PDA

View Full Version : hilux,hj60ja hdj80 etunavoissa samoja osia.


jjtp
29.05.2004, 12:19
en tiedä onko tästä vertailusta kellee mitää hyötyä mutta tulipa nyt kirjoitettua jos esim pyörän laakeri hajoaa jollain safarilla.
pyörän laakerit ovat samat hilu,hj ja hdj80 myös sisemmän laakerin stefa on sama.
vetarin stefan sisä halkaisija on hdj n,3mm paksumpi,hdj vetarissa paksumpi kaula stefan kohdalla muuten paksuus sama.
hdj vetari kuskin puoli pitempi n,10mm murrokset paikallaan pikaisesti vertailtuna hj vetariin,sisä boori on sama.
myös navan mutterit ja lutattava lukkolevy on sama kaikissa.

Niksutin@
12.04.2005, 19:32
Onko kokemuksia että väljä ja kulunut vetarin murros pitää jollotusta ? =)
Eli vaihdoin HDJ80 etuperään kaikki laakerit ja stefat, eikä nuo edellisetkään osat ollu kuluneita, ja edelleenkin vauhdin noustessa noin 60kmh yli alkaa kuulua ulinaa vedätettäessä.. kun löysäät kaasua niin ulina loppuu...sama kun irrotin etukardaanin ja kokeilin ilman sitä, ei mitään ääntä..tosin auto on muuten aika hiljanen niin kuuluu nuo äänet hieman selvemmin kuin vanhemmassa hj,ssa.. hammaskehä ja muut rattaat oli moitteetomassa kunnossa ja lautaspyörän välys oli ennen purkamista mitattuna 0.22mm ja säädin sen uusilla laakereilla 0.13.. kuten kirja kertoo.. vetarin murrokset olivat tosin reilusti väljät ja kun ei vielä ollu uusiakaan tilattu niputin navat vanhoilla murroksilla..niin ja nuo navan päätylaipat oli myös kuluneet pooreista.. pitänee vaihtaa ne myös..

mikjus
12.04.2005, 19:43
www.toyotasuperaxles.com

<img src=/smiley/drool.gif border=0 align=middle>

http://www.toyotasuperaxles.com/images/prodartnewbirfs.jpghttp://www.toyotasuperaxles.com/images/copynewbirfs01.jpg

...ja loppuu jollotukset?

www.G-69.tk - www.pahama.com

Niksutin@
12.04.2005, 20:40
Kyllä kyllä... oon kuullu huhuja moisista värkeistä..=) onko järki sijoitus suht normaaliin käyttöautoon ja mistä sais helpoiten hankittua ?