PDA

View Full Version : "Longtail Rabbit" Suzuki Trial Standard luokkaan


Racingrabbit
22.11.2007, 21:12
Saa nähdä tuliko ahnehdittua liian iso pala,mutta jos aika ja inspiraatio riittää talven aikana,tällä kilpaillaan viimeistään heinäkuussa 2008 Eurotrialissa Norjassa.

Kerrankin aloitetaan aivan alusta,hiekkapuhallettu runko:

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Rabbit%202%20004.jpg

Tekniikka Suzukin 1,3 kone terästettynä Swiftin ruiskulla

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Rabbit%202%20001.jpg

Luuppalan turvakaaret odottamassa:

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Rabbit%202%20006.jpg

-ohjaustehostin
-välitetty (4,0) jakolaatikko
-akseleissa ARB:n lukot molemmissa päissä
-etuvinssi (Horsepower 8500) pikakiinnityksellä
-taakse Toyotan mekaaninen vinssi Suzukin ulosotosta
-eteen Heysteen paraboliset jouset
-taakse Dobisonit tai Pajakulman modifioimat jouset
-renkaat 235x75x15 Golwayt Suomen kisoihin ja Insa Turbot beadlock vanteilla Eurotrialiin







Edited by - Racingrabbit on 18/02/2008 07:45:40

Edited by - Racingrabbit on 18/02/2008 17:26:01

HRD
22.11.2007, 22:07
quote:
-taakse Toyotan mekaaninen vinssi Suzukin ulosotosta
-eteen Heysteen paraboliset jouset
-taakse Dobisonit tai Pajakulman modifioimat jouset

Eipä taida monella ollakaan mekaanista vinssiä suikassa. Äkkiseltään vois aatella, et miks ei noita paraboliasia taakke, kun se pää on kumminkin kevyempi ja siks joustaa huonommin? Tietty asiaa auttaa kun on pitkä malli.
Hyvä lähtö tilanne. Tollai pitäs aina pyrkiä tekemään.:)

kaukas 4x4`n ski

Racingrabbit
22.11.2007, 22:12
quote:

quote:
-eteen Heysteen paraboliset jouset
-taakse Dobisonit tai Pajakulman modifioimat jouset


Äkkiseltään vois aatella, et miks ei noita paraboliasia taakke, kun se pää on kumminkin kevyempi ja siks joustaa huonommin? Tietty asiaa auttaa kun on pitkä malli.



Paraboliset olisi taakse myös hyvät,mutta yksilehtiset ei varmaan tulisi kestämään trialissa,jossa auton paino on jyrkissä nousuissa kokonaan takajousilla.
Kaksilehtiset voisi toimiakin,mutta se on toistaiseksi kustannuskysymys.Kokeillaan ensin pärjätä niillä mitä tallin nurkista löytyy. :)

Jare
22.11.2007, 22:15
Nonniii!!!!!!!!! Aisaa.....eiku ASIAAAA!!!

Muistakki sit päivittää kuvia tänne palstalle projektin edetessä!!!!

Ja kyllä toi sinne Eurotrialiin mennessä valmis on. Otat siitä sellaisen "pakko-tavoitteen"<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>






<center>---------------------------------------

www.pirate4x4.no

www.pirate4x4.com

www.formula-offroad.fi

</center>

HRD
22.11.2007, 22:19
quote:
Paraboliset olisi taakse myös hyvät,mutta yksilehtiset ei varmaan tulisi kestämään trialissa,jossa auton paino on jyrkissä nousuissa kokonaan takajousilla.
Kaksilehtiset voisi toimiakin,mutta se on toistaiseksi kustannuskysymys.Kokeillaan ensin pärjätä niillä mitä tallin nurkista löytyy. :) No tuo on kyllä totta ja laskuissa päin vastoin, tosin ei tule vedon aiheuttamaan "lisämomenttia", paitsi jos pakilla jurnuttaa vastamäkeen.<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle> Eiköhän se joo kokemuksien perusteella selviä, että mitä ja minne.:)

kaukas 4x4`n ski

Jare
22.11.2007, 22:28
Miks et sää "kisa-pupu" muuten vieläkään ole aloittanu tekeen vähä tuollaisen tapaista suikkaa(joku norskien projekti):

http://i24.photobucket.com/albums/c7/Karbonizer/Suzuki/Sukirr28032Medium.jpg


....kunhan kyselen......ja koitan samalla yllyttää<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>

Racingrabbit
22.11.2007, 22:38
Tehdään nyt ensin stanu auto johon löytyy kaikki palikat nurkista.

