PDA

View Full Version : Puolustusvoimien huutokauppa Kalkussa 8-9.10.2008


sisua45
27.09.2008, 08:02
PUOLUSTUSVOIMIEN KÄYTÖSTÄ POISTETUN
MATERIAALIN HUUTOKAUPPA 8.-9.10.

http://www.huutokaupat.com/03/ilmoituks ... .htm#KUVIA (http://www.huutokaupat.com/03/ilmoitukset/100809puolustusvoimat.htm#KUVIA)

http://www.huutokaupat.com/03/ilmoitukset/100809puolustusvoimat/b0015.jpg

Valmis harraste auto. On nosturia, nelivetoa ja talvirenkaat lavalla. http://www.sisua.net/forum/images/smilies/icon_wink.gif

http://www.huutokaupat.com/03/ilmoitukset/100809puolustusvoimat/b0021.jpg

Uudempi koppanen Kraz, tälläistä en ole nähnytkään livenä.

Huutokauppaan lähtijöitä? Itse menen jos saan pekkaset sovittua.

A-P
27.09.2008, 09:44
No perhana! Pitäsköhän lähtee kattomaan miten hullua tuo touhu on tänä syssynä. Kattotaanhan kun listat ilmestyy, onko täkyjä.

SamiN
30.09.2008, 08:18
Mihin hintoihin noi kaappiautot on noussu?

Tällänen hakusessa:

http://www.huutokaupat.com/03/ilmoitukset/100809puolustusvoimat/b0006.jpg

sisua45
30.09.2008, 09:15
En ole ennen Manneja nähnyt myynnissä, kuvan perusteella siisti. Umpikoppi relluja on ollut, ne oli halpoja. Mannin hinta voi nousta suht korkeaksi.

Edit: "Man 18.232 FL-BL/550 -93", tuon hinta nousee...

Jare
30.09.2008, 20:01
Perhana ku ei tullu jätettyä kesälomasta yhtä päivää:mad:

Olis muutamia kiinnostavia autoja taas myynnissä:rolleyes::rolleyes:

SamiN
05.10.2008, 01:10
Mitenkäs noissa huutokaupoissa pääsee tutustumaan kohteisiin?

Tiistaina 7.10 joo, mutta saako kiinnostuksen kohteen, esim. auton tahi traktorin lyödä tulille ja kokeilla lootan kunnon?

-MAKE-
05.10.2008, 01:43
Ei saa laittaa tulille. Saatikka sitten liikuttaa. Koe-istua saa.

SamiN
05.10.2008, 02:18
No höh.

Onko noitten kunnosta mitään lappua?

Loppuun ajettuja paskoja ilmeisesti kaikki, mutta onko mainintaa liikkuuko kampe vai ei?

sunday23
05.10.2008, 07:12
Viime vuosina on joihinkin ajoneuvoihin tullut lisätekstejä kuten, "Ajettu riviin", "Jarrut vapautettu" yms. Jotkut on ollu hyviä hedelmiä, mutta on sitä haaviin jäänyt joskus
huonokin hedelmä. Koita miettiä asiaa siltä kannalta miksi armeija luopuu kyseisestä
masiinasta. Mannin kuorma-autossa on todennäköisemmin joku vika kuin bensa Gazissa.
Huutokauppa on aina iso arpajainen ja joka arpa ei voita.

Lexux
05.10.2008, 18:18
Pakko mennä tonne ainakin hetkeks :D Pitää tulla firman Kuorma-autolla jos vaik ostais jotain kivaa =)

SamiN
05.10.2008, 22:25
Meneekös joku tiistaina katteleen?

Jos traktoreist ja koppiautoista sais ennakkotietoo..

Manni on varmaan kallis, mut muut autonkuskaamiseen soveltuvat kotterot?

