PDA

View Full Version : Laturin merkkivalon toiminta


Saimon
25.09.2007, 22:29
Liittyy osittain nyybinä tekemääni laturi-kysymykseen. Eli kyseessä Mitsun L300 kikotin. Laturissa 2 ohutta + 1 paksu. (merkkivalo, heräte ja lataus?)

- Auto syö virtaa ihmeellisesti, kun virtalukolle / merkkivalolle menevä johto on kiinni laturissa, 30-60 A latausvirtaa pitää auton ollessa käynnissä. 5h pysäköinnin jälkeen aggu tyhjä.
- Mikäli ko. johdon ottaa irti, ei virtaa häviä.
- Laturi vaihdettu (jännitteensäädin sis. rakennettu)
- Latausjohto vaihdettu
- Kaikki turhat vempeleet riisuttu
* * *
- Mikäli pienet johdot kääntää toisinpäin, toimii lataus oikein, mutta latauksen ja vesipumpum merkkivalot jäävät palamaan.
- Kun piuhat oikein päin (?), ei latauksen eikä vesipumpun merkkivalo edes syty, mutta latausvirrat 'tapissa'. Eli valo ei syty edes ennen auton käynnistystä.

Mihin tuo latauksen merkkivalon toiminta perustuu?

Onko välissä esim. diodi, joka estää virran tulon akulta päin, jolloin valo sammuu vasta, kun laturilta päin tulee jännitettä? Jos tuo diodi olisi esim kyrvähtänyt --> virta pääsee myös akulta päin. Tällöinhän valo ei syttyisi edes avaimet "ON" -asennossa (kuten nyt tapahtuu). Mittaritaulussa on 2 kpl diodeja juuri laturin valon liittimessä, mutta molemmat olivat ehjiä.

Pirssin moottripuolen sähköjen korjausopas, jossa mm. kytkentäkaavioita:
http://www.delicaclub.com/load.php?id=89

-MAKE-
25.09.2007, 22:57
quote: Mihin tuo latauksen merkkivalon toiminta perustuu?


Virtalukon kautta tulee avaimen "on" asennossa virta latauksen valolle jonka toinen pää on laturin D+ navassa joka taas on maissa laturin käämityksen kautta.
Kun laturi alkaa tuottamaan niin jännite D+ liittimessä nousee ja näin ollen valo sammuu.

Eihän se toinen pikkujohto ole vaikka kierroslukumittarille W-navasta?

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Saimon
25.09.2007, 23:07
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Saimon-alternator.jpg

Korjausoppaasta kaivettu kuva, eli tuon mukaan toinen menee suoraan akulle?

Mietityttäviä asioita:
- Miksei laturin merkkivalo edes vilahda kun piuhat (oletetusti) oikein päin?

-MAKE-
25.09.2007, 23:30
Siellähän on molemmissa piuhoissa sulakkeetkin. Onko ne tsekattu?

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)



Edited by - -MAKE- on 26/09/2007 00:44:22