View Full Version : Millä keinoilla tunkelijan saa poistaa tontilta?
Von Leka
26.06.2008, 12:25
Jos joku tulee tontilleni rikkomaan ja tuhoamaan omaisuuttani, mitä voin tehdä? Siis esimerkiksi; olen metsästäjä ja jos vaikkapa joku tunkeilija tulee ja hajottaa metsästyskoppini tai pienen ampumaratani tms, mitä keinoja voin käyttää?
Cental73
26.06.2008, 12:36
suomessa voi aina soittaa polliisille.., ei vissii paljoa muuta joutumatta itse syytetyksi.
Solenoidi
26.06.2008, 12:58
Vähän riippuu missä asut? Poliisi ei ole aina ratkaisu kaikkeen, varsinkin jos asut vähän pohjoisemmalla paikkakunnalla. Poliisin tulo saattaa tällöin kestää pii-iitkään. Eikä niitä kiinnosta pienempien juttujen tutkiminen.
Yksityistä omaisuutta ei saa suojella suomessa voimatoimilla. Voimatoimia saa käyttää ainoastaan hätävarjelutilanteessa.
Laki ei kuitenkaan kiellä omaisuuden suojelemista... Voit siis varustaa omaisuutesi erillaisilla tunkeilijan poistolaitteilla... Sähköpaimenlangasta ja sähköstä (jos on tarjolla) voi askarrella suhteellisen tehokkaita "termiitin" torjuntalaitteita. Toinen hyvä kikka on väripanokset (saa esim. paintball liikkeistä)... Kunhan näistä "torjuntalaitteista" ei ole hengenvaaraa, niin sitä on kuivilla vesillä.
Tälle tuli männä viikolla syyttämättä jättämis päätös, lievästä pahoinpitelystä joka tapahtui hallinnoimassani mutta pankin omistamassa ok talossa.
"Tunkeilija" alkoi riehumaan asunnossa eikä suostunut poistumaan kehoituksin, käskyin jonka jälkeen jouduin turvautumaan pienoiseen lukko otteeseen siirtääkseni "tunkeilijan" pihalle.
Kuulusteleva poliisi esitti kyllä monesti miksi en soittanut poliisia, vastaukset olivat puoleltani luokkaa: Odotanko että "tunkeilija" lyö mahdollisesti teräaseella tai vastaavalla soittaessani poliisia, tai antaa "tunkeilijan" potkia minua kun kehoitin/käskin häntä poistumaan asunnostani ja soittaa poliisit tai olisiko minun täytynyt katsoa vieressä kun mm.wc istuin menee palasiksi ja soittaa poliisit tyynen rauhallisesti.
Ja syyttäjän loppu lauselma oli: "ei voida osoittaa että "Lehis" olisi käyttänyt tarpeetonta voimaa tai väkivaltaa "tunkeilijaa" kohtaan mitä tilanne edellytti.
Mutta täytyy myöntää että suuresti epäilin että tää joutuu tässä hommassa maksumieheksi,
mutta ei onneksi.
Heikki L
26.06.2008, 13:45
Täytyy kyllä ihmetellä miten "pois potkitulla" on selkärankaa viedä asia oikeuteen riehumisensa jälkeen..........
VAi kuka mahtoi nostaa syytteen??
Solenoidi
26.06.2008, 15:26
Täytyy kyllä ihmetellä miten "pois potkitulla" on selkärankaa viedä asia oikeuteen riehumisensa jälkeen..........
VAi kuka mahtoi nostaa syytteen??
Noi "bandiitit" on nykyään niin tietoisia oikeuksistaan, että helposti saa syytteen liiallisesta voimankäytöstä.
Toi on ollu mulle aina hiukkasen hämärän peitossa, että mitä oikeastaan tarkoitetaan liiallisilla voimatoimilla. Esim. jos ak. ottaa kiinni rosmon "lainaamasta" ruohonleikkuria pihamaalta ja laittaa nippuun ilmastointiteipillä, niin saako tästä syytteen?
Toi on kaksipiippuinen juttu miten käy. Jokamiehen kiinniotto oikeus on nimen mukaisesti jokaisella. Sen puitteissa voi toimia jos saa tyypin kiinni itseteossa, jos rangaistuksena on vähintään sakkoja.Vapaudenriistosta voi taas saada itse tuomion. kaikenlainen sitominen kuuluu tähän kategoriaan. Käytännössä voit estää varkauden ja pyrkiä pitämään varasta viranomaisten tuloon asti mutta sitominen,teippaaminen,raudoittaminen etc menee "siviilillä" liian "rajuksi" toimenpiteeksi. Uskon että oikeus käy toteen jos on hengenlähtö lähellä ja sitten niputtaa paketin poliisia varten.
Jokamiehen kiinniotto oikeus kiinniotossa, eli saa ottaa kiinni ja laittaa nippuun siksi aikaa kun poliisit tulee paikalle.Mutta tässäkään ei pidä unohtaa perus asiaa eli ensin kehoitetaan sitten käsketään jonka jälkeen voi turvautua vasta tarpeetonta väkivaltaa olevaan toimintaan. Ilmastointi teippiä en suosittele, nippusiteet ovat poliisin yleensä suosittelema tapa.
Mutta tähänkin piilee vaara, ettei tule itselle syytettä vapauden riistosta ja pahoin pitelystä kiinniotto tilanteessa. "Turvallisin" tapa lienee antaa viedä se leikkuri ja ostaa uus... no jos kumminkin kehoituksin- käskyin yrittää saada jättämään leikkuri rauhaan, ja sittenkin soittaa poliisille ja seurata "pitkä tukka vilpin tekijän" sekä ruohon leikkurin matkaa poliisin tuloon asti...
Ja hyvät vahti koiran omistajat, älkää missään tilanteessa laskeko koiraa varkaan tykö. Se ei ole sallittua edes vartijakoirille, vain raja sekä poliisi koirakot voivat näin toimia. Eli jos koira+tarha on käytössä niin tarhan jokaiselle seinälle kyltti HENGEN VAARA, sitten heittää varkaan sinne tarhaan niin ei joudu koira piikille... ;)
Omasta tapauksestani, tämä "tunkeilija" nosti syytteen käytyään ensin lääkärissä näyttämässä ruhjeitaan. Minä luonnollisesti maksan lääkäri kulut koska omasta puolestani en nostanut syytteitä joita olisi tullut "tunkeilijalle" seuraavasti: Kotirauhan häirintä, ilkivalta/vahingon teko, lievä pahoin pitely sekä laiton uhkaus. Joista laiton uhkaus saattaa mennä syyteharkintaan(?) vaikka en itse siintä vaatimusta esittänyt, enkä vaatinut mm. WC istuimen vaihdosta aiheutuneita kuluja jne. Koska tapaus on itsessään niin hauska :p
Heikki L
26.06.2008, 16:09
Ei saatana!!!
Mitäs jos laittaa pihalle Hengenvaara kyltin, saako koiran silloin laskea irti?
Meil kun muutenkin on toi koira irti aina, nyt lukee kyllä kulkeminen omalla vastuulla ja plaa plaa
Kyllä tuo kotirauhan häirintä on kanssa sellainen asia joka menee aina syyteharkintaan.
Koira on periaatteessa piikki kamaa jos se omalla pihalla puroo vapaana jotain...tietysti se vaatii "purulelulta" rikosilmoituksen tekemistä.
Omasta tapauksestani, tämä "tunkeilija" nosti syytteen käytyään ensin lääkärissä näyttämässä ruhjeitaan. Minä luonnollisesti maksan lääkäri kulut koska omasta puolestani en nostanut syytteitä joita olisi tullut "tunkeilijalle" seuraavasti: Kotirauhan häirintä, ilkivalta/vahingon teko, lievä pahoin pitely sekä laiton uhkaus. Joista laiton uhkaus saattaa mennä syyteharkintaan(?) vaikka en itse siintä vaatimusta esittänyt, enkä vaatinut mm. WC istuimen vaihdosta aiheutuneita kuluja jne. Koska tapaus on itsessään niin hauska :p
Tota, nym mää en tajuu. Onks tää sana "tunkeilija" lainausmerkeissä siks, että se on joku juopottelukaveri, ja siinä homma menny överiks? Mut en kyllä ymmärrä sittenkään, että miks tätä kaveria ei pistetä paskapyttyä ym. maksamaan. Mut ehkä tarinassa on jotain muuta, mitä ei julkisuuteen kerrota? :)
Tämä "tunkeilija" on vain ns.peitenimi viitaten topikin aloittajan kirjoitukseen, siihen ei liity muuta. Eikä myöskään asiaan liity juopettelua jne. vaan perisuomalainen asia eli mustasukkaisuus, omaan luonteeseen kun ei kuulu että pitäisi veistä teroittaa ;)
miten joku uskaltaa mennä römpsämehua juovan ultimate rambon tiluksille riehumaan? :D:D:D
Aikoinaan oli kähinää kylillä jossa minua uhattiin pistoolilla tuloksena 3 murtunutta nenää ja minulle 3 törkeää pahoinpitelysyytettä,kun puolustin itseäni hieman kovemmin ottein.Homma meni lopulta itsepuolustuksen piikkiin,vaikka oli tullu pahaa jälkeä.Poliisi kysyi miksi löit kaikkia, vastasin että mitä itse tekisitte jos joku uhkaa asella?Vastaus oli no onhan se nyt tietysti niin jne... kiertelemällä.
