View Full Version : GPS noviisikysymys
Tapsa_ja_Dumbo
02.06.2004, 19:49
Kun en ole GPS:ää ikuna kokeillut, niin kertokaapas kuinka hyvin tuollainen kädessä pidettävä (esim eTrax) pelittää Rangen kojelaudalle asetettuna? Siis onko satelliittien näkyvyys vauhdissa riittävä jotta paikannus onnistuu? Tartten nyt siis vain suunnan ja etäisyyden "rastille". Ei karttaplotteriominaisuuksia, vaikka tuon koplaaminen sitten ehkä johonkin ipaqiin, läppäriin tms. suattaakin eteen tulla myöhemmin.
Thanks,
Tapsa
- - Why golf when you can have sex ? - -
- - Wisdom is what comes from making a shitload of mistakes - -
- - Ne ovat karkaistua adamantiumia ja minä osaan lentää - -
Omasta kokemuksesta voi sanoa että pettää just silloin kun ei pitäisi. Eli kun ajelee isoa tietä niin toimii loistavasti, vaan kun alkaa tie pienenemään ja puut (tai kaupungissa rakennukset) tulee lähemmäksi niin sateliitit harvenee ja tarkkuus kärsii. Varsinkin kun alkaa mutkittelemaan (niinkuin yleensä matkan lopussa kun kohde lähestyy.) Sateliitit kun ei läpäise kuin ikkunasta ja jos värilasi niin huonommin siitäkin. Ainoa varma keino on laittaa ulkopuolinen antenni. Tosin uudet 12 satelliittiset laitteet toimii varmemmin kuin vanhat 8 sateliittiset. Riippuu siis monesta asiasta, esim. sateliittien asennosta , kelistä äkillisistä suunnan muutoksista yms.
Ylä-Savo@
02.06.2004, 20:47
Itellä on ollu hojon kojetaulussa 3v. Etrex Legend ja Vista .
Yhdyn edelliseen eli normaali maanteillä jaetenki pohjoisessa toimii todella hyvin, mutta esim tiheässä kuusikossa ja lepikoissa jossa näkyvyys taivaalle on huono , esiintyy pätkimistä, mutta en ole sen antanu haitata ja olenkin keräilly kelkka ja autoreittejä venäjältä ja pohjoisesta sekä merkkaillu reittipisteitä ja aina on selvitty... mutta se täytyy muistaa , eli "GPS on hyvä renki ,mutta huono isäntä" joten kyllä se siinä kojetaululla sen toimii että voi todeta olevansa oikealla reitillä. mutta ei sen varaan pidä suunnistusta jättää..=)
Samoin, en ole antanu häiritä. Se on ominaisuus.
Jos joku Offaja joskus jostain syystä? huomaa ajelevansa voimalinjan alla niin sieläkään ei GPS pelaa kovin luotettavasti.
Edited by - HäRVeli on 02/06/2004 21:52:16
Kyllä nykyiset GPS:t pysyy melko hyvin kiinni, laittaa vaan sopivan ylös. Käsittääkseni esim. rangen suorahko konepelti heijastaa jonkin verran signaaleja.
Suosittelen kyllä mallia, jossa on ulkopuolisen antennin liitäntä mahdollisuus. Minne auto mahtuu, niin kyllä on GPS:kin kiinni (fix)
Itse olen Benefon ESC! fani pahimmasta päästä, vasta sitten ymmärtää miten paljon GPS helpottaa elämää, kun se on koko ajan mukana, ja se pystyy kommunikoimaan muiden vastaavien (Ja PC-kokoonpanojen kanssa)
Eli kun käytät sitä normaalina puhelimenasi, tulee sen kanssa pelattua enemmän.
Esim. huomenna erämessuille mennessä laitan auton parkkipaikan reittipisteeksi, ja löydän suorimman tien takaisin autolle. Samaten maastossa liikkuessa on kyllä hienoa, kun näkee kaverin (jolla siis myös ESC!) sijainnin. Nehän siis kommunikoivat tekstiviestein ne ESC!:it
Vielä ominaisuus, joka on ehdoton, eli saa ladattua rasterikartan esim. genimapin palvelusta, jolloin (tietenkin) mukana olevasta paperikartasta on helppo katsoa TARKKA paikka.
Itsellä Legend ja (huom) kävellessä metsässä puusto katkaisee hyvinkin helposti yhteyden. Maahantuoja selitti että kaikki eloperäinen haittaa yhteyttä huomattavasti. Jo metsäautotiet, joiden varsilta niitä puitakin löytyy, katkeaa yhteys helposti. eli kartta ja kompassi käyttöön ja aukoilla/nyppylöillä yhteyttä taivaalle.. jos patterit lopussa niin käsiä ristimällä..
Note! This message was posted anonymously!
hpotteri
02.06.2004, 22:02
mulla magellan sport trak ja toiminu hyvin joka tilanteessa...