Vilkutin
06.10.2008, 05:10
torstaina tarkotus mennä, jos saan pekkaset käymäään.
Kaverille etittäis G-meseä tai ruiseria, mikä pzj se nyt onkaan.

vänkäri
06.10.2008, 11:33
niin....viime vuonna juttelin yhden Kalkun varikon työntekijän (ylikersantti, oikea, ei värvätty) kanssa juuri noista G-Mersuista joita siellä reuna-alueella on pysäköitynä.

Ne on kunnoltaan hyviä, ei lommoisia. Yleensä pitkä akseliväli ja GD300 eli iso diesel. Mutta mutta ne yleensä menevät joko vientiin kolmanteen maahan jossa ne kunnostetaan ja varustellaan uusiksi, tai sitten ne menevät ulkomaille (esim. omille KFOR tai UN-joukoille) purettuina varaosiksi.

Monet niistä on rekisteröity puolustusvoimille normaalein rekisterikilvin, ei siis armeijan omilla kilvillä. Ja onpahan niissä sitten osassa se kaamea dieselvero päällä ne kun eivät yllätys yllätys olekaan pakettiautoja tai edes huoltoautoja :(

Mutta jos tilanne olisikin muuttumassa? Mieli tekis itsellekin aina jotain pientä vastaavaa. Kun en aikonani saanut niin tein V-niinkuin väärennöksen:

-maalia oikealla värikoodilla Nokian Väristä
-vanteet synkiksi
-mattamustalla puskurit
-hyvät renkaat alle (Utissa näin palveluksessa olevan ja vakoilin siitä mallia)

http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=268&pictureid=9194

Oikeat armeijan ukkelit sitten morjestivat kun Kymenlaaksossa oli taisteluharjoituksia. Ei siitä hämärässä erottanut....haha. Naapurin ukko (everstiluutnantti) kävi oikein meidän pihassa katsomassa että mitähäh sie taidat olla hullu?
Olin vaiti....

Torstaina olen taas kamera kaulassa siellä.....jo vuodesta 1983 Kalkussa munkilla, kahvilla ja hernekeitolla.

Lavamitsu
06.10.2008, 15:55
Muistaako kukaan mihin hintoihin on noussu noi pienemmät traktorin peräkärryt?
Onkos noita polttoainenuijia ollu ennen myynnissä? Siittä vois saada jonkunlaisen
ranka kärryn ,onko muistikuvia onko säiliö kirkasta?

Rekisteröimätön
07.10.2008, 09:33
Muistaako kukaan mitä Transporterit maksoivat keväällä?

Olivatko ne 14" vai 16" malleja?

Jack

Rekisteröimätön
07.10.2008, 09:38
Ai niin, onko ne nyt myynnissä 14" vai 16" malleja?

Jos joku viittii katsoo tänään ja kertoa.

Kiitos. Jack

Rekisteröimätön
07.10.2008, 12:46
Molemmat mönkkärit oli ajettu paikalle. Hondassa ei toimi kuin ykkönen ja sekin pomppii pois.
G-Mersuista toisessa ei ollut konetta eikä laatikkoa ja toisessa kori oli saanut vähän uutta muotoilua. Kannattaa varmaan huutaa molemmat ja tehdä niistä yksi.
LinkkiGazit näytti olevan järkevässä kunnossa, vaikka yhden eturenkaat olivatkin tyhjät.
Toyotat ainakin päällisin puolin hyviä offiaihioksi...
Paljon uusia kuorma-autojen rengassatseja vielä muovikelmut päällä oli tarjolla.

LRV8

SamiN
07.10.2008, 13:18
Katoitko millasia koppiautot oli?

Rekisteröimätön
07.10.2008, 14:11
En valitettavasti kun silmä haki vaan sitä harrasterautaa.

LRV8

Rekisteröimätön
07.10.2008, 14:23
Soppatykit saisi varmaan pienellä vaivalla uusiokäyttöön esim kerhoille.

Kaikissa oli lappu minkä takia oli hylätty ja mätäkorjauksia näytti tarvitsevan.