Jokamiehen kiinniotto oikeus on nimen mukaisesti jokaisella. Sen puitteissa voi toimia jos saa tyypin kiinni itseteossa, jos rangaistuksena on vähintään sakkoja
Oliko näin? Minä muistelin, että järkkärikurssilla oli puhetta jotta jos vankilaa todennäköisesti tulossa silloin saisi ottaa kiinni (jopa vähän kovemmin). Täysin varma en voi olla, kurssista jo aika monta vuotta
hakeudu nurkkaan, ammu osuma ja sitte varotuslaukaus!
itsepuolustusta eli hätävarjelun liiottelu! ;)
Rekisteröimätön
27.06.2008, 15:49
pumpulitupolla saat korkeintaan nykylainsäädännön mukaan uhata.
kirjoitin aikoinaan pitkät pajatukset tuohon sinun aiempaan kännisekoilu-pokellev*ttuilutopikkiin, mutta juuri ennen postausta hävisi teksti jonnekin, joten se siitä toistaiseksi. Lekalle pointsia hyvistä topikin aiheista, harmi etei riitä virta ainakaan nyt ottaa näihin erittäin hyviin kysymyksiin sen enemmin kantaa, siis sen kummemmin kuin että pitäisiköhän ryhtyä kokopäiväjuopoksi ja alkaa rahastaa työssäkäyviä mm. tekaistuilla kertomuspohjaisilla toisten juoppojen todistamilla kivuntuntemuksilla ja itse provosoimillaan ravintolasta poistoilla ym. Sen takiakin minä vaan tuota fundeerasin, kun meissähän on melko monta Järjestyksen valvojaa täällä seassa, ei käy kateeksi jos esim. jonkun ravintola Belfastin ovelle olette joutuneet, Splithill restaurant jakiksessa oli myös kiva paikka kuten "ravintola" freemanssikin.
-siellä itsekin ollut-
P.S: Rikoslakiin on kirjattu kohta, jossa pahoinpitelyn tunnusmerkistön määrittelyä tarkennettaessa sanotaan, että "pahoinpitelyn tunnusmerkistö täyttyy, vaikka fyysistä voimaa ei käytetä", tuostahan voi sitten päätellä jo jotain. Kotkan meripäivien ennakkotapaus työntämisestä on myös aikas mielenkiintoinen esim. turvallisuusalalla työskenteleviä ajatellen.
Sielllä murhafoorumillahan vai mikä turhapurofoorumi senytoli, ne Lekalle sen oikean vastauksen varmaan osaavat ennemminkin antaa että kuinka toimia kun joku tunkeutuu johonkin Lekalandiaan ilman Lekaviisumia; ehkä esim. "tunkeilija vaan muutti toiselle paikkakunnalle tai jotain, ja lapiossani on multaa koska tein aiemmin puutarhatöitä. polttoöljyä perään ettei ketut kaivele".
Urbancityboy
27.06.2008, 16:00
Jos joku tulee tontilleni rikkomaan ja tuhoamaan omaisuuttani, mitä voin tehdä? Siis esimerkiksi; olen metsästäjä ja jos vaikkapa joku tunkeilija tulee ja hajottaa metsästyskoppini tai pienen ampumaratani tms, mitä keinoja voin käyttää?
Eilen on käyty leppäselässä (seudun suurin ampumarata) ja pöllitty kaikki hylsyt keräysastioista ilmeisesti messingin takia ja viety hysyjä varten hitsatut hylsynkeräysastiatkin. Suosittelen lämpimästi jatkamaan kyseistä toimintaa niin paljon kuin mahdollista, ei ole mitään kiinnijäämisriskiä eikä kukaan ole vihainen ko. asian johdosta. hitsataan sulle uudet pöntöt heti kun ehditään.
Ja hyvät vahti koiran omistajat, älkää missään tilanteessa laskeko koiraa varkaan tykö. Se ei ole sallittua edes vartijakoirille, vain raja sekä poliisi koirakot voivat näin toimia. Eli jos koira+tarha on käytössä niin tarhan jokaiselle seinälle kyltti HENGEN VAARA, sitten heittää varkaan sinne tarhaan niin ei joudu koira piikille... ;)
Joo kyllä se on eka toimenpide pistää plutot narikkaan, ennen kuin alkaa toimintaa olla.. Onneksi ei ole tontille sattunut kuin yksi sellainen tapaus.
Edellinen hukka meinasi tulla laseista läpi autosta, kun kävin soittoruokalan pihalla nappaamassa kaverin pois tappelun poikasesta. Sen kun tietää ettei hurtat "kehän" reunalle ole tahtia tulossa huutamaan kuitenkaan, niin parempi pitää erillään. Jälki ei kuitenkaan olisi kovin nättiä, isäntäänsä/laumaansa puolustava koira kuitenkin panostaa touhuun jonkin verran...
Ex_inkkari
28.06.2008, 08:00
Näitä on aina hauska lukea kun joku kysyy " saanko ampua naapurini jos se on vittumainen"
Jos lakia lukee niin siellä selkeästi sanotaan että jokainen voi puollustaa omaa/toisen terveyttä tai omaisuutta tarvittavalla voimankäytöllä. Tämä tarvittava voimankäyttö määräytyy tilanteen ja uhkan mukaan.
Jos hyökkääjä on 40kg nainen tai omaisuus A4 paperiarkki niin se ampuminen tai jäsenten katkominen on hieman turhaa, tilanne muuttuu jos tällä 40 kiloisella naisella on esim. puukko, tällöin voidaan jo käyttää jotain välinettä.. lyödään niin että uhka poistuu, eli puukko pois käsistä tai pysäytetään hyökkäys samaisella lyömäaseella. Yleensä niitä ongelmia tulee kun sitä "puollustusta" jatketaan vielä senkin jälkeen kun uhkaa ei ole enään. Nämä ovat aina vaikeita asioita ja rajan veto siihen milloin tilanne muuttuu liioitteluksi voi olla vaikeaa.
Jeep-Antti
28.06.2008, 09:41
Muutama vuosi sitten käytin enduropyörävarkaan pysäyttämiseen Jeeppiä ja "pesäpalloharjoituksista" takapenkille "unohtunutta" puista pesäpallomailaa apuvälineenä estämään pöheikköön kiilatun pyörävarkaan pakenemista paikalta.
Paikalle soittamani poliisin koirapartio ei varkaan selittelystä huolimatta välittänyt puisesta mailasta mitään, etenkin kun oli "sattumalta" ollut kyydissä mukana, vaikka jouduin pitämään mailaa näkyvillä poliisin saapumiseen asti.
Urheiluvälinettä eivät pitäneet vaarallisena, kuten olisi ollut varta vasten mukaan otettu putkenpätkä tai metallimaila.
Ilmeisesti ei törkeästä pahoinpitelystä ainakaan voitaisi syyttää, ehkä hätävarjelun liioittelusta jos menisi oikeuteen asti.
Jollei pysäyttämispaikka olisi ollut hiekkakuopan läpi kulkeva tie, olisi tuosta autolla pysäyttämisestä voinut tulla ongelma, mutta ei tullut silloin ensimmäiseksi mieleen.
Yhden mummon kissa oli raapinut murtovarkaan silmän. Murtovaras ressukka ei saanut oikeutta ja mummo jäi ilman syytettä. Oikeudessa kissa todettiin eläimeksi jota ei voi kouluttaa, kuten koiran.
Skorpioni
28.06.2008, 21:32
Mitenkäs kävisi, jos uimarannalla joku hyökää repimään kimpuuni rintojani, ja isken häntä sankolla tai muulla kättä pitemällä.
Voinko iskeä sankolla?
Ex_inkkari
28.06.2008, 21:47
Mitenkäs kävisi, jos uimarannalla joku hyökää repimään kimpuuni rintojani, ja isken häntä sankolla tai muulla kättä pitemällä.
Voinko iskeä sankolla?
Oletko alasti ja varustautunut sangolla ?? millä uimarannalla, onko hyökkääjä mies vai nainen ja mihin kellon aikaan tilanne tapahtuu, onko rannalla muita jotka voisivat tulla apuun tai toimia todistajina.
Epäilen että tällaista tapahtuu vain fantasioissa joten annetaan spekuloinnin olla.
SuurSyömäri
28.06.2008, 21:56
hmmmmm... neloskanavan mukaan miehilläkin voi olla rinnat................. Jos mulla olis niin vetäisin kyllä veskalla päähän pornopetteriä.... nännipihaa saa mielestäni suojella kuin omaa pihaa konsanaan............
Muutama vuosi sitten käytin enduropyörävarkaan pysäyttämiseen Jeeppiä ja "pesäpalloharjoituksista" takapenkille "unohtunutta" puista pesäpallomailaa apuvälineenä estämään pöheikköön kiilatun pyörävarkaan pakenemista paikalta.
Baseball olisi ehkä parempi harrastus, noin niinkun pelivälineen koon ja näppäryyden kannalta. Ja niitä saa alumiinisinakin! Varmuuden varalta räpylä ja pallokin tarttee mukana kuljettaa.