Vuoden päästä jatkuu sitten tämä ProModified projekti:

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Fiude%20runko.jpg

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Koppa%20paalla2.jpg

Käyn ensi viikolla hakemassa Itä-Suomesta Mogin kapeat valuperät tähän projektiin.
Tallista löytyy jo Ex-Fiuden runko,Chevyn 4,3 ruiskukone,TH350 laatikko,Dana 20 jakolaatikko,39,5 Swampperit ym,ym kivaa <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>





Edited by - Racingrabbit on 22/11/2007 22:40:53

Jare
22.11.2007, 22:42
IHAN SAIRAAN HYVÄN NÄKÖINEN TOI PITKÄ SUIKKA TOSSA ALIMMASSA KUVASSA!!!! Tollanen "mini-monster" sun pitää kyhää!!!

Racingrabbit
22.11.2007, 22:49
quote:
IHAN SAIRAAN HYVÄN NÄKÖINEN TOI PITKÄ SUIKKA TOSSA ALIMMASSA KUVASSA!!!! Tollanen "mini-monster" sun pitää kyhää!!!





Vähän offtopiccia,mutta on tämä omiin projekteihin kumminkin liittyvää :)

Pitkä koppa heitettynä Ex-Fiuden alusta päälle.Koppa noin 30 cm liian takana ja 15cm liian ylhäällä.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-PitkaFiude1.jpg

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-PitkaFiude2.jpg

Racingrabbit
02.12.2007, 21:29
Vanha koppa on nyt päätynyt Itä-Suomeen Suzukien "hautausmaalle"

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Rabbit%20RIP1.jpg

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Suzuki%20RIP3.jpg

Saas nähdä saako vanha sotaratsu vielä uuden elämän Sakari65:n asiantuntevassa huomassa vai paloitellaanko osienluovuttajaksi.


Edited by - Racingrabbit on 07/12/2007 06:58:16

Racingrabbit
05.12.2007, 21:00
Jotain pientä nakerrusta taas tapahtunut

Runkoa vahvistus hitsailtu ja mallattu taka-akselia ja jakolaatikkoa paikoilleen

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Long%20projekti%20002.jpg

Tuohon on hyvä alkaa tekemään pohjapanssaria

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Long%20projekti%20003.jpg

Parabolisia etujousia paikoilleen mallatessa,ilmenikin että ne onkin takajouset.
Nou hätä,nyt laitetaan sittenkin taakse ne kaksilehtiset paraboliset.

Racingrabbit
18.12.2007, 21:22
Jousien virittelyä

Vanhat etujouset ja uusi Heystee

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Heystee%20002.jpg

Heysteet paikoillaan joka kulmassa,ensi kesänä pääsee kokeilemaan tosi toimissa.Odotukset on korkealla ja jousien rakenne näyttää lupaavalta.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Heystee%20003.jpg

jason
27.01.2008, 19:39
Mites tämä joutuu?
Joko oot alottanu vinssin asennusta ja mikä tojon mekaaninen vinssi(BJ/HJ) pyörii eteenpäin- vaihteil eteenpäi, siis niinko suzukissa

Hunter-gatherer

Joske
27.01.2008, 22:35
quote:
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Heystee%20003.jpg



Siinähän on nyt SOA!!!
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>


¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Olen luonnonystävä, mudassa SE on mukavaa!!

Ei siitä missä aita on matalin vaan missä sattuu eniten!!

Racingrabbit
17.02.2008, 21:58
No kesä ja kisakausi lähenee ja jotain pientä on saanut aikaiseksi tämänkin suhteen.
Tuntuu vain aika kuluvan kaikkeen muuhun kuin tähän projektiin.

Pohjapanssari alkaa muotoutumaan,jousen korvakon "väistöt"

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Panssari2.jpg

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Panssari4.jpg

Vielä kun saisi väkerrettyä jakolaatikon kohdalle panssarin umpeen,niin pääsisi kääntämään rungon pyörilleen ja alkaisi koneen ja laatikon sovitus.


