View Full Version : Autoveron muutokset selviää tänään??
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2007/11/01/Autoveron+muutokset+selvi%E4v%E4t+iltap%E4iv%E4ll% E4/200727402/382?rss=4
Hmm.. Muuttaakohan ne sitten tänään koko verotusta vai kertooko ne että verotus muuttuu vuoden alussa? Tuo muutoshan pitäisi tuoda käyttöön heti kun siitä kerrottaan. Voi muuten vaikuttaa autojen myyntiin sun muuhun jos muutos tuleekin vuoden päästä tms.
_______________________________________________
Maalla on mukavaa
Nerd-O
Just ratio sano, että nyt on päätetty muuttaa verotusta just noitten pienikulutuksisten autojen hyväksi. Eli järki ei riittäny laittamaan veroa suoraan polttoaineeseen. Uutinen ei vielä kertonu yksityiskohtia.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2007/11/01/Autojen+hinnat+laskevat+tuhansilla+euroilla/200727443/382[/ulr]
[url]http://www.taloussanomat.fi/liikenne-ja-kuljetus/2007/11/01/Autovero+muuttuu+p%E4%E4st%F6perusteiseksi/200727441/382
Eli pienten kinnerien omistaminen tulee edukkaaksi. Veikkaan että kun omistat vanhan lahna cruiserin mikä imee dieselii niin perkeleesti niin maksat helvetinmoisen diesel veron + helvetinmoisen päästöveron. Näin cruiserin omistajia ohjataan ostamaan pieni kinneri offipeliksi. Suzukillahan olisi Swift 4x4 malli. Sitä vaan korotteleen ja swampperia alle <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
_______________________________________________
Maalla on mukavaa
Nerd-O
Täällä lisäinfoa:
http://www.vm.fi/vm/fi/03_tiedotteet_ja_puheet/01_tiedotteet/20071101Henkil/name.jsp
Eli autovero uusiksi sekä uusilta että käytettyinä ensirekisteröitäviltä ensi vuoden
alusta, päästöihin perustuvat käyttömaksut aikaisintaan 2010.
Lisäksi luki että koskisi aluksi vain henkilöautoja koska pakuista yms. ei ole vielä päästötietoja tietokannassa tjsp.
Halleluuja hallitus (tai kuka nyt takana nyt onkaa)!
Näin sitä pikkuhiljaa tapetaan harrasteautoilu suomesta,taitaa olla tavoitteena lopettaa yksityisautoilu kokonaan suomessa.
Ja näillä uudistuksillahan saahan maailma pelastettua kasvihuoneilmiöltä.
Seuraavaksi odotellaan vaan että mistä valtio ottaa sen 100 miljonaa ekeä, mikä menetetään autoveroissa.
Nja
Juu, siel oli hyvin sanottu että veromenetys on niin ja niin paljon, mutta jos päästötekniikan (tai kansan ostopäätösten) takia veromenetys on suurempi tarkistetaan veron määrä.
Eli ihan sama, mitä enemmän säästät sitä enemmän maksat..
OT, tänään oli lehdessä että joku Suomalainen firma oli myyny Kiinaan laitteita joilla taloista imetään 200mm putkea pitkin jätteet keskitetysti jonnekin. No, ihan hienoa sinänsä mutta miks v..ssa me sitten täällä lajitellaan jätteitä jos Kiinan poika ei välitä pskaakaan.
Ei noista kusipäiden(anteeksi kiroilu) litanioista aina löydä itselleen osuvaa kustannusarviota, toisaalta bensapihin "Talbot":n sijoittuminen vuotuisen veronlistan yläpäähän ei taida tulla yllärinä. Kattelin tuossa just että ajokilsat sillä on pudonnut ~20000km/v --> 8500km/v, nousee mukavasti e/km hinta kun saa sitä Maailman(valtion elättien) pelastamiseksi määrättyä maksua ruveta makselemaan.
Tavallinen tallaaja ei siis edelleenkään saa viihtyä autossaan, ja jos vielä erehtyy pitämään sitä eräänlaisena harrasteautona. Tsot tsot, laitetaanpa tosta vähän nousukkaalle maksuja niin loppuu hymyily.
