View Full Version : levyjarrullinen lukkoetuakseli bj40
Terve!
Millainen hanke olisi vieritellä ja mikä akseli sopisi bj 40 orkkisakselin tilalle että pääsisi eroon rumpujarruista ja saisi vähän suoluottoa lukkojen myötä? Mielellään tietenkin kutakuinkin suoraan eli ilman suurempia muutoksia sopiva akseli olisi hakusessa, mutta enemmänkin työtä vaativa rupeama voi tulla kysymykseen.. sopiiko esim hj-61 akseli vai onko se leveämpi kuin bj:n ym..? kuitenkin verrattain huonosti olen asioista tarkasti perillä joten forumilaisten apu olisi paikallaan!
Note! This message was posted anonymously!
IironSika
31.07.2004, 15:48
Ylivoimaisesti paras ja helpoin vaihtoehto on BJ-75:n -87> akseli. On lukko ja levyt, leveys sama kuin 40-sarjalaisissa samoin sama 4.11 välitys. Huono puoli vaikea saatavuus.
Huomattavasti paremmin saatavilla olevassa hj-61 akselissa suurin ongelma on 3.70 välitys joten helpoin olisi siis tuupata alle myös saman auton taka-akseli ja taas huonona puolena on ne 3.70 välitykset...<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> HJ akselit ovat myös n. 60 mm leveämmät joten joutuu muuttamaan jousen kiinnikkeitä joko akselissa tai rungossa.
Mikko
bj omaan akseliin hj60 etunavat lukko kaupasta.
Kertoilehan Mikko mikä ero on BJ-75:lla verrattuna HJ-75:een, korimallihan on kait sama bushman bus?
Bj40 etuakseliin hj60/hj61/bj75/hilux tai uudemman levyllisen fj/bj40 navat. Lukoksi arppi tai sitten ostaa hj-61 murikan ja teettää karpiolalla pitkäboorisen bj40 levysen pitkänpuolen tikun. Vai olisko toi bj75 pitkänpuolen vetari sitte sopiva? Käytännössä helpoin/halvin laittaa koko hj61 akseli alle. Mittailin just että hj61 akseli tosiaan on tuon 60mm leveämpi. Jouset on jousilaattojen keskeltä noin 50mm leveemmällä akselissa joten joutuu hilaamaan niitä 25mm per puoli keskemmälle. Lyhyellä puolella tulee ongelmaksi murikka mutta kai siihenkin sen saa viritettyä mutta perinteistäu-pulttia ei kyllä pysty käyttämään. Jotkut tykkää muuttaa lehdet leveämmälle joka vaatii jousikorvakkeiden uusien kiinnikeiden tekemisen rungon ulkopuolelle. Tiedä sitten tuleeko SOAn kanssa muitakin ongelmia esim. lukkojen vivuston kanssa?
Saattas olla muuten yhdet pikkupuutteelliset fj40 SOA akselit lehtijousineen ja "hysteer" ohjauksella myynnissä joissa edessä levylliset navat jos kiinnostaisi. Laittakaa privaa jos kiinnostaa. Taka akselilla taitaa vaan olla kemppi mutta jos niissä on 4.11 välitys niin saattaa olla että haalisin ne itselleni.
- http://www.G-69.tk -
niin ei se BJ-75 akseli aivan samanlevynen ole kuin BJ-40 mallin ,eroa on +2cm mutta käytännössä se ei haittaa.
Note! This message was posted anonymously!
IironSika
01.08.2004, 16:17
quote:
Kertoilehan Mikko mikä ero on BJ-75:lla verrattuna HJ-75:een, korimallihan on kait sama bushman bus?
HJ: 6 syl.2H koneella BJ: 4 syl.3B koneella
Tuosta 75:n ja 40-sarjalaisten akselien leveyserosta sen verran, että taannoisella venäjänretkellä kun intouduimme niitä mittailemaan, ei leveyseroa ainakaan 75:n ja 42:n etuakseleissa ollut ollenkaan (akseliputki päästä päähän). Onko 42 erilainen (tuskin?) vai onko sitten 75:ssa eroja (ei kai)?
Olin kyllä kuullut tuosta oletetusta erosta aiemminkin, mikä olikin perimmäinen syy sille että otimme mittanauhan käteen, mutta tulos silloin oli että leveys on sama. Häh? Mittasimmeko väärin? Viitsisikö joku käydä mittaamassa oman 75-etuakselin ja kertoisi sitten mistä kohtaa mittasi, ja mikä vuosimalli on kyseessä? Voin tuossa kohta käydä katsomassa omasta autosta jotain mittoja.
Ehkä joku konkari osaisi sanoa asiasta jotain?
Yksi juttu muuten, joka tekee 75:n akseleista taas astetta haluttavammat on akselikuoren alareunaan hitsattu vahvikekotelo. Se syö maavaraa vähän, mutta joku syy lienee tehtaalla ollut sen siihen laittamiseen.
Mutta mitäpä noista kun on jo yksi arppi hankittu... suht halvalla. Toista lukkoa vielä pohditaan.
Kuinkas paljon tuo karpiolalla tms. vetareiden teettäminen maksaa?
Note! This message was posted anonymously!
Kuulemma parisataa euroa. Ja jos tosiaan 60-sarjalaisesta ne lukkomurikat irroittelee, kannattaa ottaa 40-sarjalaisen alkuperäiset välitykset ja vaikka vaihdattaa ne siihen murikkaan (sopivat suoraan).
Tiedä sitten mitä BJ-75 vetari maksaa Toyotan tiskillä. Kenelläkään kokemuksia?