PDA

View Full Version : Hälyjä


Ex_inkkari
15.07.2004, 21:27
Mitä hälyttimiä on autoihin asennettu ja missä edullisesti ???
jos vaikka suojaisi Dakon äänellä <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

TOSI miehet kurvaa Dodgella

BAe146
15.07.2004, 21:58
Mulla cobra mut ei nyt muista paljonko maksoi..
T:Jukka
RR92

Turbo
15.07.2004, 22:52
Mulla tos turpo-volvossa Laserline, en muista paljonko maksoi

LandCruiser HJ61
Hilux 4x4

-juhani-
16.07.2004, 08:15
DEFA
siihen tuli kätevä lisälaite vähän aikaa sitten joka tunnistaa jos auton asentoa muutetaan. esim jos rosvoa kiinnostaa renkaat niin defa huomaa tunkkauksen tai jos koko auto kiinnostaa(sullahan ei oo tätä ongelmaa<img src=/smiley/lol2.gif border=0 align=middle>)niin defa tunnistaa jos hinataan. kuitenkaan se ei reagoi ohi ajaviin rekkoihin niinkuin monet muut hälärit. onhan siinä tietty kaikki muutkin toiminnot käyn.esto, sisätutka, kuuntelu ja lisälaite anturit.
lisäksi tarra josta voron pitäis ymmärtää että kaikki kiinni jäänneet syötetään koirille.

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/-juhani--logo.gif
DISCOVERY

<img src=/smiley/snipersmilie.gif border=0 align=middle><img src=/smiley/thewave.gif border=0 align=middle>

Ex_inkkari
16.07.2004, 08:21
quote:
DEFA
siihen tuli kätevä lisälaite vähän aikaa sitten joka tunnistaa jos auton asentoa muutetaan. esim jos rosvoa kiinnostaa renkaat niin defa huomaa tunkkauksen tai jos koko auto kiinnostaa(sullahan ei oo tätä ongelmaa<img src=/smiley/lol2.gif border=0 align=middle>)niin defa tunnistaa jos hinataan.
DISCOVERY

<img src=/smiley/snipersmilie.gif border=0 align=middle><img src=/smiley/thewave.gif border=0 align=middle>


Hetken aikaa kuvittelin että katsos Juhanilta asiallinen vastaus moparimiehen kysymykseen... Mutta jälleen sai todeta että tämähän oli keskenkasvuisen provo <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle>

TOSI miehet kurvaa Dodgella

HEKULIINI
16.07.2004, 08:23
Juu, tätä jo odottelinkin, että koskas se juhani oikeen tarttuu koukkuun...

4x4 KONTATEN OLISIT JO PERILLÄ!!!

Niko
16.07.2004, 09:17
Tuli tässä mieleen hassu juttu, joka ei nyt offiin suuremmin liity. Haperossahan ei mitään hälyjä ole, kun kuka sen nyt varastais <img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>

No, enivei. Tossa vajaavetosessa on uutena asennettu Cobra, joka aktivoituu auton omasta keskuslukon kaukosäädöstä. Jos esim. ovi on raollaan, ja pistää ovet kaukosäätimellä lukkoon, eivät ovet lukkiudu, mutta hälyt menevät päälle <img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle>

No yksi kaunis päivä tungin tavaraa autoon kaupan parkkiksella, ja naksautin huomaamattani hälyt päälle. No seuraavissa valoissa naureskelin, että kenen auto huutaa, kunnes huomasin, että sehän on mun <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>

-juhani-
16.07.2004, 09:52
joooooooooooooooooooooooooooo, mä oon ihan koukussa.<img src=/smiley/love3.gif border=0 align=middle>



Edited by - -juhani- on 16/07/2004 10:53:11

Nerd-O
16.07.2004, 13:19
Muinoin kun kyselin ex. subaruun hälytintä niin defa sai aika huonoa palautetta. Juhani taitaa olla ainoa kenen olen kuullut sitä kehuvan.

Öpelissä oli cobran valmistama keskuslukko ja se oli aivan sieltä syvältä <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Välillä toimi ja välillä ei. Kaukosäädin toimi vain kuskin oven kohdalta vaikka kuin oli uudet patterit. Cobran hälyttimistä en sitten tiedä onko ne sen parempia. Mutta toi keskuslukko systeemi oli kyllä aika heikko suoritus.

Broidilla taitaa olla alfatech omassa subessaan. Oli huokean hintainen ja pelittää hyvin. Tosin se osti sen joskus 3v sitten.. mutta kuitenkin.

200€ taitaa maksaa nuo halvimmat hälyttimet. Mutta silläkin summalla saa autoon jotain kivaa offipalikkaa <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-- Ei mee vahvasti --

Nerd-O

-juhani-
16.07.2004, 17:36
en mä tiedä onko DEFA hyvä mut meillä on sellaiset kahdessa autossa ja hyvin ovat toimineet.
kai niissä kaikissa on maanantai kappaleita. cobrasta en oo kuullut mitään hyviä juttuja ja joku kehu laserlinea, mut tiedä häntä.



Edited by - -juhani- on 16/07/2004 18:39:01

tir1
17.07.2004, 11:44
Minulla DEFA:n hälytin osoitti toimivansa kuten pitääkin, kun kuukausi sitten länsinaapurissa joku hyypiö halusi tarkastaa hanskalokeron sisällön hälyttimestä huolimatta. Meteli oli riittävä estämään enemmät tihutyöt. Lasin rikkomisen jälkeen sisätilatutka aiheutti hälytyksen kun rikotun ikkunan ohi kulki auto tai jalkamies. Vakuutuksen omavastuutahan ei myöskään tarvi maksaa kun VAT hyväksytty hälytin on toiminut.

tir