View Full Version : renkaat+vanteet Ulkomailta
Rekisteröimätön
30.09.2008, 17:40
Elikkä onko kenelläkään kokemuksia?
tilata tuolta 4X4tyres.com renkaita ja vanteita.
Näyttäis olevan vielä halvempia kuin, Esim rengasonlinesta.
Jaa...Eipä näyttäis olevan paljonkaan halvempia loppupeleissä.Toisekseen,lähettävätkö edes ulkomaille?
Hessu888
01.10.2008, 07:27
Jaa...Eipä näyttäis olevan paljonkaan halvempia loppupeleissä.Toisekseen,lähettävätkö edes ulkomaille?
Ainakin www.rengas-online.com/ -hinnastossa ilmoitetut hinnat sisältää kaikki toimituskulut kotiovelle Suomeen asti, eli kyllä ne lähettää Saksasta kumeja tänne pohjolaankin. Muutamia henkilöautojen rengassarjoja olen tuolta tilannut ja homma on toiminut kivuttomasti&nopeasti&edullisesti.
Ainakin www.rengas-online.com/ -hinnastossa ilmoitetut hinnat sisältää kaikki toimituskulut kotiovelle Suomeen asti, eli kyllä ne lähettää Saksasta kumeja tänne pohjolaankin. Muutamia henkilöautojen rengassarjoja olen tuolta tilannut ja homma on toiminut kivuttomasti&nopeasti&edullisesti.
Tarkoitinkin tuota www.4x4tyres.com kauppaa,ainakin etusivulla mainostettu ilmainen kuljetus oli vain manner-britannian alueelle.
Ja ei se Onlinekään kaikkein halvin aina ole,ainakin itse sain paikalliselta huoltoasemalta talvirenkaat hiluxiin asennettuna halvemmalla kuin onlinesta olisi saanut pelkät renkaat.Eikä se mikään halpa ole tuokaan oman kylän asema mutta olen niin laiska lähtemään kauempaa hakemaan.
Tääkin riippuu niin millaista rengasta haluaa, jotain hyviä henkilöautonrenkaita, esim juuri offimiestenkin tuntemaa merkkiä BFG:tä saa henkilöautomallina ~17" rengasonlinesta huomattavasti edullisemmin kuin suomesta.. Maasturin renkaina taas löysin BFG:t loppupeleissä halvemmalla suomesta..
¤Offi-Osku¤
02.10.2008, 15:51
Ja erikoisempia kokoja kuten esimerkiksi 255/70 15" löytyy ulkomailta pikkuisen paremmin.
Rekisteröimätön
25.09.2009, 23:48
löysin netistä rengasliikkeen, jonka hinnat näyttäis edullisilta
www.tyremate.com
En ainakaan itse tuolta osannut tuumakokoisia renkaita löytää.
Itse olen tilannut Camskill Performancelta (http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m26b0s0p0) ja ollut tyytyväinen hintaan ja toimitukseen ovelle saakka.
Mitä firmaa esim jenkkilässä tai Euroopassa suosittelisitte maasto vanteiden tilaukseen?
Hessu888
18.11.2013, 19:36
Mitä firmaa esim jenkkilässä tai Euroopassa suosittelisitte maasto vanteiden tilaukseen?
Jos peltivanteista on kyse, niin mun mielestä Suomen hinnat on kilpailukykyisiä verrattuna moneen eurooppalaiseen firmaan. Jenkkilästä taitaa tulla kaikkein kalleimmaksi, kun laskee rahdit, alvit ja tullit päälle.
Täällä on jotain peltejä: http://www.euro4x4parts.com/toyota_parts/landcruiser_series_60/hj61_3_9td_diesel_1985_1990/8_4x4_accessories_off_road/7/parts
Suomesta esim. http://www.offroadtarvike.fi/verkkokauppa/parts/client_index/category/152/183/
Aluvanteista voi pyytää tarjouksen esim. Tradepartsin kautta Summit Racingilta tai vastaavalta jenkkifirmalta, jos ei halua suoraan sieltä tilata.
Itse suosin kotimaisia, vaikka vähän enemmän maksaa, varmistaa ainakin omalta osalta suomikauppojen olemassa olon muidenkin osien saatavuuden suhteen, jotka nekin maksaa yleensä enemmän, ku ulkomailta tilatut, mutta nopeus ja takuu asiat kompensoi hintaa
Tuolla kanssa aika edullisia vanteita ja toimittavat myös matkahuollon/postin kautta: http://www.rengasketola.fi/tuotteet.html?id=14/