Joskus ihmettelin marketissa käydessä kun itseäni nuoremmat pissipäät keskustelivat ylpeyttä (voimakkaassa) äänessään:
a: missäs olet ollut kun ei ole näkynyt?
b: istumassa.
a: missäs?
b: KAKOLASSA.
a: ai, sää pääsit oikein kunnon taloon!
b: joo.
Mitä vittua!?! Minua ainakin hävettäisi niin vitusti, etten kyllä kehtaisi aiheella leuhkia. Vai onko vankeinhoidossa jotain vikaa? Edelleen: ulkoistetaan vankilat Venäjälle.
Oliko näin? Minä muistelin, että järkkärikurssilla oli puhetta jotta jos vankilaa todennäköisesti tulossa silloin saisi ottaa kiinni (jopa vähän kovemmin). Täysin varma en voi olla, kurssista jo aika monta vuotta
Lain mukaan jokainen saa ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta tavatun rikoksentekijän, jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta tai rikos on lievä pahoinpitely, näpistys, lievä kavallus, lievä luvaton käyttö, lievä moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, lievä vahingonteko tai lievä petos. Kysymyksessä on ns. jokamiehen kiinniotto-oikeus. Kaikilla on myös oikeus ottaa kiinni se, joka viranomaisen antaman etsintäkuulutuksen mukaan on pidätettävä tai vangittava. On silti muistettava, kenellä tahansa ei ole oikeutta säilyttää kiinniotettua, vaan että kiinni otettu on viipymättä luovutettava poliisimiehelle.
Viime viikolla oli kättä pidempänä Läjän ohjausvarsi koska se nyt sattuu kulkemaan varaosana auton kyydissä. Kyllä se sattuu muutenkin.
Oletko alasti ja varustautunut sangolla ?? millä uimarannalla, onko hyökkääjä mies vai nainen ja mihin kellon aikaan tilanne tapahtuu, onko rannalla muita jotka voisivat tulla apuun tai toimia todistajina.
Epäilen että tällaista tapahtuu vain fantasioissa joten annetaan spekuloinnin olla.
Valitettavasti voimme lukea ihan oikeista lehdistä uutisia vastaavanlaisista tapauksista lähes päivittäin.
Ex_inkkari
30.06.2008, 07:42
Valitettavasti voimme lukea ihan oikeista lehdistä uutisia vastaavanlaisista tapauksista lähes päivittäin.
Juu, olen tietoinen näistä tapauksista.. hölmöön kysymykseen hölmö vastaus
"saanko työntää sukkapuikon sieraimeen kun olen kävelyllä ja kiimainen nainen hyökkää kimppuuni kadulla ja käyttää seksuaalisesti hyväksi" joo, täysin tolkutonta kysellä tällaisia nettipalstoilla. Sitten kun tilanne tulee päälle ja joku kysyy että "paljon kello" niin palstalainen Kononen tempaisee taskusta 5 kilon lekan ja paukauttaa "hyökkääjää" kiveksille, kertoo sitten että näin neuvottiin tekemään offipalstalla.
Juu, olen tietoinen näistä tapauksista.. hölmöön kysymykseen hölmö vastaus
"saanko työntää sukkapuikon sieraimeen kun olen kävelyllä ja kiimainen nainen hyökkää kimppuuni kadulla ja käyttää seksuaalisesti hyväksi" joo, täysin tolkutonta kysellä tällaisia nettipalstoilla. Sitten kun tilanne tulee päälle ja joku kysyy että "paljon kello" niin palstalainen Kononen tempaisee taskusta 5 kilon lekan ja paukauttaa "hyökkääjää" kiveksille, kertoo sitten että näin neuvottiin tekemään offipalstalla.
Tuossa olisi enemmän ainesta spekulointiin :)
Ex_inkkari
30.06.2008, 08:54
Tuossa olisi enemmän ainesta spekulointiin :)
Valitettavasti joudun näihin tilanteisiin toistuvasti... :)
Valitettavasti joudun näihin tilanteisiin toistuvasti... :)
Fantasiaa?
Arska-tehtaalta
30.06.2008, 09:03
Valitettavasti joudun näihin tilanteisiin toistuvasti... :)
Offipalsta fantasy tour -08 :D:D:D
Ex_inkkari
30.06.2008, 09:07
Fantasiaa?
Kun nyt toistellaan toistemme vastauksia niin jatketaan samalla linjalla...
Tuollainen ei ole fantasiaa. Ihan noin sairas en ole, vaikka sitä ehkä epäilläänkin joissain piireissä.
Pointti on edelleen se että tuollaisiin kysymyksiin ei löydy täältä vastausta, suosittelen lämpimästi jotain itsepuollustuslajia ihmisille joilla on pelkoja itseensä kohdistuvaan väkivaltaan tai oikeudettomaan hyökkäykseen. Näillä taidoilla voi tilanteesta selvitä ilman lyömäaseita.
Nyt puhu ihan kokemuksesta, sen verran monta painia on tullut otettu ilman sankoja ja sukkapuikkoja että tiedän olevan mahdollista pysäyttää hyökkäys ilman apuvälineitä tai väkivallan käyttöä.
Ex_inkkari
30.06.2008, 09:24
Varohan Ex_inkkari sanojasi. Seuraavalla Helsinginreissullani tulen työpaikallesi ja....vien sinut Sokkarin kahvioon kalliille kahveille. Otetaan sitten santsikupilliset, ettei ihan niin kalliilta tunnu se hinta. Samalla voidaan keskustella sitten itsepuolustuksesta. :p
Tyhmempiäkin kysymyksiä näkee täällä.
Voi vaan olla että et löydä minua enään helsingin sokokselta :)
Ex_inkkari
30.06.2008, 09:37
Aijaa, sinähän vaihdat työpaikkaa kuin autoa. Ups. Olenko joskus ennenkin kirjoittanut noin.:eek:
Kuka sanoo että olisin vaihtanut työpaikkaa ???
Muutetaan linjaa sitten :)
itsepuolustuslajit on ihan hyvä ratkaisu ongelmaan, mutta kuvitellaan tilanne, jossa pienikokoinen henkilö (165cm/60kg minä) joutuu "hyökkäyksen" kohteeksi, puolustautuu esim. päänseudulle suuntautuvalla potkulla ja ilmenee, että on itsepuolustuslajin harrastaja saa hyvin helposti syytteen tarpeettoman väkivallan käytöstä.
Ex_inkkari
30.06.2008, 09:41
Muutetaan linjaa sitten :)
itsepuolustuslajit on ihan hyvä ratkaisu ongelmaan, mutta kuvitellaan tilanne, jossa pienikokoinen henkilö (165cm/60kg minä) joutuu "hyökkäyksen" kohteeksi, puolustautuu esim. päänseudulle suuntautuvalla potkulla ja ilmenee, että on itsepuolustuslajin harrastaja saa hyvin helposti syytteen tarpeettoman väkivallan käytöstä.
Onko päähän suuntautuva potku mielestäsi ainoa tapa pysäyttää hyökkäys, ihan oikein että tuollaisesta tulee syytteet niskaan, itsepuollustus ei tarkoita päähän tai munuaisille potkimista, kannattaa hieman perehtyä asioihin.
Onko päähän suuntautuva potku mielestäsi ainoa tapa pysäyttää hyökkäys, ihan oikein että tuollaisesta tulee syytteet niskaan, itsepuollustus ei tarkoita päähän tai munuaisille potkimista, kannattaa hieman perehtyä asioihin.
Hei haloo!
tämähän onkin pelkkää spekulointia.
oikeassa elämässä itsepuolustuslajin harrastaja kääntää tennareita 180 astetta välttääkseen konfliktin.
Vaikka tämänhän kaikki harrastajat tietävät.
Ex_inkkari
30.06.2008, 10:19
Hei haloo!
tämähän onkin pelkkää spekulointia.
oikeassa elämässä itsepuolustuslajin harrastaja kääntää tennareita 180 astetta välttääkseen konfliktin.
Vaikka tämänhän kaikki harrastajat tietävät.
No haloo vaan, ihmisillä on tavaton vimma kysellä mutta ei haluta kuitenkaan vastauksia.. spekuloidaan vaan päähänpotkuja ja sangolla hakkaamista, mutta kuten sanoin omassa työelämässä tilanteet eivät ole mitään spekulointia vaan ihan oikeita tapahtumia.
Niin no "harraste" töissä joutunut kaksi kertaa peri suomalaisella lyönti välineellä varustetun häirikön pysäyttämään, eka kerta meni pieleen ja sain reijän pohkeeseen. Toinen kerta oli todella nopeasti tapahtunut tilanne jossa kaveri kyllä tipahti mutta pääsi kuitenkin heti karkuun eikä näin ollen joutunut poliisin huostaan. Molemmat tilanteet onneksi ovella ettei välitöntä vaaraa aiheutunut asiakkaille.
Muutamia kertoja olen miettinyt pitäisikö ruveta käyttämään viilto suoja liiviä tai takkia...Kuitenkin siinä miinuksena tulee mielestäni provosoiva koko vaikutelma. Vähän niinkuin jotkut "kolleekat" käyttää pilotti takkia töissä...