Edited by - Racingrabbit on 17/02/2008 22:01:57

¤Offi-Osku¤
17.02.2008, 22:03
Hyvältä näyttää :)

<center>-87 Lada Niva-

-Niva offis projekti *keskenpahasti*-

Suomen Niva Clubi @ www.suomennivaclubi.tk</center>

Rausku4x4
17.02.2008, 23:10
JOo hyvän näköstä onko minkä vahvuista kamaa? ja millä toi tulee kiinni runkoon?

LaaLaa
17.02.2008, 23:37
Painavalta näyttää<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp

Racingrabbit
18.02.2008, 06:22
quote:
JOo hyvän näköstä onko minkä vahvuista kamaa? ja millä toi tulee kiinni runkoon?





Levy on 3mm "mikälie" mustaa rautaa mitä löytyi Rauta-Soinin romuläjästä.Toisella puolella on jonkinlainen "turkki" karhennus ja se tulee ylöspäin.Levy on hieman ohutta,mutta teen yläpuolelle lisätukea poikkipalkkeja vasten.Kanttaamalla saisi tietysti jäykkyyttä lisää,mutta silloin se veisi enemmän maanvaraa.Runkoon kiinnitys tulee latoilla jotka pultataan rungon kylkeen kiinni.

Syy että panssarista tulee noin pitkä ja järeä on se että Trial Standard luokassa on Suzukin suurin sallittu rengaskoko 235x75x15.Pienestä rengaskoosta johtuen monesti mennään kivien yli vauhdilla ja silloin pohjapanssarin pitää kestää auton paino ja olla myös liukuva.Pitkässä mallissa tämä tulee vielä korostumaan ja siksi pitää käyttää hieman enemmän aikaa panssarin suunnitteluun ja rakentamiseen.

Ja LaaLaa:n kommenttin vastausta,painoa panssarille tulee arviolta noin 20kg,mutta ei se noin alhaalla haittaa.

Offipiru
18.02.2008, 08:01
quote:


Ja LaaLaa:n kommenttin vastausta,painoa panssarille tulee arviolta noin 20kg,mutta ei se noin alhaalla haittaa.




Aika kevyt<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Peltiäkös se oliki<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

<center>____________________
Kuasua Kaapo, Puut suurenoo!<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
__________________________________________________ _______
Eräpolku racing team
___________________________
-"Terveet kädet, ei patin pattia"-</center>

apiaani
18.02.2008, 17:01
Käy viel sillain, et kun tarpeeks kasaat rautaa tohon, ni ei tota nosta kukkaan oikeinpäin. <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-Viinaa voi olla ilman hauskaakin-

jv
18.02.2008, 21:34
quote:
quote:


Ja LaaLaa:n kommenttin vastausta,painoa panssarille tulee arviolta noin 20kg,mutta ei se noin alhaalla haittaa.




Aika kevyt<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Peltiäkös se oliki<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

<center>____________________
Kuasua Kaapo, Puut suurenoo!<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
__________________________________________________ _______
Eräpolku racing team
___________________________
-"Terveet kädet, ei patin pattia"-</center>




onnkohan mä yliampunu materiaalivahvuuksissa oman suikan kanssa kun tankin panssari yksinään painaa varmaan ton 20kg<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

ja pohja panssari vitusti enemmän <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

___________________

www.pahama.com
___________________


Ei s***ana nää suzukit oo
mua varten, tahtoo patrollin! <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Teemu
18.02.2008, 22:12
eipä susuki ppaljoa paina eikä kaiken pidä olla tinakultaa =)
ja se tasainen osa nousee ja laskee siinä keskellä =) ei se haittaa
jos ei ota liika koville laatikon kylkeen =)
mutta esim kyseisellä ajotyylillä 4mm tavan musta + rungonsivussa alareunassa 40x5 latta "vahvikkeena/kiinnikkeenä" ei kestä 1700kg autossa. juuri siittä rungon kohdilta ja juurikin siittä latan kohdalta.

no anyway kyllä se siittä

mikjus
18.02.2008, 22:30
jos neliö millin peltiä painaa noin 8kg niin toi kyl ehkä painaa enemmän kun 20kg. Veikkaus et toi painaa 50-60kg.



Edited by - mikjus on 18/02/2008 22:38:29

Rytari
18.02.2008, 22:41
quote:

jos neliö millin peltiä painaa noin 8kg niin toi kyl ehkä painaa enemmän kun 20kg. Veikkaus et toi painaa 50-60kg.



