PDA

View Full Version : Kysymys mönkijöistä.


ippendale
08.10.2008, 11:59
Oon tässä ruvennut miettiin mönkijän hankkimista ja ihan katukelposta. Vois sitte vaikka ajella kouluun. En nyt kuitenkaan ymmärtäny moottoripyörä verotusta ollenkaan.

Pidetään nyt vaikka tuota esimerkkinä. Eli 200cc ja painoa alta 400 kg.
www.nettimoto.com/671681

Ja lainaus osuuspankin sivuilta:

Verotus.

Liikenteeseen rekisteröidystä L7e- ja L5e-luokan ajoneuvosta peritään veroa kuten moottoripyöristä. Veroprosentti määräytyy iskutilavuuden mukaan. Vuotuista ajoneuvoveroa ei kuitenkaan peritä käyttövoimasta riippumatta.

L7e-luokka.

- neljä pyörää
- kuormittamaton massa enintään 400 kg tai tavarankuljetusajoneuvon osalta enintään 550 kg (kummassakin tapauksessa ilman sähköajoneuvon akkujen massaa)
- moottorin suurin nettoteho enintään 15 kW

https://www.op.fi/portaalikuvat/FI/Sivukansiot/Images/OP-kanava/Autot/Artikkelikuvat/Motoristit/Monkija_veroprosentit.jpg

Veroprosentti ois 10 mutta mistä? Suhteellinen arvo? Ostohinta? Vai mikä?

Osaako joku kertoo yksinkertaiselle???

Nerd-O
08.10.2008, 14:10
Minulle tulli ilmoitti että hinta on uuden ostohinta. Ei auta vaikka rekisteröisin oman mönkijäni 4v päästä. Tuota hieman kyllä kummastelin. Laskeehan käytetyn ajoneuvon hintakin. Tosin pitäähän valtion rahaa saada.

Mutta sitten meillä onkin tämä hieno Mahti järjestelmä. Sieltä katseleen mitä niistä on veroja maksettu. Omalla kohdalla oman mönkkärin hinta oli muistaakseni 4200€. Mutta nämä maahantuojat ilmoittikin yleiseksi myyntihinnaksi 3400-3600€, joten se hinta lasketaan tuosta halvimmasta.

Näin ainakin omalla kohdalla tuo meni. Tietysti pitää vielä löytyä tyyppihyväksynnät sun muut. Muuten ei kilpiä tule. Sen vaan totesin että halvemmalla pääsee kun ostaa sen pelin valmiiksi rekisteröitynä.

panzer
08.10.2008, 14:49
Nysse vidun Wille on puhunut sut taas ympäri!!! Osta enska!!!!!