Solenoidi
30.06.2008, 11:58
Niin no "harraste" töissä joutunut kaksi kertaa peri suomalaisella lyönti välineellä varustetun häirikön pysäyttämään, eka kerta meni pieleen ja sain reijän pohkeeseen. Toinen kerta oli todella nopeasti tapahtunut tilanne jossa kaveri kyllä tipahti mutta pääsi kuitenkin heti karkuun eikä näin ollen joutunut poliisin huostaan. Molemmat tilanteet onneksi ovella ettei välitöntä vaaraa aiheutunut asiakkaille.
Muutamia kertoja olen miettinyt pitäisikö ruveta käyttämään viilto suoja liiviä tai takkia...Kuitenkin siinä miinuksena tulee mielestäni provosoiva koko vaikutelma. Vähän niinkuin jotkut "kolleekat" käyttää pilotti takkia töissä...
Ai stana! Onneksi ei käynyt pahemmin. Se on näissä kiinniotoissa aina se onkelma, ettei nykyään voi oikein tietää, mitä siltä kaverilta oikein löytyy taskusta. Usein nämä omaisuuden lainailut ovat kännisten / "piriveikkojen" päähänpistoja, joten ei oikein voi tietää miten mitä näissä tilanteissa tapahtuu, kun lähtee ottamaan kaveria hihasta kiinni.
Toi kiinnipitäminenkin on hiukka pulmallinen homma: tuossa ylempänä joku mainitsi, että on rinnastettavissa vapauden riistoon, jos käyttää apuvälineitä... Juu onhan se totta, mutta mitä pohjoisemmaksi mennään, sen kauemmin poliisin tulo kestää. On hiukka kivaa pitää kiinni örveltävää sankaria tollaset 45min...
Omalta listalta löytyy murtunut nenä, lukuisia ruhjeita, mustelmia ja puremia.
itsepuolustuslajit on ihan hyvä ratkaisu ongelmaan, mutta kuvitellaan tilanne, jossa pienikokoinen henkilö (165cm/60kg minä) joutuu "hyökkäyksen" kohteeksi, puolustautuu esim. päänseudulle suuntautuvalla potkulla ja ilmenee, että on itsepuolustuslajin harrastaja saa hyvin helposti syytteen tarpeettoman väkivallan käytöstä.
Ei paljon kannata mainita että on harrastanut itsepuolustuslajeja. Saat nimittäin syytteen pahoinpitelystä jos joku nilkki sun kimppuun käy ja puolustat itseesi. Näin kävi eräälle kaverille.
Suomihan on oikeen kunnon oikeusvaltio. Saat tehdä oikeestaan mitä vaan jos olet kännissä, et ole töissä missään ja et omista mitään. Tuossa tuttavapiiriin ikävä kyllä kuuluu tälläisiä nuorisokriminaaleja. En tajua miten sellaisia nilkkejä ei saada aisoihin millään? Työtä ne ei koskaan tule tekemään. Vuokrarahat ryypätään ja kun rahat loppuu niin haetaan sitä juomaa kaupasta lisää ja kannetaan ne juomat siitä tiskin ohi. Kehuvat vielä tuolla noin kun se on niin helppoo. Silloin tällöin tulee sakkoja, mutta mitäs sillä on väliä? Ei tuloja niin ei tarvi maksaa. Taisi se uusi laki tulla jo voimaan ettei sakkoja tarvi istua jos ei ole tuloja, joten ne vaan poistuu. Vankilakin on lepokoti. Ruokaa saa 3 kertaa päivässä, tekemättä yhtään mitään. Istumisesta saa kuulemma vielä jotain hemmetin päivärahaa. Tietokoneetkin sieltä löytyy, pelikoneet sun muut. Mikä hemmetin vankila tuollainen on??!?
Edelleenkin pitäs ulkoistaa venäläisille koko vankeinhoito. Nuorisokriminaali kun joutuu Vladimirin panopuuksi koko vankilaolon ajaksi niin se tuskin sinne haluaa toista kertaa? Ellei se sitten pidä siitä touhusta. Mut en kyllä yhtään ihmettele jos rikokset lisääntyy. Eikös ne ole poliisien määrää muutenkin vähentämässä koko ajan. Peltipoliisit valvoo.
Niin ja sittenhän olet muuten kusessa jos käyt töissä ja on omaisuutta. Olet suuremman luokan kriminaali kun tapahtuu jotain. Koska käyt töissä niin saat oikeen kunnon sakon ja vielä kun omistat jotain niin sakko määrä nelikertaistuu. Joten jos töpeksii jotain niin kannattaa töpeksiä kerralla kunnolla niin saa edes jotain vastinetta rahalleen :D
-roadwarrior-
30.06.2008, 16:55
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=210&pictureid=2560
tällä poistetaan.
Von Leka
30.06.2008, 18:23
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=210&pictureid=2560
tällä poistetaan.
oikein!
näyttää todella miehiseltä! :cool:
ja sit vielä ihmetellään kun aselupien saanti kiristyy? meuhotaan netissä että tämmösellä ukot hengettömäx, mee nyt viel mettään ampuilee omppuja ja kuvaa se! stna mist näit ramboi riittää?
-roadwarrior-
30.06.2008, 18:40
No juu...ei sitä kannata kaikkea ihan tosissaan ottaa, leikki leikkinä, ei tässä nyt ketään ampumassa sentään olla...
Urbancityboy
30.06.2008, 19:08
oikeassa elämässä itsepuolustuslajin harrastaja kääntää tennareita 180 astetta välttääkseen konfliktin.
Vaikka tämänhän kaikki harrastajat tietävät.
Jep ja tässähän tuli nuo toisten ihmisten fyysiseen koskemattomuuteen ym. liittyvät loppupelissä yllättävän tärkeät asiat jo esiin, joten pahoittelen jo etukäteen; UCB- vuodatus:
Ajatelkaapa siis muuten ennenkaikkea juuri niitä, jotka työkseen joutuvat vastaamaan toisten ihmisten turvallisuudesta ja yleisestä järjestyksestä, pakoon pötkiminen aggressiivis(T)en riehujan (riehujien) esim. ollessa täydessä vauhdissa täydessä ravintolasalissa, joka ei ole otteluhäkki vaan viihtymiseen tarkoitettu yleinen tila, ei juuri tuolloin auttane. Lisäksi asioihin puuttumatta jättämisestä voi olla odottamassa jopa syyte järjestyksenvalvontarikkomuksesta.
"Soita poliisi"-tyyppisistä kommenteista ei noissa nopeasti sekunneissa tai niiden murto-osissa alkavista tilanteissa ole juurikaan apua, ja mikä onkaan pohijmmiltaan lain mukaan poliisin perustehtävä nyky-yhteiskunnassa, mikä puolestaan järjestyksenvalvojan?
Turha on kenenkään edes ajatella vastaavansa tähän mitään tyyliin "pakkoko se on noita hommia sitten tehdä jos on niin vaikeaa", tai vastaavaa, jonkunhan nuokin hommat on tehtävä, ja on yhteiskuntajärjestyksen säilymisen kannalta erittäin tarpeellinen ja hyvä asia, että meillä vielä on olemassa maassamme ihmisiä, jotka, jotkut jopa kutsumuksekseen, noita hommia tekevät, ja ovat valmiita jopa oman henkensä likoon laittamaan juuri tuon yleisen turvallisuuden ja järjestyksenkin vuoksi. Kiinnitän tässä huomion nimen omaan noihin ns. "ongelma-alueisiin" ja niillä alueilla töitään tekeviin. Ei liene helppoa ajatella pelkästään ruusunpunaisten lasien läpi nähtyjä asioita myöskään tilanteessa, jossa esim. rekkakuskien pikkujouluissa (sorry rahtarit, mutta välillä sattuu varmaan kommelluksia itse kullekin, portsareiden ja poliisien pikkujouluissa on joskus ihan samanlaista) kaksi satakiloista raavasta todella topakkaa kaveria vahvassa etyylissä aloittavat täysin ennalta-arvaamattomasti täyden paininheiton ja iskumyllyn, kun viereisessä pöydässä istuu mm. vanha rouva iltakonjakillaan, osteoropoosiriski on hänellä ikänsä puolesta prosentuaalisesti korkea, luut murtuvat helposti ja esim. lonkkamurtumahan on yleisin vanhusten kuolemaan johtava tapaturman seuraamus ja hänellä voi olla vaara jäädä alimmaiseksi kun siinä pöytien yli kaatuilemaan aletaan / toista olan yli viskotaan, vaikkei ko. viaton seniorikansalainen asiaan tai tilanteseen mitenkään siis kuulukaan. Siinähän helposti jo alkaa sitten olla niin väkivaltainen, etä saattaa jopa ajatella ottavansa varoen kaulan sivuun, sen isoihin verisuoniin lähinnä kohdistuvan hallintaotteen käyttöön siihen päälimäisenä olevaan tai myllyn aloittajaan kun tuskin saliin kovin helposti ei kannattane kaasuakaan laskea, pampulla hutkiessa voi osua viattomaan ja poistettava on hutkimisen /kaasunkäytön jälkeen kuitenkin ja ysimillisellä reisiluuhun ampuminen ei liene kuitenkaan perusteltua kenellekään muulle kuin poliisille.