Edited by - mikjus on 18/02/2008 22:38:29


niin mihin suzukissa mahtuu neliö pelliä?


meinasin perjantaina ohikulkiessani poiketa mutten arvannut häiritä jos on jotain herkkää puuhaa meneillään (tallissa)


mikään (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=21005&ARCHIVE=&whichpage=7) ei ole ikuista, mutta kestäisivät nyt edes järkevää käyttöä prkl...

Edited by - Rytari on 18/02/2008 22:42:08

pikkujussi
18.02.2008, 22:59
Pitää kyl munkin pajalla poiketa, kunhan täs saa järkättyä hieman vapaata!

...Minäkö tyhmä, nyt en ymmärrä...

www.hontokulmaracing.com

Teemu
19.02.2008, 17:47
niin eipä toi iso ole kun vertaatte tuohon istuimeen =) tai sit kaitsu on ostanut itelleen ylisuuren penkin?

Racingrabbit
19.02.2008, 18:55
Do diin...

Pistetääs arvailuille faktaa

Mitat 1280mm x 730mm,paino tuossa kunnossa 32kg.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Panssari5.jpg

Paino voi pikkasen vielä nousta,kun hitsataan kaikki saumat umpeen molemmin puolin,mutta voi olla että kepeneekin,kunhan takapäähän tehdään lovi traction baria varten.

Rytari
19.02.2008, 19:23
tohonhan sais nätisti karpaasillekkin pikku suojan tehtyä....

mikään (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=21005&ARCHIVE=&whichpage=7) ei ole ikuista, mutta kestäisivät nyt edes järkevää käyttöä prkl...

Racingrabbit
19.02.2008, 19:37
quote:
tohonhan sais nätisti karpaasillekkin pikku suojan tehtyä....

mikään (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=21005&ARCHIVE=&whichpage=7) ei ole ikuista, mutta kestäisivät nyt edes järkevää käyttöä prkl...



Kyllä sitä kardaanin suojausta tuli ensin mietittyä,mutta nopeampi on vaihtaa vioittunut kardaani kisoissa,kuin alkaa kasaan painunutta suojaa oikomaan.

19.02.2008, 20:01
meilläpäin on 3mm pelti pysynyt kiinni yhdeltäpuolen hitsattuna? hieno on projekti

Note! This message was posted anonymously!

Teemu
19.02.2008, 20:08
ajattele jos hiot kaiken saumoista jotka on pellinpinnan yli niin sehä kevenisi =)
ja toihan on nyt virallisesti punnittu osa!(32kg) eio mikään offipalsta painon ilmoittaminen
noo anyway 3mm tavan musta on hyvä susukipanssari aine... eikä tuo ole liian painava vielä.

vko 10 alkaa ar 400 levyn nakertaminen =) vain 3mm vahvana...

Jani E
19.02.2008, 20:21
tractionbarin kans ei taida sitten onnistua enää se rabbitimäinen pomppiminen mäkiin? voi vetää liian tasasesti.

mikjus
19.02.2008, 21:43
Ompa kevyt mutta unohdin kokonaan että sutsuki on melko pikkanen. Asiallisen sukset tossa, eipä pitäs paljoo tokkia vastaan.

J4nnu
20.02.2008, 15:07
Aika hieno tulee. Melken tekis mieli riipasta omasta suitsasta kori pois ja kyhäämään samanlaista:D Mitenkäs meinaat vahvistaa tota kardaanin kohalta? Vai meinaatko ollenkaan?

Racingrabbit
20.02.2008, 16:09
quote:
Aika hieno tulee. Melken tekis mieli riipasta omasta suitsasta kori pois ja kyhäämään samanlaista:D Mitenkäs meinaat vahvistaa tota kardaanin kohalta? Vai meinaatko ollenkaan?




On kyllä ollut mukava rakentaa kisa-autoa "puhtaista" osista alusta alkaen.

Kardaanin kohdan tukeminen selviää kunhan saan rungon käännettyä pyörilleen ja pääsee mallaamaan pakoputkea paikoilleen.
Laitetaan tarvittaessa runkoon lisää poikkipalkkia mihin panssari tukeutuu,tai sitten leikellään pois ne kohdat mihin ei saa tukea taakse.