Ai niin lisärikkeenä toi korjaa ite autojansa, ja vielä yrittää päästä halvalla korjaamalla mahdollisimman paljon korjattavissa olevia osia... ai jai jai, tosta vielä prossia lisää.
Mitä, se aikoo ajaa samalla autolla YLI KOLME VUOTTA?!! Voi perrrr... nyt kyllä heiluis jo häkki, mutta sivistysvaltiossa pääset vähällä ja maksat vielä hieman lissää niin päästään sopuun.
Life sucks, then you die...
Juu. Kyllä ottaa pattiin tuo vasemmistolainen ajatusmalli, jossa omaisuutta pitää päästä verottamaan. Kyllä maastoautoilijan pitää maksaa isot käyttömaksut, vaikka ajaisi vain 3000km vuodessa. Puhumattakaan siitä, että perheessä olisi kaksikin isoa autoa. Pistäisivät nuo verot polttoaineeseen, niin tulisi selvästi maksettua käytön mukaan.
- Lommone Ranke Rooveri ja vähemmän lommone Lantikka -
Kovakalu69
01.11.2007, 19:12
Vituttaa joskus, kun sitä kokoajan pyrkii olemaan elämän kaidalla tiellä, ja olemaan ns enämpi tai vähempi mallikansalainen.
Olis niin helppoa ja kivaa, kun jättäis laskut pystyyn, vetelis päivät pitkät kiljua, ajelis kilvettömällä autolla, elelis yhteiskunnan ziivellä.
Autoon tankin vois surutta täyttää pööllä, ja narahtamisen/tuomion jälkeen voi pokka päällä huudella tuomarille "Hällä väliä, voutin piiki on pitkä, kun siihen mahtuu monta nollaa peräkanaa!" Talvesaikaan vois sit vaikka pariks kuukaudeks painua linnaan pienelle hermolomalle, ja kevään koittaessa
pääsis kaapista pihalle, laskis veneen vesille ja huristelis pienessä perussa koko kesän saaristossa kilj.. eiku kotiviiniä maistellen.
Mutta kun ei, niin ei. Nytkin pitää poistua hetkeksi pois koneen äärestä ja laittaa sorvi soimaan, että sais vuokraan fyrkkaa, ja pojalle uutet kengät<img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>
-Enemistö tarkoittaa joskus sitä, että kaikki idiootit on samalla puolella-
-EUvostoliitto. Toverismin toinen mahdollisuus!-
-Metallimusiikki on pelastanut monet Jeesukselta-
http://www.petrisimolin.com/smiley/moon3.gif
Juuri samaa mieltä mr.kovakalun kanssa, katsoin uutisia joisa herr vanhanen ja kukavittu olikaan kertoivat hankineensa uuden auton juuri uusia päästönormeja huomioiden...
Jospa nämä päästöt mitattaisiin aina kulutuksen/ hiilidioksiidi päästön mukaan, niin tässä olisi jokin järjen hiven, ajatellen että 80-luvulla oli myös todella vähän kuluttavia autoja, kuten esim joku daihatsu?
EE80 corolla vei kaiketi myös n.5 litraa nykynormien mukaan. Eikö sitä voida "vittu!!!" huomioda missään kuinka paljon ympäristökuormitusta yhden perseen kuljettaminen vaatii???
Tässä vitun paskayhteiskunnassa ei myöskään osata painaa 90km nopeusrajoitusta, vaan varsin hyvä Nastolan LEVEÄKAISTATIE on nyttemin varustettu 80 km rajoituksella, koska siellä sattui 2 kolaria saman vuorokauden aikana. Ehkä tämä, varsin vilkkaasti likennöity tie, johon on jo suunnattu mittavia parannushankkeita (liikennemäärien vuoksi),voitaisi muuttaa perus 80km kantatieksi, jotta rekkaliikenne venäjälle sujuisi. Vituttaa nyt jo katella kun 90km/h rekat ohittelee kahdeksaakymppiä ajavia totuudentorviautoilijoita, ja tämä varmasti lisää liikenneturvallisuutta!!!!!!!!