Tuo nyt sinänsä on vain yksi pieni anonyymi esimerkki elävästä elämästä ja siitä, ettei periaatteessa Suomen lain mukaan voi puuttua toisten ihmisten oikeuksiin mitenkään eikä millään tavoin riskejä ottamatta, kaulan ympärille kohdistuvaa hallintaotetta voidaan helposti nimittää vaikka tapon yritykseksi, jos vastapuolen asanajaja asiansa hyvin hallitsee. Esim. näin: "arvoisa tuomari, arvoisat lautamiehet; päämiehelläni ei suinkaan ole ollut aikomus lyödä veitsellä ketään, tilanne oli täysin rauhallinen, ja hän vain halusi esitellä syytetylle juuri ostamaansa hienoa askarteluveistä. tuossa yhteydessä syytetty on saanut täysin hallitsemattoman raivokohtauksen, tarttunut päämieheni ranteeseen väkivalloin ja äkkiarvaamatta kiinni, joka teko on aiheuttanut päämiehelleni kipua ja mahdollisen ranteen ligamenttivamman. vaadin tämän mahdollisen ranteen ligamettivamman aiheuttamasta kivusta ja särystä korvattavaksi seitsämäntoista tuhatta seitsämän sataa seitsämän kymmentä....jne jne se siitä rannekäännöstä, jiu jitsu-miehet tietänevät, mitä tarkoitan.
Suomen laki hätävarjelusta on mielestäni veteen piirretty viiva, loppupelissä oikeudessakaan ei itse oikeudella ole todellisuudessa mitään väliä vaan sillä, miltä mikäkin tilanne saadaan näyttämään ja kenellä on parhaat asianajajat & uskottavimmat / uskaliaimmat todistajat. Too bad, so sad.
Aina yleensä näistä asiosta keskustellessa esiin nousee tuo fraasi siitä, että "paras ase on nopeat kintut" ja "pinkaise pakoon jos joku aikoo käydä kimppuun", jne, mutta emme voi juosta pakoon /olla valmiina pakenemaan kuin jänikset koko elämäämme, jokaisella täytyy mielestäni olla oikeus kulkea julkisilla ja yleisillä paikoilla ketään pakoon juoksematta / oikeus olla olematta siihen koko ajan valmiudessa. Näiden asioiden tulisi olla ns. sivistyneiden, oikeusvaltioiksi itseään kutsuvien yhteiskuntien perusperiaatteita mielestäni.
-amfetamiini ja kädestä kiinni pitäen saattaminen on joskus melko mielenkiintoinen yhdistelmä, kilpirustotkin vielä siinä helposti paukkuu-
voi voi , surulliseksi tulen kun ajattelenkin asiaa mutta niin vaan on itseään kiusattava näköjään tälläkin. Lähdenpä tästä ennemmin hiekkapuhaltamaan / hengittämään pakkelipölyä / pohjamaalaamaan. Antakaa anteeksi mahdollinen negatiivinen & pessimistinen lähestymiskantani, aihe ei tosiaan ole helppo. Hyvä sinänsä että näistä asioista käydään viimein ihan oikeaa keskustelua eikä pelkkää tekopyhää jeesustelua
Solenoidi
30.06.2008, 21:00
Tämän päivän iltasanomissa on (taas) hyvä esimerkki, kun alkaa ite toimimaan:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/stadi/uutinen.asp?id=1550806
Bänkster
01.07.2008, 11:48
Dobermannilla. Tai häijyllä hallituksella.
Noihin poliisien soittamiseen liittyen. Hurauttelin eilen hyvinkäälle päin menemään. Siellä sitten pikkutiellä eteen tuli hieman heikossa hapessa oleva kaveri. 80 alueella ajeli 60 vauhtia ja veivas aika onnekkaasti eestaas kaistoja. Soitin sitten poliiseille että tulis nappaamaan mahdollisen rattijuopon. Ei ollut yhtään vapaata poliisia. Pyydettiin että ajelis perässä niin kauan että poliisi vapautuu ja siihen saattoi mennä jopa puolisen tuntia. Noh. Minähän en tuollaisen hepun perässä lähde ajeleen ja hoiteleen poliisille kuuluvia hommia. Ehkä ne poliisit ois sitten saanut nopeesti paikalle kun se ois mäjäyttänyt jotain vastaantulijaa keulaan?
Vähennetään vaan niiden poliisien määrää ja korvataan ne niillä peltitolpilla.
Noihin poliisien soittamiseen liittyen. Hurauttelin eilen hyvinkäälle päin menemään. Siellä sitten pikkutiellä eteen tuli hieman heikossa hapessa oleva kaveri. 80 alueella ajeli 60 vauhtia ja veivas aika onnekkaasti eestaas kaistoja. Soitin sitten poliiseille että tulis nappaamaan mahdollisen rattijuopon. Ei ollut yhtään vapaata poliisia. Pyydettiin että ajelis perässä niin kauan että poliisi vapautuu ja siihen saattoi mennä jopa puolisen tuntia. Noh. Minähän en tuollaisen hepun perässä lähde ajeleen ja hoiteleen poliisille kuuluvia hommia. Ehkä ne poliisit ois sitten saanut nopeesti paikalle kun se ois mäjäyttänyt jotain vastaantulijaa keulaan?
Rattijuoppo-aihetta sivuten:
http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=48565
Vähennetään vaan niiden poliisien määrää ja korvataan ne niillä peltitolpilla.
Mitä poliiisin määrän vähentämiseen tulee, niin se on kyllä jo monessa asiassa näkynyt olevan aika /Cstä. Myös niiden vähien jäljellä olevien poliisien ja palo- ja pelastustoimen työntekijöiden keskittäminen isoihin keskuksiin tarkoittaa käytännössä, että 20-30km isommasta kaupungista saa pelastajaa tai virkavaltaa odottaa kauan. Lapissa ja muualla harvaan asutuilla alueilla tämä on tietysti ollut näin jo kautta aikojen, mutta täällä etelässä, "ruuhka-Suomessa" kansa täyttää myös niitä isojen kaupunkien välejä, ei kaikki siellä cityssä asu.
Urbancityboy
03.07.2008, 15:49
[QUOTE
Mitä poliiisin määrän vähentämiseen tulee, niin se on kyllä jo monessa asiassa näkynyt olevan aika /Cstä. Myös niiden vähien jäljellä olevien poliisien ja palo- ja pelastustoimen työntekijöiden keskittäminen isoihin keskuksiin tarkoittaa käytännössä, että 20-30km isommasta kaupungista saa pelastajaa tai virkavaltaa odottaa kauan. Lapissa ja muualla harvaan asutuilla alueilla tämä on tietysti ollut näin jo kautta aikojen, mutta täällä etelässä, "ruuhka-Suomessa" kansa täyttää myös niitä isojen kaupunkien välejä, ei kaikki siellä cityssä asu.[/QUOTE]
Vanhan ajan ns."kyläpoliisijärjestelmä" uusiksi käyttöön etenkin maaseutupitäjiin rikoksia ja onnettomuuksia jo ENNALTA ehkäisemään.
Jos olisi vaikka paikallisten kaljabaarien ovella tuommoinen ystävällinen & ymmärtäväinen oma kylän seriffi seisoksimassa, niin voitaisiin välttyä monelta isommalta pahalta jo etukäteen;)
Solenoidi
03.07.2008, 16:53
[QUOTE
Mitä poliiisin määrän vähentämiseen tulee, niin se on kyllä jo monessa asiassa näkynyt olevan aika /Cstä. Myös niiden vähien jäljellä olevien poliisien ja palo- ja pelastustoimen työntekijöiden keskittäminen isoihin keskuksiin tarkoittaa käytännössä, että 20-30km isommasta kaupungista saa pelastajaa tai virkavaltaa odottaa kauan. Lapissa ja muualla harvaan asutuilla alueilla tämä on tietysti ollut näin jo kautta aikojen, mutta täällä etelässä, "ruuhka-Suomessa" kansa täyttää myös niitä isojen kaupunkien välejä, ei kaikki siellä cityssä asu.
Vanhan ajan ns."kyläpoliisijärjestelmä" uusiksi käyttöön etenkin maaseutupitäjiin rikoksia ja onnettomuuksia jo ENNALTA ehkäisemään.
Jos olisi vaikka paikallisten kaljabaarien ovella tuommoinen ystävällinen & ymmärtäväinen oma kylän seriffi seisoksimassa, niin voitaisiin välttyä monelta isommalta pahalta jo etukäteen;)[/QUOTE]
Mä uskon enemmän tämmöiseen perinteiseen "savolaiseen vittuilu rinkiin". Jos tyrit, niin joudut kylänmiesten keskelle vittuiltavaksi... Aikoinaan hommahan meni niin, että koko kylä kasvatti: huonosti käyttäytyviä lapsia sai kuka vaan aikuinen oikaista, jos näki että oli tekemässä jotain tyhmää. Ehkä pitäisi ottaa vähän samaa menttaliteettia käyttöön. Nykyään tää tuntuu menemän (varsinkin pk seudulla), niin että ei oikein ketään kiinnosta vaikka näkee jonkun monottavan auton kyljet lommoilla tai näkee että on panemassa uimarannan pukukoppeja paskaks. Ehkä nykyajan aikuisista on tullut munattomia?