Edited by - Racingrabbit on 22/02/2008 08:15:03

Rytari
24.02.2008, 22:08
käväisin tänään rabbit (ei monster)garagessa katsomassa tota projektia, näki "luonnollisessa" koossa (os se suzukin runko pieni) tuon pohjapanssarin mikä ei muuten ollenkaan näytä siellä rungossa ollessaan painavalta tai liian ohkaiselta, hyvinkin tukevan oloinen laitos, mutta on siinä vielä muutamana iltana talliin palattava ennekuin jänö pitkähäntä on valmiina loikkimaan pitkin mättäitä, työtilat, työnlaatu ja projektin toteutus vain on aivan kadehtittavalla tasolla, itse kun joutuu pimeässä ulkona kaiken ropeltaan.



mikään (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=21005&ARCHIVE=&whichpage=7) ei ole ikuista, mutta kestäisivät nyt edes järkevää käyttöä prkl...

Racingrabbit
24.02.2008, 22:39
Hyvä kun välillä käy offiharrastajia kylässä tallilla.
Saa palautetta yksinään mietityille ,joskus aika hulluillekin visioille :)

Sain minä jotain aikaiseksikin.Monen mielestä varmaan tylsää nyhertämistä,mutta visiot karkaa vaan välillä lapasesta.

Korin kiinnitys korvakot on Suzukissa aika hentoista tekoa:

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Korvakko1.jpg

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Korvakko2.jpg

Samat kohdat toisella puolella vahvistettuna:

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Korvakko3.jpg

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Racingrabbit-Korvakko4.jpg

Vanhassa Rabitissa oli etummaiset korvakot aivan revenneet ja kääntyneet runkoa vasten,jos nämä kestäisi vähän pidempään ja eivät tarttuisi joka kantoon kiinni.


Suzuki "Longtail Rabbit"
Tiny Tools Racing

Rytari
24.02.2008, 23:09
no äkkiäpä sä ne vetäsit.. aika hyvän näkösethän noista tuli, liilis jo kestävän vähän paremmin.

asian sivusta eli off topic :, se emännän paaluvibrapäristin... mitä jos siitä tekee heti jonku 700 pitkän... ja vaikka yläpäästä vaikka parikytä milliä puolelleen isomman, ei haittais pieni kuluminen pituudesta ja vois jättää sen alapään vähän vahvemmaksi? eihän siinä mitään tielle tule?

mikään (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=21005&ARCHIVE=&whichpage=7) ei ole ikuista, mutta kestäisivät nyt edes järkevää käyttöä prkl...

Racingrabbit
25.02.2008, 07:18
quote:
no äkkiäpä sä ne vetäsit.. aika hyvän näkösethän noista tuli, liilis jo kestävän vähän paremmin.

asian sivusta eli off topic :, se emännän paaluvibrapäristin... mitä jos siitä tekee heti jonku 700 pitkän... ja vaikka yläpäästä vaikka parikytä milliä puolelleen isomman, ei haittais pieni kuluminen pituudesta ja vois jättää sen alapään vähän vahvemmaksi? eihän siinä mitään tielle tule?

mikään (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=21005&ARCHIVE=&whichpage=7) ei ole ikuista, mutta kestäisivät nyt edes järkevää käyttöä prkl...



Kuulostaa hyvältä tuotekehitykseltä,tehdään niin

Suzuki "Longtail Rabbit"
Tiny Tools Racing

sisua45
25.02.2008, 08:22
quote:asian sivusta eli off topic :, se emännän paaluvibrapäristin... mitä jos siitä tekee heti jonku 700 pitkän... ja vaikka yläpäästä vaikka parikytä milliä puolelleen isomman, ei haittais pieni kuluminen pituudesta ja vois jättää sen alapään vähän vahvemmaksi? eihän siinä mitään tielle tule?

<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>

Size [u]does</u> matter, Sisu A-45 (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=35014)
Pieni on kaunista, Odes 400 ATV (http://www.smartmotorcycle.com/page/atv/atv400.htm)
Uudet Sisu-sivut (http://www.sisua.net/forum/index.php)
Uralin osia (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=40255)


http://www.litvina.com/tyre/tyre_f118.gif

Niko
25.02.2008, 12:48
quote:
Hyvä kun välillä käy offiharrastajia kylässä tallilla.

