View Full Version : HJ61 lokasuojan reunat happanee...
Yllätys, yllätys, alkaa lokasuojan reunat HJ:sta olemaan hiukan happamat. Eihän siinä mitään, hitsaten homma kyllä hoituu, mutta mistä saisi valmiita lokasuojan reunoja? Vai pitääkö vaan tinata kasaan ja laittaa jotkin muovi-/ kumikaaret päälle ja mistä moisia saisi. Niin ja rahaahan ei tietysti ole yhtään ylimääräistä, mutta joutilasta aikaa jonkin verran.
Vai happanee... sellaista tapahtuu kyllä. Motonetissä on mun mielestä melko kattava valikoima kaikenlaisia peltiosiakin, eikä oo ees hinnalla pilattuja. Muistaakkeni aikanaan kyselin omaan autoon ni koko lokasuoja (tosin henkilöautoon) oli siihen aikaan jotaa 299Mk... en tie löytyykö sitte maastureihib,,, luulis. Ja sitten ku asentelee ni kannattaa kösitellä ne reunat ennen maalausta sinkki maalilla, pysäyttää meinaan ruostumisen aikast hyvin!
Mistä taidolla ei pääse, siitä asenteella jatketaan!!!
Cental73
17.08.2004, 13:35
ois kiva tietää tosiaan mistä hj61:een löytää levikkeitä tulevan varalle. KooPee:llakaan ei ollut (ainakaan offivarusteen sivuilta ei löytynyt)
"ei ollu mikään amerikan temppu"
Tukipa mieleen että somerolla toimii tohotiin erikoistunut http://www.maasturi-mattila.fi/index1.htm
Sieltä kannattaa soitellen kysellä...
Mistä taidolla ei pääse, siitä asenteella jatketaan!!!
Jep katselin kanssa Motonettiä siellä näkyy olevan etulaokasuojia hintaan hiukan reilut 200 kpl, mutta takakaaria ei sitten olekaan. Pitänee alkaa soittelemaan sinne Somerolle.
quote:
ois kiva tietää tosiaan mistä hj61:een löytää levikkeitä tulevan varalle. KooPee:llakaan ei ollut (ainakaan offivarusteen sivuilta ei löytynyt)
Levikkeitä löytyy ainaskin www.cros4wd.com nimisestä paikasta...
__________________
<img src=/smiley/rasp.gif border=0 align=middle>
Mie kävin LJ70:iin ihan Toyotan merkkiliikkeestä takakaaren, oliskohan ollut 65 € tai jotain. Pala ylettyi ovesta takaluukkuun ja alhaalta kylkitaitteeseen.
IironSika
17.08.2004, 17:57
quote:
Mie kävin LJ70:iin ihan Toyotan merkkiliikkeestä takakaaren, oliskohan ollut 65 € tai jotain. Pala ylettyi ovesta takaluukkuun ja alhaalta kylkitaitteeseen.
Mulla olis muuten tommoiset takahelmat/kaaret joutilaina jos joku tarvitsee. Niin siis ihan uudet. En ole vaan saanut aikaiseseksi laittaa myydään-palstalle...
Mikko
Käyttäjä
17.08.2004, 19:25
Pikkujussilta saa hojottimen takakaaren reunoja
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko# ACN Activated!
cruiser60@luukku.com
Takakaaria saa ihan varaosaliikkeistä n.30Eur/puoli. Etukaaret saa myös väännettyä noista kohtuu duunilla.
Sivuhelmoja taitaa saada edullisimmin RTO tuonnista á 21,5Eur.
Big is beautiful
longfiedteam
22.08.2004, 22:13
joskus parivuotta sitten uusi hj:n(tarvike)etulokari 1000mk ilman sisä lokaria..
Kannattaa siinä tiskillä sitten tutkiskella sitä tarvikekaarta, että onko kunnollinen. Niissä voipi olla ihan yksilökohtaisia vikoja. Ainakin yhdessä ooppelin lokasuojassa oli muotovirhe, mutta samassa liikkeessä toisessa yksilössä ei..
T: nyybibaxxter
Note! This message was posted anonymously!
Itäväylän päässä Vartiokylässä on RTO-tuonti
Sieltä pitäis löytyy ja vielä kohtuu hinnoin.
http://www.rtotuonti.fi/
Cherokee 84 & wago 360cid = Cherovee8 :) ou jee
off road on the rocks
http://koti.mbnet.fi/off-road