View Full Version : Michelin XZL
Myydäänkö näitä "sotarenkaita" missään siviileille ja mikä on rengaskoko 7.50-16 tuumaisena? Entäpä onko kenelläkään kokemusta näistä gummeista, hyviä tai huonoja?
Note! This message was posted anonymously!
quote:
Myydäänkö näitä "sotarenkaita" missään siviileille ja mikä on rengaskoko 7.50-16 tuumaisena?
Kai niitä saa misukoita myyviltä rengaskauppiailta, ei varmaan ole varastossa, mutta tilaavat Ruotsista. Itse ostin aiemmin keväällä XM27:t ihan tavallisesta rengasliikkeestä ja ne tuli Ruotsista muutamassa päivässä.
Rengaskokoa 7.50-16 ei näyttäisi olevan tarjolla, lähinnä tuo on liian pieni jos pitää olla tarkkaan sama koko. Kaksi 16-tuumaista näyttää misukan sivujen mukaan olevan, mutta ne on 8.25-16 ja 255/100R16, molemmat siis leveämpiä ja korkeampiakin. XZL-valikoima taitaa olla suunnattu pääosin isompiin vehkeisiin, kuten Moggeihin ja muihin raskaampiin työkaluihin, mikä näkyy runsaasta tarjonnasta 20-tuumaisille vanteille.
Tässä linkki: http://www.michelin.de/de/nf/reifen_xzl.jsp
Tapsa_ja_Dumbo
06.05.2004, 11:44
https://www.expeditionexchange.com/michelin/
- - Why golf when you can have sex ? - -
Tapsa_ja_Dumbo
06.05.2004, 12:02
http://www.4x4cars.nl/banden.shtml
Hollantilainen saitti, on hinnatkin.
http://www.paddockspares.com/shop/pages/wheels_tyres/packages.htm
Ja Paddockilla uudet 110 Lantun vanteetkin paketissa 100 räkylää siivu.
Tapsa
- - Why golf when you can have sex ? - -
No niinpäs näkyy olevan pienempiäkin. Sitten vaan kyselemään rengaskauppiaalta, saako tilattua tänne - luulisi saavan, kannattaa toki kysyä.
Ööee, kannattaa tietty kysellä mutta Michelinin militäärirenkaissa on ollut sellaisia ongelmia/ominaisuuksia, että niitä tehdään iso läjä kerralla, joka pääosin myydään militääritahoille, ja sitten niitä taas ei pitkään aikaan tehdä... eli saatavus voi olla vaikeaa.
Cros4wd:n pojat selvittelivät näitä minulle joskus, heiltä kannattaa kysyä myös.
Hmmm.... tällainen mailinpätkä löytyi (Cros4wd:n Matilta):
"Michelin XZL 8.25R16 kokoa ei löydy meidän esitteistä lähinnä sitä olisi
malli 7.50R16C jonka 4 kappaleen kierros maksaisi 730 euroa."
--
Antti R.
1978 HJ-45LP
Tapsa_ja_Dumbo
06.05.2004, 12:24
Kummosetkohan noi olis ajaa 120 km/h motarilla?
Onko kellään oikeasti ollut alla?
Tapsa
- - Why golf when you can have sex ? - -
Tapsa_ja_Dumbo
21.05.2004, 06:39
Kerran vielä.....
Onko kellään ollut näitä alla ? Ilmeisesti "tuumakoot" ja "millikoot" on erilaisella pinnalla. Edellisessä namiskat kolmessa rivissä, jälkimmäisessä sitten enämpi.
http://car.michelin.fi/fi/gamme/quatre/quatreor/quatreor.htm#
Tapsa
- - Why golf when you can have sex ? - -