Tos just eilen pjtk:n kans puhelimessa turistiin, ja tuli puheeks, että pitäis tulla totakin projektia kattoon (ja kadehtiin) :). On kyl kertakaikkisen hianon näkönen!

- Lommone Ranke Rooveri ja vähemmän lommone Lantikka -

Racingrabbit
25.02.2008, 13:48
quote:
quote:
Hyvä kun välillä käy offiharrastajia kylässä tallilla.

Tos just eilen pjtk:n kans puhelimessa turistiin, ja tuli puheeks, että pitäis tulla totakin projektia kattoon (ja kadehtiin) :). On kyl kertakaikkisen hianon näkönen!

- Lommone Ranke Rooveri ja vähemmän lommone Lantikka -



Tervetuloa vaan kattomaan projektia!

Ja sisua45:lle:
se "paaluvibrapäristin" on taas näitä visioita,mutta tällä kertaa emännän hevosharrastukseen liittyen :)

Suzuki "Longtail Rabbit"
Tiny Tools Racing


Edited by - Racingrabbit on 25/02/2008 13:48:40

Rytari
25.02.2008, 15:27
quote:
Ja sisua45:lle:
se "paaluvibrapäristin" on taas näitä visioita,mutta tällä kertaa emännän hevosharrastukseen liittyen :)

Suzuki "Longtail Rabbit"
Tiny Tools Racing



ja lisää OT, vision terä on nyt sitten 600 pitkä, leveästä päästä 110mm (vanha 90) ja laippa on sorvattuna, reiät ja yhteen liittäminen puutuu, mutta voi olla että saat tehdä sen liittämisen siellä kotona paikallaan, tota kun ei saa millään suoraksi jossei sitä pääse pyörittään ja kattoon...

nii joo, ja materiaali 400 hardox

mikään (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=21005&ARCHIVE=&whichpage=7) ei ole ikuista, mutta kestäisivät nyt edes järkevää käyttöä prkl...

kenni
03.03.2008, 21:05
Kerroppa noista jousista kokemuksia, sitten kun saat auton toimintakuntoon. Onko ahosensedän jouset?

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/kenni-nogas.gif

-WWW.PROFANTASYSAFARI.COM-

Racingrabbit
03.03.2008, 21:46
quote:
Kerroppa noista jousista kokemuksia, sitten kun saat auton toimintakuntoon. Onko ahosensedän jouset?

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/kenni-nogas.gif

-WWW.PROFANTASYSAFARI.COM-



Mulla ei ole vielä käytännön kokemusta noista jousista,mutta Norrena niillä on kait jo muutaman safarin ajanut ja hyväksi todennut.

Jouset on tulleet ahosensedän kautta

Suzuki "Longtail Rabbit"
Tiny Tools Racing

Norrena
04.03.2008, 21:28
Jep, koko tarina löytyy tuolta:

http://www.petrisimolin.com/Thepalsta/topic.asp?TOPIC_ID=34497

kenni
09.03.2008, 18:07
Jep. mielenkiinnolla jää odottaan että onko paljonkin eroo 1 ja 2-lehtisillä jousilla.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/kenni-nogas.gif

-WWW.PROFANTASYSAFARI.COM-

Edited by - kenni on 09/03/2008 18:14:24

Racingrabbit
09.03.2008, 18:11
quote:
Jep. Näissähän on vaan se ero että nää on 2-lehtiset, kun noi norrenan jouset oli vaan ykslatiset. Mielenkiinnolla odottelen että onko niissä paljonkin eroo..

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/kenni-nogas.gif

-WWW.PROFANTASYSAFARI.COM-


Kyllä siinä Norrenan jutun lopussa oli sitten lopulta kaksilehtiset joka nurkassa

Suzuki "Longtail Rabbit"
Tiny Tools Racing

salamanteri
09.03.2008, 18:59
Hienoa työtä.Tsemppiä vaan,että saat valmiiks kesäksi.

Racingrabbit
09.05.2008, 05:47
Kyllä taas talvi oli liian lyhyt ja auto jäi valmistumatta tälle kaudelle.
Uusi valmistumis tavoite siirretty 2009 kaudelle.

Suzuki "Longtail Rabbit"
Tiny Tools Racing

Teemu
21.01.2009, 18:55
Kyllä taas talvi oli liian lyhyt ja auto jäi valmistumatta tälle kaudelle.
Uusi valmistumis tavoite siirretty 2009 kaudelle.

