Kirjaudu sisään

View Full Version : "Maastoauto" aiheutti onnettomuuden.


hector
20.04.2008, 08:33
Samaista autoa, jossain otsikossa sanottiin jopa Jeepikisi, mutta Kia se oli<img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>.
Surunvalittelut niille palstalaisille joita onnettomuus läheisesti kosketti.

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/04/637092

Edit: eiköhän se ole se humlainen kuski joka sen onnettomuuden aiheutti, eikä citymaasturi.<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>

__________________________________________________ _
HJ61 -89
HDJ80 -94
LJ70 -88
SLCK #68


http://www.maplehill.fi/

Edited by - hector on 20/04/2008 10:32:44

Rotta-Racing
21.04.2008, 18:59
Suruvalittelut täältäkin päin <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

Team Rotta-Racing Espoo

snr
22.04.2008, 12:36
Auto kuin auto mutta näyttää tapaus olevan
esimerkki siitä kuinka pienempimassainen auto saa
isomman suistettua takakulmaan tulevalla osumalla.

http://www.diariosur.es/multimedia/infografias/251299.html


Osanotot kanssa.



Edited by - snr on 22/04/2008 13:36:47

Rotta-Racing
22.04.2008, 19:49
Olivat kuulemma malagassa poliisit viivytelly asia kanssa ja nyt ne sit on päättänyt että Auto ohittikin vasemmalta eikä oikealta..

Iltasanomien nettisivuilta..
- Maasturi ei ohittanut oikealta, vaan ajoi vasenta kaistaa. Bussi oli oikeanpuoleisella kaistalla ja keskikaista oli tyhjänä. Loivassa kaarteessa liian kovaa sateisella kelillä ajanut kuljettaja menetti auton hallinnan ja auto törmäsi keskikaiteeseen, Kopra kertasi STT:lle.

Kaiteesta maastoauto kimmahti päin bussin vasenta takakulmaa. Bussi kaatui ja liukui pohja edellä keskikaiteeseen, joka tunkeutui läpi auton. Juuri auton lävistänyt metallikaide koitui monen uhrin kohtaloksi.

- Siitä, mistä kaide oli tullut sisään bussiin, oli pari penkkiriviä lähtenyt kokonaan pois, Kopra sanoi.

Julkisuudessa spekuloidulla turvavöiden käytöllä ei näiden uhrien kohdalla olisi luonnollisestikaan ollut merkitystä.

Team Rotta-Racing Espoo

_kata_
22.04.2008, 21:23
Aivan sama,mikä auto aiheutti tuon traagisen tapahtuman. Surunvalittelut kaikille,joita onnettomuus kosketti. Käytännössä se on koskettanut myös aivan tuntemattomia,joilla ei ollut omaisia tai tuttavia kolarissa.

samix
23.04.2008, 07:14
eiköhän tuossakin onnettomuudessa aiheuttanut maastoauton kuljettaja ja alkoholi onnettomuuden, eikä auto.

jnu
24.04.2008, 12:01
Mun mielestä jossain vaiheessa sanottiin että puhalti 0,53 ja rattijuoppouden raja olis 0,25. Nyt lukee että puhalti "jälkeenpäin 1,0", oliko se siis juonu vielä just ennen onnettomuutta vai kertooko toi vaan paikallispoliisista kun promillet ja autojen ajamat kaistat vaihtelee... Ja kyllä sen onnettomuuden aiheutti kiiakuski, ei tie, ei alkoholi eikä "maastoauto".

**************
Suzuki 416 TSI

peltsssi
25.04.2008, 20:10
Noi promillet on mennyt hiukan paikalliselta lehdistöltä sekaisin, Espanjassa tykkäävät ilmotella mg:na, eikä %o:na...

Peltsi