Tässähän tuli samalla idea jos vaikka kerätään kolehti ja ostetaan yks soppatykki Kulmaan.

Tehdään Byrocraatista kokki...

LRV8

A-P
08.10.2008, 05:20
Torstaina olen taas kamera kaulassa siellä.....jo vuodesta 1983 Kalkussa munkilla, kahvilla ja hernekeitolla.
Tuota noin, herää vain kysymys: missä on kuvagalleriat ja tilastot myydystä kalustosta???

vänkäri
08.10.2008, 10:46
Kiitos kommentista, tuli oikein tippa silmään kun vanhoja aloin muistella. Ja seliseli :

-kahdeksankymmentäluvulla tämänkin palstan harrastajat olivat pääosin vielä sen verran nuoria, (miekin olin aika nuori), ettei tullut mieleenkään tallentaa mitään kun ei kertakaikkiaan ollut tilaa (yksiössä asuin ja opiskelin ja nuorethan on tunnetusti tyhmiä). Mappeja ja markkinointia, kansantaloutta ja yrityshallintoa käsitteleviä kirjoja oli Ruuvari- ja Lundia-hyllyt muutenkin täynnä. Pidin toki kirjaa, mutta senaikaiset myyntiluettelot olivat suttuisia A4-kopioita jotka heiteltiin roskikseen heti portilta poistuttaessa.

-vanhimmat "kuvakavalkadit" OLIVAT kinofilmillä. Yhdelle rullalle meni jopa 36 kuvaa.....kehityksineen lysti maksoi 36 mummonmarkkaa per filmi Satakunnankadulla sijainneessa Kuvatarha -nimisessä firmassa. Samalla rahalla köyhä pystyi syömään melkein viikon. Kuvia on todellisuudessa otettukin ainoastaan 5-10 per huutokauppa. Samalla filmillä oli otoksia yritysekskursioista, ulkomaanristeilyistä, kalareissuista ja vaatealan messuilta VATEVAsta.

OLIVAT kinofilmillä >>>> vesivahinko vuonna 1992 täydensi surkean arkistointini.
...............................

Hinnoista sen verran että Pulla-Uazin sai 300 mk:lla ja toimivan Rangen 2000 mk:lla...
ZILI vaihtoi omistajaa 800 mk kun löi tiskiin. Vaimitenseoli ?

Mieleen on syöpynyt kuva pikkupakkasesta plus sumuisesta aamuhämärästä joskus vuonna miekka ja kilpi
kun hevirokkarin näköinen laiha ja suttuinen poika osti kaiken sen mikä ei kenellekään tuntunut kelpaavan. Kukalie * ?

..............................

-digikameralla on räpsitty sitten vasta 2000-luvulla OTO eli oman toimen ohella. Kuvaaminen on "halpaa" ja kuvia tulee kymmeniä ja kymmeniä. Ihmettelen itsekin joskus että miksi ?

Maastoautoilua en itse harrasta (?!!) ja nämä huutokaupoissa käynnit olivat tapa viettää aikaa kulovalkean tavoin tarttuvaa "huutohulluutta" seuraten

....hmm tarjonnan allokointi suhteessa kysynnän kausivaihteluihin ja käytössä olevaan vapaaseen sijoituspääomaan....terveyspalvelujen tarjonnan vähenemisen seuraukset samanaikaiseen palvelujen tilaaja-tuottaja -malliin ja ....määrärahojen niukkuuskäsite budjetissa kaudelle 2008...vihreiden enemmistö kannattaa kierrättämistä....levittääkö hirvikärpänen tauteja ????

Hinnatkin alkoivat kivuta taivaisiin: mm Transporter Syncrot maksoivat joskus "vain" 8000--10.000 mk....euroaikaan tultaessa 2500--3500 euroa ja kaluston laatu koko ajan vaan huononi. :(

:::::::::::::::::::::::::

http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=268&pictureid=9280

Arkivapaa ? Lintsaisiko taas kerran töistä ?