Suzuki "Longtail Rabbit"
Tiny Tools Racing

MILTÄS NÄYTTÄÄ ???

Käyttäjä
21.01.2009, 19:07
Ja mihin kaikki kuvat ovat hävinneet?????:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:: eek:

Vilkutin
21.01.2009, 19:27
Noi 2lehtiset heysteet näyttää kiinnostavilta, toimis varmaan omassa SOA susukissa kivasti, tosin en tiedä muuttuuko kaatumatautiseksi, korkeutta sinällään tarvis lisää, mutta lisäjoustot on aina poikaa ;D Tiedä sitten minkä verran noi jousto lisää?

riippuja ei kannata kovin tökkiä, kaverin aikaan saannos... ja vauhilla tietty kun ei ollut välityksiä.

http://vilkutin.1g.fi/kuvat/Uudet/Tapaninp%E4iv%E4ajot+26.12.2008+Padasjoella/PC260118.JPG

Racingrabbit
21.01.2009, 20:17
MILTÄS NÄYTTÄÄ ???


Huonolta,huonolta...

Pikkusen kun vielä ponnistaa,niin saa hetken päästä viettää projektin 1-vuotis koskemattomuus juhlia :)

Kaikki vapaa-aika on mennyt Ladybunnyn harrastukseen liittyen,eli hevostallin rakennuksessa.Ja koko ajan tulee lisää haalittua uusia mielenkiintoisia projekteja,joita sitten mieluummin värkkäilee (Land Rover 110 FC "Bulldog").

Noo,ei se runko ja muut osat huonommaksi muutu lämpimässä tallissa seisoessa.Enemmän säälittää tuo kuljetusbussi,kun se jäi ulos talveksi rakennustyömaan takia.

Eiköhän tämä tulevakin kausi pidetä vielä taukoa kisahommista,ja katsotaan missä vaiheessa tulee inspiraatio takaisin kilpurin rakennukseen.

Racingrabbit
21.01.2009, 20:23
Noi 2lehtiset heysteet näyttää kiinnostavilta, toimis varmaan omassa SOA susukissa kivasti, tosin en tiedä muuttuuko kaatumatautiseksi, korkeutta sinällään tarvis lisää, mutta lisäjoustot on aina poikaa ;D Tiedä sitten minkä verran noi jousto lisää?

riippuja ei kannata kovin tökkiä, kaverin aikaan saannos... ja vauhilla tietty kun ei ollut välityksiä.

http://vilkutin.1g.fi/kuvat/Uudet/Tapaninp%E4iv%E4ajot+26.12.2008+Padasjoella/PC260118.JPG

Aika notkean oloiset ne kaksilehtiset on ainakin Norrenan Suzukin alla.
En lähtisi ehkä enää SOA:aa parabolisten kanssa tekemään,tai joutuisi ainakin levittämään raideväliä ja keventämään painoa pois yläpäästä.

Kyllä yksilehtiset paraboliset on minun mielestä tarkoitettu tieajo ominaisuuksien parantamiseen eikä maastokäyttöön

Teemu
22.01.2009, 18:24
Huonolta,huonolta...

Pikkusen kun vielä ponnistaa,niin saa hetken päästä viettää projektin 1-vuotis koskemattomuus juhlia :)

Kaikki vapaa-aika on mennyt Ladybunnyn harrastukseen liittyen,eli hevostallin rakennuksessa.Ja koko ajan tulee lisää haalittua uusia mielenkiintoisia projekteja,joita sitten mieluummin värkkäilee (Land Rover 110 FC "Bulldog").

Noo,ei se runko ja muut osat huonommaksi muutu lämpimässä tallissa seisoessa.Enemmän säälittää tuo kuljetusbussi,kun se jäi ulos talveksi rakennustyömaan takia.

Eiköhän tämä tulevakin kausi pidetä vielä taukoa kisahommista,ja katsotaan missä vaiheessa tulee inspiraatio takaisin kilpurin rakennukseen.





Pikkusen kun vielä ponnistaa : ÖHÖM ekana luin asian väärin =) ja myös käsitin.... huono näkö vaikka se on lähes palautunut.

ai ai rupeekos se ladybunnu jeesaan sinua sit kilpurin kanssa, kun saa nahkaspeedway laitteet talliin?