Urbancityboy
03.07.2008, 20:21
[QUOTE
Mä uskon enemmän tämmöiseen perinteiseen "savolaiseen vittuilu rinkiin". Jos tyrit, niin joudut kylänmiesten keskelle vittuiltavaksi... Aikoinaan hommahan meni niin, että koko kylä kasvatti: huonosti käyttäytyviä lapsia sai kuka vaan aikuinen oikaista, jos näki että oli tekemässä jotain tyhmää. Ehkä pitäisi ottaa vähän samaa menttaliteettia käyttöön. Nykyään tää tuntuu menemän (varsinkin pk seudulla), niin että ei oikein ketään kiinnosta vaikka näkee jonkun monottavan auton kyljet lommoilla tai näkee että on panemassa uimarannan pukukoppeja paskaks. Ehkä nykyajan aikuisista on tullut munattomia?[/QUOTE]
Asia kommenttia, ikäänkuin Wanhanajan käräjät, seitsemän kylänvanhinta istuvat seitsemän kannon tai kiven päälle ja pelkällä maalaisjärjellä päättävät yhdessä vähänkuin TABU:tyyliin
"oot panna meijän Kyllikkiä, helevetin kojotti, myö pannaan sinua porukalla turpaan". Sitten tietty pitäisi vielä varoa lyömästä liian lujaa tai olla käyttämättä liian ikäviä tekniikoita jos on pikkurötös ollut kysymyksessä.. nippusiteissä järveen tuskin menee tuonkaan oikeuskäsityksen mukaan oikein sille, joka toisen verkot tai katiskan luvatta katsomassa kävi..aika munatonta on tämä nykymeno ylipäänsäkin, ja ennenkaikkea tekopyhää jeesustelua. Ei taida olla äijiä & superwomaneita maassamme mualla kuin näillä palstoilla, toivottavasti pysytään ryhdissä vielä sittenkin kun kriisi puhkeaa..
-oikeuslaitos on leipäkone sitä pyörittäville-
Jenkeissä vähän toista kun täällä.
Amerikkalaismies tappoi murtovarkaat - selvisi tuomiotta
1.7.2008 17:16
Joe Horn ampui kaksi miestä, joiden epäili murtautuneen naapurinsa asuntoon.
Texasilainen Joe Horn, 61, vapautettiin maanantaina oikeudessa syytteistä ampumatapauksessa, jossa kaksi miestä sai surmansa, uutistoimisto AP kertoi.
Houstonissa asuva Horn näki viime marraskuussa kahden miehen tulevan ulos naapurinsa asunnon ikkunasta.
Horn soitti hätäkeskukseen ja kertoi, että aikoo tappaa murtovarkaat haulikolla. Vaikka hätäkeskuksen päivystäjä kehotti Hornia pysymään sisällä, tämä meni ulos ja surmasi miehet ampumalla molempia kuolettavasti selkään.
Surmatut olivat Kolumbiasta tulleita laittomia siirtolaisia.
Hornin puolustusasianajajan mukaan hänen päämiehensä puolusti itseään ja halusi suojella naapurin omaisuutta.
Texasin laki antaa oikeuden käyttää kuolemaan johtavia voimakeinoja joissain ääritilanteissa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200807017885593_ul.shtml
Von Leka
03.07.2008, 21:35
Jenkeissä vähän toista kun täällä.
Amerikkalaismies tappoi murtovarkaat - selvisi tuomiotta
1.7.2008 17:16
Joe Horn ampui kaksi miestä, joiden epäili murtautuneen naapurinsa asuntoon.
Texasilainen Joe Horn, 61, vapautettiin maanantaina oikeudessa syytteistä ampumatapauksessa, jossa kaksi miestä sai surmansa, uutistoimisto AP kertoi.
Houstonissa asuva Horn näki viime marraskuussa kahden miehen tulevan ulos naapurinsa asunnon ikkunasta.
Horn soitti hätäkeskukseen ja kertoi, että aikoo tappaa murtovarkaat haulikolla. Vaikka hätäkeskuksen päivystäjä kehotti Hornia pysymään sisällä, tämä meni ulos ja surmasi miehet ampumalla molempia kuolettavasti selkään.
Surmatut olivat Kolumbiasta tulleita laittomia siirtolaisia.
Hornin puolustusasianajajan mukaan hänen päämiehensä puolusti itseään ja halusi suojella naapurin omaisuutta.
Texasin laki antaa oikeuden käyttää kuolemaan johtavia voimakeinoja joissain ääritilanteissa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200807017885593_ul.shtml
Hmm. mielenkiintoista!
kattokaas mtv3;sta mielenkiintoinen dokkari
Rekisteröimätön
31.10.2008, 11:44
mitä oikeastaan tarkoitetaan liiallisilla voimatoimilla. Esim. jos ak. ottaa kiinni rosmon "lainaamasta" ruohonleikkuria pihamaalta ja laittaa nippuun ilmastointiteipillä, niin saako tästä syytteen?
niin mitä sanoo laki, lakimiehet ja sen muut tuntijat voimankäyttötavoista tilannekohtaisuus ja lähtökohtaisen tilannearvion tekemisen suorittamisen onnistuminen mm. lienee avainsana muiden arvioinnin piiriin mahdollisesti tulevien asioiden seassa kai
Tähän vrt. esim. termistöllä "koulu-uhka" - Koulutetut ja koulua käyvät kommententaareina kommentoinevat myös
yleisen turvallisuuden ja järjestyksen säilyttämiseen kouluttautunut henkilö / henkilön tulee myös voida / voida kyetä luopumaan / toimia / luopua harkittavista tai käytettävissä olevista ja hyväksyttävissä olevista toimenpiteistä / olla omalta osaltaan jo kansalaisvelvollisuutensa mukaan esim valmis pyrkimään säilyttämään yleisen järjestyksen ja turvallisuuden edellytykset ja näiden perusoikeuksien säilymisen tai siis mahd jo työnsä puolesta kyetä turvaamaan niiden säilymisen jne vaikea mutta tärkeä aihe hyvä että keskustellaan kuitenkin, ammattilaisten kommentit / kokemukset eritoten ovat hyvä asia ja keskustelun pitääkin jatkua etc.
ainakin lakiin on Järjestyksen valvojille kirjattu v e l v o l l is u u s toimia noiden Suomalaisten perusoikeuksien edistämiseksi, säilyttämiseksi ja ylläpitämiseksi ( yleinen järjestys ja turvallisuus ja sen säilyttäminen ja säilyminen ovat kansalaisen perusoikeuksien piiriin kuuluvia asioita korjatkaa jos olen väärässä kiitos) vielä pitää ottaa huomioon sekin että mahdollisten toimenpiteiden tai ns pakkotoimien kohteeksi joutuvankin kansalaisoikeksia ne myöskin ovat yhtälailla
on selviö, että kansalaisen (siviili) hätävarjelutilanteessakaan ei kai saisi syntyä suurempaa haittaa kummallekaan mahdolliselle osapuolelle / osapuolille kuin mitä oli tarkoitus estää tai ennalta ehkäistä, jokatapauksessa kun on asiallisesti teipattuna niin ei voi ainakaan satuttaa itseään tai muita tai aiheuttaa vahinkoa ainakaan enempää kuin mitä mahdollisesti teippaamisesta voi aiheutua tosin teippaaja ottaa aina riskin ja siviilihenkilönä työskentelee omalla vastuullaan ja tilannearviota tehdessä asiassa voi olla monta eri faktoria suhteessa yhtälöön "tilanne huomioon ottaen". ei teippejä kuten ei käsirautojaan ainakaan liian tiukkaan ettei mm verenkierto esty.
ilmastointiteippiin pyörittäminen voi olla joskus ihan hyväksi ja melko lempeä varotoimi ainakin jos tietyllä skaalalla mennään itse käytän tuota teippaushommaa aina kun se on tarpeellista/ välttämätöntä / hyväksyttävissä ja tarpeellista etc. sillä (asialla) on myös terapeuttinen vaikutus kun havahtuu vaikka nyt juuri esim ikkunoita rikottuaan ja kehoituksista ja käskyistä huolimatta hommaa jatkettuaan pehmeältä ruohontuoksuiselta nurmikolta roudarileparit ranteissa ja ei ole enää hötky eikä kiire enää yhtään mihinkään ja kaikki paikatkin pysyy ehjänä näin on toimittu aina kun on ensin tilannearvio tehtyään katsottu sen olevan tarpeellista / välttämätöntä / lievin haitta, tai siis ainakin että on voinut luottaa toimivansa oikein ja niin että odotettavissa on asiasta enemmän yleistä hyötyä kuin haittaa.
lisää järjestyksenvalvonta-alan keskustelua ja koulutusta ja peruskansalaisen oikeudet ja velvollisuudet enemmän keskustelun alle myös.
alasvienneissä varovaisuutta kovalla alustalla esim. asfaltilla voi ranne tökätä helposti tuossakin tilanne arvioitava kokonaisuutena vaatii kehon ja mielen hallintaa tai /ja ehkä koulutuksen(kin) tai ainakin anatomian tuntemusta ja /tai harkintakykyä kai ja niin edelleen
mene ja tiedä hyvä kai että joku noita asioita ajattelee ylipäänsä kiitos siitä.
