PDA

View Full Version : Pajeron jarru ongelmaa ...vika löytyi


4x4opel
12.12.2007, 14:33
Niin onko mahdollisesti jarrupaineensäädin jumissa ? kun autosta katosi jarrutehostus ja etupään jarrut eivät oikein ota kiinni ,tosiaan jarrupoljin on vietävän raskas painaa.
Pajero oli puolenpäivää etupää ilmassa jona aikana vika ilmaantui.
Ja jos vika on tuossa jarrupaineensäätimessä(vai mikä kuormantunnistus kapistus se nyt sitten onkaan) onko siihen jotain kikkailu konstia saada se toimimaan?
Kiitoksia tiedoista sekä avusta etukäteen.



Edited by - 4x4opel on 17/12/2007 20:53:04

tjl
12.12.2007, 14:48
no en usko että jarrupainesäätimessä vika, jos etujarrut ei ota. oletan että se säätää vain takajarruja ja etujarrujen paine on vakio.

onko bensa vaiko diesel? jos diesel tarkista että alipainetta tulee pumpusta, onko laturin hihna kiinni, pyöriikö laturi, onko letku poikki.

jos bensa katso että imusarjan letku on kiinni(käy todennäkösesti kummasti jos irti).tarkista taas että letku kiinni yms.

muuttuuko polkimen tunne jos sammutat auton?eli kun on sammutettu ja poljet jokusenkerran niin tuleeko polkimesta kova?jos ei eroa normaaliin niin on tehostimessa vika.
pidä painetta polkimessa ja käynnistä auto, meneekö enemmän pohjaan?
edelleen jos ei muutosta joko tehostajassa vika tai ei saa alipainetta.

mikään jarruputki ei ole mennyt lyttyyn huolimattomasta nostosta?
oliko jarrut auki?onko kasattu oikein?

miksi auto oli ylhäällä?

"alko pistää pulloon, ja minä kaadan kalloon"

4x4opel
12.12.2007, 15:21
Niin jarruihin en edes koskenut ja auto oli ajettu pukkien päälle etupää ilmassa ,kävin ainoastaan ne rasvanipat alustasta läpi en muuta
ja pajero on 2.5 tdic vm -90

luppakorva
12.12.2007, 15:44
Lyhyessä ainakin vaikuttaa kuormantunteva jarrupaineensäätö käsittääkseni myös etujarruihin, että vois siinä se vika olla. Katso liikkuuko mäntä siellä venttiilissä taka-akselin lähellä.

4x4opel
17.12.2007, 20:41
Olipas metka vika -> alipainetta tuli tehostimelle ,mutta mutta ei näköjään tarpeeksi .Löysin tallin lattialta sellaisen pienen "kumitutin" joka oli irronnut alipainepumpun banjoliittimestä ,(minkähän takia siinä banjossa on sellainen n 5cm ohut putki johon se kumitutti kuului) ja taas toimii jarrutehostin.