Huutokauppa on viikolla ja se kestää koko päivän joten vaatii mielikuvitusta puhelimessa KÖH KÖH MULLA ON KÖH FLUNSSA ja jopa naamioitumistaitoja jotta pääsisi paikalle "EN SE MIE OLLU". Esimies kyttää.....kotona odottaa huollettavia ja käry voi käydä....paha seisoskella kirjaamassa rengaskasojen yms. letkukelojen hintoja ylös. Nää aurinkolasit ja irtoparta.....

Sekin vielä höh.
.
Nyt jälkikäteen terveisiä ex-pomolle, jos luet tätä: olit kuitenkin oikeassa. En ollut Pirkkahallissa tekemässä käskettyä työtä vaan Rajasalmen sillan kautta hmmmmm sie arvasit ihan oikein. Ne kumisaappaat, sateenvarjo ja myyntiluettelo 145-Volvon takapenkillä kyllä antoivat hyvän vinkin haha.

:) :) :)

**********

Kalkun Ikonit....niitä on paljon, osa jo kumaraselkäisiä ja harmaita kuten miekin. Siellä on varmaan kymmenen ukkoa palvelutaloista karanneina, lyijykynänysä ruutupaperilla savuten ja kaksiteholasit nokalla. Dementian ja rahanpaljouden riivaamia he kulkevat...silmät kaihin hämärtäminä, neniään hihansuihin pyyhkimässä.....jospa tuo mitätossa on vaan neljätoistalitrainenko kone ???

Morjensta Veikko jokos syyskynnöt.....???
Ei kun kaverin ravihevosta vaan ollaan tässä hakemassa.....
Niin poika se tossa vaan huutelee, ketjua pari tonnia siihen laituriarkkuun joo...

...................................

Maastopukuinen kaveri (sotmest evp), pitää sitä kahvitus-perävaunukanttiinia ja tarkkaa kirjaa kaikesta yhä. Jutulle siihen vaan ja juttua varmasti riittää ! (mainos)

**Veikkaisinpas muuten että MouhijärvenMies rek tavaramerkki tietää tarkimmin tästä porukasta sekä osto- että myyntihinnat. Mies on kävelevä tietokone, tosin OSTOhintoja on nykyään tietyistä syistä huono kysellä hih. (mainos taas)

Ja sama homma jatkuu..........mietin tässä juuri ....Lahdesta Treelle on 126 km ja Keskustorilta Kalkkuun 7 km. Onkohan siellä ketään? Mr X soitteli eilen eikä aio mennä kun yhdessä myytävässä autossa oli kumi tyhjänä ja helmassa ruostepilkku (terveiset vaan haha).

http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=268&pictureid=9281

SAAKS LÄHETTÄÄ TERVEISIÄ ??????

Jommi by the way oli paras meklari ikinä jeje, taidat olla jo eläkkeellä ????

...tulipa mieleen se kerta kun seisoit UAZin konepellillä ja kysyit huutajalta, ääntä se normaalit 110 dB:

OLETKO VARMA ? KATSO MINUA SILMIIN JA TOISTA SANOMASI ! JOS OLET VARMA EIKÄ VAIMOSI TIEDÄ NIIN AUTO ON SINUN...

...KOPS....

:)

JiiPee
08.10.2008, 11:29
Mieleen on syöpynyt kuva pikkupakkasesta plus sumuisesta aamuhämärästä joskus vuonna miekka ja kilpi
kun hevirokkarin näköinen laiha ja suttuinen poika osti kaiken sen mikä ei kenellekään tuntunut kelpaavan. Kukalie * ?


