View Full Version : Uskaltaako KATin poistaa EFISTÄ?
Cental73
06.07.2004, 06:00
Kun Katti ton piparina, niin ajattelin poistaa sen. Taannoinhan olikin puhetta palstalla jotta suoraaputkea tilalle vaan, mutta miten kun tukkeen ottaa putkesta pois ja virtaukset muuttuu, niin eikö se sotke Efin toiminnan kun vasta potkua ei putkelta tule niinpaljoa kuin on oletettu?
t. Marko
Kovakalu69
06.07.2004, 08:16
Ei sillä oo mitään sexuaalista merkitystä muutakuin että virtaukset paranee ja potkua tulee vaatimattomasti lisää.
Onhan sulla sitäpaitsi lambdaanturisiälä mikä hoitaa sen säätämispuolen.
Ei muutaku isoa hormia alle, niin kylpakenoo!:):) <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
-Enemistö tarkoittaa joskus sitä, että kaikki idiootit on samalla puolella-
-Jos kerran sais ja kuolis. Mutta kun aina saa, eikä millään kuole!!- <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
Jotkut on korvailleet katin läpivirtausvaimentimella. Kun se katti vaimentaa aika reippaasti niin voi tulla miehekkäät äänet pelkällä suoralla putkella...
- j
KoMk ry. Off Road Team
Edited by - komk on 06/07/2004 09:43:40
Cental73
06.07.2004, 09:06
Marko kiittää ja kuitaa, saapi hikikarpalot poistaa otsalta kun ei tarvii hommata katalaa.
Josko tosiaan sellaisen pienen laittas (vaimentimen), ihan pienen... meinaa möykkää saa olla, BERTAN JÄLKEEN MIKÄÄN ÄÄNI EI KUULOSTA ISOLTA. Ja kutosenkin pärpätystä kuuntelee mielellään.
t. M
Toivottavasti sitä kattia ei ole mainittu rekisteriotteessa.
Jos on niin ei kaiketi saa poistaa.
viisaammat korjaa.:):):)
#########################
Tää on ihan helpporeitti.
#########################
Cental73
06.07.2004, 10:11
aiemmin oli foorumissa juttua katin poistosta, ja silloin tuloksena oli etta saa poistaa mikäli otteeseen ei ole merkitty vähäpäästöinen. Jos taas kyseinen teksti löytyy, niin kattia ei silloin saa poistaa.
Cental73
06.07.2004, 10:23
UUTTA TIETOA!! (ainakin mulle) ja miksei muillekin katin riisuneille...
Eli tyyppihyväksyjät ovat muuttaneet asetusta niin, että mikäi otteessa lukee kolmitoimikatalysaattori, ei sitä saa poistaa. Nykyisen asetuksen nojalla tarkoittaa samaa kuin aiemmin käytetty vähäpäästöinen!!! Näin SAUK: palvelunumerosta kerrottiin.
Eli eikun katalysaattorikauppaan...
...kele näitä pykäliä.
Poistin kerran yhdestä parilitraisesta bensanelosesta katin rikkomalla kennon harjateräksen pätkällä putken kautta piikkaamalla. Siinä oli kaksi kattia peräkkäin ja tietysti etummainen oli irronnut ja siitä irronnut jauho tukkinut taaemman, joten molemmat pois. Ääniin kennojen poistaminen kuoristaan ei vaikuttanut. Hommasin sitten yhden tarvikekatin ja hitsasin sen etummaisen tyhjän tilalle. Meni yhdelläkin kennolla hienosti mittauksesta läpi (vähäpäästöinen otteessa).
Ja kokemuksesta voin sanoa että jos rekisteriotteessa lukee että käytettävä lyijytöntä bensaa niin ne alkaa vinkumaa että sulla on katti siellä. Sit saat tovin aikaa niiden kanssa tapella että siellä mitään helvetin kattia ole. Ex. subessa oli katti ja tuo merkintä rekisteriotteessa. Päästöt kyllä olisi täyttänyt tuon katin määritelmän, mutta vaadin ennen mittausta että se mitataan ilman kattia olevilla päästöarvoilla (kun ei ollut hajua toimiiko se). Suostuivat lopulta siihen kun eivät löytäneet pykälää mitä "käytettävä lyijytöntä" tarkoittaa rekisteriotteessa.
Oletan että jeepin kanssa on sama tappelu. Siinäkin lukee käytettävä lyijytöntä bensaa..
-- Ei mee vahvasti --
Nerd-O
kyselin myöskin konttorilla asiaa
sanoivat että ei "saa poistaa kun auto on tyypitetty katin kanssa, sosin ei tarvi toimia koska menee ilman sitäkin läpi."
kyseessä -89, otteessa merkintä "käytettävä lyijytöntä polttoainetta" ja tullut virallisia teitä maahan.
tarkoittaa sitäö että katti kaasulla puna hehkuun ja koputtelee sisuskalut pois, mutta putki pitää ulkoa näyttää katti putkelta.
Note! This message was posted anonymously!
Ei tarvitse hehkuttaa, jos kattiosan saa erikseen irti ja pääsee rikkomaan sen keraamisen pillistön putken kautta piikkaamalla. Se meni rikki melko pienellä koputtelulla, kun putken kautta kennoa rikoin. Ei varmaan kannata sitten hengittää niitä pölyjä, mitä sieltä putkesta tulee kennoa rikkoessa.
Kun moottori on kuitenkin säädetty sen mukaan, että katti on, lykkää kone ilman kattia enemmän myrkkyjä putkesta. Tuleeko tästä ongelma päästömittauksessa, vaikka se tuomitaan "runsaspäästöisten" autojen raja-arvoilla? Ehjän katin poistamalla teho ei lisäänny juuri lainkaan eikä kulutus pienene, mutta saasteet lisääntyvät. Tukkeentuneen poistaminen tietysti auttaa hengityksen kanssa. Kone pitäisi säätää uudestaan (tai vaihtaa ECU:n ohjelma) vastaamaan tilannetta (katittoman version säädöt), niin kulutusta saisi hieman pudotettua ja päästöarvoja alennettua. Samalla tehokin kasvaa todennäköisesti hieman.
Aiemmin kertomassani parilitraisessa tehoero oli muistaakseni 8hv katittoman eduksi (120/128). Pelkkä kattien poistaminen ei vaikuttanut /C-tuntumalla tehoon eikä tarkemmin mitattavaan kulutukseen mitenkään.
Rankussa homma menee et jos on katit ja meinaat poistaa ne niin pitää ecun johtosarjaan vai
htaa "tune select resistor"jotta ecu älyää käyttää oikeaa "fuel mapping"ohjelmaa!!Menikö
tää nyt ymmärryksen yli?Tää koski vaan roovereita,tiedä sitte muista merkeistä??
T:Jukka
RR92
Jos se on yhdellä lamda-anturilla ja kone on alle 100tkm ajettu voi co-arvo ollakkin alle 0,3(vähäpäästöinen) mutta hc- on todennäköisesti yli sallitun (100)..(Ei kun toiste päin siis)..- Lammas arvo jää mitatessa vastaavasti liian laihalle kun jäljelle jäänyttä happee ei käytetäkkään enää katissa, sen takia pitäisi nostaa vastaavasti lambda-singnaalin jännitettä 0,1-0,2 voltin kieppeillä, joka taas vastaavasti nostaa co-arvoa, ja kierre on valmis...
Avopikuppi projekti oisi RoK!<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>