Ei pidä hermostua. Herrat suuret visaat päättömät ovat ottamassa oppia malliyhteiskunta ruotsista ( huom. pieni kirjain sanassa swedupelle) ja tekemässä tästä maasta holhousyhteiskuntaopin mallikansaa.. Tosin sillä erolla naapurimaahan että siellä joskus järki ottaa voiton käytännön asioista.. täällä ei koskaan...
-- Wannabe OFF-roader --
l-200(@)offipalsta.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/L-200-pikku%20pajero.JPG
quote:Tässä vitun paskayhteiskunnassa ei myöskään osata painaa 90km nopeusrajoitusta, vaan varsin hyvä Nastolan LEVEÄKAISTATIE on nyttemin varustettu 80 km rajoituksella, koska siellä sattui 2 kolaria saman vuorokauden aikana. Ehkä tämä, varsin vilkkaasti likennöity tie, johon on jo suunnattu mittavia parannushankkeita (liikennemäärien vuoksi),voitaisi muuttaa perus 80km kantatieksi, jotta rekkaliikenne venäjälle sujuisi. Vielä pari kolaria ja nopeusrajoitus onkin 60km/h <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Kolarithan tunnetusti vähenee kun nopeutta pudotetaan. Eikö nuo valvontatolpat tee ihan samaa? Nehän vähentää riskejä tiellä jonkun tutkimuksen mukaan.
Mutta onneksi pääsin lahna cruiserista eroon hyvissä ajoin niin ei ainakaan itselleni tule niin suuria veroja. Nykyinen käyttökinneri tulee ilmeisesti maksamaan joku 150-250€/vuosi, mihin suurin osa autoista pitäisi mennä. Tosin tuohan ei koske pakettiautoja <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Eli maasturit kaikki vaan pakuksi. Sitä en tie mitä huoltoautoille tapahtuu? Mutta kieltämättä voisi hieman vituttaa omistaa vanha harraste lahna jenkki. Painaa ihan perkeleesti ja syökin myös ihan kivasti. Sitten makselet siitä 600e/vuosi veroja ja ajat sillä pari kertaa kesässä :) Onneksi sen voi laittaa seisontaa ja verotkin pysähtyy.
Ensi viikolla pitäisi saada tietää noiden uusien autojen hinnat. Käytetyt dieselit tuskin halpenee yhtään. Onkohan tuo diesel vero sitten edelleen käytössä ja se poistuu mahdollisesti vasta 2010?
_______________________________________________
Maalla on mukavaa
Nerd-O
D-vero tuskin poistunnee koskaan...
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=145189 Tuulilasin sivuilla oli ihan mielenkiintoinen paketti tuosta. Missään tuolla ei kyllä mainita diesel-verosta mitään.
_______________________________________________
Maalla on mukavaa
Nerd-O
VVM:n sivuilta:
"Energiaverodirektiivin muutosesityksessä ehdotetaan dieselöljyn vähimmäisverokannan korottamista"
Lisää veroa 6 senttiä litralle että saavutetaan EU-taso verolle.
http://www.vm.fi/vm/fi/03_tiedotteet_ja_puheet/01_tiedotteet/20071101Energi/name.jsp
Että silleen...
Ja nuo päästöverothan ei koske muita kuin käytännössä 2001 ja uudempia henkilöautoja. Loput hoidellaan kokonaispainon perusteella (jonka hintoja en ainakaan minä vielä hokannu).
_ _ _ _ _ _ _
#RR V8 -76#
#LR S1 -55#
#LJ 70 -90#
PikkuMyy
02.11.2007, 10:39
Hämeen Sanomien tiedotteessa luki että dieselvero pysyisi ennallaan.
jäniksen jälkiä tässä vaan ajelen...
Niin ja muutos koskee hankilöautoja.
"Pakettiautot otettaisiin vero-ohjauksen piiriin myöhemmin."
http://www.vm.fi/vm/fi/03_tiedotteet_ja_puheet/01_tiedotteet/20071101Henkil/name.jsp
Elikkäs saa nähdä mitä naa vanhan kansan paku HJ:t ja BJ:t sitten on herrojen silmissä.
Pakettiautohan siinä otteessa lukee.