Rekisteröimätön
31.10.2008, 13:57
Jenkeissä vähän toista kun täällä.
Amerikkalaismies tappoi murtovarkaat - selvisi tuomiotta
1.7.2008 17:16
Joe Horn ampui kaksi miestä, joiden epäili murtautuneen naapurinsa asuntoon.
Texasilainen Joe Horn, 61, vapautettiin maanantaina oikeudessa syytteistä ampumatapauksessa, jossa kaksi miestä sai surmansa, uutistoimisto AP kertoi.
Houstonissa asuva Horn näki viime marraskuussa kahden miehen tulevan ulos naapurinsa asunnon ikkunasta.
Horn soitti hätäkeskukseen ja kertoi, että aikoo tappaa murtovarkaat haulikolla. Vaikka hätäkeskuksen päivystäjä kehotti Hornia pysymään sisällä, tämä meni ulos ja surmasi miehet ampumalla molempia kuolettavasti selkään.
Surmatut olivat Kolumbiasta tulleita laittomia siirtolaisia.
Hornin puolustusasianajajan mukaan hänen päämiehensä puolusti itseään ja halusi suojella naapurin omaisuutta.
Texasin laki antaa oikeuden käyttää kuolemaan johtavia voimakeinoja joissain ääritilanteissa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200807017885593_ul.shtml
Eli siis modernisaatioon vielä jäänyt ns. Giri suta gomen ikäänkuin tavallaan.
Jos vaikea-aukeava viesti, niin vastaus löytyy japanin historiasta esim en ota kantaa oliko "oikein" vai "väärin" mutta yleiset periaatteet kunniaan ja oikeamielisyys tietysti myös
serkkupoika kävi muutama vuosi sitten oikeudessa asti kun vartijana ollessaan ajoi partioautolla vastaan omaa varastettua autoaan ja ajoi sen kiinni, seurauksena, että partioauto vaurioitui pahoi ja oma auto myös pahasti. siitä oli juttua ihan iltasanomia myöten. selvisi ilaman syytteitä ja sai vakuutuksesta rahat.
vhanhisuanto
06.11.2008, 10:30
Minua saa tunkeilija pilkata, herjata ja nöyryyttää melko paljon ennen kuin hermo menee. Lyödäkin saa jos haluaa vähintään samalla mitalla takaisin. Siinä vaiheessa jos tunkeilija tekee sen virheen että menee uhkaamaan perhettäni, kasvaa sarvet päähän, päästän sisäisen pääpirun irti enkä välttämättä muista miettiä mitään seuraamuksia. Huonolla tuurilla ja vastarinnasta riippuen se voi jopa jäädä tunkeilijan viimeiseksi virheeksi. Voisin kuvitella että tuollaisessa tilanteessa menee jopa "filmi poikki" adrenaliinin yliannostuksen takia. En tietenkään katso hyvällä sitäkään että tullaan omaisuutta tuhoamaan, siinä voi hieman pienenpi pirulainen livahtaa kurkkaamaan mitä aktiviteettia maanpäällinen elämä tarjoilee. :)
Pitäisköhän kouluttaa kissa hyppäämään käskystä kynnet ojossa silmiä kohti? :D
Aina nää jutut alkaa sivuttaan aihetta...Mun neuvo on,että leivo "tunkeilija" pesismailalla pehmeeksi,jonka jälkeen viet tyynen rauhallisesti todistus aineet piiloon.Jos "tunkeilija"on ,niin tyhmä,että soittaa kytät,niin leiki autuaan tietämätön,kun ne tulee kyseleen tyhmiä.Poliisi on joka tapauksessa paikalle turha soittaa,koska
-niillä menee,niin kauan ettei ne apuun kerkiä.
-homma menee käräjille.Ne neuvoo sua viemään jutun eteenpäin ja se kestää ja/tai joudut itse syytetyksi.
Jos käy niin,että "tunkeilija" tulee "läpi" lukituista ovista joiden takana olet "turvassa",niin sillon laki on sun puolella hätävarjeluna.Siinäki kannattaa olla tarkkana,ettei mene liiotteluksi.
Paras vinkki on,jos joku on sun auton kimpussa jollain tavalla,niin vetelet siltä hampaat kurkkuun ikään ja sukupuoleen katsomatta,jonka jälkeen otat puhelun sen omaisille,että 10 000 € sovittuun paikkaan määräaikaan mennessä tai se tyyppi ei tuu enään himaan iltapalalle.
Minullapa on nyt heittää ihan faktaa kehiin. Eli syyskuun alussa eräs sälli tuli minun tontille meuhkaamaan. Tunnen kyseisen kaverin entuudesta ja en halua sälliä tontille silloin kun se on kännissä, kuten tuolloin se oli. No minä soitan poliisit paikan päälle. Kaveri ei suostu poistumaan tontiltani kehoituksista huolimatta. Tuo karu totuus kun sille iski että poliisit on tulossa niin kaveri ottaa veitsen esille. Sitten tuleekin puhetta että nyt kuolen ja talo palaa sun muuta perus settiä. Tässä vaiheessa ilmoitan että jää tontille jos haluat ja lähden ravaan naapuriin kaveri perässä. Jossain vaiheessa se sitten unohti tuon perässä juoksemisen ja jäi notkumaan tontille. Naapurista sitten ilmoitin että nyt siellä heilutaan jo puukon kera. Ilmeisesti tuossa vaiheessa poliiseille tuli hieman kiirus ja ei siinä kauaa mennyt kun ne oli pihalla, kaveri raudoissa ja poistettu onnistuneesti pihalta.
Eilen olin tuosta vielä oikeudessa. Kovasti kaveri kehui ennen tuota oikeuden käyntiä kuinka hän ei tule saamaan siitä yhtään mitään. Suomen laki kun on tehty suojelemaan kriminaaleja niin itselläni oli täsmälleen sama odotus. Mutta kaveri saikin 2v ehdollista laittomasta uhkauksesta:) Mitään korvauksia en itselleni hakenut, koska en kuitenkaan sellaisia olisi koskaan saanut. Sen asianajaja kyllä laskutti sitten senkin edestä..
Lopputuloksena voin todeta että täyttä verorahojen haaskausta tuollainen oikeudenkäynti. Kaveri oli homman myöntänyt jo etukäteen niin miksei joku poliisi tms. voi suoraan antaa tuomioo että lähde siperiaan kärsimään 10v vankeusrangaistusta toilailuistas. Oikeudessa se sai puhua täyttä paskaa mikä ei pitänyt paikkaansa missään vaiheessa, eikä puheet täsmännyt kuulustelupöytäkirjoihin. Nyt veronmaksajat joutuu kaikki nuo oikeudenkäynnistä aiheutuneet kulut maksamaan. Kaveri kun on työtön ja omaisuutta ei ole niin se ei ikinä tule maksamaan mitään sakkoja tai korvauksia. Sinällään perin typerää antaa sakkoja tuossa tapauksessa. Se pyyhkii persettään niillä sakoilla.
Mutta noin sen nilkin voi poistaa pihalta ihan oikeassa elämässä.
Rekisteröimätön
14.11.2008, 11:14
noi oikeudessa saadut sakot menee vielä muuntoon, eli joutuu suorittamaan istumalla, jos ei maksa.Poliisin antamat sakothan ei enää nykyään mene.
noi oikeudessa saadut sakot menee vielä muuntoon, eli joutuu suorittamaan istumalla, jos ei maksa.Poliisin antamat sakothan ei enää nykyään mene.
Eipä pidä ainakaan kylän poliisien mukaan paikkaansa. Kaikki sakot "unohdetaan", eli niitä ei tarvi maksaa jos ei ole maksukykyä. Aivan sama onko sitten tuomioistuimen päätös vai poliisin sakko. Jotain puhetta on kuulemma ollut siitä että jos teet tyyliin 10 rikosta ja jokaisesta saat sakkoa niin sitten joudut istumaan ne, mutta hieman epäilen tuotakin. Nehän on vaan ressukoita kun ne joutuu rikoksia tekemään ja ainahan ne on niin pahoillaan kun ne on sellaisia tehnyt.. Saisivat nuo päättäjät joutua noiden kriminaalien uhreiksi. Potkitaan kadulla ja koteihin murtaudutaan. Jospa ne sitten lopettaisi niiden lellimisen.
Lopputuloksena voin todeta että täyttä verorahojen haaskausta tuollainen oikeudenkäynti. Kaveri oli homman myöntänyt jo etukäteen niin miksei joku poliisi tms. voi suoraan antaa tuomioo että lähde siperiaan kärsimään 10v vankeusrangaistusta toilailuistas. Oikeudessa se sai puhua täyttä paskaa mikä ei pitänyt paikkaansa missään vaiheessa, eikä puheet täsmännyt kuulustelupöytäkirjoihin. Nyt veronmaksajat joutuu kaikki nuo oikeudenkäynnistä aiheutuneet kulut maksamaan. Kaveri kun on työtön ja omaisuutta ei ole niin se ei ikinä tule maksamaan mitään sakkoja tai korvauksia. Sinällään perin typerää antaa sakkoja tuossa tapauksessa. Se pyyhkii persettään niillä sakoilla.