Ettei vaan olisi ollut silloin asialla Mouhijärven mies nuorempana, eli siis Mouhijärven "poika" :D

Maastopukuinen kaveri (sotmest evp), pitää sitä kahvitus-perävaunukanttiinia ja tarkkaa kirjaa kaikesta yhä. Jutulle siihen vaan ja juttua varmasti riittää ! (mainos)

Yksi siinä kaffemestarilta kuulemani juttu kuvaa kyllä aika osuvasti sitä huutokauppahommaa, toisaalta rentoa meininkiä ja toisaalta tavaran tarkastamisen tärkeyttä. Oli ollut jokus vuonna 1 tai 2 Kalkun huutokauppa, jossa vuorossa oli takamoottorinen pakettivolkkari. Meklari mainosti tietysti, että hyväkuntoinen jne, mutta moottori on ihan loppuun ajettu. Yksi äijä sen huudon siten sitten voitti ja menee käsiään hieroen tutkimaan ostostaan, josta saisi koneen remontoimalla varmasti vielä soivan pelin. Pannuhuoneen luukun avaamisen jälkeen huutaa meklarille "Mitä per...ttä, eihän täällä ole moottoria ollenkaan!", johon meklari toteaa, että "minähän sanoin, että se kone on loppuun ajettu", kirjaimellisesti :p

vänkäri
08.10.2008, 13:14
"Merivoimien salainen ase" (taivaansininen Pajero)

"Lievästi pysäköintivaurioitunut kapteeni-Lada..." (Ei lainkaan takaosaa farmariladassa)

"Huuto 255, Moottoripotkukelkka" (moottorikelkka ilman moottoria)

"Myyty tuolle miehelle jolla raha kädessä, kiitos Sotilaskodinkin puolesta" (oli lihapiirakka)

"Hiutalekuljetinlaite" (ex-UN-A45)

".....päivänvalolaittein..." (Krazista puuttuivat molemmat etulyhdyt)

SamiN
08.10.2008, 20:14
Joo-o, ylihintaan näyttävät huutavan ihan kirkkain silmin?

Saas nähdä mihin hintaan kuorkit huomenna menee, Mannille veikattiin kymppitonnia ja ajokelvottomille sisuille 2-3 tonnia kipale..

Kuormiksen peräkärryt luokkaa 3te, kontit tonnin; sisäänajetut sivuovet kaupanpäälle.

Rellut oli mitä oli, yhdessäkin perä senverran jumissa että kardaanin saaneet poikki..

Kaasulaitteet omilla pulloilla olikos se 750e?

Gazin kärryt n 300e, olikohan kaikki renkaat tallella.

Uazeja oli kaiken kuntoisia, enimmäkseen liikkuvia rengasvarastoja ;) vuodelta -95 nii kilpiin turha yrittää..

Yammun mönkkäri lähti 2850e.

Paljonkohan avomallin 802 4x4 maksaa ;)

sisua45
08.10.2008, 21:13
Huutokaupassa tuli käytyä, ja jotain pientä tarttui hihaankin. Otin muutaman kuvan, ovat vaan aika USSR-painotteisia...:D:D:D

http://www.sisua.net/gallery/v/sisua45/Muut+Sisut+ja+Kalkun+kuvat/Kalkku+lokakuu+2008/

uaz4x4
09.10.2008, 20:10
Tuli käytyä hutokaupassa torstaina, mutta ei tullut mitään mukaan tällä kerralla. Löytyy muutama kuvakin tuli otettua

juksa
09.10.2008, 21:13
mita kaksmersua 1000 1500... miksi.oliko ne nii huonoja!!
ja meikalainen kreetalla ruikuttaa.