____________________________________
"Japsit tekee maasturit, Jenkit niihin renkaat"
- eskimo
OffRoad Kainuu ry. (http://www.offroadkainuu.com)
Joo.. Sinällään toi pakujen erottaminen tuosta rankaisulistalta on sinällään hyvä juttu, että esimerkiksi HoJon ilmoitettu omapaino on 2220kg. Otetaanpa melkein mikä tahansa paku, niin pysytään suunnilleen keskiarvossa. Nyt siis en tarkoita mitään Hiluxia tai Hiacea, jotka ovat olle 1800kg, vaan yleensä nelivetoiset, isot pakut. Lisäksi kun lasketaan, että HJ napsii tuollaiset 10-12 l/100km riisseliä, päästään taas jonkinlaieen ison pakun keskiarvoon. Eli, jos paku HJ saa valtavat veromätkyt, niin samaa paskaa on luvassa myös muille isoille pakuille.
Ajatellaan sitten vaikka näin:
Paskankin syöminen on kivaa, kun sen saa tehdä porukalla...
*******
Kaiken maailman pullat, mössöt ja sörsselit maistuvat myös Nallen suussa. Mutta niitä se ei kaipaa. Juuri niistä se lihoo.
www.nalle-offroad.com
PikkuMyy
02.11.2007, 13:42
Joutuuko sitä nyt ekan kerran BJ:llä sitten pakokaasunmittaukseen vai lasketaanko se vero kulutuksen mukaan.
jäniksen jälkiä tässä vaan ajelen...
quote:Joutuuko sitä nyt ekan kerran BJ:llä sitten pakokaasunmittaukseen vai lasketaanko se vero kulutuksen mukaan.
Jos HA, niin painon mukaan, mutta jos paku niin sitä ei vielä tiedä miten niissä se verotus menee.
Iltalehdessä oli tuosta painoperustaisesta verotuksesta, että enimmillään se olisi 485€.
Heikki H.
FJDC (http://www.fjdc.org)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21
luppakorva
02.11.2007, 13:59
Minkähän ihmeen syyn takia autonkäyttöveroja ei voi laittaa polttoaineeseen?
Tätä kyselee jo aika moni.
Minusta aivan ylivoimaisen ympäristöystävällinen ja helppo vaihtoehto.
Itse veikkailen syyksi, että valtion miehet pelkää, että kansa alkaa vähentää joutavia ajojaan eikä kassa kilise toivottuun tahtiin.
Niin ja tietysti uusia autoja on saatava myytyä mahdollisimman paljon vaikka väkisin, mutta miksi...
Edited by - luppakorva on 02/11/2007 14:06:09
quote:
Minkähän ihmeen syyn takia autonkäyttöveroja ei voi laittaa polttoaineeseen?
Tätä kyselee jo aika moni.
Minusta aivan ylivoimaisen ympäristöystävällinen ja helppo vaihtoehto.
Itse veikkailen syyksi, että valtion miehet pelkää, että kansa alkaa vähentää joutavia ajojaan eikä kassa kilise toivottuun tahtiin.
Niin ja tietysti uusia autoja on saatava myytyä mahdollisimman paljon vaikka väkisin, mutta miksi...
Mietin samaa, syy lienee se että halutaan noista isoista ja kuluttavista autoista ei niin haluttavia myös käytettyinä. Nythän on tilanne se että missääin ei ole vähän ajettuttuja diesel käytettyjä halvalla. Siis vaikka ikäluokassa 8 - 12 vuotta. Kukaan kuka ajaa vähän ei ole dieseliä ostanut ja tuo muuttuu nyky syteemillä. Kurjaahan tuo on siinä mielessä ettei se auto pihalla seisomalla kuluta. Mutta en tiedä muutakaan tapaa mikä saisi myös käytettyjen ostajia/tuojia suuntatumaan vähäpäästöisiin.
Mitä tulee harrasteautoon niin toi rekistetistä posto uudistus kyllä tekee sen että jos autolla ei aja se voi seistä tallissa ilman mitään maksuja vaikka sen päästöt olis mitä. Mutta jos haluaisi yhdistää harraste- ja käyttöauton niin silloin kyllä hirvittää.
luppakorva
02.11.2007, 16:07
Vähä kulutuksinen on vähä päästöinen. Polttoaineen hinta ohjaa tehokkaasti vähä kulutuksisiin autoihin.
quote:
Vähä kulutuksinen on vähä päästöinen. Polttoaineen hinta ohjaa tehokkaasti vähä kulutuksisiin autoihin.
