View Full Version : HJ:n kuskinpuolen pyöränlaakeri löystyy aina
Mistä helvetistä tuo voi johtua, että tuo kuskinpuolen pyöränlaakeri löystyy itsestään niinkin vauhdikkaasti, että sen saa kiristää kerran 2-viikossa ? Vaikka miten kinnaat, se löystyy aina uudestaan... tänään kävi niinkin pahasti kun ollut kuukauden kiristämättä, että rupes ratissa tuntumaan todella pahasti jotai kummallista, reagoi todella nopeasti käännöksiin ja haki muutenkin kuskin puolelle koko ajan.. Kotiin pääsin ja rengasta heilutin, no sehän heilui sellasta reilua 5cm rataa.. Ratas irti ja muut roinat eestä.. Ulompi pyöränlaakerin kiristysmutteri oli kokonaan irti, muutakun otti käteen, lukitusprikka oli perunan muotoinen ja sisempi pyöränlaakeri näyttää ettei ole perillä asti, vaan on ~1cm päässä siitä "pohjasta" mihin asti se voisi mennä.. Kuuluuko se olla siellä ihan perällä, siis se sisempi laakeri ?
Note! This message was posted anonymously!
Offipiru
30.11.2007, 23:04
Laakeri loppu?
<center>____________________
Kuasua Kaapo, Puut suurenoo!<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
__________________________________________________ _______
Eräpolku racing team
___________________________
-"maksastapuhuja"-</center>
Onko kiristysmutterin lukituspelli ollut sitten ehjä ja että sekinkö on hajonnut. Kasausvinkkejä löytyy tuolta--> http://www.birfield.com/~morgan/tech/axle/part1.html
LADA Niva 1989(In Memoriam)
Mitsubishi Pajero 1991(In Memoriam)
Toyota HJ60 1983
Edited by - samid on 01/12/2007 08:43:43
patriot4x4
01.12.2007, 11:28
eli näyttäkö siltä että laakeri ei pohjaa? oletko ite kasannut sen laakeroinnin vai joku muu?jos ite niin oliko navassa mitään outoa,naarmuja,pyörähtämisjälkiä? jos siel on joku jursku ja sisäkooli jumittaa siinä,aina kun kirraat laakerin,se lähtee uudestaan liikkeelle. tai sitte laakerista on pinta lähteny ajat sitten ja nyt kuluu varsin nopeesti.. kannattaa varmaan hakee uudet laakerit,purata ne navat ja tutkiskella ne tapin pinnat.
E: se laakeri kuuluu olla pohjassa.
-Schillinger-
Edited by - patriot4x4 on 01/12/2007 11:31:49
Nuo laakerit ovat ihan uudet, 2kk ollut kiinni ja oon ite kasannu ne.. Ykshän mikä vois vaikuttaa asiaan, ois kova sana hommata tohon oikee työkalu millä ne mutterit kinnaa, ei vasaralla ja meisselillä naputtelemalla.. Mutta kumma kyllä tuo toinen puoli on vuoden päivät pysyny kiinni ja sekin on vasaralla ja meisselillä kinnattu
Note! This message was posted anonymously!
http://www.birfield.com/~morgan/tech/axle/part1.html
Onhan sulla sisemmän mutterin ja ulomman laakerin välissä toi prikka H ja onhan se prikka myös ehjä?
Prikan puuttuessa vasen etupyörä avaa mutteria ja oikea kiristää (ihan vaan jos molemmista pyöristä sattuu tuo prikka puuttumaan)
-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
On se prikka siellä ihan ehjänä ollut, ei oo nyt eilisen jälkeen enään ehjä, mut nyt sai tehtyä siihen "momenttiavaimen" kotikonstein, oli pikkusen mukavampi nyt kiristää se, kuin ruuvimeisselin ja vasaran kans.. Harmi vaan kun toisesta mutterista oli kierteet sitte korkannu, ei viitis jättää sitä toista pois sieltä, onkohan siinä osassa mihin ne mutterit tulee ni kuin kovaa ainesta, jos vääntäs nyt pikasesti ton vanhan mutterin siihen paikalleen, tekisköhän se mennesään uudet jenkat mutteriin ? Ei taida kyllä mitään järkeä olla mut.. :)
Note! This message was posted anonymously!
Ja sitä laakeria ei sitten ole asennuksen yhteydessä kiristetty liian tiukalle? Meinaan, että jos niin on käynyt voi laakeri olla kaput ensimmäisen ajolenkin jälkeen, kun se nyt kuulemma liian kireellä ollessa lämpeää ja laajenee ja sitä myöten menee paskaksi. Kyllähän se laakeri on voinut vielä jotenkin toimia parikin kuukautta, riippuen paljonko ajelee ja kiristelee. Itse kun laakeroin hoojiin etunavan jäi laakerin kiristys muistaakseni reilusti alle 10 nm ja se lukitus vedetään sitten abaut 78 nm tiukkuuteen ja jos väli rikka on valmiiksi sökö, niin lukitusmutteri pääsee tiukkaamaan säätömutteriakin.
Mut mä en oo asiantuntija, tosin oma auto toiminut remontin jälkeen :) Ja kun sanoit että mutterista oli kierteet korkannut, niin tarkoititko säätö- vai lukitusmutteria?
Virallisissa ohjeissa on sellainen menettely, että ensin vedetään kiristysmutteri tiukkaan, pyöritellään hetki napaa edestakaisin jotta laakeri asettuisi, löysätään mutteri ja sitten vedetään se tuohon vajaaseen 10 Nm momenttiin. Tämän jälkeen lukkoprikka ja lukitusmutteri juuri kuten tuossa yllä.
Lopuksi vielä tarkastetaan kalavaa'alla pinnapultista vetämällä että navan vastus on oikea. Tähän vaikuttavat tietysti myös rasvan jähmeys ja tiivisteiden kitka, joten sopiva nahkeus on ehkä vähän tulkinnanvarainen juttu vaikka joku haarukka vastuksen arvoille onkin ilmoitettu.
Kunnon (54-millinen) hylsy on ainoa oikea työkalu tuohon vaikkei momenttiavainta olisikaan.
patriot4x4
02.12.2007, 10:39
mieluusti ohutseinänen hylsy,muistaakseni kaikki paksut ei sinne sovi.
-Schillinger-
Jeps. Se laakeri tosin vedetään ensin tiukkaan kiinni ja pyöritellään ees taas ja käsittääkseni se tehdään siksi että navan stefa asettuu tiiviisti. 54 mm hylsy on oikean kokoinen navan mutteriin, mutta sen hylsyn ulkohalkaisija voi olla max 73.5mm jos en aivan väärin muista. Itse käytän 55 mm hylsyä kun niitä saa edullisesti ja olen sorvannut hylsyn ulkopinnasta 1 mm pois että se mahtuu navan sisään. Kysyin joskus tuota 54 mm hylsyä toyotalta ja hintaa oli 63 euroa, joten siksi ostin 55mm tarjous hylsän hintaan 8 euroa.