View Full Version : Jojota ongelmia
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=143389&page=1
Joku jaksanut hieman pitkään tapella toitsun kanssa moottorivauriosta ja yllättävän pitkään se lopputuomion saaminen on kestänyt. Mutta omasta mielestä selitys vähän ontuu jos väitetään että syy on venäjän bensiinissä.
_______________________________________________
Maalla on mukavaa
Nerd-O
Tuolle moottorille on voinu tulla mukavasti hintaa, On sen verran monessa paikkaa tutkittu, Mutta eikös näitten Jojotien kanssa saakkin tapella koko ikänsä<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> , sitkee on kyllä kaveri ollu!
-Osta Japsi ja opit Hitsaamaan-
Jos autolla voi ajaa matkan mikä vastaa kaksi kertaa maapallon kiertämistä, niin miten vidussa vika voisi johtua kiertokangen pulteista!! Aika naurettavaa..
quote:
Jos autolla voi ajaa matkan mikä vastaa kaksi kertaa maapallon kiertämistä, niin miten vidussa vika voisi johtua kiertokangen pulteista!! No kun ne ei ilmeisesti oltu kiristetty oikein? Valmistusvirhe siis. Pitäshän tuollaisen koneen nyt kestää vähän pidempään kuin 100tkm.
_______________________________________________
Maalla on mukavaa
Nerd-O
Jos pultteja ei ole kiristetty oikein niin kyllä ne pettää vähän helvetin paljon aikaisemmin kun 100000km kohdalla. Oisivat pistäneet vaikka materiaali virheen piikkiin.
Kyllä se sitkeys kuitenkin joskus palkitaan. Itselle ei olis tullu edes mieleen alkaa valittamaan ko. asiasta (muutakun itsekseen mutissut asiasta)
Mä taas mietin että miks Toyota on jatkanut tota prosessia vielä sen jälkeenkin kun oli saatu Stadialta tutkimusraportti. Uus alakerta Avensiksen mosaan ei kuiteskaan kovin ihmeellisiä maksa Toyotalle ittelleen ilman hintakatteita. Varsinkin kun takuuaika oli vaan n. 1 kk yli eikä ees kilsat täynnä (100 tkm).
_______________________________________________
Toyota Land Cruiser KJ90