PDA

View Full Version : Sopiiko vinssi?


Shuttle
01.06.2004, 23:04
Löytyipä moinen kapistus eBay:sta:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=31348&item=2480662824&rd=1&ssPageName=WDVW
Ja ihmetys kuuluukin notta sopiiko tuo series-lantikkaan?
Ulosotto löytyy ainakin vaihteiston takaa sekä "alta"

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.

Borg
01.06.2004, 23:16
Halvaks se ainakin tulee..
Item location: Between Lancaster and Skipton
United Kingdom /Leeds

Post to: Local pickup only (no postage)

<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>:):)

ZeiZei
02.06.2004, 07:35
Jos tarkoin katsot kuvia, niin huomaat, että se vinssi istuu paraikaa series lantikan puskurissa.

Jotta eiköhän se sovi kuin nenä päähän (orggis lisävaruste).

Ei muuta kun hakemaan<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>

Shuttle
02.06.2004, 13:01
quote:
Jos tarkoin katsot kuvia, niin huomaat, että se vinssi istuu paraikaa series lantikan puskurissa.

Jotta eiköhän se sovi kuin nenä päähän (orggis lisävaruste).

Ei muuta kun hakemaan<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>



Kylläkyllä, mutta en vieläkään ymmärrä mihin tuo PTO-härveli lykätään kiinni. Kertokaa tyhmälle?

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.

ZeiZei
02.06.2004, 14:04
Tuossa tutkin nuita kirjoja ja tulin siihen tulokseen että kyllä se on normaali PTO (keski). On vain niin kummassa asennossa. Siinä on se käyttövipu keskipenkin eteenkin (musta)ja kardaani kulkee moottorin vasemmalta puolelta. Olisko tuo käyttökytkin (jossa se vipu on) jotenkin väärässä asennossa kuvassa?

Shuttle
02.06.2004, 14:11
Ei se kuitenkaan vaikuta järkevältä? kun se keski(?)-pto:han on vaihteiston takaseinässä?
Eli samalta puolelta tuota kalikkaa pitäisi lähteä akseli kuin mistä tulee sisään, eli ihankuin käyttövipu olisi sitten väärällä puolella (sen pitäisi olla laitteen 'alla'.

Ei kai kellään olisi eBay-tunnuksia joilla saisi tiedusteltua asiaa?

Ja samaa puskuria on vissiin defenderissäkin?

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.

JiiPee
03.06.2004, 09:53
quote:
Ei kai kellään olisi eBay-tunnuksia joilla saisi tiedusteltua asiaa?


No mikäettei... ...voisihan sitä välittää postin, kunhan ne kysymykset itse lontoon murteella kirjoitat - lienee kauhugallerian kuvista päätelleen aika tuoreessa muistissa, ellen ihan väärin henkilöä, kuvaa ja käytettyä lippistä mielessäni yhdistänyt <img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

Ebay ei anna myyjän postiosoitetta ennen huudon voittamista, mutta sen kautta voi lähettää kysymyksiä etukäteen ja vastausviesti tulee myyjältä suoraan - jos tulee.

Shuttle
03.06.2004, 11:17
JiiPee otas ja kysy, pistin PM:ää!
Tarvittaessa saat myös huutaa sen pois ;)
Siinä vaiheessa voidaan jo puhua kuuspäkistä tai vastaavasta :)

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.

Ullex
03.06.2004, 12:40
Kalja on niin halpaa jo että kyllä sitä viinamäyris täytyy antaa. Paljon parempi tehopainohinta-suhde <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>



Suzuki - Takaisin luontoon
Tojota - Luontoon ja takaisin.

JiiPee
03.06.2004, 13:32
Lähetin postin myyjälle. Hän näyttää kaupanneen aiemmin Lantikoita, Lantikan osia ja maatalouskoneiden pienoismalleja <img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle> aiemmin ja kaikki n. 110 ostajaa ovat olleet häneen tyytyväisiä, "fast delivery" jne. Laitan kopion lähettämästäni viestistä sinulle private messagena.

Noin, PM lähetetty.




Edited by - JiiPee on 03/06/2004 14:40:05

JiiPee
03.06.2004, 14:31
Ja vastauskin tuli, pistin sen private messagena.

anttir
03.06.2004, 14:44
quote:
... Laitan kopion lähettämästäni viestistä sinulle private messagena.

Noin, PM lähetetty.

Ja vastauskin tuli, pistin sen private messagena.


Odotan jännityksellä miten tämä keskustelu kehittyy, vastaako hra Sukkula JiiPeen private messageen?? <img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle>

--
Antti R.
1978 HJ-45LP


Edited by - anttir on 03/06/2004 15:44:50

JiiPee
03.06.2004, 14:59
Noo, en viitsinyt laittaa vieraan engelsmannin sähköpostia tänne kaikkien näkyville, kun en huomannut häneltä siihen suostumusta pyytää. Siksi se meni PM:na Sukkulamiehelle <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> joka löytää myyjän sähköpostiosoitteen siitä viestistä ja voipi kysellä suoraan lisää tarvittaessa.

Vastauksessaan vinssin myyjä kertoo pääpiirteissään, että vinssi sopii 2A:han helposti, PTO-juttu ottaa noin puoli tuntia asennusaikaa ja vinssi vähän enemmän. Kokonaisuus painaa aika paljon, mutta pari miestä nostaa sen kyllä sujuvasti jonkin karvanoppakorollan perään. Tässä vastauksen keskeisin anti.

Seuraan myös mielenkiinnolla, miten tämä etenee - onko Shuttlella kohta edessä kesälomamatka vinssin hakuun sateiden ja sumujen saarelle.

Shuttle
03.06.2004, 15:45
Noniin, nyt pitäisi katsoa mihin asti tuo hinta kipuaa :)

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.

Shuttle
03.06.2004, 15:46
Jaha ja juur tuli viesti ettei saada kuljetusta järjestettyä <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>. Harmi.
Pitääpi sitten suomenmaalta etsiä vintturia .

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.