JKH
09.10.2008, 22:09
Hoplaa,jos jollakulla muistikuvaa/listassa merkintää mihin hintaan vaihtoivat omistajaa torstaina se URAL 4320 ja ne uudet KRaZ 260:t niin olisin iloinen kovin. Keskiviikkona kävin päivittelemässä keittimien yms hintoja mutta tähän parempaan ajoneuvopäivään ei aikataulu oikein sopinut. Ja parempi niin ei tartu mitään mukaan, se kotiinkuljetus aina ongelma...?
Kävipä muuten jollakulla mielessä että saiskohan vanhan korjaamo/viestiauton metsätalouden verotukseen taukotupana. Onhan se taukotupa, liikkuu vaan omalla moottorillaan, ei tarvitse hinata...

milsim
09.10.2008, 23:43
Paljonko oli hintaa tuolla sinisellä "levitetyllä" foordilla? Aikas erikoinen laite tällein army hommiin, joten todellakin täytyy olla jonkin sortin salainen ase :)

A-P
10.10.2008, 05:19
Taas alotteleva/lopetteleva huutokauppakävijä säästi muutaman tonnin kun ei alkanut kilpalaulantaan Dodgesta, eikä HooJiista. Dodge meni kyllä varsin "edullisesti" kolmella tonnilla. Oli meinaan vaihtolavalaitteet. HJn hinta oli vain 2k5€! Ja liki sisäänajettu vasta. Mutta kun ei suu auennut ammattihuutajien seasta.
SISUA-lippahattu tuli bongattua. Liekkö niitä monella?

E: Nelivetotransit oli näemmä todellisen transitmiehen oma peli. Transitin omalla alustalla + "danalaiset jakoski ja etuperä". Apurunko oli takapäähän tehty.

SamiN
10.10.2008, 12:37
Jep, eipä tarvi toiste lähteä, on hinnat karanneet..

Mouhijärvenmiehen huutoa oli hauska seurata vierestä, tuskin oli meklari saanut edellisen huutajan huudon sanottua ku 50e oli jo lisää ;) Pro äijä ja se näkyy. :)

Eipä tullut kuljetuskalustoa hankittua, halpojen rellujen ja traktorien aika on ohi. :(

Se manni muuten meni 10ke:lla.
Takajarrut jumissa ja kardaani poikki oleva Renu midliner 150 1700e
Pitkäohjaamoinen Rellu S 130 1850e
Pitkällä lavalla + pl nostin ja kone ilman öljyjä 1700e

Uazien hinnat 800-1800e
Gaz 66 1100-1450e
Zil 131 1150-1450e
Kraz 255 -79 3700e
Husqvarna Rider oli halpa 1600e

Fordin paloauto -58 lähti 3200e
Keltanen sisu 5500e
ja neliveto sisu vl laittein 10te

Uusien Krazien hintaa en jääny kuuntelemaan.

Paljollakos se pylväsporakone lähti?

Äijä nosturi oli 2te..

Rekisteröimätön
10.10.2008, 13:18
Dodge meni kyllä varsin "edullisesti" kolmella tonnilla.

Voi perse!!!! Tää on just tätä ku joutuu oleen töissä arkisin...PERKELE!!!

Rekisteröimätön
10.10.2008, 14:38
Mites ne Ambulanssi Tranportterit meni ja oliko kunnosta tietoo?


Jack

pee
10.10.2008, 16:30
mita kaksmersua 1000 1500... miksi.oliko ne nii huonoja!!
ja meikalainen kreetalla ruikuttaa.



... ei kai ... nehän oli 461 siä :mad:

AH-64D
10.10.2008, 17:01
Toisesta mersusta puuttui moottori, tai siis oli palasina takaluukussa.
Toinen oli pyöritelty jossain ympäri ja vaihteisto ja ohajuslaitteita puuttui.

uudet grazit nousi päälle 6000e, molemmat oli varaosa autoja joista oli otettu vain polttoaine pumput pois.

Viimeinen GAZ 66 maksoi muistaakseni 3800... siinä vaiheessa alkoi tehdä jo mieli mennä lastaan renkaat kyytiin ja lähtee kotiin, ettei varmaa tietoa ole.

sisua45
10.10.2008, 17:03
SISUA-lippahattu tuli bongattua. Liekkö niitä monella?
Minä annoin niitä neljälle SISUA-palstalaiselle, oli kaikkiaan ainakin kuusi lippistä liikenteessä. Huutokaupasta tuli eräänlainen Proto-Sisu miesten tapaaminen. :)

Äijä nosturi oli 2te..Kokoonsa nähden halpa. Nostokyky muistaakseni 6200kg.

