä on letku edestä taakse ja siitä lootan läpi alas. Täytyy vielä tutkia meneekö kanava takana johonkin öljytilaan.
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=169&pictureid=9862
Pikkuisen sen tuntuinen systeemi, että kun ajaa kuuman laatikon lätäkköön niin se oikein imaisee vettä sisään. No ei ole kyllä tähän mennessä menny vettä öljyihin.