Venäjän reissuilla on ollut Garmin 3+ mukana suskan kojelaudalla ja keskimäärin kerran/reissu on sellaisia paikkoja joissa hukkaa satelliitit. Ja nuo paikat on lähes aina tiheitä metsikköjä jonne ei juurikaan aurinko paista<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Real Men Does It With Boggers<img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle>
Olin kyllä pettynyt siihen legendiini. Nyt kun ne kaksi herneenpuolikasta olis ollu törmäyskurssilla niin olisin ottanu sellasen jossa olis mahdollisuus lisäantenniin tms. legend on kyllä aika näppärä käyttää yhdellä kädellä ja kun ei oo liikaa vauhtia niin pieni näyttö ei haittaa?? pidän silti retkeillessä kompassia mukana. jalanjälkiä on vaikeampi palata takaisin mitä renkaan.
Note! This message was posted anonymously!
quote:
Kun en ole GPS:ää ikuna kokeillut, niin kertokaapas kuinka hyvin tuollainen kädessä pidettävä (esim eTrax) pelittää Rangen kojelaudalle asetettuna? Rangesta en tie mitään, mutta Benefonin esc toimii ainakin suikan kojelaudalla. Kaippa se jotenkin pelittää kattoluukun läpi? Ei sen tuulilasi ainakaan niin vino ole.. Vai toimiiko ne jotenkin viistossa? Ei mitään hajua kuinka se pelittää.
-- Nelivetoinen koppimopo on kaikkien unelma --
Nerd-O
Ei se sussukinkaan konepelti NIIN pieni oo etteikö se heijastaisi signaalia, eli se toimii eräänlaisena "lautasantennina". Sitäpaitsi ESC!:issä on niin saamarin herkkä GPS, että pysyy kyllä kiinni huonollakin satelliittinäkyvyydellä...
Ei siitä konepellin "heijastuksesta" ole mitään apua, koskapa ne sateliitit jotka on katon takana suojassa on väärässä kulmassa jotta heijastuis GPS antennille. En tiedä onko niistä heijastumista mitään apua muutenkaan, käsiittääkseni suora yhteys pitää olla jotta pelaa oikein.
Oletetaan että ajat pohjoiseen, silloin gps näkee taivaalle vain pohjoisen taivaan (ehkä reilu neljännes mahdollisista sateliiteista) ja kun käännät suuntaa niin GPS joutuu hakemaan uudet sateliitit (riippuen tilanteesta) jopa kaikki. Varsinkin jos kellosateliitti vaihtuu äkisti niin silloin laite joutuu hakemaan uudestaan sateliitit (kestää sekunnin tai enemmän riippuen tilanteesta).
Olettaisin että Bfonin antenni ei ole niitä huonoimpia, eikös se ole tavallaan erillinen antenni mikä pitää olla pysty asennossa, kun esim. Etraxssä on sisään rakennettu.
Kannattaa seurata joskus laitteen sateliitti sivulla, mitä vaikuttaa eri esteet sateliittien tehoihin.
No tulipa taas pälpätettyä, huh huh, sormet väsyy
Jaa ettei apua? No mistäs se GPS tietää että "tämä sinkku tulikin konepellin kautta" Jos heijastuma tulee tarpeeksi kaukaa, esim. kerrostalosta, niin silloin se voi sekoittaa, ainakin jos laite kuulee saman signaalin suoraankin, mutta kyllä ne konepeltiheijastumat vaan auttaa.
Ja jokunen tunti on tullut tuota satelliitti palkkihässäkkää tuijotettua eri laitteista, ja kyllä moni asia niihin vaikuttaa. Nykyiset GPS:t saa jonkinlaisen paikan laskettua ällistyttävän pienessä kulmassa olevien satelliittien mukaan. Toisinsanoen joskus pelkkä auton sivuikkuna riittää...
Niin siis heijastuksen tulokulmahan on sama kuin lähtökulma verrattuna hejastavaan pintaan, joten se heijastus voi tulla pelkästään etuviistosta jos GPS on kojelaudalla. Suoraan ylhäältäkään ei tule koneeseen heijastuksia koska konepelti on vinossa eteenpäin. Kyllä se GPS:kin noudattaa ihan fysiikan peruslakeja.
Note! This message was posted anonymously!
Olen saman huomannut, kun joskus ottaa kiinni tosi herkästi mm. sisällä (huopakatto) kun räpläilee muuten vain GPSää niin yhtäkkiä se alkaakin navigoimaan.
Käytännössä vain tahtoo hukata ittensä (GPS) justiinsa silloin kun ei pitäisi(pahimmillaan). No mitään vakavaa ei ole sattunu (tarpeetonta harrastekäyttöä), ottaa vain päähän.
En suosittele kelleen 8sat mallia. Ja jos ostaa uuden, niin kartta malli ehdottomasti.