Näino. Ja sillon voisi persaukinenkin niitä satunnaisia viikonloppuajoja edelleen hoitaa sillä isolla ja rumalla ja painavalla, joka kuluttaa paljon.
Tais näköratiossa joku viisas mies sanoa, että polttoaineen veroa ei voi hirveästi nostaa, kun sitten raja-alueilla asuvat kävisivät ulkomailla tankkaamassa. Mutta mitäs sitten. Iso osa autoilijoista on täällä, missä ei paljon kannata lähteä naapuripitäjää edemmäs tankille, vaikka olisi hinta 50% halvempaa <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
- Lommone Ranke Rooveri ja vähemmän lommone Lantikka -
Radiosta kuulin, että paljon kuluttavien autojen hinta nousee paljon. Myös ennustettiin niiden myynnin romahtamista.
Siis mun Jeeppien arvo nousee huimasti. Samoin ajonautinto lisääntyy pikkuautojen seassa kun ajelee. Näkee hyvin ympärilleen kun muut autot on matalia. Tielläkulkijat katselee ihmetellen, mistä rahat noin kalliiseen autoon on tullut. Nyt vaan heti ostamaan bensasyöppöjä, ennenkuin hinnat nousee.
Just do it!
SukiSuki
15.11.2007, 19:30
Voi kettu.....
Nyt kun olen hankkimassa työautoa : 2 vaihtoehtoa
Mb Sprintter 312 K-A -96
Chevy vani 6.2D paku -92
1. Eli kandeisko ostaa printteri koska se on kuormuriksi rekisteröity?
Eihän niihin tule tätä uutta paskasysteemiä?
Vai hä??
2. Koskas toi selvii miten pakuja verotetaan??
vani kans tykkää diiselistä niin kun mä oluesta!!! ;)
--- Suomineidon elätit / KLAMYDIA --
hazzinen
15.11.2007, 23:13
juu-u, suomi pelastaa maaliman varmasti tällä tempauksella taas maalimanlopulta. kiina ja usa tuuppaa kökköä kilvan ilmakehään ja meidän pääministeri se vaa huolehtii kärpäsenkakan kokosen maan päästöistä, pitäsköd meitin ostaa porukalla sille paksummat lasit että se näkis kuinka helvatin sekasin se mies on...
__________________________________________________ _
-89 patrol stw "NORSU" : tuhkakuppi, kääntyvät etupyörät, aukeavat etu- sekä takaovet...
quote:
Nyt siis en tarkoita mitään Hiluxia tai Hiacea, jotka ovat olle 1800kg,
www.nalle-offroad.com
Omassa on otteeseen merkitty omapaino vähän alle 2t. Nykysellä varustuksella mennään taatusti yli.
-------------
http://users.kymp.net/dsl11271/Offikka/ToyotaJapan.gif
Hiluxiin 33" (http://users.kymp.net/dsl11271/Offikka/Hilux%20N170%20.pdf)
Sinänsä tuo suoraan polttoaineeen hintaan laitettava korotus olis järkeenkäypää. Mut entäs ne jotka joutuu oikeesti ajamaan paljon? Mulla oli pahimmillaan 120km päivässä työmatka, omasta pussista. Sillonen käyttörakkine ei kyllä hörpännyt kun sen 7-8L dieseliä satkulle. Mut oli se silti vähän hiinä ja hiinä et kannattaako tuo töissä käynti ollenkaan. Siihen kai se touhu tässä maassa viel menee et kaupunkilaiset käypi töissä kun tuo joukkoliikenne toimii. Täällä maalla ei kai sit muuta tekemistä olekkaan kun ajaa punasella pitkin metsiä ja juoda kiljua. Samalla kun ajoneuvoon sijoitettu vanha pioneerin kiikarihirviö toistaa päättymättömältä kasetilta haistakaa paska koko valtiovalta rallia niin kovaa kun värkeistä irtoaa.