Olen ihan samaa mieltä, että rahojen tuhlausta oikeudenkäynti. Oma kokemus ei ollut mistään tontille tunkeutumisesta, vaan ihan riita kaverin ja yrittäjän välillä. Mitään kirjallista ei oltu sovittu, joten ensin käräjillä ja sitten hovissa ihmeteltiin kuulopuheiden mukaan että mitä oli sanottu ja sovittu. Käräjillä uskottiin toista ja hovissa toista. Käräjien aikaan oli itse tapahtumasta kulunut yli vuosi ja hoviin ku ehtis, yli 2v. Vaan hyvähän se on asioiden hoitamista pitkittää, saa taas kiskoa lisää rahaa kun kukaan ei enää edes muista mistä oli kyse. Samaa porukkaa ne asianajajat ja tuomarit on, tuijottavat vaan vastuuvakuutuksen korvausrajaa ja ihmisten maksukykyä, se kenellä sitä rahaa on, pistetään maksamaan.
Pitää vaan jatkossa muistaa, ettei ole kuullut eikä nähnyt mitään.
Itse asianomistajana , tuomitulle tuli sakkoja muutama sata euroa. Tuomitut vahingonkorvaukset 3000€, sekä asianajopalkkiot 1200€, joita sitten valtionkonttori ei korvannutkaan, koska ei kuulunut rikosoikeudellisiin korvattaviin.. jees! Eikö tuomarikaan tätä tiennyt, kun antoi hakemuksen kouraan.. Kaverille konttori korvasi ainoastaan laittomastauhkauksesta.. ei muista 7:stä syytekohdasta. Jopa syyttäjä vaati syytetylle 3 kuukauden ehdollista tuomiota, juristimme yhtyi tähän.. Sakkoja sai :mad:
Ensimmäinen oikeudenkäynti meni omasta pussista, juristin palkkio 760€, joka sisälsi yhden tunnin neuvottelun, asiakirjojen hankkimisen sekä 20 minuuttia oikeussalissa, (juristin toimistolta matkaa oikeussaliin 100m), jonne syytetty ei saapunut, vaan tuomittiin poissaolevana.
Noh, tuli toinen oikeudenkäynti (vuoden kuluttua ensimmäisestä), koska tuomittu rikkoi lähestymiskieltoa. Tässä kohtaa kotivakuutuksen oikeusturva korvasi juristin, tosin 200€ omavatuu.
Ensimmäisen oikeudenkäynnin kulut olisin saanut tuomitun maksettavaksi, jos silloinen juristi olisi vaivautunut laittamaan sen haasteeseen vaatimuksiin. (Niitä kun ei voinut oikeussalissa langettaa jälkikäteen syytetylle, koska ei ollut paikalla.) Ei juristi laittanut, meni juristi vaihtoon. Toinen oli pätevä(mpi). :D
Nyt juristi laittoi kyseiset korvaukset ulosottoon, josta minä maksoin 50€.
Nyt vaan ootellaan.... Onhan se sitten siistii kun tulee kerran vuodessa muutama kymppi, jotka ulosmitataan tuomitun mahdollisista veronpalautuksista.., mikäli ei ole tuloja.. Ja mikäli muita velkojia ei ole.. todennäköisesti on, joten minun saatavani taitaa olla hyttysenpaskaa ja saatavissa viimeisenä..
Että ihan yhtä tyhjän kanssa ja minun uskoni oikeusvaltioon on menny aika päiviä sitten :(
Ja tämä oli vain yksi esimerkki..
noi oikeudessa saadut sakot menee vielä muuntoon, eli joutuu suorittamaan istumalla, jos ei maksa.Poliisin antamat sakothan ei enää nykyään mene.
Rekisteröimätön
15.11.2008, 13:29
eipä tolla muunnollakaan enää mitään vaikutusta oikeasti ole.Monilla on vankilassa paremmat olot kuin vapaalla.
Urbancityboy
15.11.2008, 17:23
Esim. jos ak. ottaa kiinni rosmon "lainaamasta" ruohonleikkuria pihamaalta ja laittaa nippuun ilmastointiteipillä, niin saako tästä syytteen?
http://i188.photobucket.com/albums/z55/Koistinen7/IMG_3903_m.jpg
http://i188.photobucket.com/albums/z55/Koistinen7/IMG_3902_m.jpg
http://i188.photobucket.com/albums/z55/Koistinen7/IMG_3901.jpg
http://i188.photobucket.com/albums/z55/Koistinen7/IMG_3905_m.jpg
http://i188.photobucket.com/albums/z55/Koistinen7/IMG_3900_m.jpg
http://i188.photobucket.com/albums/z55/Koistinen7/IMG_3916.jpg
http://i188.photobucket.com/albums/z55/Koistinen7/IMG_3908.jpg
Tässä tapauksessa ainakin ilmastointiteipin ansiosta säästyttiin monelta mahdolliselta paljon pahemmalta vahingolta. Esim. kyseinen henkilö säästyi särkemästä itseään lasinkappaleisiin joita oli pitkin pihamaata kun tuli niitä ikkunoita rikottua. Ilmastointiteippi on yksi ihmiskunnan fiksuimmista keksinnöistä.
ippendale
15.11.2008, 19:44
Tässä UCB:n kuvasarjassa on toimittu suorastaan mallikkaasti.
Muutaman poliisi kaverin kanssa puhuttiin asiasta aikaisemmin. Molemmat totesivat että: "jokamiehen kiinniotto-oikeuden puitteissa saa ja pitää käyttää tarvittavia voimakeinoja, toimittaakseen epäillyn virkavallan huomaan". Itsekin portsarina en kanna niitä käsirautoja huvin vuoksi vaan itseni ja asiakkaan turvallisuuden takia.
Jokamiehen kiinniotto oikeutta voidaan käyttää jos tapaa rysän päältä tai pakenemasta, henkilön jota voi epäillä seuraavista rikoksen tunnusmerkkien täyttymisestä: näpistys, varkaus, ryöstö, henkirikos, raiskaus, petos, kavallus, LIEVÄ pahoinpitely, pahoinpitely, törkeä pahoinpitely, törkeä liikenne rikkomus ja vaikka kuinka monta lisää.
Juuri kuten UCB oli kirjottanut että ilmastointi teippi on epäillyn oman turvallisuuden takia. Kuitenkin epäillyn kiinniottaminen ja sen jälkeinen "pehmentäminen" menee yli ja täyttää pahoinpitelyn käsitteen. Kuten tässä EI ollut ilmeisesti tehty, eli malli suoritus: KYMMENE PISTETTÄ JA PAPUKAIJA MERKKI.
Urbancityboy
15.11.2008, 20:13
[QUOTE
Itsekin portsarina en kanna niitä käsirautoja huvin vuoksi vaan itseni ja asiakkaan turvallisuuden takia.
/QUOTE]
Niinpä- tästä juuri on kysymys, kaikkien yhteisestä turvallisuudesta, joka asia ei ole todellakaan mikään kuriositeetti. Teet tärkeää työtä jota arvostaa moni, itsekin haluaisin esim. ravintola-anniskelualueella mahdollisena asiakkaana ollessani ottaa mahdollisen iltakaljani ilman turhaa "pelkoa" mistään päällekaatuilijoista tai stiletinheiluttelijoista tai muista asiankuulumattomista tunkeilijoista. Ihmisiähän hekin tosin ovat ja kaikki loppupelissä istumme kuitenkin ns. samassa veneessä, en siis todellakaan kannata ihmisten kategorisoimista sosiaalisen statuksen tai satunnaisen käyttäytymisen perustella.
Järjestyksenvalvojan työ on varmaankin yksi vastuullisimmista ammattialoista maassamme tällä hetkellä, itse arvostan ja kunnioitan jokaista "pokea" joka työnsä puolesta yrittää parhaansa yleisen turvallisuuden ja järjestyksen säilymisen eteen. Ilman teitä järjestys voisi monessa paikassa olla kohtalaisen häilyvä käsite.
minä olen ymmärtänyt näin että jos lyöt kerran takaisin se on vielä itse puolustusta? kävelet pihalle ja tempaset huimalla kapakka koukulla jannun tajuttomaks. sit soitat poliisin. poliisille sanot että se kävi päälle sait väistettyä iskun ja panikissa vaiston varaisesti vahingossa löit sen tajuttomaks. nostat vielä syytteen kaikesta mahdollisesta mitä vaan mieleen tulee. sitten vaan odottelet että se tulee kostamaan.
ja vielä sellainen pointti että jos olet harrastanut kamppailu/itsepuolustus lajeja toimii se raskauttavana asian haarana tuollaisissa tilanteissa. eli vaikka lyöt nyrkillä sinut tuomitaan kuin olisit lyönyt jollain lyömä aseella.
korjatkoon viisaammat jotka asioista enemmän tietävät. tämä on minun henkilö kohtainen mielipide en halua lietsoa väkivaltaa mutta en tunne sääliä niitä narkki venkuloita kohtaan jotka nyysii vieroitus oireiden pelossa muiden omaisuutta jne.