Muistaako kukaan viimeisen rivin Gaz 66 ja Kraz 260 hintoja? Olivat siistejä pelejä.

Edit. Tuossahan se lukee ylempänä...

Rekisteröimätön
15.10.2008, 11:12
Korjaamo-Urali taitaa olla jälleenmyynnissä Nettikoneessa Leningrad Automobilella Porvoossa. Pyyntiä vaivaiset 11900/tarjoukset, mitähän se Kalkussa maksoi...

Rekisteröimätön
15.10.2008, 13:27
Äijä nosturi oli 2te..
Kokoonsa nähden halpa. Nostokyky muistaakseni 6200kg.
nyt myynnis nettikoneessa hinta 9000e!

Byrocrat
15.10.2008, 22:48
Soppatykit saisi varmaan pienellä vaivalla uusiokäyttöön esim kerhoille.
Kaikissa oli lappu minkä takia oli hylätty ja mätäkorjauksia näytti tarvitsevan.

Tässähän tuli samalla idea jos vaikka kerätään kolehti ja ostetaan yks soppatykki Kulmaan.

Tehdään Byrocraatista kokki...

LRV8

Vai että meikäläisestä kokki?? Oletko ajatellut vielä jatkossakin ajella Kulmassa vai mistä moinen ajatus:D Vaikka siellä nuotiopaikalla ajopäivinä pääasiassa oleskelenkin niin taitaa jäädä kokkaukset muille:rolleyes:

Eipä silti ei siitä soppatykistä haittaakaan olis ja varmaan sille käyttöäkin löytys niin Kulmassa kuin muissakin kerhojen tapahtumissa.
Tuppaavat vaan hinnat nousevan sellaiselle tasolle, että aikas monta keittolautasta saa kokkailla, että laite itsensä maksaa:mad:
Inhorealisti

Rekisteröimätön
17.10.2008, 06:16
Mites ne Ambulanssi Tranportterit meni ja oliko kunnosta tietoo?


Jack

Eikö tosiaan kukaan noteerannu niitä ...?

protoni
17.10.2008, 07:40
tais mennä volkkarin ambulanssit tonnin pintaan molemmat

Rekisteröimätön
18.10.2008, 08:53
Kiitti

Jack

Rekisteröimätön
05.11.2008, 00:54
Katselin vaan sivujanne ja paljon oli armeijan tavaraa! Vähän taas myöhästyin "juhlist", mutta jos jollekkin olisi sattunut Sisusta jäämään hyväkuntoinen Valmet 611 kone olisin kiinnostunut...
Meilaa:
grr172@hotmail.com

Kiitos!

aloitteleva
15.04.2009, 14:19
Moro

Tietämätön kysyy, jos joku vaikka osaisi neuvoa. Liekö noita SA-150 mallin Sisuja ollut myynnissä näissä puolustusvoimien huutokaupoissa? Jos joku on nähnyt, niin muistatteko millä hinnoilla ovat menneet? Kiitokset etukäteen.

sisua45
15.04.2009, 15:32
Maseja ei ole vielä myynnissä, vanhempia peruskunnostetaan.

VesaN
15.04.2009, 17:15
milloinkas on seuraava huutokauppa?yritin etsiä,mutta huonolla menestyksellä.kuopion asevarikon myymäläkin on kiinni...

Luigi81
15.04.2009, 17:23
milloinkas on seuraava huutokauppa?yritin etsiä,mutta huonolla menestyksellä.kuopion asevarikon myymäläkin on kiinni...

6.5 ja 7.5

Hummer
15.04.2009, 17:53
milloinkas on seuraava huutokauppa?yritin etsiä,mutta huonolla menestyksellä.kuopion asevarikon myymäläkin on kiinni...

http://www.huutokaupat.com/fi/v/1000